Mums ir svarīgi spēcīgi uzņēmumi

Tā 8. februārī, viesojoties Tukuma novadā, teica Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Viņam bija iespēja iepazīties ar SIA «Pure Chocolate», SIA «Vilomix Baltic» un SIA «Lindstrom Prodem». Katrs no tiem pārstāv noteiktu uzņēmējdarbības jomu, un ir guvis tajā zināmu atpazīstamību. 

 

 

Te nu gan varētu palikt…

Tā, ienākot Pūres uzņēmumā «Pure Chocolate», smejoties teica Valsts prezidents. Kā pēc tam izrādījās, ar šī uzņēmuma konfektēm viņš jau ir pazīstams – ar tām tiekot cienāti viesi Rīgas pilī. Protams, arī šoreiz cienāšanās neizpalika, tomēr svarīgākais un interesantākais bija iespēja soli pa solim izsekot ražošanas procesam un redzēt, kā iecienītais kārums top. Kā viesiem stāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Normunds Sala, kvalitātes vadītāja Zane Līce un tehniskais speciālists Jānis Botmanis, viss sākas ar ļoti kvalitatīvu šokolādi un smalki samaltu cukuru, kas ražošanas procesa laikā tiek sajaukts ar citām sastāvdaļām, lai tālāk no šīs masas taptu apaļās šokolādes trifeles. Savulaik iegādātā iekārta, kas bijusi modernākā Eiropā, ļauj tās izgatavot no dažādām šokolādēm un ar dažādiem pildījumiem. Pēc tam īpašā iekārtā konfektes tiek apbērtas ar saldu, skābenu un vēl citu veidu kraukšķīgu dekoru, kas atsevišķām trifeļu veidiem ir maigs kā samta pūderis.

Kā stāstīja N. Sala, uzņēmums ļoti novērtējis valsts atbalstu kovida laikā, kas ļāvis saglabāt izaugsmes līmeni un nodrošināt darbiniekiem atalgojumu: “Kovida laiks visiem bija pārbaudījums, taču mēs to izturējām, bet 2023. gads jau bija salīdzinoši veiksmīgāks. Uzņēmums arvien turpina strādāt eksporta jomā, taču tur ierobežojums rada tas, ka ir grūti sarunāties par savu produktu, tā, kā to varam, piemēram, piedāvājot produkciju vietējā vai Baltijas tirgū. Tā mums ir izdevies produkcijas apjomu būtiski kāpināt, un vienlaikus saglabāt interesi arī par tālākiem tirgiem. Protams, esam aktīvi dalībnieki izstādēs un citos nozares notikumos, jo ir svarīgi par sevi stāstīt un stāstīt.”

  1. Sala darba pieredzi ir guvis dažādos pārtikas uzņēmumos, un «Pure Chocolate» par valdes locekli sācis strādāt 2016. gadā. 2020. gadā darba attiecības pārtrauktas, bet tad aicināts atriezties un uzņemties valdes priekšsēdētāja pienākumus: “Uzņēmumā strādā daudz zinošu cilvēku, tāpēc man bija iespējas paņemt labāko no «Pure Chocolate» agrākiem laikiem un vienlaikus meklēt jaunas inovācijas, ejot soli pa solim attīstības virzienā. To mēs darām kopā ar uzņēmumā darbiniekiem – tagad strādā ap 20 vai 30 cilvēku, bet vasarā pat ap 50 cilvēku.”

Vaicāts par jaunumiem, N. Sala skaidroja, ka uzņēmums nemitīgi rada jaunus produkcijas veidus, kas tagad jau pārsniedz 50, turklāt jaunus risinājumus meklē gan, lai dažādotu trifeļu ražošanu, gan ietinamo materiālu. Un viens no lielākajiem jaunumiem ir trifeļu ietinamais materiāls, kas ir inovācija iepakojuma jomā – tas mājās ir droši utilizējams kopā ar organiskajiem atkritumiem.

Ir jādomā par nākotni

Ar SIA «Vilomix Baltic» ražotni Tumes pagasta «Bērziņos» Valsts prezidentu un viesus iepazīstināja uzņēmuma vadītāja, valdes locekle un izpilddirektore Teiksma Eklona, ražošanas un sagādes vadītājs Kārlis Eklons un pārdošanas vadītājs Māris Skudra.

  1. Eklona pastāstīja, ka «Vilomix Baltic» ir moderns ražošanas uzņēmums, kas ietilpst a/s «Vilomix International Holding» sastāvā. Tā galvenā mītne ir Dānijā, bet rūpnīcas atrodas Zviedrijā, Somijā, Latvijā, Polijā un Spānijā; ir birojs Ķīnā un nesen iegādātas rūpnīcas arī Brazīlijā un Paragvajā, kas ir tāds globālais izrāviens. Pagājušā gada rudenī uzņēmums ieguvis SGS sertifikātu, kas ir nozīmīga kvalitātes zīme.

Uzņēmums «Vilomic Baltic» šogad svinēs 20. dzimšanas dienu, taču ražotne ar nosaukumu «BALTIC FEED LTD» tika izveidota 1994. gadā, līdz ar to tai apritēs 30 gadu. Uzņēmums ir specializējies minerālbarību un premiksu ražošanā un kopš 1995. gada ir uzkrājis nopietnu pieredzi šajā jomā. Lai sasniegtu labākos rezultātus dzīvnieku ēdināšanā, uzņēmuma eksperti piedāvā risinājumus, kur atbilstoši vajadzībai var tikt iekļautas inovatīvas barības piedevas. Sadarbībā ar pārējiem Vilomix grupas speciālistiem Skandināvijas valstīs, uzņēmums piedāvā zināšanas un rekomendācijas liellopu, zirgu, cūku, aitu un kazu ēdināšanā, kā arī ar to saistītās jomās, palīdzot klientam veidot pievienoto vērtību viņa darbībā. Tiek piedāvātas barības piedevas arī bioloģiskajām saimniecībām, kā arī no 2019. gada – barība mīļdzīvniekiem. T. Eklona stāstīja, ka uzņēmums piedāvā maksimāli individualizētu pieeju saimniecībām, lai nodrošinātu konkrētām vajadzībām atbilstošu pieeju dzīvnieku ēdināšanā. Tāpat klienti tiek informēti par jaunākajiem pētījumiem par lopkopības aktualitātēm un praktisko saimniekošanu. Tiek veidota arī sadarbība ar augstskolām.

Jāpiebilst, ka darbs uzņēmumā, kā pārliecinājāmies, tiek maksimāli automatizēts, turklāt sistēma ļauj nodrošināt maksimālu precizitāti, jo notiek darbs ar specifiskām barības piedevām, vitamīniem un mikroelementiem, kuru daudzums tiek stingri reglamentēts. T. Eklona norādīja, ka ļoti liela uzmanība tiek pievērsta uzņēmuma datorsistēmām, jo pirms dažiem gadiem piedzīvots, ka sistēma nobrūk un ka nekas cits neatliek, kā ņemt talkā kladīti un kalkulatoru, taču tas licis izstrādāt pilnīgi jaunu sistēmu ar daudz lielāku drošību.

Atbildot uz E. Rinkēviča jautājumu, kā notiek izejvielu un produkcijas loģistika, T. Eklona skaidroja, ka dzelzceļa pievadu izmantot nebija iespējams, tāpēc tagad visas piegādes notiek pa sauszemi vai arī ar prāmi: “Vienīgais, kas tiek piegādāts Rīgā, ir konteineri, viss pārējais tiek piegādāts caur Klaipēdas ostu, kur visa loģistika ir lētāka. Turklāt Latvijas ostās nav tādas infrastruktūras, lai tās šādiem mērķiem varētu izmantot. Visu laiku saku, ka novadam ir jāsakārto Engures osta, lai to varētu izmantot.”

Sarunas noslēgumā T. Eklona vērsa uzmanību, ka, ņemot vērā nedrošo situāciju pasaulē, valstī nepieciešams veidot pārtikas rezerves: “Piemēram, Somijā ir valsts programma, kas maksā uzņēmējiem par to, ka viņi uztur lielākus atlikumus, lai krīzes situācijā vismaz divus mēnešus nodrošinātu pārtiku. Mēs zinām, ka esam Somijas drošības plāna sastāvdaļa, esam ķēdē “no lauka līdz galdam”, bet par to būtu jādomā arī pie mums.”

Darba apģērbs – pēc pasūtījuma

Kā stāstīja SIA «Lindstrom Prodem» izpilddirektors Gusts Dzenis, šis uzņēmums ir «Lindstrom» meitas uzņēmums. «Lindstrom» ir vairāk nekā 175 gadu pieredze, un tas ietilpst vienā no vadošajiem tekstila servisa sniedzējiem Eiropā un Āzijā – «Lindström Group». Latvijā tas darbojas, kopš 1994. gada un piedāvā saviem klientiem darba apģērbu, maināmo paklāju, grīdu mazgājamo mopu un citu kopšanas materiālu nomu un ikdienas apkopi. 2023. gadā tā apgrozījums Latvijā ir sasniedzis 12,9 miljonus eiro. SIA «Lindstrom Prodem» ēka Tukumā tika atklāta tieši pirms septiņiem gadiem – 2017. gada februārī, bet pirms gada veikti nozīmīgi ieguldījumi ražotnes paplašināšanā: “Tika efektīvāk pārkārtots piegriešanas departamenta darbs, kā arī ierīkots jauns piegriešanas automāts, kas palīdz sadarboties ar «Lindstrom» Ziemeļeiropas ražošanas centru un lielākā apjomā piegriezt darba apģērbus, kurus sašūs citās struktūrvienībās. Tas ir ļāvis kāpināt darba apjomus – gadā SIA «Lindstrom Prodem» saražo ap 200 000 dažādu apģērba vienību, un arī palielināt darba vietu skaitu. Pērn īstenotā projekta ietvaros ir izbūvēta arī plašāka materiālu noliktava, piegriešanas atkritumu šķirošanas telpa, stiklots birojs un izbūvētas divas jaunas darbinieku virtuves, palielinātas darbinieku atpūtas telpas.” Vēl, kā informēja uzņēmuma izpilddirektors, ir paplašināta noliktava, lai uz vietas būtu tie audumi, kas ikdienā nepieciešami darba apģērba saražošanai un lai būtu gatavi ātri – nereti pat vienas dienas laikā – izpildīt pasūtījumu.

Vēl G. Dzenis stāstīja, ka atsevišķa telpa atvēlēta auduma atlikumu sašķirošanai un presēšanai, lai tālāk tos nosūtītu uz Somiju pārstrādei. «Lindstrom» ir apņēmies veicināt ilgtspējīgu attīstību un zaļo domāšanu, īpaši attiecībā uz atkritumu šķirošanu un pārstrādi, kas ir būtiska aprites ekonomikas daļa. Tāpēc laikā, kad lielākā daļa šādu atgriezumu visā Eiropā nonāk izgāztuvēs vai dedzināšanā, mēs dodam šiem piegriešanas atlikumiem otro dzīvi, un no tiem ražos audumus vai izolācijas materiālus.

Pēc paplašināšanas papildus pieņemti 15 darbinieki, bet kopējais darbinieku skaits uzņēmumā pārsniedz 150. Uzņēmums lepojas, ka tajā nav lielas kadru mainības – vidējais darbs stāžs ir četri gadi.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Laiks uzņēmējiem” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *