Gada dzīvotne 2023 – kritala

Par 2023. gada dzīvotni Latvijas Dabas fonds (LDF) ir izvēlējies KRITALU. Kritala ir mežā guļošs, atmiris koks – tas ir viens no nozīmīgākajiem dabiskas meža struktūras elementiem, kam ir neaizstājama loma dzīvības daudzveidības nodrošināšanai mežā. Ar kritalām saistīti vairāki simti – gandrīz katra ceturtā, mežā dzīvojošā suga. Atmirušo koksni izmanto sēnes, gļotsēnes, ķērpji, sūnas, gliemeži, kukaiņi – kritala tiem ir gan dzīves, gan barošanās vieta. Arī putniem un zīdītājiem kritalas sniedz iespēju paslēpties, atrast barību vai izaudzināt mazuļus. Dabiskā vecā mežā kritalas ir bioloģiski daudzveidīga, veselīga un ilgtspējīga meža rādītājs.

Mūsu izvēlētā šī gada dzīvotne – kritala stāsta par to, ka mežā un dabā kopumā nav nekā lieka – tas, ko mēs, cilvēki, dažkārt uzskatām par nevajadzīgu, traucējošu vai neestētisku, patiesībā ir neaizstājams dzīvības avots. Kritalas vēsta par dabas procesiem – par to, kā koks lēnā un ilgstošā procesā atkal kļūst par augsni, šajā laikā nodrošinot mājvietu un barību neskaitāmām citām dzīvām radībām. Vērojot un izpētot kritalu, mēs varam izprast mežu kā sistēmu, kurā katram tā elementam ir sava vieta un funkcija. Tāpēc šogad mēs aicinām novērtēt un iepazīt kritalas un daudzveidīgo dabas pasauli, kas ar tām saistīta, līdz ar to arī iepazīt un novērtēt dabisku mežu un tā dažādību,” saka Jānis Ķuze, Latvijas Dabas fonda eksperts.

Kā rodas kritalas? Kad koks mežā ir beidzis zaļot – vecuma vai kādu ārēju apstākļu ietekmē, tas kļūst par sausokni – stāvošu sausu vai nokaltušu koku bez lapām vai skujām, ar sausiem zariem un nokaltušu mizu. Ar laiku vējš nogāž koku pavisam un tas kļūst par kritalu. Tāpat ārēju apstākļu ietekmē nokrīt un par kritalām kļūst augoši koki.

Kad koks ir nogāzies un koksne sastopas ar kukaiņiem, augsnes sēņu sporām un baktērijām, notiek tās sadalīšanās, kas kritalas dzīvē ir svarīgākais process. Ja pirmajos kritalas gados uz tās vēl ir saglabājušās atmiņas no dzīvā koka laikiem – uz dzīviem kokiem augošas sūnu un ķērpju sugas, tad pamazām tās nomaina sugas, kuras pielāgojušās dzīvei tieši uz atmirušas koksnes. Kritalai turpinot sadalīties, parādās vēl citas – zemsedzes sūnu un vaskulāro augu sugas, līdz jau pēdējā sadalīšanās stadijā tā pāraug ar zemsedzes sugām. Līdz ar to viens kritis koks savas sadalīšanās laikā, mainoties koksnes struktūrai, nodrošina vairāku viena otru nomainošu sugu sabiedrību eksistenci.

Kritalās kāpurus meklē dzeņi, mitrumā un ēnā gulošas kritalas patiks sūnām un gliemežiem, bet citas kukaiņu sugas apmetīsies tieši uz saulainās vietās guļošām kritalām. Daudzi kukaiņi vairākās paaudzēs dzīvo vienā kritalā un pēc tam, kad tā sadalījusies, pārceļas uz kādu tuvējo kritalu. Tāpat kritalas tīk ķirzakām un vardēm – tās sauļojas siltajā un sausajā kritalas daļā, bet paslēpjas zem tās, kur ir vēss un mitrs.

Bieži vien tiek uzskatīts, ka kukaiņi, kas mājo uz kritalām, var kaitēt dzīvajiem kokiem, un tāpēc kritalas no meža jāaizvāc. Taču kukaiņu sugas, kas apdzīvo kritalas, dzīvos kokus neapdraud, jo uz tām un dzīviem kokiem mājo dažādas kukaiņu sugas. Turklāt, jo vairāk sadalījusies kritala, jo šīs atšķirības ir lielākas. Izņēmums ir tikai gadījumi, kad mežā pēc lielām vētrām ir daudz svaigu kritalu ar mizu – uz tādām var vēl mājot mizgraužu sugas. Tomēr, kad mizas vairs nav, arī mizgrauži no kritalām pazūd.

Kritalas ir arī meža tilti un pārejas – kādā mitrākā vietā vai nogāzušās pār grāvi tās palīdz pārvietoties gan sīkajiem zīdītājdzīvniekiem, gan plēsējiem, gan kukaiņiem, arī aktīvās atpūtas cienītājiem, kas dodas pārgājienos pa mežu.

Lielākas kritalas noder plēsīgajiem putniem par medību novērošanas punktiem, savukārt vilki, lūši un lāči tās izmanto par slēptuvēm. Sēnes un kukaiņi pamazām veicina kritalu noārdīšanos, līdz tās satrup pavisam un trūdošā koksne iesaistās vielu apritē mežā un palīdz iesakņoties un ieaugt jaunajiem kociņiem

Kritalas sadalīšanās notiek vairākus gadu desmitus un katrā sadalīšanās posmā, mainoties koksnes struktūrai, mainās arī to apdzīvojošās sugas. Sugu daudzveidību uz kritalām nosaka arī to atrašanās vieta – saulē vai ēnā, sausumā vai mitrumā, kā arī koka suga. Tāpēc svarīgi, lai mežā atmirusī koksne būtu pieejama dažādās vietās un pēc iespējas dažādāka – gan nesen krituši koki un vidēji sadalījušās kritalas, gan pilnībā satrupējušas kritalas, kas gandrīz saplūdušas ar zemi.

Latvijas Dabas fonds šī gada laikā turpinās tuvāk iepazīstināt ar kritalām un ar tām saistīto dzīvības pasauli, kā arī dažādu pasākumu veidā aicinās cilvēkus iesaistīties kritalu vērošanā.

LDF Gada dzīvotni nosauc kopš 2015. gada, lai pievērstu sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanas nozīmei. Gada dzīvotne 2015 bija bioloģiski vērtīgie zālāji, Gada dzīvotne 2016 – niedrāji, Gada dzīvotne 2017 – lauku sēta, Gada dzīvotne 2018 – dižkoks, Gada dzīvotne 2019 – veci vai dabiski boreāli meži, Gada dzīvotne 2020 – parkveida pļava, Gada dzīvotne 2021 – Upju straujteces un dabiski upju posmi, Gada dzīvotne 2022 – pilsēta.

Komentāri

 1. Beidzot! Beidzot! Lai slavēta svētā kritala!
  Tātad-daram tā, un visi svētie kritalas un irbulīši būs ar jums!
  Lūgsim kriralu, lai mūsu dzīve ir laimīga un priekpilna! Veiksim kritalas godāšanas rituālu savā privātajā mežiņā (rituālus vienmēr veic tikai un vienīgi savā privātīpašumā tālāk no ļaužu acīm). Rituāla vietu ir jāsagatavo jau iepriekš. Uztaisa vismaz vienu kvadrātmetru lielu grants placi uz kura novieto svētakmeni ziedojumiem. Der jebkurš plakans akmens. Ziedot kritalai var pašizceptu baltmaizes klaipu. Uz baltmaizes klaipa ar pirkstu zīmē irbulīti ar kritaliņu ar skujiņu. Un vēlāk skaita pagāniskās lūgšanas_Ak svētā kritala septiņas reizes.
  Ticēt kritalām ir labi!
  Ar mīlestību un saticību, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība

  1. Skolnieciņš saka: 10.01.2023 14:37 Segvārdu zagli, ej bekot. Nezodz manu segvārdu. Izbeidz.

 2. Tas ir jauki, ka pagānu garīgās līderes ”pamattautas ķēniņienes” jeb ”Godzemes ķoniņienes” mācībai ir tādi lieliski sekotāji kā Skolnieciņš un viņa klons.
  Teikšu atklāti, man labāk patīk Skolnieciņa klons, jo tas stigri pieturas pie garīgās līderes ”Godzemes ķoniņienes” principiem par savas Baltijas pamatiedzīvotāju bankas izveidošanu un savas valūtas emitēšanu izgrebtus koka sprungulīšus, kurus ”Godzemes ķoniņiene” nosaukusi par ”biriem”.

  1. 2023 saka: 10.01.2023 18:24 Tev tā nepatīk dievturība, ka tu sāc to apķēzīt. Īsts komuņaga gluži vai iznācis no sovoka laika, no čīkstošas, ķirmju izēstas tribīnes.

   1. Tā nebija nekāda ķengāšanās, bet tikai sausi fakti no tavu pagānu garīgās līderes ”Godzemes ķoniņienes” darbošanās.
    Tas nav labi, ka neatbalsti savu pagānu garīgo līderi.

    1. 2023 saka:.12.01.2023 10:09 Un? Tu mēģini novivelēt (noniecināt) dievturību līdz bērnudārza līmenim. Tu mēģini izsmiet, parodēt dievturību. No sākuma tu (vai kāds cits nenormāls cilvēks) nozog manu segvārdu, lai marginalizētu mani. Un pēc tam tu sāc braukt augumā. Tas ir pretīgi!

  2. failiem.lv/u/sbkf4d68d [Dabas Māte pret karu Ukrainā! #StandWithUkraine]
   Lai godāta Dabas Māte, kā tas no iesākuma ir bijis tā tagad un vienmēr, lai ir! Visa slava Dabas Mātei! Visa slava dzīvības dāvātājai!
   ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

  3. failiem.lv/u/um3m39zff [Nē, karam Ukrainā!]
   ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *