Melno punktu karte – noslīkst visā Latvijā

Biedrība “Peldēt droši” sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu izstrādājusi “Noslīkšanas melno punktu karti”, kurā apkopoti dati par pēdējiem trim gadiem. Analizējot adreses, var secināt – noslīkst visā valsts teritorijā.

“Skatoties kartē, lielākais mīts, kas valda sabiedrībā, ka visvairāk noslīkst jūrā, neapstiprinās. VUGD dati liecina, ka noslīkst tur, kur dzīvo visvairāk cilvēku. Teju katrs dzīvojam ūdens tuvumā – dabīgas ūdenstilpes ir mums visapkārt. Īpašā kategorijā  ir piemājas dīķi, kas kalpo ainaviskam skatam, bet cik droši tie ir mūsu bērniem? To izveides mērķis nav būt par peldvietu, taču neviens nav pasargāts no nejaušas iekrišanas ūdenī, jo īpaši bērni,” satraukumu pauž biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze.

Kartē atzīmēti punkti par 316 gadījumiem, kur VUGD laikā no 2020. līdz 2022. gadam no ūdenstilpes izcēlis vienu vai vairākus bojāgājušos. Statistika liecina, ka gadā vidēji katru trešo dienu no ūdens tiek izcelts kāds noslīkušais – 2020. gadā kopā 122, 2021. gadā – 100 un 2022. – 94 cilvēki. Šogad dienests no ūdenstilpēm izcēlis jau 42 mirušus cilvēkus.

Trīs gadu laikā 63 % gadījumos VUGD strādājis lauku apvidū vai apdzīvotā teritorijā, 26 % republikas pilsētās un 11 % citās pilsētās. No visiem gadījumiem visvairāk nelaimes notikušas Rīgā – 16 %. Krāslavas un Liepājas novados izcelti vienlīdz daudz bojāgājušo – 4 %, nedaudz mazāk – 3 % – Rēzeknes novadā. Visos citos novados mazāk.

“Ir svarīgi ikkatram apzināties riskus, lai ārkārtas situācija nemaz nenotiktu, neradīt apstākļus nelaimei. Noslīkt var minūtes laikā, taču pat visātrākie glābēji nevar tik ātri atbraukt. Vairs nebūs ko izglābt, un nelaimē nonākušais pievienosies statistikai par izceltajiem bojāgājušajiem. Aicinām ikvienu sabiedrības locekli ieklausīties drošības padomos un neizaicināt likteni. Mūsu pieredze rāda, ka visbiežāk nelaime nemaz nenotiktu, ja vien būtu ievēroti drošības pamatnoteikumi – nepeldēties alkohola reibumā vai vienatnē, nebūt pārgalvīgiem, nelēkt nezināmās ūdenstilpēs, lietot peldvestes un pieskatīt vienam otru, īpaši bērnus,” aicina VUGD priekšnieka vietnieks Jānis Grīnbergs.

 

Lai mazinātu riskus, “Peldēt droši” un VUGD aicina:

 1. Bērniem norobežot piekļuvi piemājas ūdenstilpei, baseinam vai dekoratīvam dārza dizaina elementam, ja tajā ir ūdens.
 2. Nekad nepeldēt vienatnē. Neesi pārdrošs – neriskē!
 3. Izvēlies drošu peldvietu, kur krasts ir lēzens un ar cietu pamatni. Ūdens ir stāvošs vai ar minimālu straumi. Peldvieta nav aizaugusi, tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu, tā ir viegli pieejama un tajā peldas arī citi cilvēki.
 4. Atrodoties pie jebkuras ūdenstilpes, vienmēr to vispirms izstaigājiet. Svarīgi saprast, kāda ir gultne, kur mainās dziļums, kādas ir straumes. Arī iepriekšējā vasarā iepazīta peldvieta vienmēr jāizpēta no jauna.
 5. Visdrošāk ir peldēties oficiālajās peldvietās – vietās, kuras tam ir īpaši izveidotas, ir labiekārtotas un tajās dežurē glābēji.
 6. Nelec ūdenī no tramplīna, laipas, tilta vai krasta!
 7. Vizinoties ar laivu vai nodarbojoties ar ūdenssporta veidiem, velc glābšanas vesti un pārliecinies, ka tā ir pareizi uzvilkta arī bērniem.
 8. Situācijā, kad redzi kādu nelaimē, zvani 112 un izvērtē savas spējas palīdzēt. Nereti noslīkst gan slīcējs, gan glābējs.

 

Komentāri

 1. Un vispirms rūpēties par to lai gan mazulīši gan pieaugušie , visi mācētu peldēt !!!
  To Tukums nedara jau gadus 10 vismaz !!
  Kādreiz bija super , bērniem viena sporta mācību stunda nedēļa bija baseinā !!
  Pat Kandava šogad maijā vismaz savus seniorus ved uz Laidzes baseinu peldēties ( par Laidzē tāds ir ) Tukums pat nevar noorganizēt transportu līdz Albatrosam , ja jau paši neko nevīžo dariīt lietas labā, tikai spriedelēt par mega plāniem ,par marmora laukumiem pie strūklakas utt.utt.fuj……

  1. nahren visiem mācīt peldēt! Kas gribēs tie iemācīsies!
   Es piem. peldēt nemāku un ūdenstilpnēs dziļāk par ceļiem neeju! Līdz ar to ir pavisam maza iespēja,ka noslīkšu! Un,kad vasarās TV ziņo .cik tad nu atkal karstajās brīvdienās noslīkuši,esmu tikai laimīgs,ka nemāku peldēt,jo sazin,ko es tajā karstuma dullumā būtu sadarījis pie jūras atpūšoties!

 2. Brauc pats uz Albatrosu ar savu vai savu bērnu auto, ar taksi, vienalga, un pārstāj dzīvot komunismā ar saukli kā bija kādreiz. Latvijas PSR vaird nav un ir laiks mosties, kas nozīmē – katram pašam veidot savu dzīvi, pašam rūpēties par savu veselību. Dabīgo ūdenstlpju ir, cik uziet, jūras krasts 500 km garumā, un, ja ir vēlme, var iemācīties peldēt ārpus baseina. Čīkstēšanas un īdēšanas pozīcija latvietim godu nedara. Celies un dari.

  1. Gudriši kuriem neko nevajag.Labi tāpat,iedzer aliņu gudri paruna un čušš,diezvai paši iesiet ielas bruğet,vai dzivojamās ēkas celt tut,tut.
   tad jautājums,ja jau paši visu varam,kamdeļ uzturet veselu māju Talsu ielā 4 ar nevajadzigiem cikvekiem kuriem maksa algas no tā ko stradajośie nopelnam??

 3. Visā šajā stāstā ir viens paradokss, ka visvairāk noslīkst tieši peldētpratēji, bet ja piepluso alkohola izraisīto bravūru un saprāta neesamību, tad ir tāds bēdīgs rezultāts.
  Ir vēl kāda īpaša ar prātu apdalīto kategorija, bļitkotāji, kuru rindas ik sezonu tiek paretinātas kā zivju barība, bet nākamajā sezonā atkal uzradušies jauni zivju barības krājumi.
  Ja mājā ir mazs bērns, tad kaut kādas ar ūdeni pildītas nenorobežotas bedres, kuru lepni sauc par dīķi, ir noziegums.

 4. žīdfašistu utis izzagušas glābšanas staciju inventāru,jā asv cūkvalstele no volstrītas smirdoņas jāiztīra , tas ir skaidrs katram civilizētam cilvēkam.

  1. viedi vārdi, kāds ar nebaidās taisnību pateikt, a to es viens cīnītājs izskatījās. žetons tev

   1. Skolnieciņš saka: 18.05.2023 21:41 Neraksti manā vārdā, kremlinu pajoliņ! Tev ne žetonu vajag, bet repatriāciju uz mātušku krievāniju!

    1. pag, es piekrītu Skolnieciņam, žīdfašisteļu mēslumutes ir jāsoda , tad arī asv cūkcvalsteles tauteles it ka piecelšoties no cēļiem…ne jau velti nēģēri 2020. gada un 2021. gada nodedzināja vašingtonu un ņujorku, esot mēsla blinkenu meklējuši lai pakārtu, sis žīdels ļāva udenim aiz bailēm zem sevis pludot…bet, tu, smerdele žīdfasisteļu , neesi skolnieciņs, tu esi kibuca atejā no dibengala izbirdināta rusofobe…

     1. domu pārmijnieks saka: 19.05.2023 12:33 Krievnacistiem 9. maijs ir svētki, jo kara laikā NKVD varēja ķerstīt ebrejus, lai vēlāk viņus sūtītu uz GULAGIEM, no kurienes neviens dzīvs neatgriezās. Antisemītisms ir krievnacistu gēnos.

  2. Eksperta Viedoklis saka: 18.05.2023 14:50 Ož pēc kremļa fašista ņikitas mihalkova vājprāta murgiem. Neskaties to kremļa fašistu propagandas ruporu REN TV, tad arī veselāks varbūt būsi. Bet tā kopumā tu esi nožēlojams kremlins.

 5. Ahā,skolnieciņš skatās krievu propogandu,kā lai to savādāk izskaidro-viņš zin ko runā Mihalkovs,nu tu sevi nodevi,dddd

  1. Skolnieciņš saka: 19.05.2023 19:11 Nē. Es skatos kremļa propagandas apskatu. “Антизомби” ICTV veidots raidījums, kas atmasko kremļa propagandu. Es skatos Ukrainas televīziju pa Astra 4°E satelītu. Nu, aplauzies? Manuprāt, kremļa salašņas – rosļikova partiju un ždanokas partiju – ir jāaizliedz ar Krimināllikumu. Un tādus pajolus kā kasparu dimiteru ir jābano Youtube videoblogošanas vietnē. Un kaspara dimitera sektu būtu labi aizliegt. Lai brauc mājiņās uz krieviju.

 6. nākotnes plānos taču bija baseina celtniecība Tukumā… Pašlaik par to nekas netiek runāts… Arī sporta halles celtniecība pieklususi… Toties stāvlaukumus vismaz ap lielajiem veikaliem pamazām pārņem visādi Europarki, Sittyparki un kas tik vēl ne… Un naudu viņi ievāc uzreiz no tiem, kas iebrauc laukumos (nu, labi, 2h ir par brīvu)… Dati par autoīpašnieku nāk no CSDD, jo kameras nofiksē mašīnu numurus (te nu bija datu aizsardzība! ja vajag iekasēt naudu, nekādu šķēršļu nav!). Šī stāvlaukumos ierobežotā un maksas stāvēšana ir kā tāds aktīvi/pasīvais sports – jābūt uztrenētam rīkoties ar gārdžetiem/paspēt laikus izbraukt no stāvlaukuma, aplaist kādu apli un atkal iebraukt, lai atgūtu 2 brīvās stundas … Bet vai no šī komercpasākuma pilsētai – novada pašvaldībai – arī tiek kāds procents naudas izteiksmē? Cik saprotu, tad tie Europarki un citādi parki iekasē tikai naudu, bet laukumu iekārtošanā un uzturēšanā nepiedalās. Un pa kādiem oficiāli juridiskiem un formāliem ceļiem šīs firmas uzliek savas ķepas šiem laukumiem? Šīs aktivitātes nāk komplektā ar veikalu tīkliem? Šie psākumi jau arī izskatās pēc tādas kā mafiozas sadarbības… Pašvaldība iekārto laukumu, naudas slaucēji tūlīt pa pēdām uzstāda novērošanas kameras un izliek šiltes ar norādēm… Tukumā līdz šim viss bija mierīgi, tagad pamazām par visu būs jāmaksā – bet kam īsti un kas ir šīs naudas apsaimniekotājs? Un kāds labums no tā pašai pilsētai – vai tas ir kāds firmas paeļņas nodoklis? Ja tā, tad – kā tiek izsekots, cik lielu naudu šīs firmas savāc no katra konkrētā pilsētā esoša laukuma, lai zinātu, kād snodoklis tad pilsētāi sagaidāms??? Lūk, par ko vajadzētu iztaujāt pašvaldības atbildīgās personas!
  Tikai, lūdzu. lai šajā jautājumā neiesaistās visi tie skolnieciņi!

 7. Un jā, neesmu slēpis,ka esmu pliks un nabags,prātiņā apdalīts i ar netradicionālu seksuālo orientāciju,par to ar nemaz nekaunos.Skolnieciņš@dievturība dzīva

  1. Skolnieciņš saka: 20.05.2023 15:43 Viltus skolnieciņ, tu esi kā kremlinu propagandists. Piemēram, naida kurinātāja un kara noziedzniece margarita simonjana ikēteru runā par genderismu un viedzimuma laulībām, arī par ļauno ASV. Un naida kurinātājam, kara noziedzniekam vladimiram solovjovam dēls daņila solobjovs ir pasīvais gejs, bet vladimira solobjova ex.sieva aizgāja pie transgendera. Tāpēc es nebrīnos, ka aleksejs rosļikovs, kaspars dimiters un miroslavs mitrofanovs ir krievu petuhi ar aizmugurējo piedziņu. Tu ar saviem izteicieniem lieliski raksturo krievu pasauli, segvārdu zagli.

  1. Skolnieciņš saka: 21.05.2023 18:45 Ntz.lv administrācija redz IP adreses un citus metadatus kā veblapas admini. Izbeidz valkāt manu segvārdu!

 8. Skolnieciņ nu tu sevi nodevi-esi ntzdarbinieks vai pietuvinātais..dd,un drīzumā tiksi publicēts ar īsto v….dddd

  1. Brīvību Belgorodas Tautas Republikai no rusnacistu okupantiem,russkij mir reiha nacistiskās varas!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *