Attēlam ir ilustratīva nozīme

Jautājums par pagalmu labiekārtošanu – arvien aktuāls

Ir grūti vienam un grūti – sabiedrībā

 

Redakcijas redzeslokā ik pa laikam nonāk kāds aktuāls, lasītāju rosināts jautājums par nespēju savstarpēji sadzīvot, piemēram, – vienā pagalmā, daudzdzīvokļu mājā, vienā kāpņu telpā, pagrabā vai pat mazdārziņā… Parasti konflikts veidojas, ja tā var sacīt, – no sīkuma, no neieklausīšanās, nedzirdēšanas vai vienkārši un dabiski tāpēc, ka katrai pusei ir savas intereses. Turklāt lielākoties šais pretējās pusēs nonāk dažādu vecumu un dažādu interešu pārstāvji: veci un jauni, aktīvi un klusumu mīloši, dārziņkopēji un līdz zemei pļautā zāliena cienītāji. Varētu jau sacīt, ka nieks vien tas ir, bet… Diemžēl risinājumu šādās situācijās ir gūti atrast, pat ja taisnību meklē policijā vai pašvaldības noteikumos, jo, labi taču zinām, kas notiek, ja kāda sāpe gruzd un gruzd reizēm par gadiem ilgi…

Lai atceramies stāstu par Kurzemes ielas 2 pagalma basketbola laukumu, kas tā arī līdz galam nav atrisināts joprojām. Tāpat jau gadiem Degoles centrā turpinās strīds par kārtību jeb vēdināšanu daudzdzīvokļu namu pagrabos: tiem, kas glabā ražu, vajadzīga vēdināšana, bet cits uzskata, ka tā tīšuprāt gaisā tiek izlaists šobrīd tik dārgais siltums… Diskusijas ir arī par rotaļlaukumu Slampē – strīda liela nav, bet seniori bažījas par to, ka viņu ierasto mieru traucēs bērnu čalas, tikmēr vecāki – gluži saprotami! – vēlas bērnus redzēt acu priekšā – pagalmā… Un tad vēl stāsti par to, ka viens savā mazdārziņā tikai pļauj zāli, bet cits – audzē puķes un dārzeņus…

Ko darīt? Mājas ir uzbūvētas, pagalmi izveidoti, pašvaldības zemes jaunām būvēm tikai tik, cik savulaik zemes komisija atvēlējusi. Vietām – tikpat kā nemaz… Un tad vēl jāsecina, ka daudzdzīvokļu māju pagalmi, – jo strīdi jau lielākoties sanāk no kopus dzīvošanas, – daudzviet atstāti pabērna lomā. Nekāda lielā vērība to plānošanai, veidošanai, apzaļumošanai nav pievērsta, tāpat kā diskusijām par to, kam un kur būt. Esam laimīgi, ja vakarā atrodam vietu automašīnai vai ka bērni nav nekur aizvazājušies, bet spēlējas turpat ceriņu krūmā – gluži kā mūsu pašu bērnībā… Tas pats soliņš, tas pats kociņš un vecās šūpolītes. Tās pašas sievas, kas mūžīgi neapmierinātas un lamājas… Vai varbūt jau citas… Kur vaina?

Varbūt arī tajā, ka no viens puses mēs – iedzīvotāji – tiekam aicināti iesaistīties, nākt un lemt, ko labu un skaistu pagalmā gribētu, ko varētu, tai skaitā kopīgiem spēkiem izdarīt, bet no otras – jēdzīgam projektam, uzlabojumam nav naudas. Un pat tad, kad tāda atrodas un pašvaldība iestartē konkursā, tad  ”atbildīgais” rīkojas pēc savas saprašanas un patikšanas – kur izdomā, tur taisa celiņu, liek piknika vietu, apgaismojumu vai rotaļu ierīces…

Ko darīt? Jāsadzīvo. Un sevis paša un savas veselības labā visieteicamāk, – pa mieram. Bet bez uzklausīšanas, ieklausīšanās un sapratnes, jā, arī bez iecietības un savureiz piekāpšanās otram par labu nekas ”pa mieram” nesanāks.

 

Komentāri

  1. Par lielo dzīvojamo māju pagalmiem runa jau ir bijusi. Un atkal var runāt par to pašu Kurzemes 2 pagalma trotuāru… Tagad ņemas gar šīs mājas ielas pusi,- taisa pašu Kurzemes ielu. Pirms tam tikko ievietoja kaut kādas caurules gājēju celiņā, kas ved uz Kurzemes 2 sētas pusi. Būtu ļoti loģiski, ka tagad nu beidzot varētu savest kārtībā ne tikai ielu, bet arī mājas otru pusi! Bet, kaut arī par šādu pasākumu pēc likuma būtu jāatbild pašvaldībai (mājas apsaimniekotājs pēc tam tikai uztur kārtību un tīrību), nekas jau netiks darīts, vai ne? JO: šajā projektā nav paredzēta pagalma celiņu asfaltēšana, ir jātaisa cits projekts, bet tagad visi materiāli ir kļuvuši ļoti dārgi, nav līdzekļu šādiem labiekārtošanas darbiem, nav paredzēti arī nekādi “iepirkumi” tik sīkiem pasākumiem… Kā redzat, es jau te prātoju pašvaldības speciālistu vārdā. Piebildīšu tikai, ka jau agrākajās sarunās par pagalmiem netika skaidri pateikts, kam jāatbild par pagalmu asfaltēšanu un labiekārtošanu, bet to varēja izskaidrot, ieskatoties jau esošajos likumos. Ja zeme nav kādas konkrētas juridiskas vai privātas personas īpašums, tad tas ir pašvaldības īpašums. Un tieši tā ir atbildīga par tās labiekārtojumu, ja uz tās ir mājas. Un, kad šī labiekārtošana ir veikta, tad gan par tālāko atbild tie, ar ko noslēgti līgumi par apsaimniekošanu. Tātad pēc tam gan – vai būs izvesti atkritumi, vai būs iztīrīts pagalms, vai celiņi noslaucīti, ziemā nošķūrēti un nokaisīti, vai zālājs nopļauts – iedzīvotāji jau atbildēs paši un viņu nolīgtie apsaimniekotāji.

  2. Ja paši daudzdzīvokļa kolhoza iemītnieki nevar ne par ko novienoties, tad kāda mums pārējiem par to daļa. Lai dzīvo paši savā bardakā, ja šiem tā tīk, bet tikai lai nevāvuļo par savu izvēli.

    1. ielas izgājienu ielās! Vai “iela” domā, ka Tukumā pārsvarā ir tikai perfektas viensaimnieka privātmājas uz privātas zemes? Nu tad “ielai” vispār nevajag arī lasīt tādus mēdijus, kas runā arī par citu problēmām un to risinājumiem vai nerisinājumiem… Ieliņ, nebāz savu snīpi ārā no savas perfektās privātmājas! Un par kādām vispār izvēlēm iela min? Dažreiz izvēle ir tikai tāda, ka jāizvēlas starp to, vai dzīvot mierīgi vai visu laiku psihojot…, bet izvēlēties, KUR un KĀDĀ mājā dzīvot, neviens nedod iespēju.

      1. Par nožēlu jāsaka, ka man ir bijusi tā ”laime” kādu laiciņu padzīvot daudzdzīvoklenē pie riktīgiem bērnudārza sovokiem, kuri ik pa brīdim zvana pie durvīm, iedod sāli vai makaronus. Par elementāriem instrumentiem kā skrūvgriezis vai standziņas nemaz nerunājot, bet ja tādam īblim iedod , tad atpakaļ neatdod, jo kaut kur pametis vai iedevis jau citam īblim.

    2. O Tukumā ir kaudze ar šķībām , greizām , noplukušām ka kauns skatīties utt. privātmājām kurām sen jau buldozeri derēja 🙂

      1. Dzīvot jau principā var, bet, ja strādā, vajag piedeklarēties citur, kur budžetā nodokļus tik traki neizsaimnieko. Starp citu, kā tur beidzās tiesa par iepriekšējā domes sasaukuma izšiverētajiem sešsimts tūkstošiem?

    3. Un par ko viņiem būtu jāvienojas un kāda ir izvēle, ja dome pa daudzmiljoniem ierīko lietusūdeņu savākšanas sistēmu uz kuru ūdens nemaz netek, jo fizikas likumu dēļ vispār netek pret kalnu, bet taisnā ceļā uz māju pagrabiem, māja sēžas un augšējos stāvos jau plaisas tik lielas, ka roku var iebāzt. Pūķina palīdzību nevajadzēs, drīz sabruks tāpat.

  3. Smaga tēma 🙂 Domāju ka vispirms ir jābūt normālam adekvātam jebkuru namu apsaimniekotājam !! jo kamēr tāda nebūs ( pašreizējais SIA ir vienkārši naudas slaucamais aparāts ! ) nekad nevarēs vienoties par kk !! palūkojiet kādā katastrofālā kārtībā ir māju iekšienes un māju ārienes – ieskaitot kk laukumiņus, kamēr Latvijā ir milzīgs renovēto māju skaits Tukumā tādas ir uz pirkstiem saskaitāmas.

  4. (… Ja nav kādas konkrētas juridiskas vai privātas personas īpašums, tad tas ir pašvaldības īpašums. Un tieši tā ir atbildīga par tās labiekārtojumu, ja uz tās ir mājas. Un, kad šī labiekārtošana ir veikta, tad gan par tālāko atbild tie, ar ko noslēgti līgumi par apsaimniekošanu….) – lūk, šis viss Līdzcilvēka paudums un uzskats ir pilnībā aplams. No dienas, kad tavs īpašums ir zemesgrāmatā, tas kopā ar zemi pie mājas vai zem mājas, kas katrā situācijā ir atšķirīgi, ir tavs īpašums. Nevis no dienas, kad pašvaldība kaut ko labiekārto. Viss ir pašu rokās un tikai. Ir pāris mājas, kas no SIA pakalpojumiem pilsētā ir atteikušās. Tas ir solis pareizā virzienā.

    1. Ja dzīvokļi ir privatizēti, tad tie ir dzīvokļi, kas privatizēti, un īpašniekam izsniedz attiecīgu zemesgrāmatu uz dzīvokli. Par ZEMI ir vai nu atsevišķa zemesgrāmata vai arī atsevišķs ieraksts par zemi (domājamo daļu). Nekas nenotiek sinhroni ar dzīvokļa iegādi īpašumā. Tātad Līdzcilvēkam taisnība. Starp citu, pirms kāda laika laikam Krustpunktā bija tieši raidījums par šiem jautājumiem, un tika atbildēts tieši tā, kā Līdzcilvēks saka.

  5. Aktuāls raksts. Piemērs Parādes iela 13. Bērnu laukumiņš pamests. Auto īpšnieki zaļos apstādījumus pārvērtuši dubļos. No bērnu smilši kastes mašīnas novietotas tikai pusmetra attālumā.
    Vai tiešām mūsu bērniem un mazbērniem jāspēlājas zem automašīnu bamperiem? Tāds stāvoklis ir arī Aviācijas 1 un citos bērnu spēļu laukumiņos. Mašīnas apdraud visus.
    Tukuma domei jāorganizē komisija, kurā būtu Valsts un Pašvaldības policija, Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un apsaimniekotājs.Nekrāsim neapmierinātību pret vietvaldību. Jo pusgadu pirms vēlēšanām jaunie soliņi un iestādītie kociņi nepalīdzēja. Tautai nav īsa atmiņa.

  6. Beidziet pie tā Jauntukums Sia turēties un organizējiet beidzot paši savu dzīvi. Komunisms šeit pirms 32 gadiem beidzās, domāšana palikusi pa vecam. Tāda bezcerība StiprisL komentārā…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *