Nopļautās zāles un lapu savākšanai SIA “Preiļu saimnieks” atkritumu apsaimniekošanas daļas speciālisti par ērtu risinājumu atzīst “Bigbag” maisu izmantošanu.

Lapu komposts bagātina pilsētas puķu dobes

Kamēr vieni rudeņos priecājas par krāsainajiem toņiem kokos, citiem šis smukums sagādā pamatīgas raizes – kur lai liek no kokiem nobirušās lapas? Ja laucinieki rod izeju, mulčējot ar tām apstādījumus vai vienkārši iearot tīrumā, pilsētniekiem lielais savākto lapu daudzums rada problēmas. Tomēr šoruden, piemēram, SIA “Preiļu saimnieks” ieviesa jauninājumu zaļo atkritumu, tajā skaitā arī koku lapu, savākšanai.

Uzņēmuma atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Sigita Āboliņa stāsta: “Šoruden ieviesām jaunu pieeju koku lapu savākšanā. Atsevišķos pilsētas dzīvojamos masīvos tika izvietoti balti “Bigbag” maisi, kuru ietilpība ir viens kubikmetrs. Pirmie maisi bija paredzēti tikai SIA “Preiļu saimnieks” sētniekiem, lai varētu pēc iespējas efektīvāk un vieglāk sakopt teritorijas, atbrīvojot tās no lapām, nopļautās zāles un sīkiem zariņiem. Pēc tam maisus piedāvājām iegādāties juridiskām personām, kuru teritorijā ir samērā liels zaļo atkritumu apjoms, kā arī privātmāju saimniekiem, kuri vēlējās šādā veidā atbrīvoties no lapām un zāles. Visa savāktā masa nonāk lapu kompostēšanas vietā, kur tiek attiecīgi sagatavota, lai ziemas laikā pamazām pārvērstos vērtīgā mēslojumā.”

S. Āboliņa teic, ka “Bigbag” maisu ieviešana efektīvākai un ērtākai lapu savākšanai šoruden bija kā testa variants. Tieši pareizi sašķiroti atkritumi SIA “Preiļu saimnieks” lika izšķirties par labu maisiem un atteikties no iepriekš izmantotā “lapu sūcēja” jeb atkritumu savācējmašīnas, kurai bija uzmontēta iekārta, kas iesūca tvertnē lapas, ko sagrābuši sētnieki un pilsētas iedzīvotāji. Jāatzīst, ka šo maisu saturs nereti bija neatbilstošs, jo tajos bija atrodami ne tikai tiem paredzēti atkritumi, bet arī sadzīves gruži – izlietotas plastmasas pudeles, dažādi iepakojumi u.c., tādēļ šie atkritumi tika pāršķiroti.

SIA “Preiļu saimnieks” atkritumu šķirošanas laukumā atvēlēta vieta dārzu un parku atkritumu kompostēšanai jeb lapu laukums. Lapu masa, kas jau atrodas kompostēšanas vietā, tiek regulāri uzraudzīta, lai gala rezultātā būtu derīga un izmantojama pilsētas apstādījumu un puķu dobju augsnes uzlabošanai.

 

FOTO

Nopļautās zāles un lapu savākšanai SIA “Preiļu saimnieks” atkritumu apsaimniekošanas daļas speciālisti par ērtu risinājumu atzīst “Bigbag” maisu izmantošanu.

 

Dārzu un parku atkritumu kompostēšanas vieta vasaras nogalē. Rudenī trūdošajai masai tika pievienotas pilsētā savāktās koku lapas.

 

Materiāli tapuši ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu. Par publikāciju saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds”

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *