aaabstract

Gūsti pavasarīgu iedvesmu izstādēs Tukuma pusē!

Aprīlis uzņem apgriezienus. Mostas daba. Mostas krāsas. Atsprāgst pumpuri, un dzīvība zied. Ļauj iedvesmai ieplūst tevī caur mākslu Tukumā un apkārtnē!

Muzejos un pilīs

Tukuma Mākslas muzejā līdz 2.jūnijam apskatāma mākslinieka Harija Blunava (1924-2006) akvareļu izstāde “Harijam Blunavam 100”. Pats mākslinieks savulaik atzinis: “Akvareļglezniecība ir mana lielā mīlestība, tās pulsējumam esmu ļāvies visu savu mākslinieka dzīvi. Tiešums, gaisīgums, krāsu izteiksmīgums un neierobežotas iespējas akvareļlapās skan kā aicinājums. Aicinājums tvert mirkli.”. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lv. Adrese: Tukuma Mākslas muzejs, Harmonijas iela 7, Tukums.

No 11. aprīļa Mākslas galerijā “Durvis” apskatāma Tukuma Mākslinieku grupas Pavasara izstāde. Tukuma Mākslinieku grupa dibināta 1983. gadā un pagājušā gada rudenī tā atzīmēja savu 40. gadskārtu. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lv. Adrese: Galerija “Durvis”, Brīvības laukums 21, Tukums.

Nupat apritēja 770 gadi kopš pirmo reizi minēts Tukuma nosaukums. 1253. gada 4. aprīlī Kurzemes bīskaps Heinrihs fon Licelburgs (Lützelburg) un Vācu ordeņa pārstāvji daudzu liecinieku klātbūtnē noslēdza Kursas sadalīšanas līgumu, kurā starp 150 vietvārdiem parādās arī pirmais dokumentāli apstiprinātais Tukuma vārds – Tuckemen. Par to, kā Tukums šo gadu laikā mainījies, vislabāk pastāstīs izstāde “Mainīgais Tukums”, kas līdz 14.jūlijam apskatāma Tukuma Pils tornī. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lv. Adrese: Brīvības laukums 19a, Tukums.

Tukuma Audēju darbnīcā apskatāmā izstāde “Kā Tukumā tapa audējas. Audējām 50” tapusi, atzīmējot TLMS “Durbe” 50 gadu jubileju. Izstādē ieskats audēju 50 gadu vēsturē – no pirmsākumiem līdz mūsdienām – apskatāms TLMS “Durbe” dalībnieču labākais veikums, kā arī eksponēti priekšmeti no Tukuma muzeja krājuma – Tukuma mākslas muzeja aušanas pulciņa darbi no senākiem laikiem. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lv. Adrese: Tidaholmas iela 3, Tukums.

“ARTEFACTUM” izstāde Durbes pilī tevi ievedīs arheoloģijas, tautas daiļrades un mākslas artefaktu pasaulē, kas pētāma, aplūkojama līdz pat 2024.gada 3.novembrim. Durbes pilī ir iespēja lasīt arī vēstules uz bērza tāss, kas ir īpaši nozīmīga dokumentārā mantojuma kolekcija, kura iekļauta UNESCO Pasaules atmiņas programmas Latvijas nacionālajā reģistrā. Vēl Durbes pilī apskatāma izstāde “Mednieku stāsti”. Izstādē skatītājiem tiek piedāvāts izcilu 18.–20.gs. sākuma mākslinieku J. H. Baumaņa, J.S.Beka un J.E.Ridingera mākslas darbu klāsts, kas ārpus lielajiem muzejiem vienkopus līdz šim nav bijis skatāms. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lvAdrese: Durbes pils, M.Parka iela 7, Tukums.

Džūkstes Pasaku muzejā līdz 2024.gada 12.maijam apskatāma Ievas Krūmiņas lielformāta foto izstāde “Par tēviem un meitām”. Izstādē – gan fotogrāfijas, gan arī Tukuma muzeja krājuma priekšmeti, kas atspoguļo fotogrāfijās redzamo tēvu nodarbošanos. Vairāk informācijas www.tukumamuzejs.lv. Adrese: Džūkstes Pasaku muzejs, Lanciņu skola, Džūkste, Tukuma novads.

Jaunmoku pils Torņu zālē skatāma ornitoloģes un putnu fotogrāfes Ēvas Krēslas radītā foto izstāde “Ar un par putniem”. Personālizstādes darbi ir emocionāli piesātināti, ar neierastu fotogrāfa skatu tverti putnu dzīves foto mirkļi, kuri ļauj izjust īpašu gandarījumu par spēju ne tikai redzēt, bet arī ieraudzīt. Vēl Jaunmoku pilī skatāma mākslinieces, abstraktā ekspresionisma pārstāves AndA Abstract gleznu izstāde “BŪT MEŽĀ Jaunmoku pilī” – par skaistajiem Latvijas mežiem un unikālo Jaunmoku pili. Izstāde “BŪT MEŽĀ Jaunmoku pilī” būs apskatāma līdz 28. aprīlim! Bet jaunums: Jaunmoku pils Kolonnu zālē no 13. aprīļa līdz 18. maijam skatāma Latvijas medību trofeju izstāde “Jaunmokas 2024”, kurā izstādītas 66 zelta medaļai atbilstošas staltbriežu trofejas, galvaskausi, izbāzeņi un citi – aptuveni 500 eksponāti. Izstādē apskatāmas arī dabas fotogrāfa Andra Eglīša un Ivara Freimaņa fotogrāfijas, kurās redzami dzīvnieki to dabiskajā vidē. Vairāk informācijas www.jaunmokupils.lv. Adrese: “Jaunmoku pils”, Jaunmokas, Tumes pagasts, Tukuma novads.

Kandavas novadpētniecības muzejā no 21.februāra līdz 21.aprīlim apskatāma Mairas Zombergas rokdarbu izstāde. Nāksi uz to, pie viena uzzināsi, ko skaistu darina Jaunpils Amatu mājā, jo tepat apskatāma arī Jaunpils Amatu mājas darbu izstāde. Adrese: Kandavas novadpētniecības muzejs, Talsu iela 11, Kandava, Kandava pilsēta, Tukuma novads.

Bibliotēkās un citās kultūras iestādēs

Tukuma pilsētas Kultūras nama izstāžu zālē līdz 31.maijam skatāma Ingas Brīniņas darbu izstāde “Dabas motīvs”. Inga Brīniņa: “Par savu vadmotīvu mākslā uzskatu spēju skatīties dabā un sajust tās pulsu. Tā, daloties redzētajā un pieredzētajā, top mani darbi.”. Vairāk informācijas www.tukumakn.lv. Adrese: Tukuma pilsētas Kultūras nams, Lielā iela 1, Tukums.

Tukuma Bibliotēkā skatāmas veselas 3 izstādes! Tukumnieces Maritas Andruses gleznas ikviens mākslas cienītājs aicināts aplūkot līdz 29.aprīlim. Vēl apskatāmi Tukuma novada pamatskolas “Spārni” audzēkņu darbi (skolotāja Zinta Puriņa). Un īpaša izstāde veltīta A.Gulbja apgāda (1918.-1940.) grāmatām. Tās tapšanā piedalījušies novada iedzīvotāji. Izstāde būs skatāma no 12.aprīļa līdz 31.maijam. Adrese: Tukuma bibliotēka, Šēseles iela 3, Tukums.

Kandavas kultūras nama galerijā “Vējspārns” līdz 21.aprīlim ir iespēja apskatīt Dāvida Jāņa Baumaņa gleznu izstādi. Dāvids gleznošanu ir mācījies pie dažādiem mākslas skolotājiem un pēdējo 5 gadu laikā ir uzgleznojis ap 100 gleznām. Adrese: Kandavas kultūras nams, Lielā iela 28, Kandava, Tukuma novads.

Tumes kultūras namā no 12. aprīļa skatāma jauna Tukuma Tēlotājmākslas studijas darbu izstāde “Imanta Ziedoņa dzejas dārzā”.  Izstāde būs apskatāma līdz pat 5. jūnijam. Adrese: Tumes kultūras nams, Pasta iela 1A, Tumes pagasts, Tukuma novads.

Irlavas kultūras namā līdz 30.aprīlim būs apskatāma Kitijas Švīgeres gleznu izstāde “… bet tu atnāc!”. Adrese: “Svēteļi”, Irlavas pagasts, Tukuma novads.

Savukārt no 20.aprīļa Engures Saieta namā varēsi satikt mūsu mīļo Latviju Guntas Frīdenbergas digitālajās gleznās “TEIC KUR ZEME TĀ”. Adrese: Jūras iela 114, Engure, Tukuma novads.

No 16. marta līdz 30. aprīlim mākslinieces Ausmas Eglītes gleznu skatāma izstāde “CITS LAIKS-MANS LAIKS” Slampes Kultūras pilī. Ausma Eglīte ir māksliniece un skolotāja. Pamatā māksliniece glezno eļļas tehnikā, taču viņas darbos ir vērojama arī pasteļu, akvareļu un jauktā tehnika. Adrese: Slampes Kultūras pils, Slampe, Slampes pagasts, Tukuma novads.

Džūkstes kultūras namā ir iespēja ļauties krāsu lidojumam, ielūkojoties mākslinieces Henrietas Buddes gleznu izstādē. Izstāde apskatāma līdz 20.aprīlim. Adrese: Džūkstes Biedrību nams, Džūkstes pagasts, Tukuma novads.

Līdz 30. aprīlim Pūres Kultūras nama kamīnzālē izstāde – Kandavas Mākslas un mūzikas skolas pedagoģes Ivetas Šmēlas 2022./2023. m. g. absolventu kompozīcijas “Pavasaris”. Ieeja bez maksas. Adrese: Pūres kultūras nams, Pūres pagasts, Tukuma novads.

Gūsti iedvesmu pavasarī!

Komentāri

  1. Izskatās tiešām skaista izstāde būs. Būs jāaizved mazbērni‍. Mazbērniem noteikti patiks un būs superīga pieredze

  2. Nu, ko lai saka, daudz laimes Harij! Kad bijām tikušies padomju Kandavā jeb Latvijas mazajā Kanādā kā teikt ja, mums bija lieliska saruna. Kopš mūsu sarunas vienmēr tagad zināšu kā audzēt sparģeļzupu, paldies par recepti, Harikov!

  3. Teikšu tā, nēsmu es nekad dzirdējis par tādu Harija kungu toties viņš manu uzmanību ieguva. Patiešām būtu novērtējis, ja būtu kaut kas pastāstīts mazliet par Harija kungu. Redzot ka Harija kunga vārdam blakus ir skaitlis 100 es varu tikai secināt, ka tik gadu viņam palika. Balstoties uz faktu, ka vidēji cilvēki dzīvo 70 gadu un viņam ir 100 gadu es izsaku līdzjūtību Harija kungam un viņa ģimenei. Tā kā esmu neliels mākslas entuziasts es vēlētos apmeklēt šo izstādi, jo patiešām māksla ir manā sirdī un dvēselē. Atceros biju mazāks un apciemoju slaveno PSRS muzeju un redzēju skaistu Džordža Nikskij mākslas darbu, teikšu tā biju izbrīnīts ka tādu mākslu cilvēks spēj paveikt. Ceru ka Harija kungs arī spēs mani padarīt izbrīnītu, jo esmu neliels kritiķis mākslas jomā! Ceru ka citiem cilvēkiem arī māksla nes nelielu dzirksteli sirsniņā, jo galu galā cilvēki cenšās un glezno. Neliels ieteikums tāds, ka vai tiešam izstādei jābūt tik garai, jo telpas maksā naudu un komunālie maksājumi nav lēti.

  4. Mīļie lasītāji. Patiesi esmu apbēdināts par jūsu uzvedību!! Kādēļ vajadzīgs novērst uzmanību no aktuālās tēmas?? Vai tad ar vakardienas haosu rakstā par putniem nepietika? Es, piemēram, vēlētos uzzināt vēl par atgadījumu, kura Harija kungs būtu nozadzis 35 latus. “Vai tā ir patiesība?”, es sev jautāju. Bet, tā vietā, lai gūtu atbildes uz savu jautājumu, jūs sākāt gvelzt kādus suņa murgus par malkas skaldīšanu!! Būsim kulturāli!! Un ziņa NTZ – “Augstus kokus visi vēji aizskar” – nebēdajaties, ka te kādi razbaijnieki un huligāni raksta komentus!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *