“Klaviermūzikas pavasarī” Tumē muzicēs Vestards Šimkus un Jānis Lūsēns

Šī gada koncertu cikla “Klaviermūzikas pavasaris” programmas fokusā būs pianisti-komponisti.

Pūpolsvētdienā, 24.martā plkst.16.00 Tumes Kultūras namā skanēs Vestarda Šimkus oriģinālmūzikas programma ar nosaukumu „Gaismas lāses”, ko pērn albuma formātā izdeva Parīzē bāzētā ierakstu kompānija „Artalinna”. Šajā programmā ietverti pēdējo gadu laikā komponēti skaņdarbi klavierēm, kurus vieno gaiša noskaņa un laimes sajūta – gan viegli ēteriska, gan spēka un enerģijas pilna.

„Lielākā daļa no šīs mūzikas ir tapusi, kad iedvesmots atgriežos no pastaigām, kurās ik dienas dodos pa mežiem un pļavām netālu no savām mājām Tumes pagastā un tā apkārtnē. Šo pastaigu laikā esmu ieraudzījis, cik dažādos veidos atkal un atkal saules vai mēness gaisma var apspīdēt un, šķiet, pat iekrāsot vienu un to pašu ainavu, koku, ezeru vai jūras krastu.

Dažkārt man tādos brīžos galvā „ierodas” pa kādam skaņdarbam. Tās ir kā mazas gaismas lāsītes, kas negaidīti „uzpil” uz manas galvas. Tad varu vien censties tās noglabāt savā iztēlē un ar nošu pieraksta un publisku atskaņojumu palīdzību ļaut tām „iepilēt” klausītāja domu un sajūtu okeānā. Vienlaicīgi – man pašam šādas mūzikas radīšana ir veids, kā es rakstu savu vispersoniskāko dienasgrāmatu. Tā allaž spēj mani aizvest atpakaļ pie kāda mirkļa, kurā esmu bijis liecinieks tam, kā gaisma kādu ainavu ir apspīdējusi sevišķi skaisti“, par programmu stāsta tās autors.

Svētdien, 7.aprīlī plkst.16.00 Tumē viesosies komponists Jānis Lūsēns ar muzikālu performanci “Skaņu lauki”. Tas ir komponista Jāņa Lūsēna izveidots mūzikas virziens, kas balstās uz brīvu, meditatīva rakstura improvizāciju un jaunu tembrālu saskaņu meklējumiem. Sevi komponists nesauc par pianistu, bet gan par klaviatoru. Šis apzīmējums savieno sevī klavierspēli un lidojumu, kas arī ir Skaņu lauku improvizāciju būtība.

Skaņu lauku mājvieta ir Valkas novada, Zvārtavas pagasta Jāņa Lūsēna mūzikas nams Ozolu skola. Pirms 4 gadiem komponists ar dzīvesbiedri Eviju Mundeciemu iegādājās savu darbību beigušu lauku skolas ēku, kuru izveidoja par savu dzīves un radošo vietu. Šeit atrodas Jāņa Lūsēna mūzikas instrumentu kolekcija.

7.aprīlis ir komponista 65.dzimšanas diena, kurā daļa mūzikas instrumentu dosies uz Tumes Kultūras namu, lai satiktos ar klausītājiem Jāņa Lūsēna improvizācijās. Muzikālās performances noslēgumā pievienosies arī flautiste Evija Mundeciema, kuras pārziņā ir dažādi pūšamie instrumenti.

 

Ieeja koncertos EUR 10. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīze” kasēs un www.bilesuparadize.lv. Tālrunis rezervācijai +371 26332401.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *