Jāņi – visjautrākie latviešu svētki!

Šķiet, Līgo svētki un Jāņi latviešiem ir paši nozīmīgākie, tradīcijām bagātākie un jautrākie svētki. Bet lai tie tādi tiešām būtu, svētkiem ir jāgatavojas.

Ko gan tik nav jāpaspēj paveikt, lai Jāņus godam sagaidītu! Vispirms jau dārzi jāizravē, tīrumi jāsakopj, pirmais siens jānopļauj. Laicīgi jāsāk domāt par alus darīšanu, jo bez alus Jāņi nav iedomājami. Savukārt tiem, kam alus kaitē, jānoraudzē labs kvass. Paralēli šiem darbiem, jāiztīra māja un sēta. Tā arī būs jāpušķo, lai mājai būtu svētība un varētu uzņemt līgotājus. Un kur tad vēl vietas sagatavošana Jāņuguns iedegšanai. Tā jāiededz visaugstākajā vietā vai arī jāslien augša pundele, lai līgotāji zina, kur ciemos jānāk. Savukārt saimniecēm jācep pīrāgi, jāsien siers, jo Jāņu bērnus vajadzēs uzcienāt. Zinu, zinu, ka runājot par cienastu, ne viens vien teiks: ”Nu kā tad bez tradicionālā šašlika?” Bet cūkgaļu jau arī mūsu senči ēda, varbūt vien savādāk sauca?..

Un vēl visiem jāpin Jāņu vainagi, turklāt tiem jābūt skaistiem. Ir pirmsjāņu laiks, kad gandrīz vai visas pļavas puķītes zied. Dabas pilnbriedā ar neredzamu, bet sajūtamu spēku tām ir vislielākā pozitīvā iedarbība. Un, lai arī, Jāņus sagaidot, uzskaitīts tik daudz darāmo darbu, ir jāatlicina arī laiks aiziet uz mežu, izlūgties Meža mātei kādu ozola zariņu spēkam, pīlādzīti aizsardzībai un paskatīties, kur zem ozoliem, mitrākā vietā, reibinoši uzziedējusi smaržīgā naktsvijole, uz kuru gan drīkstam tikai paskatīties, ne noplūkt. Šis taču ir arī maģijas laiks…

Esam pieraduši, ka saviesīgos pasākumos, svētkos par omulīgu garu gādā speciāli publikas lustinātāji. Jāņos, šķiet, tādu nevajadzēs, jo visi čakli mācāmies līgo dziesmas, arī tautas tērpu valkātāju skaits kļūst aizvien lielāks. Folkloras ansambļu skaits novadā palielinās, Dziesmu svētkiem gatavojas koristi un tautas deju dejotāji. Tādējādi dziesmās un dejās saullēkts, kad jāmazgājas rīta rasā, pienāks nemanāmi ātri un vēstīs par veiksmīgu gadu.

Par tādu kā Jāņu tradīciju kļūst arī teātra izrāžu iestudējumi tieši Jāņu laikam. Un ne tikai Nacionālajā teātrī «Skroderdienas Silmačos», arī Strenču brīvdabas estrādē pošas Ādolfa Alunāna izrādei «Džons Neilands», savukārt mūspusē, Engurē priecē tas, ka Baiba Dorne ar saviem domu biedriem atkal iestudējuši izrādi «Stāsts par Sprīdīti». Savulaik Baibas un viņas kolēģu iestudēto izrāžu apmeklējumi Jāņos daudziem jau kļuva par ikgadēju Līgo vakara tradīciju. Pēc izrādes visiem ciemniekiem kopīga lustīga līgošana…

Katram ir iespēja izvēlēties Līgo svētkus un Jāņus nolīgot gan priecīgi, gan atbilstoši savām vēlmēm, jo iespēju ir visai daudz. Ne velti Jāņus uzskata par latviešu priecīgākajiem svētkiem. Priecīgu Līgošanu!

Komentāri

 1. Kristīgajā laikmetā, kad seno Dievu un seno Dieviešu godāšana tiek publiski aizliegta, Vasaras saulgriežu svētki – Līgo diena un Jāņu diena – ir zaudējuši to pirmatnējo, sakrālo jēgu un ir pārvērtušies par sekulātiem svētkiem, kuru pamatmērķis ir izklaidēties un apmierināt savas fizioloģiskās vajadzības. Tomēr ir jāatcerās, ka Vasaras saulgriežu svētki ir par godu senajiem Dieviem un senajām Dievietēm. Mūsu gadījumā par godu senajiem Baltu tautu Dieviem un senajām Baltu tautu Dievietēm.

 2. Diemžēl dievturība un romuva attīstās savrupi. Manā skatījumā dievturībai un romuvai vajadzētu apvienoties un veidot vienotu seno Baltu tautu Dievu un seno Baltu tautu Dieviešu panteonu. Pie reizes ir jāatbrīvojās no mākslīgi uzspiestā duālisma: Dieva, Dieviņa, Velna, Vella, Velna mātes, Vella mātes, Lietuvēna. Kristīgajiem sārņiem baltu tatu pagānismā nav vietas! Nedrīkst pieļaut baltu tautu pagānisma kristianizāciju! Lai kristieši savā nodabā ņemas ar Bībeli – n-tajiem jūdaisma svētajiem rakstiem un evanģēlijiem, bet pie pagāniem lai nelien! Tad arī sabiedrībā nebūs konfliktu.

 3. Apspļaudīt jebkurus Latviešu svētkus ir spējīgs tikai čekas rokaspuisis vai garīgi slimais.
  Ej sēdi savā senču alā un tur paganizē visus savus mežoņu rituālus, bet lūdzu netraucē mums pārējiem svinēt Jāņus, Ziemassvētkus un Lieldienas!

  Visiem priecīgus Jāņus!

  1. 2023 saka: 23.06.2023 13:56 Vai tad es kādam traucēju? Es vienkārši saku, ka Līgo diena un Jāņu diena ir pagānu svētki un ka baznīcām taisīt šajās dienās specializētus dievkalpojumus ir neētiski.
   Es uzskatu, ka senās Baltu tautu pagāniskās ticības tradīcijas ir jāatjauno, jārekonstruē. Piemēram, skandināvu tautas spēja atjaunot savu senču ticību. Mūsdienu skandināvu pagāniskā ticība saucas asatru (burtiskā nozīmē nozīmē: tuvāk Dieviem). Ar ko baltu tautas ir sliktākas par skandināvu tautām?
   Priecīgus svētkus! Lai Dievi mūs svētī!!!

 4. Jā,esmu debiloīds un kvēls komunists,ateists jeb patiesāk-ateJists un mana sūtība ir iegānīt savus plānprātīgos murgus jebkuras tēmas komentos,i ko jūs man varat padarīt?

  1. Skolnieciņš saka: 23.06.2023 19:01 Neizliecies par mani.

  2. Skolnieciņš saka: 23.06.2023 19:01 Komunisti ir tie paši krievnacisti, t.i., krimināli sodāmi, noziedzīgi indivīdi. Nepiedēvē man komunismu jeb krievnacismu. Pie rašistiem un citiem rusņas kropļiem es nepiederu. Es esmu brīvs pagāns. Es esmu daudzdievis. Un es godāju senos Dievus un senās Dievietes.

 5. Latviešiem ir dievturība. Lietuviešiem ir romuva. Igauņiem ir maauska un taarauska. Baltu politeisms ir dzīvs.

 6. Par rasu naida kurināšanu neviens vēl pantu nav atcēlis-pirms ko raksti iedziļinies ja ir kur

  1. Skoolnieciņš saka: 25.06.2023 16:24 Nezodz manu segvārdu. Es tāpat bieži vien izsaku savu viedokli e-pastiski. Jā internetā raksta muļķības par pagāniem Latvijā, tad es pieklājīgi izsaku savu viedokli. Un manu studējošā e-pastu, ko man izveidoja augstskola, neviens nevar viltot. Man labāk patīk izpausties oficiāli.

  2. Tātad, miera bolodi 25.06.23. 16:24, tu attaisno krievijas komunistu 20.gs. noziegumus un tagadējās fašistiskās krievijas noziegumus Ukrainā?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *