Saeima konceptuāli atbalsta likuma projektu par Lestenes luterāņu baznīcu

Saeima trešdien, 6.decembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja likuma projektu, ar kuru iecerēts nodrošināt Lestenes luterāņu baznīcas un Otrā pasaules kara piemiņas vietas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību.

Kā atzīmē likuma projekta autori, Kurzemē Otrā pasaules kara beigu posmā cīnījās vairāk nekā miljons karavīru. Tās ir lielākās un asiņainākās kaujas Latvijas vēsturē, un Lestene bija šo kauju centrā. Pie Lestenes luterāņu baznīcas izveidotā piemiņas vieta vēsta par traģiskajiem notikumiem Otrā pasaules kara laikā un glabā kritušo latviešu karavīru un nacionālo partizānu piemiņu.

 

Ar likuma projektu iecerēts noteikt piemiņas vietas kultūrvēsturisko vērtību, aizsargājamā kultūrvēsturiskā mantojuma statusu, juridisko piederību, uzturēšanas un apsaimniekošanas kārtību. Tāpat plānots noteikt izmantošanas, izpētes, konservācijas un restaurācijas finansēšanas kārtību, tostarp paredzot, ka valsts varēs piedalīties pieminekļa atjaunošanas un attīstības finansēšanā, ja gadskārtējā valsts budžeta likumā šiem mērķiem būs paredzēti finanšu līdzekļi.

 

Plānots, ka ar likuma projektu valsts līmenī tiks saglabāta latviešu karavīru piemiņa un izveidota pastāvīga ekspozīcija par karavīru, pretošanās kustības dalībnieku un iedzīvotāju vēsturi Kurzemē Otrā pasaules karā un pēc tā, veicinot vienotu Latvijas vēstures izpratni.

 

Lai likums stātos spēkā, par to vēl divos lasījumos jālemj Saeimai.

Komentāri

 1. Šeit vajag divus lasījumus, bet stambulai pietika ar sasteigtu balsojumu, tagad var skaidri redzēt kurā pusē ir valdības un lgtb pakaļu……

 2. Ne visi Latvijas aizstāvji ir kristieši. Ne visi sev gribēja krustu uz kapa.

 3. Es domāju, ka ar karavīru piemiņu var nodarboties Pērkoņkrusta draudze. Kristietības simbolika tiks atmesta nost. Tā vietā būs Dievam Pērkonam veltīts monuments – Dieva Pērkona elks no ķrieģeļu keramikas masas.

   1. mieru , mieru, ļaujiet taču līdzpilsonim izteikties, bet rotšildmēsli jākar, tas gan ir pareizi.

 4. Atkal te kremlim noderīgais Palīgskolniekzellis bārsta sava alternatīvā ”prāta” pērles.
  Būtu nu pastāvējis klusu un neapkaunotu Latviešus un mūsu Varoņus.
  Uz tādu nelietīgu rīcību spējīgs tikai kremlins vai pilnīgi aptaurētais.

  1. Bet. Vācieši kopā ar krieviem iznīcināja prūšus. Nez kāpēc Keninsbergā nav neviena paša tempļa Baltu Dieviem (tuvināti Latvju Dieviem), bet ir kaudze pareizticīgo baznīcu un lērums krievu. Prūšus kristietība pazudināja. Noēda bez sāls.
   Bet latvieši grib dzīvot. Arī latviešu kultūrtelpai maz pamazām ir jāļauj attīrīties no kristietības smacīgās elpas. Bez Kristus kulta var lieliski iztikt!

   1. melo, katrs var palasīt Pasaules Vēsturi (Prūšu bojā iešana) , 1 . grāmata A.Grīna redakcijā, izdota ap 1932. gadu.Tur nav ne miņās no krieviem, mēs vnk pasi bijām lupatas, šodien visus fricenu pirdeļus likvidetu viens mazliet iereibis Latvis ar vz 58 ar 30 aptverēm mugursomā, tie , kas ir Katrim Stellas laupītāju- sīkpiržu laika krājumā. tātad, šodien uzpurnis jāuzmauc plukatām kuri sevi apzinās kā anglēnu mēsli, jenķu gailīšu sūkātāji, ebrejeļu plukatas, zviedreļu pedofīli un fricēnu zaglēni, tās ir prioritātes.

  2. 2023 saka: 06.12.2023 19:29 Dievs Pērkons (saukts arī par Pērkoņtēvu; visvareno Pērkonu – Debesu Tēvu) ir Latvijas aizstāvis. Bet kas ir Dievs Jahve/Jehova (Korānā viņš ir saukts par Dievu Allāhu)? Okupants, varmāka, Baltijas zemes izvarotājs.

  3. Tev sapni noteikti katru nakti nak Krievi, un visur regojas :))))) tu un Latvietis? Suds tu esi skolnieciņš un domas tavas ir sudu vertas!

 5. Nu pilnīga Gintermuiža Skolniekzeļļa izpildījumā!
  Par kādiem tempļiem baltu dieviem tu runā, tādi ir tikai tavā slimajā galvā, ja nu vienīgi zaru būdas, kuras sapūst desmit gadu laikā.

  1. 2023 saka: 06.12.2023 20:38 Es runāju par seno Baltu tautu Dievu un seno Baltu tautu Dieviešu panteonu. Es runāju par tiem Dieviem, kurus te godāja mūsu senči pirms kristietības ekspansijas.

  2. 2023 saka: 06.12.2023 20:38 Un? Bet vismaz mūsu senči nebija tādi izdzimteņi kā Vatikāns un Vatikāna vasaļi (moskovītu baznīca), kas dedzināja dzīvus cilvēkus reliģioza prieka pēc. Gļuži kā Ābrams sadedzināja dzīvu aitu ugunskurā par godu Jahvem/Jehovam/Allāham. Bibliski.

   1. Pajoliņ tu tagad meiģini vesturi partaisit :)))
    Tu pat savas Tautas vesturi nezini bet gudri raksti. Latvieši nak no kļenojošiem Vaciešiem, un vienmer visu laiku kadam kalpojuši, jo visu laiku Latviju kads ieņema.
    Vesturi macies pajoliņ!!!

    1. Ansis saka: 07.12.2023 10:39 Tu ar saviem vārdiem zaimo Baltu zemju vēsturi un baltu tautu vēsturi. Turi ciet savu jēlo muti un dzīvo laimīgs.

     1. Vesturi jamacas bija skola idiots!!!
      Latvieši vienmer bija un bus pakalpiņi, pat Guntis Ulmanis vaciešiem atdeva 200 tukstošus ebrejus un Latviešus nošaušana, tu pirms gudri rakstit uzini vesturi pajoliņ.

      1. paklau, ansi, pieņēmsim , ka Jūs sauc ansis,ebrejeļu gansis,ATCERIES, ka jūdeļu plukatas mēs, Latvieši, paglābām no fricēnu pirdeļiem, kas šos indēja kā tarakānus vai blaktis…esi drusku pateicīgs un delikāts…tā sacīt galantērisku apiešanos nepārvērt bardakā…atceros, te visādi mīzentālu šuneļi zurofi pirdeļojās, pūlējās vēl ko diedelēt…, nē, puika, ja ebrejeļi izlaizīs ar MĒLI visas Latvijas publiskās atejas(kuras ir ne tik kuplā skaitā) arī tad tas būs tikai nieks, kā pateicība par dzīvības glābšanu…bet ronenu baru no sin beta vanckariem pakārsim, tas jau nolemts.Tu Palestīnas arābu bērnus slepkavoji, – tagad peibak taims, kā saka..

   2. Ansis saka: 07.12.2023 21:59 Cik tev maskavas nams samaksāja par šo komentāru???

 6. Kur ir tie tempļi taviem izslavētajiem dieveļiem?
  Ja tādu nav, tad esi vienkāršs muldoņa, kurš izplata melu propagandu.

  1. 2023 saka: 06.12.2023 21:23 1) Seno Baltu tautu Dieviem (arī Dievietēm) bija svētvietas dabā, piemēram, svētmeži. 2) Brīvā dabā izvietoja Dievu un Dieviešu elkus. Mūspusē tos izgreba no koka. Piemēram, stāv pļavā pie upes kāda Dieva vai kādas Dievietes elks, blakām ir uzstādīti akmeņi uz ka pasēdēt un/vai atstāt ziedojumus un ir ugunskura vieta. 3) Cēla temļus no koka. Katram Dievam un katrai Dievietei bija sava kulta celtne. Balti nebija tik atpalikuši un nepilnvērtīgi, kā katoļu un pareizticīgo baznīcas saka. Pirmskristietības laikmeta kultūra bija ļoti bagātīga. Ne velti bija vajadzīga inkvizīja un tālāka pagānu vajāšana pēc krusta kariem. Bez represijām kristietība te nekad nenostiprinātos.

 7. Bebru apgrauzti koka sprunguļi, bebru zaru čupa un blakus nolikti pāris akmeņi, jā, tie ir īsti dieveļu tempļi.
  Ar tādiem pat tempļiem var lepoties zulusu ciltis.

  Naukšēnu palīgskolas absolventam Skolniekzellim savi skaistumi etaloni, nelabvēlīgā vidē augušam dieveļi arī ir bomzīgi.

  1. 2023 saka: 08.12.2023 13:49 Un to saka anonīms Kristus kulta pārstāvis, kura kults viduslaikos un Lielo ģeogrāfisko atklājumu laikā ticības dēļ nežēlīgi slepkavoja cilvēkus pa labi un pa kreisi.

  2. Nu jau tu esi uzlicis komunistu-atejistu nodrillēto skaņuplati.
   Par kādu pirmatnējo mežoņu baru kļūst atejistu pārvaldīts aunu bars varam redzēt mokšu purvos ar visiem burjatiem un čuvašiem.
   Tieši augstāko kārtu ticība atšķir cilvēkus no dzīvniekiem, jo ticības izpratnei vajadzīga izglītība un gaišs prāts, un arī filosofiskā domāšana.
   Tev prātiņš visu uztver tieši bez jebkādiem zemtekstiem,piem., ja Bībelē rakstīts, met akmeni, tad tu saproti tieši, kā jau Naukšēnu speciālais speciālists.

 8. Skolniekzelli, lūdzu neuzbāzies ar savas mežoņu sektas plus komunistu-atejistu propagandu!
  Ciest nevaru uzbāzīgus tipus, lai vai ko viņi man nepiedāvātu- es PATS izdaru savu izvēli un nedomāju klausīt kaut kādu ākstu.

  1. No tevis pa gabalu nāk komunisma pretīgā smaka, visu laiku gaudo par savu nabadzību, visur diedelē kaut ko par velti, visu laiku lūri citu makos, apskaud veiksmīgākos, pat zaptes burciņu nevīžo izvārīt, jo darbs tev esot pašnāvība….
   Atzīsti vai neatzīsti, bet esi viens pretīgs komunists.

   1. 2023 saka: 09.12.2023 20:14 Es neesmu komuniststs. Par nabadzību es saku, jo tā ir realitāte. Studenti strādāt nevar, citādi ir atskaitīšana. Studēšana LU klausītāja statusā maksā 100 eiro par kredītpuktu. Tu drīksti studēt pēc individuālā plāna, bet diploms maksās 12 000 eiro. Tā vairs nebūs valsts apmaksātā budžeta vieta. Un klasītājs nav students, tomēr diplombarbu tev ļaus rakstīt.

 9. Apbrīnoju sērgu ar segvārdu Skolnieciņš… Tiklīdz pieslēdzas viņš, pārrunājamais temats pārvēršas farsā. Iesaku ignorēt viņa komentārus un neatbildēt uz tiem. Vienkārši – izlaist! Tomēr, kas attiecas uz memoriālu Lestenē, tad labi, ka valsts arī uzņemas atbildību par tā uzturēšanu. Varbūt otrajā lasījumā pieņems konkrētāku kārtību, kā tas tiks darīts, varbūt apspriedīs par iespējamām summām no valsts kases. Memoriāls iespaido. Un liek domāt. Un, neskatoties uz piederību kādai konfesijai, tā ir cieņa pret tiem, kas aizstāvēja šo zemi. Viņu vārdi nav zuduši. Tomēr.. ja bija miljons karavīru, kas cīnījās šajā fontes vietā, tad… tik daudz vārdu memoriālā taču nav. Vajadzētu dziļāku ieskatu un iztirzājumu par šo vēstures faktu! Vai tajā miljonā ietilpst arī tie, kas bija mūsu armijas pretinieki un kuriem, protams, nevar būt vieta šajā memoriālā?

  1. Apbrīnotājs saka: 11.12.2023 11:16 Es ticu senajiem Baltu Dieviem. Memoriālu var veidot (pārveidot) atbilstoši baltu pagāniskajām tradīcijām. Tas būtu godīgāk pret šo zemi un mūsu senčiem.

 10. Uzrakstīju un tikai tad iedomājos, ka memoriālā taču ierakstīti tikai kaujās kritušo vārdi. Bet palika taču arī dzīvie! Un arī viņu nopelni ir vērtējami ar tik pat lielu cieņu un godu! Vajadzētu papildmemoriālu arī šiem karavīriem! Tagad, protams, arī viņi pārgājuši citā saulē, bet cīnījās taču kopā ar tiem, kas krita…

 11. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I may just I wish to suggest you few interesting issues or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to learn even more things about it!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *