Visi dziedās Dziesmu svētkos…

Aprīļa pēdējā svētdienā Tukuma Raiņa valsts ģimnāzijas aktu zāles logi bija plaši atvērti, lai ļautu kora dziesmai skanēt pilsētā un pāri tai. Tieši tik skanīgu, spēcīgu un emocionāli bagātu izpildījumu no XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku koru lielkoncerta «Tīrums. Dziesmas ceļš» un svētku noslēguma koncerta «Kopā augšup» repertuāra pārbaudes skates dalībniekiem sagaidīja žūrija.

Tajā strādāja: Romāns Vanags, Tukuma novada un Rīgas valstspilsētas koru virsdiriģents, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents; Ārijs Šķepasts, Madonas novada virsdiriģents, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents, Māra Marnauza, Dobeles un Saldus novadu virsdiriģente, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģente, Gints Ceplenieks, Talsu novada virsdiriģents, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents, Arvīds Platpers, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku Goda virsdiriģents.

Rezultāti

Labā ziņa, ka visi Tukuma dziedāšanas apriņķa kori tiek uz Dziesmu svētkiem, taču katra veikums novērtēts ar punktiem, un divi kori – Tumes kultūras nama jauktais koris (diriģente Marta Ozola) un Tukuma kultūras nama skolotāju koris «Vanema» (Tālivaldis Gulbis) – ar 45 punktiem ieguva Augstākā pakāpi.

Tukuma pilsētas kultūras nama un Raiņa skolas absolventu jauktais koris «Savējie» (Dace Perševica) ieguva 44,33 punktus (I pakāpe), Jaunpils jauktais koris (Lāsma Pommere) – 43,56 p., I pakāpe, Tukuma kultūras nama jauktais koris «Gavile» (Nora Vanaga) – 42,89 p., I pakāpe, Zantes kultūras nama jauktais koris (Zane Ņukša-Valdmane) – 40,44 p., I pakāpe; Kandavas kultūras nama jauktais koris «Kandava» (Dzintra Linde) –  40 p., I pakāpe, Tukuma kultūras nama senioru jauktais koris «Skandīne» (Ojārs Vītoliņš) – 43,11 p., I pakāpe.

Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas jauktā jauniešu kora izpildījums ar punktiem netika vērtēts, viens tā dziedājums tika ieskaitīts, taču, kā atzina diriģente Sanita Apine, žūrijas vērtējums bijis ļoti labs.

Sieviešu koru grupā Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu koris «Spīgo» (Krista Delvere) ieguva 46,89 punktus un Augstāko pakāpi, tāpat kā Brocēnu kultūras centra sieviešu koris «Laiksne» (Ināra Bērziņa) – 45 p., Augstākā pakāpe.

Pūres kultūras nama sieviešu koris «Abava» (Anda Šicāne) – 44,56 p., I pakāpe, Tukuma kultūras nama sieviešu koris «Noktirne» (Sanita Apine) – 44,33 p., I pakāpe, Tukuma kultūras nama un Raiņa skolas absolventu sieviešu koris «Savējās» (Andra Vilkauša) – 43,22 p., I pakāpe, Engures kultūras nama sieviešu koris «Engure» (Ketija Meldere) – 40,89 p., I pakāpe, Irlavas kultūras nama sieviešu koris «Irlava» (Vija Fogele) – 40,22 p., I pakāpe.

Laiks ņēmis un devis

Jāpiebilst, ka piecu gadu laikā kopš pēdējiem lielajiem svētkiem koru saime novadā papildinājusies ar jaunu kori – sieviešu kori «Engure», bet savu lokāciju mainījuši divi Raiņa ģimnāzijas kori «Savējie» un «Savējās», kas tagad darbojas Tukuma kultūras nama paspārnē. Daudz lielākas pārmaiņas skārušas diriģentu saimi – astoņi kori skatē dziedāja jaunu diriģentu vadībā, un no tiem vairākiem – Norai Vanagai, Ketijai Melderei, Vijai Fogelei, Andai Šicānei, Andrai Vilkaušai ???un Ojāram Vītoliņam ???šie būs pirmie svētki šajā “amatā”.

«Sit kociņu…» ieies apritē 

A un B grupas jauktie kori un sieviešu kori skatē dziedāja trīs dziesmas:

divas izlozes un vienu brīvas izvēles no svētku koprepertuāra, senioru koris «Skandīne» – divus izlozes un vienu brīvas izvēles skaņdarbu no Senioru koru koncerta repertuāra, bet vidusskolas vai jauniešu koris – izlozes un brīvas izvēles skaņdarbu no svētku Noslēguma koncerta repertuāra. Tā kā repertuārā bija daudz grūtu un sarežģītu dziesmu, kas, kā atzina koristi, nereti bijušas pat grūti izprotamas, ekspresaptaujā vaicājām, kura no skates dziesmām, viņuprāt, varētu ieieties kora dziesmu zelta fondā. Lielākais vairums minēja Andra Kontauta dziesmu ar latviešu tautas dziesmas vārdiem «Sit kociņu pie kociņa, lai rit saule vakarā», tāpat arī Raimonda Tigula un Rasas Bugavičutes-Pēces «Rīta un vakara dziesmu», Lolitas Ritmanis un Rasas Bugavičutes-Pēces «Augšup dzīvība skan», kā arī Ulda Stabulnieka un Ojāra Vācieša «Barons», kas pirmoreiz izskanēja XXIII svētkos pirms 20 gadiem, un arī diskusiju krustugunīs nonākušo Zigmāra Liepiņa un Kaspara Dimitera pirms desmit gadiem tapušo «Svētī debesīs šo zemi», kuru svētku repertuārā iebalsoja paši koristi, bet tās vārdu autora politiskās nostājas dēļ vēl nav zināms, vai to no Dziesmusvētku lielās estrādes maz izpildīs.

Šī ir laba mājvieta koriem…

Tā skates noslēgumā par Tukuma Raiņa valsts ģimnāzijas lielo zāli teica Tukuma novada koru virsvadītājs Romāns Vanags, piebilstot, ka šai zālei ir arī dažas viltības, piemēram, skaļi dziedot, reizēm var pats sevi nedzirdēt: “Ja runājam par paveikto, tad liels darbs ir padarīts kopmēģinājumos un katrā kultūras namā. Tas vainagojies ar rezultātu, par kuru esam savus iespaidus katram korim uzrakstījuši – vairāk vai mazāk salasāmā rokrakstā, bet mums būs vēl laiks tikties mēģinājumos un aprunāties. Savā vārdā gribu teikt, ka darbs, ko darām, ir tā vērts, it īpaši, ja mums dziedot ir tāda sajūta, kā korī, kur dalībnieces solo dziedāja, rokās sadevušās… Un mēs esam pārliecināti – ja tā kopkoris strādā, kā te, Tukumā, Dziesmu svētki ir izdevušies. Turpināsim tā strādāt ar domu – ”Kopā augšup!…”

Kad diplomi bija izdalīti un runas pateiktas, Romāns Vanags visus aicināja uz kopdziesmu «Pūt, vējiņi!», kuru diriģēt aicināja skates laureātkoru diriģentus Martu Ozolu un Tālivaldi Gulbi, žūrijas pārstāvjus Māru Marnauzu un Arvīdu Platperu un «Savējo» diriģenti Daci Perševicu. Kopīgi dziedātā dziesma saviļņoja līdz asarām…

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kopā augšup” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *