Attēlam ir ilustratīva nozīme

Adekvāta minimālā alga: galīgais balsojums par jauno direktīvu

Eiropas Parlamenta deputāti gatavojas dot zaļo gaismu jauniem ES noteikumiem, kas risinās strādājošo nabadzības problēmu, ļaus paaugstināt dzīves līmeni un veicinās koplīgumus.

ES direktīva par pienācīgu minimālo algu būs nozīmīgs pavērsiena punkts Eiropas sociālajā politikā, ņemot vērā plašo cenu pieaugumu, vienlaikus ļaujot dalībvalstīm saglabāt savas tradīcijas attiecībā uz algu noteikšanas sistēmu un darba koplīgumu sarunām.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ar minimālo algu dalībvalstij būs jānodrošina darba ņēmējam “cilvēka cienīga dzīve”, ņemot vērā dzīves izmaksas attiecīgajā valstī un kopējo atalgojuma līmeni. Lai novērtētu pašreizējo minimālo algu adekvātumu, ES valstis varēs vai nu noteikt preču un pakalpojumu grozu reālajās cenās, vai arī paredzēt minimālo algu 60 % līmenī no medianālās bruto algas un 50 % līmenī no vidējās bruto algas.

Dalībvalstīm, kurās mazāk nekā 80 % darba ņēmēju ir iekļauti darba koplīgumos, būs jāizstrādā rīcības plāns, lai šo rādītāju paaugstinātu.

Neoficiālā vienošanās ar dalībvalstīm Padomē par jauno tiesību aktu tika panākta 2022. gada 6. jūnijā, un jūlijā to atbalstīja EP Nodarbinātības un sociālo lietu komitejas deputāti.

***

Debates: otrdien, 13. septembrī

Balsojums: trešdien, 14. septembrī

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *