Attēlam ir ilustratīva nozīme

Ko sēj un dara martā

Pirmais pavasara mēnesis pie mums jau ir atsteidzies. Beidzot dienas kļuvušas garākas, un tas patīk gan augiem, gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. 18. martā diena un nakts būs vienādi garas, bet 20. marta izskaņā 23.24 pie mums jau būs astronomiskais pavasaris. Jāteic gan, ka pēc siltajām dienām februārī, vismaz  marta sākums sagaidāms visai ziemīgs, ar nelielu salu un puteni. Tomēr tas netraucē uzsākt pavasara darbus dārzā. Un to ik ar katru dienu kļūs aizvien vairāk, jo nokavēt sējas termiņus – nedrīkst. 

Veido vainagus, sagatavo putnu būrīšus

Augļu dārzā var sākt apgriezt un veidot augļu kociņus. To ieteicams darīt sausā, saulainā laikā un griezuma vietas apsmērēt ar brūču ziedi «Lerānu» vai kādu citu, ko var iegādāties dārzkopības veikalos. Vispirms izgriež sausos, nokaltušos zarus, ja tādi ir. Vērīgi jāaplūko augļu kociņi un jāizgriež konkurējošie zari, lai vainags nebūtu pārāk sabiezināts, tādējādi saule apspīdētu šā gada ražu un sabiezinātā vainagā nebūtu laba vieta slimību izplatībai. Jāizgriež arī ūdenszari.  Apgriež dzīvžogus, lazdām izgriež jaunos dzinumus. Ogulājiem izgriež jaunos dzinumus, atstājot dažus, kas aizvietos vecos. Izgriež arī dažus vecos dzinumus, kurus vēlāk aizstās jaunie. Upenājiem pārskata pumpurus, vai tie nav uzblīduši apaļi, kas liecina, ka tajos iemetusies upenāju ērce. Šie pumpuri jāsalasa un jāsadedzina. Kad sniegs nokusis, aplūko, vai uz zemes nav palikuši vecie mumificējušies augļi, kas būtu jāsavāc, bet, ja šie mumificējušies augļi ir saglabājušies zaros, tad jānogriež ar visu zariņu. Atkarībā no laika apstākļiem, jāgatavojas augļu kociņu apsmidzināšanai pirms pumpuru plaukšanas  ar 3% Bordo šķīdumu, pumpuru plaukšanas laikā – 1%, bet pēc ziedēšanas – ar 0,5% Bordo šķīdumu. Ziedēšanas laikā smidzināt nedrīkst!

Dārza kaitēkļu apkarošanā lieli palīgi ir putni. Pirms gājputnu atgriešanās jāpaspēj salabot, iztīrīt un novietot atpakaļ kokā strazdu būrīšus. Varbūt ir vērts arī padomāt par kādas kukaiņu viesnīcas ierīkošanu, kam noderēs gan čiekuri, gan nogriezti, saīsināti un sasieti niedru kūlīši un vēl citi materiāli. Tiek pārdotas arī mājiņas ežiem, krupjiem, bet nez vai tās iepatiksies šiem dzīvniekiem. Parasti viņi savu dzīvesvietu izvēlas paši, un mums atliek vien viņu izvēli respektēt. Ķirzakas ir 2023. gada dzīvnieks, un dažkārt pļavas ķirzaka par savu mājvietu izvēlas siltumnīcas, sevišķi, ja siltumnīcai ir betonēti vai arī koka pamati.  Tad šai apakšīrniecei ļoti patīk uz šiem pamatiem sildīties. Bet… ķirzakas ir viena no ežu delikatesēm. Un te nu šīs attiecības dārza īpašniekam ir visai grūti noregulēt. Jāpriecājas, ja izdodas sastapt abus.

Apskatāmi arī dzīvžogi, vai nav nokaltušu zaru, kuri jāizgriež. Arī košumkrūmus vērts aplūkot un izvērtēt. Dažam jasmīnam izgriežami vecie dzinumi, hortenzijām jānogriež vecie ziedi un jāizgriež sīkie zariņi.  Mēneša beigās jānogriež tās ziemcietes, kuras rudenī palikušas nenogrieztas. Zālienā jānolīdzina kurmja rakumi.

Sākušies sējas darbi

Bet visvairāk darba martā ir gan apkurināmās, gan mēneša beigās arī neapkurināmās siltumnīcās. Mēneša pirmajās dienās ir pēdējais laiks iesēt selerijas, papriku, agros kāpostus, puravus, sīpolus stādiņiem.  Ja ir apkurināma siltumnīca, tad jau 6. un 7. martā varam iesēt tomātus dēstiem. Savukārt neapkurināmās siltumnīcās var sēt redīsus, dilles, salātus, rukollu. Mēneša vidū sējami kāposti, puķkāposti, kolrābji, bet trešajā dekādē – tomāti, gurķi dēstiem neapkurināmai siltumnīcai. Jāņem vērā: ja gurķiem nevaram nodrošināt vajadzīgo siltumu, dēsti to ļoti pārdzīvo, piemetas slimības, un tie var arī aiziet bojā. Ja nav apkurināmas siltumnīcas, tad sējas darbi veicami uz palodzes ar tādu aprēķinu, ka dēstu audzēšana varētu turpināties neapkurināmā siltumnīcā, kad siltums jau no dabas būs daudz maz nodrošināts. Sēšanai labi noder tepat pilsētas pievārtē esošā uzņēmuma «Silu kūdra»  piedāvātā smalkākā kūdras frakcija.

Aizvien ir jāseko līdzi laika ziņām, lai lemtu par iespēju mēneša pašās beigās, vai aprīļa sākumā dēstus pārvietot uz neapkurināmu siltumnīcu, kur sējumi dažas dienas varētu radināties pie vēsākiem apstākļiem, nostiprināt sakņu sistēmu, jo siltumā labāk aug auga virszemes daļa, bet vēsumā – saknes. Ja nu uznāk kāds neparedzēts aukstuma vilnis, tad neizpiķētus augus vieglāk piesegt un pasargāt no sala. Bet, kad laika ziņās prognozē turpmākās naktis bez mīnus grādiem, sējumus jāsteidz izpiķēt, lai piķējumi ātrāk ieaugtos un ātrāk izaugtu stādi gan plēvju siltumnīcām, gan laukam. Tomātus stādu audzēšanai neapkurināmajās siltumnīcās varētu sēt mēneša vidū, bet  gurķu sēja stādiem neapkurināma siltumnīcā atliekama uz pašām mēneša beigām. Ja nav apkurināma siltumnīca un tomātstādus vēlamies izaudzēt paši, nevis tos iegādāties kādā dārzniecībā, tad labāk meklēt iespējas un risinājumus, kā maksimāli ilgāk tos audzēt uz plaukta neapkurināmā siltumnīcā nekā istabā uz palodzes, kur tie mēdz izstīdzēt. Katram jāizvērtē savas iespējas. Pēdējos gados pie mums tīri labi padodas lauka tomāti, vien jāizvēlas lauka tomātu šķirnes, bet stādus lauka tomātiem bez liekām pūlēm var izaudzēt neapkurināma siltumnīcā.

 

Vairāk lasāms otrdienas, 7. marta laikrakstā ŠEIT=========>>>>>>>>>>>>>

Komentāri

 1. Es klāt!
  Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība
  Skolnieciņš™ ®Skolnieciņš
  #LatvjuDievuSvētība #LatvjuDievi #LatvianGods #DievsPērkons #GodPerkons #DievieteLaima #GoddessLaima #DievieteMāra #GoddessMara #DabasMāte #mercifulEarth–Mother #dievturi #pagāni #pagans #paganism #daudzdievji #heathens #heathenry

  1. Kāpēc jūs nevarat publicēt IP adreses blakus visiem komentāriem, kopš pašas mājaslapas sākuma? Piemēram, ekspertai.eu to var. Var arī bloķēt komentāru iespēju nelatviskajām IP adresēm, cilvēki nevarētu maskēties caur VPN. Tehniski to var viegli izdarīt. Tad arī šādi nevarēs ķengāties. Ironiski. Komentārus jūs protat dzēst, tātad arī šo drazu, ko raksta cita persona, parakstoties ar manu segvārdu, arī varat dzēst.

  2. Skolnieciņš saka: 11.03.2023 12:01
   Izbeidz manā vārdā rakstīt dumības! Izbeidz uzdoties par mani! Mani komentāri ir cieņpilni un caurmērā normāli, tad kāpēc tu mani izsmej un marginalizē manu viedokli? Vai tev patiktu, ja kāds uztaisītu sociālajos tīktos tev viltus profilu un veiktu no tā kriminālas darbības? Tevi par to varētu aizvest uz iecirkni. Un tev tas nepatiktu. Un attiecības ar kaimiņiem būtu čābīgākas. Marginalizēt var jebkuru cilvēku. Bet tu tagad marginalizē mani un dievturību. Tu mēdies, zirgojies. Tas ir neetiski. Izbeidz ņirgāties!

  3. Viltvārdi, “Skolnieciņš saka: 11.03.2023 12:01” kāpēc tu valkā manu vārdu? Un kāpēc tu kopē un parodē manu rakstības stilu? Kāpēc tu zodz manu digitālo identitāti un marginalizē manu viedokli? Tu tagad lieto tās mirkļbirkas, kuras es lietoju, lai paustu atbalstu Ukrainai un ukraiņu tautai. Ja tu nespēj sagremot, ka es esmu pret krievijas uzsākto karu Ukrainā, tas tev nedod it nekādas tiesības valkāt manu segvārdu un parodēt manis rakstīto. Tu vari aizvākties prom uz krieviju un tur dzīvot. Kas tev to liedz? Bet Latvju Dievi nav vainīgi par to, ka mana politiskā nostāja nedod tev mieru.

 2. Šis cilvēks ir segvārdu zaglis: “Skolnieciņš saka:
  11.03.2023 12:01”. Kad es rakstu komentāru no universitātes datora, tad visticamāk ntz.lv redz kaut ko šādu: “Ierīce: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:104.0) Gecko/20100101 Firefox/104.0 IP: 5.179.12.136”. Ja rakstu no mājam, tad ntz.lv redz kaut ko šādu: “Ierīce: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/110.0.0.0 Safari/537.36 Edg/110.0.1587.63 IP: 212.3.197.91”. Nobanot segvārdu zagli ir viegli. Reģistrēties es šeit negribu. Laikam ntz.lv nāk smiekli no tā, ka citu cilvēku viedokli šeit rupji ķengā, tad savus personas datus es ntz.lv negribu uzticēt. Un reģistrēties netaisos. Es nezinu, kas ir šis cilvēks “Skolnieciņš saka: 11.03.2023 12:01”. Varbūt pat kāds ntz.lv darbonis.

 3. Lai kā mani censas te diskreditēt,es izturēšu,es stiprs,mani sargā mani pesteļdievi āmen.Skolnieciņš™ ®Skolnieciņš
  #LatvjuDievuSvētība #LatvjuDievi #LatvianGods #DievsPērkons #GodPerkons #DievieteLaima #GoddessLaima #DievieteMāra #GoddessMara #DabasMāte #mercifulEarth–Mother #dievturi #pagāni #pagans #paganism #daudzdievji #heathens #heathenry

  1. Skolnieciņš saka: 11.03.2023 15:07 Šis cilvēks ņirgājas. Kāpēc viņu nedzēš? Es jums savu IP adresi atklāju. Un jūs kā admini savā veblapā redzat, kurš ko raksta. Ja jūs, ntz.lv lapas saimnieki, pieļaujat šo gānīšanos, tad jums tā patīk vai arī jūs paši to darat. Tad jau komentēšanas iespēju var arī atslēgt.

  2. Skolnieciņš saka: 11.03.2023 15:07 Tu neesi skolnieciņš. Viltvārdi, “Skolnieciņš saka: 11.03.2023 15:07” kāpēc tu valkā manu vārdu? Un kāpēc tu kopē un parodē manu rakstības stilu? Kāpēc tu zodz manu digitālo identitāti un marginalizē manu viedokli? Tu tagad lieto tās mirkļbirkas, kuras es lietoju, lai paustu atbalstu Ukrainai un ukraiņu tautai. Ja tu nespēj sagremot, ka es esmu pret krievijas uzsākto karu Ukrainā, tas tev nedod it nekādas tiesības valkāt manu segvārdu un parodēt manis rakstīto. Tu vari aizvākties prom uz krieviju un tur dzīvot. Kas tev to liedz? Bet Latvju Dievi nav vainīgi par to, ka mana politiskā nostāja nedod tev mieru.

 4. Ironiski. It kā ir vārda brīvība. Bet kā var realizēt savu iespēju izteikties, ja tevi izmies, izzobos, marginalizēs un piedēvēs tev visādas riebeklības??? Man nepatīk, kad manu segvārdu zog un nelietīgi valkā. Es esmu Latvijas patriots, es cienu latviešu tautu un Latvijas valsti. Man nepatīk, kad kāds cilvēks zog manu digitālo identitāti un raksta manā vārdā visādas muļķības. Es teiktu, ka pat aizvainojošas un aizskarošas riebeklības. Ntz.lv redz, kurš cilvēkā kur, ko un kā raksta. Kāpēc ntz.lv portāls nevar dzēst segvārdu zagļu ķengas? Dati par manu telefonu, ko kura tagad es rakstu: Ierīce: Mozilla/5.0 (Linux; Android 11; Nokia C20) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/111.0.0.0 Mobile Safari/537.36
  IP: 80.89.76.232. Ntz.lv salīdziniet datus. Izdzēsiet lieko. IP adresi jūs redzat, citus metadatus arī.

 5. Lai sasper tevi jods viltvārža-sumpurni un atpestī portālus no šitā uzbāzīgā tumsoņa!
  Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība
  Skolnieciņš™ ®Skolnieciņš
  #LatvjuDievuSvētība #LatvjuDievi #LatvianGods #DievsPērkons #GodPerkons #DievieteLaima #GoddessLaima #DievieteMāra #GoddessMara #DabasMāte #mercifulEarth–Mother #dievturi #pagāni #pagans #paganism #daudzdievji #heathens #heathenry

  1. Skolnieciņš saka: 12.03.2023 20:30 Kā jods var kādu saspert? Jods ir ļauns gars. Vai ņirgāties tev nav apnicis?

   1. Latvju Dievu vārdā es sāku svētā zariņa raustīšanas rituālu! Latvju Dievu vārdā lai top!

    1. Skolnieciņš saka: 12.03.2023 21:50 Bet tu esi slims. Es par dievturību rakstu vien retu reizi, bet tu uzdodies par mani un zaimo dievturību. Interesanti, kā tu justos, ja tev nāktos uz savas ādas pārciest tās ciešanas, ko pārcieta Ernests Brastiņš? Tev, protams, patīk smīkņāt. It īpaši ja ntz.lv administrācijai tavi murgi patīk. Ntz.lv administrācijai patīk dzēst komumentārus. Piemēram, kad es uzrakstīju pieklājīgā veidā, ka Lieldienas ir Dievietes Ostaras svētki zem raksta par Lieldienām, manu komentāru dažu stundu laikā izdzēsa. Bet tu te ķengājiem dažus mēnešus un ntz.lv administrācija redz tavu IP adresi un citus metadatus, ko redz veblapu admini. Un, jā. Tevi nedzēš. Tu gadījumā neesi ntz.lv darbonis, kas zogot segvārdus un parodējot normālu viedokļu saturu, vienkāršu slāpē cita cilvēka viedokli? Tas ir zemiski.

 6. Segvārdu zagli, Skolnieciņš saka: 12.03.2023 20:30, Latvju Dievu vārdā es atgriežu visus tavus zaimus tev pašam atpakaļ! Latvju Dievu vārdā lai top!

 7. Ziņu portālā ekspertai.eu pie katra anonīma komentāra stāv redzama IP adrese. Te rīkoties analoģiski nav problēmu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *