Latvijas Banka izlaidīs 2 eiro piemiņas monētu “Saulespuķe Ukrainai”

Otrdien, 30. maijā, Latvijas Banka izlaidīs īpašu 2 eiro piemiņas monētu, kas veltīta Ukrainas saulespuķēm – miera un brīvības simbolam. Šīs 2 eiro piemiņas monētas turpina tautā iemīļoto īpaša dizaina vienlatnieku tradīciju pēc eiro ieviešanas.

Monēta “Saulespuķe Ukrainai”, tāpat kā iepriekš izlaistā kolekcijas monēta “Ukrainas brīvībai“, ir veltījums Ukrainas cīņai par brīvību – gūtie ienākumi no abām monētām tiks ziedoti Ukrainai.

 

Monētas grafiskā dizaina autors Krišs Salmanis 2 eiro piemiņas monētā ietvēris ideju, ka saule jeb gaisma, ko mēs novēlam Ukrainai sasniegt pēc iespējas ātrāk, pagaidām ir kā cerību stars.

 

Monētas nacionālajā pusē attēlots viens no ukraiņu tautas simboliem cīņā par mieru – saulespuķe. Ukraina ir pasaulē lielākā saulespuķu audzētāja un saulespuķu eļļas eksportētājvalsts. Taču saulespuķes ir nozīmīgas ne tikai no tautsaimniecības viedokļa – kopš Krievija sāka nežēlīgo karu Ukrainā, saulespuķe kļuvusi arī par globālu miera simbolu. Pirmo reizi saulespuķes Ukrainā kā miera simbols tika iestādītas Pervomaiskas raķešu bāzē, lai atzīmētu kodolieroču izvešanu no valsts. Pašlaik saulespuķes cilvēki visā pasaulē izmanto, lai paustu vienotību ar Ukrainas tautu.

 

Monētas “Saulespuķe Ukrainai” tirāža apgrozības kvalitātē jeb tīstokļos ir 400 000 eksemplāru, savukārt Brilliant Uncirculated kvalitātē suvenīriesaiņojumā –15 000 eksemplāru. Cena monētai suvenīriesaiņojumā ir 15.00 eiro – gūtie ienākumi no katras pārdotās suvenīrkartītes tiks ziedoti Ukrainai.

 

Lai monētas savā īpašumā varētu iegūt iespējami plašāks interesentu loks, noteikts iegādes limits vienai personai – 7 suvenīriesaiņojumi un 1 tīstoklis.

 

Monētas “Saulespuķe Ukrainai” nacionālās puses grafisko dizainu veidojis mākslinieks Krišs Salmanis, kas ir arī monētas “Kārlis Zāle” grafiskā dizaina autors. Monētas plastiskā veidojuma autors ir mākslinieks Jānis Strupulis. Monētas kopīgās puses autors ir mākslinieks Luks Luikss (Luc Luycx), un monētu materiāls un izmērs neatšķiras no citām 2 eiro apgrozības monētām.

 

Monētas nacionālajā pusē ir attēlota saulespuķe un ietverts uzraksts “SLAVA UKRAINAI!”, kā arī valsts nosaukums (LATVIJA) un izlaišanas gads (2022). Monēta kalta UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva).

 

Komentāri

  1. Pag, kur pirmā šova piemiņas monēta? (nu tāda mutējošā vīrusa paskatā)

 1. Tas mūsu apkopēju un sētnieku Paldies par to “sēmušku kultūru”:
  лузали насіння й відригували випитим за день самогоном та пивом-лузгали семечки и отрыгали выпитым за день самогоном и пивом.

  1. Skolnieciņš saka: 24.05.2023 07:25 Reāls kroplis tu esi. Segvārdu zagli, šādi ņirgāties par Ukrainu ir zemiski.

 2. О РПЦ. Русские – народ, который ненавидит волю, обожествляет рабство, любит оковы на своих руках и ногах, любит своих кровавых деспотов, не чувствует никакой красоты, грязный физически и морально, столетиями живёт в темноте, мракобесии, и пальцем не пошевелил к чему-то человеческому, но готовый всегда неволить, угнетать всех и вся, весь мир. Это не народ, а историческое проклятие человечества.

 3. “Maigi uzupurēdamās, mātes dalās pasniegtajā degvīna glāzē ar saviem zīdāmajiem bērniem. Četrpadsmit gadu veci zēni un meitenes dzer degvīnu, nesaviebjot seju; un starp vīriešiem un sievietēm reti atradīsim tādus, kas nepiedzertos katru svētdienu, it sevišķi tad, kad viņi bijuši pie dievgalda.”Merķelis, protams, var naivi cerēt, ka līdz ar dzimtbūšanas atcelšanu un latviešu nacionālās pašapziņas nostiprināšanos dzeršana no tautas gēna gaisīs kā dūmi, bet, kā labi zināms, ne nu gaisa, ne kā, latvju bāleliņi tāpat turpina dzert gan pēc brīvlaišanas, gan pēc 1905., gan pēc 1918. gada un visiem pārējiem svarīgajiem gadiem. Vēl pagājušā gada nogalē kādā intervijā pašmāju narkologs Jānis Strazdiņš skumji secina, ka latviešiem alkoholisms ir iedzimts un pārmantots vairākās paaudzēs

  1. Skolnieciņš saka: 24.05.2023 10:02 Tu neesi skolnieciņš. Tu esi krievs, kurš ienīst latviešus un ukraiņus.

 4. Un tomēr lepojamies arī ar šo-Латышские стрелки использовались в Красной армии как чрезвычайно боеспособная сила: их полки и отдельные отряды действовали на всех фронтах Гражданской войны в России. Многие командиры и даже рядовые бойцы латышских стрелковых полков смогли достигнуть руководящих постов в Красной армии и советских органах власти.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *