Iespēja apskatīt izstādi, pirms sācies jumta remonts Tukuma «Pils tornī»

Tukuma Pils torņa, kas atrodas Brīvības laukumā 19a, jumta seguma un konstrukciju atjaunošanas darbu dēļ izstāde “Hercogistes laikazīmes Tukumā” apskatāma vēl tikai līdz šī gada 30. aprīlim. Sākot no 3. maija apmeklētājiem būs pieejams tikai Tukuma Pils torņa 1. stāvs ar ekspozīciju “Savējo stāsti, ne svešo”, kurā akcentēts novadnieka Imanta Ziedoņa mantojums dzejā un atsevišķos artefaktos.

Izstāde “Hercogistes laikazīmes Tukumā” veltīta trim kultūrvēsturiski nozīmīgākajiem objektiem Tukuma pilsētas centrā: virspilskunga rezidencei Tukuma mūra pilī, Sv. Trīsvienības Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas iekārtai un 1758. gadā būvētajai Vecās aptiekas ēkai, kur darbojās hercoga ķirurgs Johans Gotlobs Groške. No visām šīm ēkām tikai dievnams joprojām pilda sākotnējo funkciju. No mūra pils pārbūvētā veidā saglabājies tikai Tukuma Pils tornis, kur tagad atrodas pilsētas vēsturei veltītais muzejs. Vecās aptiekas nams ir zaudējis kādreizējo spožumu, bet tas ir kļuvis par populārāko mākslas telpu pilsētā, jo tajā mājo Mākslas galerija “Durvis”.

Izstādē vēl līdz 30. aprīlim ir apskatāmi īpaši vērtīgi artefakti no Tukuma muzeja, Rundāles pils un Bauskas pils krājumiem. Izstādes lielākais eksponāts ir Tukuma baznīcas pulksteņa mehānisms, kas tuvplānā nekad iepriekš nav bijis apskatāms, jo parasti glabājas Rundāles pils muzeja krātuvēs. Izstādes vērtīgākie priekšmeti – 17. gadsimta amatnieka darināts galdiņš un manierisma stila kroņlukturis, un 18. gadsimta alvas kristāmbļoda – raksturo baznīcas interjeru, kāds tas bija pirms lielajām pārbūvēm teju 200 gadus senā pagātnē. Savukārt restaurētās 18. gadsimta mēbeles, tostarp sekretārs, vedina iztēloties Vecās aptiekas gaisotni, kurā ikdienu vadīja viena no ietekmīgākajām Tukuma dzimtām.

Atzīmējot Tukuma 770. gadadienu, muzejs ir izstādījis arī 1253. gada Kursas līguma norakstu, kas parasti glabājas Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīvā. Norakstu un arī vairāku izstādē redzamo akvareļu autors ir izcilais etnogrāfs un arhīvists Johans Kristofs Broce.

Tukuma muzejs atvainojas saviem apmeklētājiem, ka ir spiests izstādi slēgt pirms plānotā laika. Diemžēl 1990. gadā uzklātais dakstiņu jumta segums ir tik sliktā stāvoklī, ka ietekmē arī pašu ēku. Māla dakstiņi ir noslāņojušies, ir saplīsuši, kā rezultātā zem jumta seguma pastiprināti uzkrājas mitrums. Tas ir bojājis koka konstrukcijas. Tukuma novada pašvaldība ir piešķīrusi finansējumu. Darbus veiks  SIA “Pretpils”, kam ir pieredze būvdarbu veikšanā Firkspedvālē un Dundagas pilī. Būvuzraudzību veiks A/S “Būvuzņēmums  Restaurators”, autoruzraudzību – SIA “Arhitektes I. Caunītes birojs”.

Plānots atjaunot jumta segumu un jumta konstrukcijas, saglabājot vēsturiskās substances, un nodrošināt jumta konstrukciju normatīvo nestspēju. Darbu laikā notiks fasāžu augšdaļas – dzegas sanācija un erodējušo posmu atjaunošana – un jumta seguma ieklāšanu ar māla dakstiņiem.

Tukuma Pils torņa darba laiks vasaras sezonā, no 20. aprīļa līdz 20. oktobrim, ir šāds: no otrdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00, svētdienās no plkst. 11.00 līdz plkst. 16.00.

Komentāri

 1. Priekš kam Latvijā baznīcas? Francijā un Anglijā industriālā revolūcija sākās 18. gadsimtā. Attīstījās tādas zinātnes kā ķīmija, fizika un matemātika. Bet Latvijas teritorijā ļaudis tolaik lepojās ar Bībeles tulkojumu latviski. Bet tas nav smieklīgi, jo ja latviešu tauta lepojas ar ebreju folkloras tulkojumu latviešu valodā, tad tas ir briesmīgi.
  Ar cieņu, Skolnieciņš

 2. Pusseši un diareja rit pilnā sparā jeb joprojām esi pālī un bļaustīdamies staigā pa Slampes ceļu.

  1. 2023 saka: 20.04.2023 10:40 Tu pats par sevi spried. Tu pats par sevi runā, vai ne?

  2. 2023 saka: 20.04.2023 10:40 Es agri ceļos. Man ar vilcienu sanāk uz universitāti braukt jau rīta agrumā. Kojās pēc kovidkrīzes es vairs nedzīvoju. Tu vari atvērt universitātes filiāli manā pilsētā vai lauku miestā. Ja naudu nav kur likt, tad vari arī tā darīt. Būsi gudrs!

   1. Lūk, tas tik ir domas lidojums, katrā miestā skolai nav skolnieku, bet šis grib vērt vaļā universitātes filiāli.
    Tik alternatīvi apdāvinātiem ir speciālas iestādes, šķiet, tuvākā ir Veģos.
    Izskatās, ka esi zaudējis savas diarejas kvantitāti- vien pāris nieka rindiņas.

    1. 2023 saka: 20.04.2023 19:25 Tev jau patīk citus cilvēkus mācīt kā dzīvot. Un es tev atbildēju tavā stilā. Un tu vel dusmojies, diarejas nomocītais! Tik gudrs esi! Vispār jau dažas pašvaldības ver vaļā bezjēdzīgus “zinātnes centrus” ar cēlu mērķi popularizēt dabaszinātnes, pašvaldības šādi apgūst lielas naudas. Bet kojas izremontēt neviens priekš studentiem nevar. Piemēram, RTU studentu pilsētiņā lepnās kojas ir domātas maksātspējīgiem ārzemniekiem. Un, jā. Ne visi ārzemnieki tur ir topošie inženieri, jo RTU ir daudz programmu vispār nesaistītu nedz ar inženierzinātnēm, nedz ar dabaszinātnēm. Bet kojas Laimdotas ielā 2A ir senlaicīgas, ar padomju krievijas jeb padumjās krievijas okupācijas pārvaldes šarmu. Sovoka dizains bez dižiem remontiem.

 3. Es rakstu visur,lai jūs redzētu,cik gudrs esmu,ka par visām tēmām spreist varu neskatoties uz grūto bērnību un sliktajiem gēniem,kas man pārmantojušies no mongoļu-tatāru saracēņiem,no zviedru,vācu,krievu kolonizatoriem.©Skolnieciņš 1999-bezgalība

  1. Skolnieciņš saka: 21.04.2023 14:07 Kāpēc šo segvārdu zagli ntz.lv nedzēš?

  2. Skolnieciņš saka: 21.04.2023 14:07 Nāvi Tatjanai Ždanokai un citiem okupantiem!

  3. Žēl un skumji, ka tik gudrs studentiņš nejūt citu komentētāju sarkasmu un ironiju…Pats sevi regulāri pazemo…

   1. aprīļa pilieniņš saka: 21.04.2023 19:42 Skumji pa Tatjanai Ždanokai no sifilisa struto petene un bērnu viņai nav, jo petene no sifilisa struto. Arī Tatjana Ždanoka ir plānprātīga.

   2. aprīļa pilieniņš saka: 21.04.2023 19:42 ždanokas krievu savienība pati savus ofisus dedzina. Pati savus. Pati savus.

 4. Naudu ir jāinvestē uzņēmumos, ražotnēs un speciālistu apmācībā, nevis baznīcās. Kristietība ir ebreju folklora, kura varmācīgā veidā tika izvazāta pa pasauli. Ntz.lv raksta cieņpilnus rakstus par baznīcēniem. Kāpēc nav pētnieciskās žurnalistikas rakstu, kur apraksta Livonijas laika inkvizīcijas prāvas ar striktiem komentāriem no mūsdienu cilvēktiesību aizstāvjiem? Un jums patīk visādi segvārdu zagli, kas aplej ar samazgām pagānus. Ntz.lv, no kuras kristīgās sektas esat? Jencīša pēdējās Saeimas darbadienas gaidītāji?

  1. Un tu būsi tas specālisc, kurš jāapmāca un pēc apmācības beigām dirnēsi simtrubuļniekos-alkānos.
   Dievs pasargi no tādiem pa ceļa vidu apdzērušiem staigātājiem- specālisciem , kuri pilnā rīklē zākā Kristietību.
   P.S. Simtlatnieks bija ļoti skaista naudiņa un saukt šīs skaistās naudiņas vārdā visādus plenčus ir necienīgi.

   1. Te ir mans copy-paste komentārs.
    Senāk tagadējās Palestīnas un Izraēlas teritorijā dzīvoja septiņas tautas – kānaānieši, hetieši, amorieši, ferisieši, chīvieši jebusieši – līdz brīdim, kad ebreju cilts Dievs Jahve ebrejiem apsolīja piena un medus upes. Mozus otrā grāmata (saukta EXODUS) 3. nodaļa 8. rindkopa: «Es esmu nolaidies, lai viņus izglābtu no ēģiptiešu rokām un tos izvestu no šīs zemes uz labu un plašu zemi, kur piens un medus tek, kānaāniešu, hetiešu, amoriešu, ferisiešu, chīviešu un jebusiešu zemi.». Un ebreji sekoja ebreju cilts Dieva Jahves norādījumiem ar fanātisku degsmi. Mozus piektā grāmata (saukta DEUTERONOMIUM) 21. nodaļas 16., 17. un 18. rindkopa: «Turpretī no šo kaimiņu tautu pilsētām, ko tas Kungs, tavs Dievs, tev dos tavās rokās, tev neko nebūs atstāt dzīvu, kam vien ir dzīva dvaša. Bet iznīcības lāsta piepildījumā tev ir jāiznīcina hetieši un amorieši, kānaānieši un ferisieši, hīvieši un jebusieši, kā tas Kungs. Tavs Dievs, tev ir pavēlējis. Lai tie jūs neiemācītu atdarināt visas tās negantības, kas tiem piemīt, un ko tie dara, kalpodami saviem dieviem, ka jūs neapgrēkotos pret to Kungu, savu Dievu.». Mozus otrajā grāmatā (Toras piecu grāmatu cikla otrajā grāmatā) ebreju cilts Dievs Jahve ebreju tautai sola labu zemi un pārticību, bet jau Mozus piektajā grāmatā (Toras piecu grāmatu ciklu noslēdzošajā grāmatā) ebreju cilts Dievs Jahve aicina ebreju tautu veikt veselu septiņu tautu genocīdu – totālu iznīcību. Un ebreji tam piekrīt, un ebreji to izdara. Rabīns Mozus neizsaka it nekādu sašutumu par šādu cietsirdīgu un prātam neaptveramu rīcību. Rabīnu Mozu viss pilnībā apmierina.
    Sekot vai nesekot Jahvem ir katra cilvēka paša ziņā. Brīva izvēle. Vai ir normāli sekot Dievam, kurš ir aicina uz genocīdiem, es nezinu. Bet tāds ir ebreju cilts Dievs Jahve jeb kristiešu Dievs.

 5. Un nepagurstoši es vērsīšos pret ticību,ko ar uguni un zobeni mums uzspieda vācu krustneši un šai cīņā ar mani ir visi pagānu dievi..©Skolnieciņš 1999-bezgalība

  1. Labi saprotu, ka pagānu pajolim=kremļa provokatoram Palīgaudzēknim labāk patiktos, ja šeit būtu atnākuši mokseļu purva iemītnieki nevis Vācu Krustneši.
   Tev jau labāk patiktos, ja nebūtu ne latviešu valodas, ne latviešu rakstības, ne latviešu kultūras, bet tā vietā būtu krievu valoda, krivoļica ķeburi, viss būtu pieķēzīts kā purva ģerevņās un katrs otrais būtu bezzobains alkāns, ”sievietes” ieskaitot.

   1. 2023 saka: 22.04.2023 13:39 Tu diskutē ar segvārdu zagli. Un vel tu apsaukājies.

   2. 2023 saka: 22.04.2023 13:39 Par moskaļu baznīcu es uz ortodoksu Lieldienām no sava studejošo ē-pasta aizrakstīju pretkara aģitācijas vēsturi. Arī prokremliskajai partijai “Latvijas krievu savienība” to nosūtīju. Microsoft Outlook ne līdz visiem krievu ē-pastiem nonāk. Man patīk angliski drukāt. Nedēļas laikā no vietējiem kremliniem atbilde nav saņemta. Laikam plakāti ar Dievieti Ostaru un plakāts “putins antikrists” un plakāts “pareizticīgo baznīca = Sātana baznīca” kremliniem ļoti, ļoti patika. Nekā rupja tur nebija.

   3. 2023 saka: 22.04.2023 13:39 Tu man gribi uzlikt birku “kremlins”. Bet man vienalga. Es no sava studenta e-pasta tik un tā nodarbošos ar pretkara aģitāciju un fašistiskā krievijas kritiku.

  2. Skolnieciņš saka: 22.04.2023 11:41 Tu neesi skolnieciņš. Tu esi segvārdu zaglis. Respektīvi, tu esi cilvēks, kas uzdodas par mani, kopē un parodē manu rakstības stilu. Citiem vārdiem, tu zodz manu digitālo identitāti. Tā darīt ir nesmuki.

 6. Skolnieciņš pats ir izplānojis šādu uzmanības pievēršanas operāciju – ja ar mani neviens nerunā, tad runāšu pats ar sevi.

  1. Par IP adresēm, viedierīču IMEI kodiem un metadatiem neesi dzirdējis? Ja pat manas universitātes e-studiju vide redz manu IP adresi, operētājsistēmu un interneta pārlūku, tad arī ši vietne redz to pašu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *