Dome lemj par apkures katliem un tarifiem

 

  1. septembrī Tukuma novada pašvaldības domes sēdē tika skatīti vairāki jautājumi par apkures tarifiem un arī apkures katliem.

Pirks jaunus apkures katlus

Komiteju sēdēs un domes sēdē deputāti lēma par Tukuma slimnīcas pamatkapitāla palielināšanu, lai Irlavas Sarkanā Krusta slimnīcā uzliktu divus jaunus apkures katlus. Tam nepieciešamais finansējums 33 600, 95 eiro.

Trīs gadus vecs katls – nelietojams

Irlavas Sarkanā Krusta slimnīcas valdes loceklis Kaspars Kārkliņš skaidroja, ka tagadējie apkures katli ir sliktā stāvoklī – viens ir beidzis darboties, bet otrs ir jau trīs reizes šogad remontēts, jo parādījušās noplūdes, tāpēc saimnieciski nebūtu pareizi tos turpināt izmantot. Tiesa gan, kā izskanēja sēdē, apkures katli ir salīdzinoši jauni – viens pirkts 2017., bet otrs – 2020. gadā. K. Kārkliņš stāstīja, ka mazais katls bijis ar 50 kilovatu jaudu un maksājis 1800 eiro, kas bija diezgan lēti, bet lielas garantijas neesot dotas. Tagad būs divi jauni katli – automatizēti, ar mazākām emisijām un videi draudzīgi: “Iepriekš mums bija trīs kurinātāji, kas apkures sezonā izmaksāja 1 956 eiro mēnesī vai 13 692 eiro sezonā kopumā, bet mēs saglabāsim vienu kurinātāju ar 0,25 slodzi, kas izmaksās 1 141 eiro, līdz ar to ietaupījums būs 12 551 eiro gadā.” Vēl, kā bija minēts lēmuma projektā, nākotnē būtu nepieciešams uzstādīt arī iekšējo skursteņa čaulu.

Jāpāriet uz automātiskajiem katliem

Pašvaldības izpilddirektors I. Liepiņš, skaidrojot situāciju, atzina – ja apkures katls, kuram vajadzējis darboties padsmit gadus, ir nelietojams jau pēc dažiem gadiem, šo iepirkumu nevar uzskatīt par īpaši veiksmīgu, bet – cena toreiz bijusi trīs reizes zemāka par vidējo tirgū, tāpēc ir tā, kā ir. Vietā būs jauns automātiskais granulu katls un viens ar cieto kurināmo, tikai to iepirkums bija mazliet ievilcies. ”Šī būs jau trešā vieta, kur šādu aktivitāti īstenojam – arī Viesatās un Matkules kultūras namā apkures katlus mainām, un vēl ir pāris vietas, kur ir mazie malkas katli un kur jāplāno arī kurinātāju izmaksas. Nākamajā gadā visās vietās būtu jāpāriet uz automātiskajiem katliem, jo minimālās algas ceļas un līdz ar to personāls izmaksā arvien dārgāk,” tā izpilddirektors. Savukārt, stāstot par to, kur apkures katliem ņems naudu, I. Liepiņš atzina, ka finansējumu ņems no līdzekļiem, kas 55 000 eiro apmērā budžetā bijuši iezīmēti Tukuma slimnīcas renovācijas darbu projektēšanai. Iepirkums ir pabeigts, bet lielākās izmaksas būs nākamajā gadā.

Nomas maksas parāds

Atbilstoši 2021. gada 1. februārī noslēgtajam līgumam SIA «Irlavas Sarkanā Krusta slimnīca» kā nomnieks iznomātājam – SIA «Tukuma slimnīca» – par ēku 982,4 m² platībā maksā 405 eiro mēnesī (ar PVN). Un deputāte Dace Lebeda interesējās, vai Irlavas slimnīca ir nokārtojusi visus maksājumus īpašniekam – «Tukuma slimnīcai» un vai nav domāts šīs īpašumtiesības sakārtot tā, lai ēkas piederētu tomēr pašai Irlavas slimnīcai. K. Kārkliņš skaidroja, ka pirmais pusgads iestādei finansiāli bijis veiksmīgs, bet otrajā slimnīca strādājusi ar zaudējumiem, tāpēc iekavējies piecu mēnešu maksājums par kopējo summu 2 029,25 eiro.

SIA «Tukuma slimnīca» valdes locekle Dzintra Rabkeviča skaidroja, ka samaksa tiek rēķināta 0,34 par m², un šajā summā ielikta ir tikai amortizācija: “Līdz ar šo finansiālo ieguldījumu maksa par m² būs augstāka – 0,43 eiro/m², un līdz ar to mēneša maksa no 405 eiro pieaugs uz 514 eiro (ar PVN). Pēc līguma Irlavas slimnīca pati ēkas apsaimnieko, un mēs neesam iejaukušies viņu saimnieciskajā darbībā.”

Izpilddirektors atzina, ka slimnīcu īpašumtiesību jautājumu varētu nākotnē vērtēt. Bet deputāti domes sēdē atbalstīja finansējuma piešķiršanu apkures katlu nomaiņai.

Lapmežciemā piemēros SIA «Tukuma siltums» tarifu

Finansu komitejas un domes sēdē tika izskatīts arī SIA «Tukuma siltums» iesniegums, kurā uzņēmums lūdz piemērot tarifu 69,27 eiro/MWh arī Lapmežciemā, kur uzņēmums no šī gada sniedz siltumapgādes pakalpojumus. Deputāts Juris Šulcs interesējās, kāpēc lēmumam nav pievienoti aprēķini. I. Liepiņš skaidroja, ka šis ir Sabiedrisko pakalpojuma regulatora apstiprināts vienotais tarifs: ”Bet kādā no nākamajām komitejām varam par šo diskutēt, tāpat kā par to, vai visā SIA «Tukuma siltuma» apkalpes teritorijā ir jānosaka vienots tarifs, vai katrai vietai atšķirīgs.”

Nosaka apkures tarifus Jaunpilī

Pašvaldības sabiedrība «Jaunpils KS» bija aprēķinājusi un iesniegusi Tukuma novada pašvaldībai apstiprināšanai siltumenerģijas pakalpojuma tarifus, kas stāsies spēkā 2023./2024. gada apkures sezonā, un tie ir: Levestes katlumājā 53,92 eiro/MWh; Zītaru katlu mājā – 101,75 eiro/MWh, kā arī 87,29 eiro/MWh autonomajās katlu mājās «Pērles», «Rotas», «Saktas», «Avoti», «Jaunkalni», «Zemenīte», «Ērģelnieki». Tarifs samazināts, jo izdevies iepirkt daudz lētāku gāzi, salīdzinot ar pagājušo gadu, kad bija gāzes cenu krīze.

Agita Puķīte

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *