Par konkursiem un pieteikšanos

Vakar, 11. maijā, ceļu uz kārtējo novada domes sēdi uzsāka daudzi jautājumi, tostarp tie, kas saistīti ar kultūras un izglītības jomu. Tā, piemēram, komiteju sēdē deputāti apstiprināja izmaiņas vairākos novada mācību iestāžu nolikumos, galvenokārt, lai licencētu konkrētas mācību programmas.

Jaunas programmas – maksas pakalpojums 

To, kāpēc un tieši tagad būtiski apstiprināt šādas izmaiņas, sēdē klātesošajiem skaidroja Izglītības pārvaldes juriste Kristīne Logina. Proti, Izglītības kvalitātes valsts dienests plānojis ieviest maksu par katras jaunas izglītības programmas ieviešu, licencēšanu, kas līdz šim ir bijis bezmaksas pakalpojums. Un maksa iecerēta līdz pat 2 640 eiro apmērā, kas novadā, kurā mācību iestāžu ir daudz, kopā varētu būt liela summa. Līdz ar to skolas un bērnudārzi, kur paredzētas, piemēram, mācību programmas bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem, šis arī bijis tas pēdējais brīdis, kad to nokārtot oficiāli. Paralēli un atsevišķos gadījumos izmaiņas arī veiktas, lai nolikums atbalstu šobrīd aktuālajiem standartiem.

Būs vairākas stipendijas

Tuvojas mācību gada noslēgums, un jaunieši lems par savām nākamajām studiju vietām, iespējams, –  arī nākotnes profesijām. Izcilākie skolu absolventi varēs pretendēt uz stipendijām, tostarp arī stipendiju, ko jauniešiem piedāvā Tukuma novada pašvaldība. Ierasti tai var sākt pieteikties vasaras otrajā pusē, kad jau zināmi eksāmenu rezultāti, taču vēl līdz tam paredzēts veikt dažas izmaiņas nolikumā. Būtiskākā no tām, skaidroja Izglītības pārvaldes juriste Gundega Guna Laganovska, ka stipendiju turpmāk būs vairāk, proti, uz tām varēs pretendēt pieci, līdzšinējo trīs jauniešu vietu. Deputāti vēl interesējās, vai noteikts, tieši kādām studiju izvēlēm vai profesijām tiek dota priekšroka? Juriste skaidroja, ka vienīgais priekšnoteikums ir līdzšinējās jaunieša sekmes (priekšmetos vismaz 8 balles un eksāmenos sasniegti 70%), kā arī pašas studijas – proti, vai viss tiek pildīts. Līdzšinējā prakse liecina, ka jaunieši ir apzinīgi – iesniedz atskaites un arī mācījušies apzinīgi. Tāpat kā studiju virziens, nebūtiska ir arī augstskolas izvēle – tā var neatrasties arī Latvijā, bet ar piebildi, ka mācību programma ir akreditēta.

Jāatgādina, ka students varēs pretendēt uz atbalstu 1500 eiro apmērā vienā mācību gadā. Pieteikumus vērtēs un pretendentus atlasīs komisija, kuras sastāvā gan domes, gan arī Izglītības pārvaldes pārstāvji.

Izvērtēti kultūras projekti

Savukārt cita vērtēšana komisija jau apzinājusi kultūras projektu konkursa 1. kārtas pretendentus un lēmusi arī par to, kurus atbalstīt. Kā pastāstīja domes kultūras nodaļas vadītāja Santa Laurinoviča, kopumā saņemti 20 pieteikumi, no kuriem vērtēti – 16, bet četriem bijušas kādas neatbilstības, piemēram, ne tāda pieteikuma forma vai nodokļu parāds uz iesniegšanas brīdi. Un tātad šobrīd atbalstāmi un uz domes sēdi tālāk tiks sūtīti apstiprināšanai: biedrības «Koris Noktirne» iecere Sātu baznīcas 245. jubilejā sagatavot koncertu «Arvo Perts. «Laiks un Lūgšana»»; SIA «Jaunmoku pils» dārza svētkiem, kur būs “krāsainais pikniks”; Tukuma mākslinieku izstādei Rīgā; projektam «Video atmiņa», biedrībai «Dejas izaugsme», kas iecerējusi iestudēt laikmetīgās dejas priekšnesumu Mālkalnā; biedrības «Tukuma literātu apvienība» diviem projektiem – «Prozas fermentācija» un «Sirds uz perona»; pasākumam «Roka nemieri Smārdē»; visbeidzot daļējs atbalsts jauniešu kluba «10X10» iecerei organizēt «Atvērto skatuvi Tukku Magi pagalmā. Daļējs atbalsts tāpēc, ka, kā skaidroja S. Laurinoviča, konkursam ir ierobežots finansējums – kopā 20 000 eiro. Bet ar konkrēto projektu problēmu varētu risināt, ja dome akceptē, ka kultūras nodaļa projektu piefinansē 583 eiro apmērā. Un tas arī tika atbalstīts. Savukārt deputāts Oskars Kambala lūdza, lai līdz sēdei vēl tiek pievienoti arī pasākumu norises datumi vai vismaz paredzamais laiks, ņemot vērā, ka esot interese tos apmeklēt. Bet juridiskās nodaļas vadītāja Lelde Bičuša norādīja, ka papildus būtu arī jāsagatavo informācija par to, kurš projekts un kāpēc ticis noraidīts vai arī nav vērtēts.

Lai bērni būtu pieskatīti

Atgriežoties pie izglītības jautājumiem, apstiprināšanai tiks nodoti saistošie noteikumi «Tukuma novada pašvaldības pirmsskolas izglītības nodrošināšanas funkcijas īstenošanas kārtība», kas iepriekš bija pieejami sabiedriskajai apspriešanai. Nav zināms, ko un vai sabiedrībā sprieduši, bet oficiāli neviens ierosinājums nav saņemts, – apstiprināja K. Logina. Bet deputāti varēs atkal izteikties par kārtību, kā pašvaldībā tiek organizēta uzņemšana 1. klasē. Būtiskākās izmaiņas līdzšinējos noteikumos – tās paredz mazliet atšķirīgu kārtību, kā lemt par to, kad tieši bērnam uzsākt skolas gaitas. Ja agrāk bija tā, ka, piemēram, sešgadnieks mācības varēja uzsākt ar ārsta atzinumu, tad šobrīd pietiek ar vecāka vēlmi. Savukārt, ja skolas gaitas tiek uzsāktas vienu gadu vēlāk par valstī noteikto laiku jeb 7 gadiem, arī nepieciešams speciālista atzinums jeb pamatojums.

Ir vēl kāds gana būtisks grozījums – par pietiekšanās termiņiem 1. klasē konkrētajā mācību iestādē. Iepriekš saistošie noteikumi paredzēja, ka vecākiem vai likumiskajiem bērna pārstāvjiem to jāizdara jau līdz 31. jūlijam. Bet nu ir mainījies likums, un ir iespēja paredzēt, ka šis laiks tiek pagarināts līdz pat 30. septembrim. Tas savukārt ļauj vecākiem savu bērnu uz pirmsskolas izglītības iestādi vest arī augustā. Tas tad arī risina problēmu, kas daudziem topošo pirmklasnieku vecākiem bija būtiska – proti, jau vasarā bija jāmeklē kāds pieskatītājs, jo nākamais skolēns vairs nevarēja būt bērndārznieks…

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *