Jaunmoku pils aicina skolēnus uz ikgadējo Putnu dienu

Ceturtdien, 18. aprīlī, Jaunmoku pils aicina skolēnus uz ikgadējo Putnu dienu. No plkst. 10:00 dabas izzinātājiem būs iespēja vērot putnus pils parkā, klausīties interesantus ornitologu stāstus par tiem, kā arī pašiem izgatavot putnu būrus.

 

Kā pareizi vērot putnus, praktiskā nodarbībā Jaunmoku pils parkā iemācīs ornitologi Kaspars Funts un Dmitrijs Boiko. Viņi dalīsies arī ar interesantiem stāstiem par un ap putniem un to dzīvi.

Kaspars Funts ir Latvijas Putnu fonda valdes priekšsēdētājs, kuram jau kopš bērnības interesējusi Latvija daba un, jo sevišķi, putni. 2000. gadā nopircis pirmo binokli un devies vērot putnus, kas aizrāvuši tik ļoti, ka pamazām putnošana kļuvusi par dzīvesveidu. Ar savām zināšanām un vērtīgo pieredzi viņš labprāt dalīsies ar skolēniem, lai sekmētu izpratni par norisēm, kas ikdienā notiek dabā.

Dmitrijs Boiko ir Latvijas Dabas muzeja Zooloģijas nodaļas vadītājs, ornitologs, kurš par putniem sācis interesēties jau bērnībā. Palīdzējusi arī skolotāja, kura sākumskolā pamanījusi viņa interesi par dabu. Dmitrijs zinātniskas lietas spēj izskaidrot vienkāršotā, viegli saprotamā valodā, kas ļauj skolēniem viegli uztvert informāciju.

Putnu dienā Jaunmoku pils parkā ciemosies arī mobilā putnu klase no Ķemeru Nacionālā parka dabas centra. Pildot dažādus aizraujošus un izzinošus uzdevumus, būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas un iegūt jaunas zināšanas par putniem, to daudzveidību un nozīmi dabā.

Ikviens varēs iemācīties un uzzināt, kā pareizi gatavot putnu būrus. Katra klase varēs izgatavot savu unikālo putnu būri, kuru varēs vest sev līdzi un novietot savā teritorijā un rūpēties par to, liekot praksē iegūtās zināšanas.

Savukārt Jaunmoku pils muzeja organizētajās aktivitātēs dalībnieki varēs iepazīt putnus un to paradumus caur dažādiem uzdevumiem.

Pasākuma dalībniekiem būs iespēja arī izstaigāt Mežaparka pastaigu taku, kurā pievērst uzmanību putnu dziesmām, dižkokiem un parka mazajiem mistiskajiem iemītniekiem.

Dalība Putnu dienu aktivitātēs teritorijā ir bez maksas. Papildus ir iespējams apmeklēt Meža muzeju, kurā ieejas maksa skolēniem 3 EUR, skolēnu grupu pavadošajai skolotājai bez maksas, pieaugušajiem 5 EUR.

Meža muzejā ir skatāma ekspozīcija “Mežs un tā nozīme cilvēka dzīvē”, kurā daļa veltīta arī Latvijā mītošajiem putniem. Torņu zālē varēs aplūkot ornitoloģes un fotogrāfes Ēvas Krēslas fotoizstādi “Ar un par putniem”.

Grupas lūdzam pieteikt iepriekš līdz 17. aprīlim, sazinoties ar Jaunmoku pils Informācijas centru pa t. 26187442  vai info@jaunmokupils.lv.

Dalībnieki tiek gaidīti ērtā, laika apstākļiem atbilstošā apģērbā un apavos, ja iespējams – ar līdzi paņemtu binokli.

Uz tikšanos Jaunmoku pilī!

 

Komentāri

 1. Man tie putni patiik, dzivoju meza lasu ogas un baudu putnu gaļu. Putnu piens ari loti labs un veseliigs… Visime iesaku pameginat

  1. Adel, manuprāt, tev nevajadzētu dzīvot mežā, bet gan dzīvot Ģintermuižā! Tavi, tā teiktie pekstiņi ir nokaitinājuši mani zilu, drīz nāks dūmi no ausīm. Vai tiešām cilvēkam jaizvedās kā zvēram internetā neskatoties uz to, ka dzīvo mežā. Šis ieraksts aicina piedalīties putnu novērošanā, nevis aicina pateikt kur tu dzīvo. Es teiktu, ka tie pagānismu pekstiņi ir aizveduši tevi lidz neārstējamai slimībai. Tiešam aicinu apmeklēt psihoterapeitu un veikt pārbaudes. Šis pagānisms ir nevedis tevi līdz izmisumam, skaties, ka nesāc lūgties saulei un vējam.

 2. Sie ir mani putni,neaiztiecoet vinus, PIETIEK, ES TEICU PIETIEK, ludzu neaiztieciet manus putnus, kur ir mani putni, MAN VAJAG MANUS PUTNUS!!!!!

 3. Nu ja mes visi zinam kuri zog to jauno tehnokogiju. ADELE!!!! beidz zagt piena lubrikantus!!! man ir apnicies kad man visu laiku nozog jauno tehnologiju! tagad bus jabrauc uz rigu pec jaunas! Zini cik izmaksa piena lubrikanti??!!!!! Labi, sii ir slegta lieta, man ir vajadzigs juras kalmara kauls no muguras skrimsla. Runajot par talku, nekad neietu talka, talka ir tehnilogijas zagsana, es nevelos lai manu dveseli noperk nelabais caur talku! NEEJAT TALKA! velejos bridinat kad iet apkart tehnologiju zaglis! JAUNAKA TEHNOLOGIJA IR ATNAKUSI. Ka zinam tehnilogiju muča ir seit.

 4. Latvijas ārēs, mežos un ūdeņos sastopam ap 360 putnu sugas. Gan lieli, gan mazi, raibi, koši, necili, tie visi rosīgi darās, dzied, lēkā, lidinās un dod Latvijas ainavai raksturu, gada laikam noskaņu.

  Latvijas putnus var iedalīt trīs plašās grupās, neatkarīgi no to piederības sugām:

  Nometnieki – kas visu laiku uzturas noteiktā vietā kā pastāvīgi iemītnieki, piem. sīlis, zīlīte, rubenis, krauklis, žagata, mednis, ūpis un citi.

  Gājputni – kas rudeņos dodas uz siltākiem apvidiem, pavasaros atgriežas lizdot. Tādi ir lielākā Latvijas putnu dala un pēc to ierašanās vai aizlidošanas ļaudis ievēro pavasara vai rudens atnākšanu. Bezdelīga, dzērve, strazdi, vālodze, lakstīgala, cielavas, žubītes, pelēkās vārnas, sējas vārnas un vēl citi putni.

  Viesi – kas ierodas no aukstākiem ziemeļu apgabaliem pārziemot, vai ieklīst gadījuma dēļ, kā svilpis (kas lizdo arī Latvijā), vētras kaijas, dažādas ziemeļu pīles, sniedze un vēl citi putni.

  Putnu dziesmas ļaudis ievērojuši visvairāk, par tām daudz teiku un raksturīgo skaņu pārnesums valodā, jo bērni allaž grib zināt “kā putni saka”. Lakstīgalas dziesmas ritmu un īpatnējās skaņas labi raksturo šis tautā plaši izplatītais piemērs kā lakstīgala dzied:

  Kur bī’, kur bī’?
  Tirgū, tirgū.
  Ko pirk’, ko pirk’?
  Zirgu, zirgu.
  Cik atdev’, cik atdev’?
  Ort’, ort’, ort’. ( Orts – sīka naudas vienība.)
  Kāds bij, kāds bij?
  Klibs, klibs, klibs, klibs!

  No putnu dziesmas bieži radies tā vārds, piem. čakste ( čak, čak, čak ), svilpis, pupute, rubenis.

  Novēro putnus savas dzīves vietas apkārtnē, mēģini tos zīmēt vai fotogrāfēt, kas nemaz tik gruti nav, bet nevāc olu kolekcijas, jo putnu dzīves apstakļi jau tā grūti un to lizdas bieži izposta zvēri, citi putni vai cilvēks.

  Tagad daudzās zemēs darbojas putnu aizsardzības un pētīšanas iestādes (ornitoloģijas biedrības vai institūti), kas vienmēr atbalsta bērnu un jauniešu intereses šai virzienā. Ja vēlies būt palīdzīgs, tev iespēja kļūt par nopietnu līdzstrādnieku šai nozarē.

  Ar putniem saistas daudzas cilvēka interešu joslas. Putnus vērojot radušās dažādas pārdomas un velmes, piem. spēja lidot. Tā nu tagad sasniegta, bet vai cilvēks savās domās pacēlies augstāk, to grūti pateikt. Mēģini savās domās pacelties pāri sīkiem mērķiem un pārskatīt dzīvi no plašāka, – putna lidojuma redzes viedokļa. Ja nu tas tev liekas vēl grūti, tad vismaz mēģini putnus krāsot dziedot un svilpojot.

 5. Kas sie pa stilbiem komentiem???? Sis ir pilnigs sviests ko iegus no putnu piena. Man majas ir balozi kuri ir mani majdzivnieki un viniem patik ka es vinus slaucu taka govis. tad kad seit ienaku komenti ir pilnigs sviests un sajuta ka esmu gudrakais cilveks kurs seit it

  1. Neskatoties uz taviem suņu murgiem es varu secināt, ka tu esi slima jauna sieviete vai kāds bērnelis, kas tā teikt “apmīž” katru ierakstu.

 6. Tie putni ir loti labs resursu avots, bet par jauniesiem runajot ari ir tadi vardi ka “skibidi toilet” utt es tadus vardus sava laika nezinaju. Kads var iztulkot to ko tas nozime?

  1. Manuprāt, šis teiciens “škibidi tolete” nozīmē, jauniešu viduū, ka ir nepieciešama labieriecību apmeklēšana jeb gājiens uz toleti. Sarunu valoda mainās, tauta, mums ir jātiek līdzi valodas dramatiskajām izmaiņām. Paldiesiņs.

   1. Paldies Aurēlij. Savadak es nesaprotu ko vina runa un gribas dazreiz but jaunam ka viņi

 7. Dārgie jaunieši un vecūkšņi! Publicēsies tel.nr. – izklaides komentāros beigsies!

 8. Palasiju komentus ..nu tie sudvabali galigi pardzerusi jeegu.saimnieks laikam preemiju izmaksajis par smirdesanu..un niku zagsanu.raksta zem mana Nika un no dusnam zili zali…trakojiet cik patik tvaika ielas iemitnieki..vai sledzat konentarus..Adel par jums tikai iesmej.

  1. Vienīgais kas atrodas uz tvaika ielas ir tavs saprāts! Adel, tu sāc jaukt čuras ar kakām… Tev prātiņš zudis, ka sāc runāt par sevi 3. persona! Kā mans vectēvs teiktu “Ābols no zirga tālu nekrīt.” Ceru, ka neesi padevusi savu mentālo nestabilitāti un pilnīgāko murgu no attieksmes nākamajā paaudzē! Veseļojies, ja kadreiz nav ar ko parunāt, uzraksti man!

 9. Laicins tiesam jauks manas aavenities nav nosalusas..balodisi duudo starkis klabina..bet adelite ar savu miluminu priecajas par dabu dzivo laimigi…un pasmejas par ntz durakiem.

  1. Adel, tev kas vairāk dūdo, ne tikai balodīši, tie ir citādāki putni, tev galvā! Veseļojies, garīgi slimā, ar savu “putnu slaukšanu”!!!!! Pretīga uzvedība, Adel!!!

 10. Adelaide velas komentet izklaides portalos….cerams ka nakotnee komentesu tur kur hebus sudavabalu…

 11. Nenenē čalīt ,te iet runa ne par adel ,te iet runa par tevi, skolnieciņu un tamlīdzīgiem ,kuri ienīst visu un iznīcina visu ,kam pieskarās, jebkuru tēmu pārvēršot par ,ka tu raksti ruzzkij mir.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *