Kā šķira – atkarīgi

Mazu brīdi pirms vēlēšanām, kad aiz muguras caurskatītas informācijas blāķi un datu bāzes, uzklausīti viedokļi un aizvadīti četri diskusiju raundi, ir radušies arī, manuprāt, visai būtiski secinājumi par to, cik demokrātiskā sabiedrībā īsti dzīvojam un uz ko tiecamies nākotnē. Ne par visiem var uzrakstīt šajā nelielajā slejā, turklāt ir bažas, ka dažus no secinājumiem varētu uztvert kā aģitāciju par kādu no sarakstiem, tāpēc… tikai par trim, nedaudz un… neitrāli, nu kaut vai, atsaucoties uz politisko procesu pētnieku atziņām par varas līdzsvaru pašvaldībās.

Tā kā kopš kāda laika mums ir partejiska pieeja arī pašvaldību vēlēšanās, būtu tikai normāli, ja novadu cilvēki nebūtu vien Rīgas politiķu ”muskuļu masa”, bet būtu arī reāli būtisku valstisku lēmumu rosinātāji un virzītāji. Taču… vietējie politiķi teju absolūtā vairākumā (izņemot vienu) apgalvoja, ka nekādas saiknes ar pārstāvētajām partijām nav. Ak, jā, ir gan – dažam novadam kaut kas ir atlēcis lielajā valsts budžeta plosīšanā, kad, ejot pa Lemberga iezīmēto taku, tika aizmirsts gan par valsts aizsardzību, gan veselības aprūpi un pa labi un kreisi, manuprāt, bezatbildīgi izmētāti 28 miljoni eiro.

Vēl viens no būtiskiem rādītājiem, lai varas līdzsvars būtu iespējams, ir kārtīga politiskā konkurence un aktīvs opozīcijas darbs. Kā tas ir mūsu novadu gadījumā? Vismaz lielākajos bijušā rajona novados – Tukumā un Kandavā – ar priekšvēlēšanu konkurenci (septiņi un pieci saraksti) viss ir kārtībā, taču patiesas opozīcijas pazīmes reizi pa reizītei vērojamas vienīgi Kandavā (ne Jaunpilī, ne Engurē nav pat reāla pilnapjoma otrā saraksta). Un arī – biežāk jau trokšņa taisīšanai, ne reāli vēloties ietekmēt procesus sabiedrības labā. Taču pat būtiskās lietās, kur opozīcijas iebildumi bijuši loģiski un iedzīvotājiem, iespējams, labvēlīgāki, ”valdošie” rīkojušies, kā viņiem ienācis prātā.

Bezgala skumji, bet arī viena no Atmodas laika svarīgākajām prasībām par politiskās un izpildvaras dalīšanu šodienas Latvijā joprojām ir kā neiespējamā misija. Nu sakiet, kā iespējams neatkarīgs un izpildvarai netīkams lēmums domē, kur, kā, piemēram, Tukumā deviņi (priekšsēdētāju neskaitot) no 17 deputātiem strādā pašvaldībā un būtībā viņu tiešā darba lielais priekšnieks ir domes izpilddirektors?! Neatkarība lēmumos šādā situācijā faktiski nav iespējama… Nav iespējama kā šķira.

Komentāri

 1. Viss ir skaidrs, ka jādod iespēja spēcīgai opozīcijai. To vai tie būs cilvēki no jauniem sarakstiem vai opozīciju pēc 3.jūnija veidos tie, kas tagad ir pie teikšanas, rādīs iedzīvotāju balsojums. Skaidrs ir arī tas, ka pēc 3.jūnija Telms vairs nebūs būvnieks Tukumā. Bet viens nav skaidrs, kāpēc jūs Plaudes kundze tik ļoti neatbalstāt jaunos cilvēkus no citiem sarakstiem un tik ļoti vienmēr esat atbalstījusi vietējos varas pārstāvjus?! TV3 ziņās arī neko nepateicāt, ka Tukumā briest pārmaiņas, ka ir sīva politiskā konkurence un ir reālas iespējas, ka vietējā vara tiks nomainīta, jo uz ielas cilvēki aktīvi runā, ka balsos par citiem sarakstiem. Protams, ir skaidrs, ka TV3 ziņu pārraide bija iestudēta un visdrīzāk maksas reklāma vietējai partijai, jo vairākas reizes atkārtoja, ka nekas nemainīsies. Bet jūs taču esat tepat Tukumā un ļoti labi ziniet, ka mainīsies, ja ne kardināli, tad nopietni. Un no kurienes tāda degsme diskreditēt citu partiju cilvēkus, bet varas partijas pārstāvjiem piebalsojat, palabojat, pakoriģējat un viņu vārdus pareizi paskaidrojot. Nu kā var būt tā, ka jums kā cilvēkam, kam jābūt pilnīgi neatkarīgai, vienus sponsorus aizstāvat, citus sponsorus piesaucat nelabos vārdos. Kā interesēs jūs darbojaties? Esiet neatkarīga, pierādiet to šo divu nedēļu laikā pirms vēlēšanām un mēs ticēsim avīzei un abonentu skaits uzreiz pieaugs! Katram kandidātam ir plusi un mīnusi, tad parādiet kandidātus no visām pusēm un cerams, ka tur nebūs avīzēs tikai izredzētie, bet būs analīze par katru. Paldies.

   1. Tas apsveicami, ceru, ka tā patiešām ir!
    Jo jūs tomēr Tukumā esat tas cilvēks, kuram vajadzētu būt ļoti neitrālam, amats neļauj savādākam būt.

  1. Tiks “jaunie” pie siles, tad shēmos un blēdīsies tā, ka “veco” izdarības liksies vien nevainīga bērna šļupsti.

 2. Man jau nu gan izskatās, ka neatkarīgo avīzi, ne no viena politiskā spēka nedotēto mediju, zākā un kritizē visvairāk tieši pie varas esošais domes ešalons.

 3. Pareizi, ka zākām, jo dažas lietas publisko. Nobīdīs Telmu malā un iedos Amatniekam strādāt, viss būs kā parasti, viss savās vietās. Pēc 3.jūnija viss atgriezīsies savās vietās.

 4. Ja turpināsim balsot par šiem vietējiem nekustāmo īpašumu dūžiem, kā te komentāros raksta par tādu Māri no domes – glauns džips, glauna šika māja, līdzīgi kā draugam Telms Nikolajevam šika māja ar visām piebrauktuvēm, Porsche Cayens un Land Cruiser, futbola laukums bērnam, bruģītis, ziemas dārzs viss kā vajag katram tukumniekam. Tikai tas viss ir viņiem!! Un mēs kā muļķi balsojam par šo kliķi – tad arī nekas nemainīsies arī pēc 3.jūnija.
  Par laimi, visi Tukuma novadā nav muļķi vai uzpērkami. Ir jau vēl arī cilvēki ar skaidru galvu un veselo saprātu.

 5. Paldies Ivonnai Plaudei un visai NTZ žurnālistu komandai par darbu, sniedzot mums, tukumniekiem, tik nepieciešamo informāciju par visu, kas notiek Tukumā un apkārtnes novados. Novērtējam neviena politikā spēka neietekmētu viedokli, bet tajā paša laikā ikvienam žurnālistam ir tiesības paust arī savu personīgo viedokli. Paldies par jūsu nesavtīgo darbu, vēlam izturību jums it īpaši šajā priekšvēlēšanu laikā.

 6. Paldies Tukuma Balss žurnālistiem, ka raksta par to, ko neraksta citi! Ceru, ka ļoti drīz avīzi varēšu saņemt vismaz reizi nedēļā

  1. Tukuma Balss nav laikraksts un tur nav žurnālistu darba; tas ir partijas propagandas izdevums, turklāt nu jau arī sliktā kvalitātē, pilna ar nepatiesībām , meliem un pašslavināšanos.

   1. Ta saucamo avizi nemu uzmanigi(lai nesasmeretu rukas)un nesu uz kurtuvi,starpcitu slikti deg ,metala un melu piejaukums

   2. Man liekas, ka NTZ ir vietējo partiju propagandas avīze. Lai arī neraksta par politiku daudz, bet kad vēlēšanas, tad gan atbalsta tikai vietējo varu. Bet Tukuma Balsī ir ļoti dziļa analītika iekļauta ar visiem datiem, cipariem, personām. Var skaidri redzēt, piemēram, par Tukuma Siltums afēru. Nu malači, lai tik strādā! Cilvēki atbalsta, tad viss ir pareizi!

    1. Kurš tai Balsij ko raksta? caurkritušais operonis lapiņš, ko no ziņām atlaida, vai zvaigzneskalna skolotājs tomelis, kas arī ”politiķis”. un tas nu tas brīvais avīžs?!

     1. Tomelis ir ļoti godīgs cilvēks, vienmēr par taisnīgumu iestājās, viņam ir ļooooti laba reputācija, labāka nekā jebkuram sunim no Fake news

      1. Godīgs cilvēks zaglīgus neliešus neatbalsta un par viņu producentiem nestrādā, kā arī kā muļķis nelielās pa labi pa kreisi.

       1. Kas ir zaglīši? Ir kāds Domē nozadzis kaut ko vai tiesa sodīja? Tas ir smags pants Krimināllikumā, jūs pārliecināta? Man liekas, ka Domē ir korupcionāri.

      2. Tomels taču skaidri pateica, ka būdams deputāta amatā, esot izmantojis personīgas pazīšanās, lai izkārtotu Ragciema kāpas izciršanu. Runā, ka Aigara Kalvīša interesēs.

       1. redziet Tomels arī nemaz nekandidē par deputātu, bet daži gan skrietin skrien uz šo deputāta krēslu

    2. Ja jau raksta par visām partijām, tad jau nav propaganda un nav arī vienas partijas avīze. Kuru partiju NTZ atbalsta, saprast nevar, bet to, ka Tukuma Balss ir slavas dziesma zvaigžņotajam, šaubu nav. Nu īsts Grigulis!

      1. a bet re kā Grigulei plāni izgāja 🙁 kā tiem priekšvēlēšanu kampaņas sponsoriem tā nauda nepalika žēl, kad šo nometa?

     1. NTZ atbalsta Šulcu vēsturiski, tā bija vienmēr un tagad vietējo varu arī. TV3 ziņās to parādīja un diskusijās sestdien to atklāti parādīja. Nu nekas, paies laiks, NTZ apgrozījums kritīsies un daudzi paliks viens pēc otra bez darba 😀 Atcerieties šo vārdus, nopietni! Neticiet tagad, bet ticēsiet vēlāk. Pienāks jūsu laiks. Nekas nav bezgalīgs. Cilvēkiem vajag patiesību, jūs dodat FAKE NEWS 😀

      1. nosauc kaut vienu “FAKE NEWS”, kas tev ir pasniegta, ja vispār saproti, ko tas nozīmē.

       1. Jūs sagrozat ziņas!!! Rakstiet kā vajag. Jautājumos iekļaujat savus interpetējumus, kuri izdevīgi vietējai varai!

        1. Diskusijas mediju telpā nav ziņas! “News” angļu valodā nozīmē ziņas, jaunumus.

   3. Ļoti nekvalitatīvā latviešu valodā. Tā varētu rakstīt čigāns- kā domāju, tā rakstu, trūkst tik vēl “Ē…” pa vidu.

    1. Citāts no Zvaigžnu orākula:
     “Laipas demontāžā un gruvešu savākšanā tika pieaicināta arī traktortehnika, kā arī pazīstamā Tukuma sportista Mareka Lavrinoviča karatē kluba “Bushido” audzēkņi.”

  2. Bet Tukuma Balss patiešām raksta par visu to, ko neraksta šī avīze. Es ar prieku abonētu to!! Un mana kaimiņiene arī gaida to brīdi, kad varētu sākt abonēšanu! 🙂 Ļoti pozitīva un gaiša avīze, raksta par nejēdzībām, neko nenoklusē. ntz taču klusē par nejēdzībām, te nu ir brīvā niša, kura cilvēkiem tik ļoti nepieciešama. Domāju vairāki tūkstoši abonentu salasītos pa visiem novadiem. Es to nerakstu tāpēc, ka mēģinu kādam iestāstīt kaut ko, tā ir patiesība un cilvēki ar prieku sagaida to. Gāju pakaļ avīzei uz viņu biroju, tur rindas stāvēja un tik pozitīvi pacilāti visi, cilvēki alkst pēc patiesības. Tas jau labi, ja avīze atbalsta opozīciju, vēsturiski Tukuma Balss ir atbalstījusi opozīciju un bija liela ietekme politiskajos procesos. Tā ir arī tagad un tas ir atbalstāmi. Pagaidām ir viens opozicionārs, un tā kā pārējie ir pie varas uz apzog mūs tukumniekus, lai avīze atbalsta to vienu, jo tikai tā var uzzināt patiesību. Vēlāk būs vairāk opozicionāru, būs vairāk ziņu interesantu. Ja šie jaunie strādās slikti, avīze arī par viņiem rakstīs patiesību. Palasiet avīzes pirmo numuru, tur rakstīts, ka mērķis ir tas pats vēsturiskais. Vajag balansu, lai nezog pie varas esošie. Un tad jau uz Domi vairs nebūs tik interesanti tikt, jo algas nav lielas un cilvēki neuzskatīs to kā saldo darbu, bet kā pienākumu.

   1. Pašam neapnīk?
    Ļautiņi jau nav tik glupi, kā iedomājies, un labi saprot, kas tā par “avīzi”, kur katrā otrajā teikumā Tukuma Lielā Zvaigzne pieminēta. Vēl pasaki, ka tas lielais panaivas ģīmis, kas pilsētā izlīmēts uz visām sienām, ar nav reklāma, bet gan “mākslas objekts“ vai, pag, “iepazīšanās sludinājums”?!:)

   2. kaut kas neštimmē tavā tekstā. Ka var būt ļoti pozitīva un gaiša avīze, kas raksta par visādām nejēdzībām ?!! Tas neiet kopā. Nākamajā sacerējumā padomā, pirms sper ārā 🙂

    1. Protams, es taču rakstīju, ka avīze vienmēr rakstīja un atbalstīja opozīciju, tagad avīze seko vēsturiskajam mērķim! Avīze iespaido darbu Domē par labu visiem iedzīvotājiem! Jums vai tad neinteresē mūsu iedzīvotāji? Saprotu, ka raksta visi NTZ žurnālisti tagad, bet nu ja godīgi, jūs taču arī vēlaties to pašu.

     1. Ne visas pārmaiņas ir uz labu. Kā, piemēram, Vācijā, kad Bismarka vietā nāca Hitlers vai Krievijā cara vietā sarkanais mēris. Pārmaiņas, kur cīnīties ar it kā zagļiem solās patiešām zaglis, ir mazākais smieklīgas.

      1. Lūdzu, miniet, kas ir tieši zaglis? Lai nav divdomību, vajag konkrētus vārdus uzvārdus un faktus. Paldies!

       1. lūdzu miniet faktus un iemeslus, kāpēc ne-zagļiem vajadzētu tikt domē? Turklāt, ja algas tur ir mazas? Kāpēc? Lūdzu miniet kādus faktus.
        Paldies.

        1. Tāpēc, ka jauniem jaunas svaigas idejas. Tukums stagnē, un pie varas Rīgā vaira nav vienotības, tagad ir ZZS, tas Tukumam ir izdevīgāk noteikti. Nezagļiem vajag nomainīt zagļus!

      2. Pārupes iela pie oligarha mājas un blakus saviem zemes gabaliem nu ir tīrākā zagšana!

   3. Goda vārds, esmu gatavs pārkāpt likumu un godīgā vai negodīgā ceļā noskaidrot tavu ip adrese un publiski uzrakstīt tavu vārdu un uzvārdu, lai visi zina, kurš ir tik stulbs. Rindā stāv? Pēc kā, pēc tā, lai palasītu slavas dziesmas par to mazo lemberdzēna protežē? Es pat pakaļu ar to avīzi (to pat nosaukt tā nevarētu) neslaucītu. Nav labi, jau saknē, būt pārliecinātam, ka visi ir tik stulbi, ka nesaprot šīs lapeles patiesos iznākšanas iemeslus. Mums jau ES Grigule rullē!!!

    1. Pakaļas slaucīšanai daudzmaz saprātīgi ļaudis jau izsenis lieto neapdrukātu papīrīti, un smalki izglītotie – tualetes papīru.
     Nja, dupsītim nepatīk burti, šis tak lasīt neprot!

     1. kāds tur trūcīgums? – avīzes tagad ir deficīts, pie tam dārgas, lai ar tām slaucītu pēcpusi!

   4. Nē, nevaru nomierināties par to nekaunību. Kur tad tās rindas stāv, tavà sapņu valstībā, vai Durbē, privātmājā pie viena partijas sponsoriem, kura ienākumu likumiskums stipri apšaubāms!? Tas, kuram, acīmrerzot, ir mazvērtības kompleksi, jo katru jauniegūto mantu vedā apkārt piekabē!? Redzēju, ka vienu reizi veda arī mobilo pirti, varbūt to piedāvājiet vēlētājiem!?

 7. Iedomāsimies, ka noticis brīnums: Lukmana vietā ir Rukmans , Volfa vietā sēž Golfs, Rudovska vietā nācis Pudovskis , bet Telma vietā ir Zelma.
  Jaunā komanda jums nesīs zvaigznes no Pavārkalna.

  Paies četri gadi un atkal gaidīsim jaunos laimes lāčus….

  1. bija taču reize, kad Šulcu nometa (pilsētā gan vēl), solīja debesmannu, bet čiks vien sanāca- reāla stagnācija. Tā arī tagad- pat ja kādu lētticīgu ļautiņu balsojuma rezultātā zaļie tiktu pie varas, prognozēju, ka tas nebūs uz ilgu laiku, pārāk dažadi viņi ir!

   1. tad esošie ir tāda viendabīga masa, bet jaunie būs dažādi un tāpēc vecie ir labāki? 🙂

  2. Tā gan, tā gan. Labāk lai viss pa vecam. Balsosim par tiem pašiem vai neiesim vēlēt nemaz. Citādi kas zin, ja nu tās jaunās slotas paties labāk slauka, aptrūks ķēķa politikai bubināmās tēmas. Bet latvietis jau ir radošs, aizvien atradīs par ko bubināt.

 8. Secinājums sekojošs:
  Zaļie (domāju, tik daži no viņiem) un viņu bīdītāji (metāls un balss) tik mētājas ar neargumentētiem apvainojumiem, bet tiklīdz viņiem to lūdz pamatot ar faktiem, tā pazūd un nomaina niku, tad turpina malt savus nepamatotos apvainojumus no jauna. vai tādiem jābūt nākamajiem deputātiem.

  1. Vai pēc tavām domām teātra Žurkai kāds varētu pārmest nepamatotus apvainojumus? Tu laikam šo spēli ņem nopietni:)

   1. viena lieta ir paust savu viedokli, cita- teātris, bet vēl pavisam cita- publiski apvainot un nozākāt cilvēkus ar nepamatotiem apvainojumiem zagšanā kukuļdošanā un tamlīdzīgi. Kāda tev te spēle?

    1. Uz pilnu banku spēlē visi! Kas būs, ja jaunie netiks pie teikšanas? Visus 4 gadus ārpràc kāda patiesība tiks iedzīvotājiem un pirms nākamajām vēlēšanām jau būs uz pilnām divām bankām! Veciem jādomā konstruktīvi, tur tikai komandas darbam jābūt. Vienotiem! Savādāk iedzīvotàji padzīs visus prom!

    2. Priekšvēlēšanu kampaņošana ir vistīrākā spēle. Un tāda tā ir jāuztver. Paklausies vairāk, palasi mediju ekspertus, par hibrīdkariņiem, u.c. smalkām “rotaļām”, kas vēl tikai nāks mums priekšā. Par to nav vērts matus no galvas plēst.

 9. Mīlīši! Bez naida,agresijas,zākāšanas var daudz vairāk panākt. Strādājot,runājot labu. Nu jau gandrīz kā dziesmā-Nevis slinkojot un pūstot…..

 10. Godīgi sakot, pusi no šiem komentāriem paši partijnieki arī raksta, te vienam, te otram par labu! Bet pārējiem ieteiktu pašiem pamēģināt! Pamēģināju un sapratu, ka Tautai nevajag cilvēkus kas strādā un zin un saprot! Tas, ka saprotu budžetu, kā tas veidojas, man ir simts ieteikumi mazajiem uzņēmējiem un es protams ceru, ka daži arī ļoti labi, bet to nevienam nevajag! Tautai vajag populismu!

  1. Tev ir taisnība. Tāpēc pret šo partiju populismu arī ir jāizturas – nekādi, vai kā pret “hameleonu rotaļu”. Es neteiktu, ka tas būtu garlaicīgi, vai ne?

 11. Godīgi sakot, pusi no šiem komentāriem paši partijnieki arī raksta, te vienam, te otram par labu! Bet pārējiem ieteiktu pašiem pamēģināt! Pamēģināju un sapratu, ka Tautai nevajag cilvēkus kas strādā un zin un saprot! Tas, ka saprotu budžetu, kā tas veidojas, man ir simts ieteikumi mazajiem uzņēmējiem un es protams ceru, ka daži arī ļoti labi, bet to nevienam nevajag! Tautai vajag populismu!

 12. Te kāds teica, ka kāds kandidāts vadājot kāds mantas apkārt piekabēs pa Durbi. It kā mobilo pirti cilvēkiem rādot. Vai tajā var arī iedzīvotāji nomazgāties?

 13. Tas ir reāls ārprāts un pilnīga atpalicība, kas atklājusies. Kā izrādās Tukuma novadā 29% cilvēku nav iespēju normāli nomazgāties savās mājās!!! Vai nu nav siltā ūdens vai vannas vai dušas ! Padomājiet, kāda atpalicība! Un Tukums ir tikai 62 km attālumā no Rīgas.

 14. Tā būtu labākā lieta pirms vēlēšanām! Nomazgāties pirtī! Varētu gan tādu dāvanu kāds kandidāts “pilsētai un novadam”, tā „no sirds” sagādāt. Pilsētnieki varētu papriecāties, arī uz laukiem varētu aizripināt tādu mobilu pirtiņu. Ko sakāt, kandidāti?

   1. Latvijas Zemnieku savienība? Sola pirti tautai? Programmā viņiem tas nav. Sūtīs visus uz Melnezeru mazgāties. Bet vispirms izcirtīs kokus! Tā ir viņu vienīgā un galvenā interese.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *