BIOR pārbaudīs peldūdens kvalitāti vairāk nekā 200 ūdenstilpēs visā Latvijā

Sākoties peldsezonai, valsts zinātniskā institūta «BIOR» eksperti uzsākuši darbu pie peldūdens kvalitātes pārbaudes noteikšanas vairāk nekā 200 peldvietās visā Latvijā.

Pēc pašvaldību pasūtījuma institūta «BIOR» eksperti visu vasaru līdz pat 15. septembrim reizi mēnesī dosies uz iecienītākajām iedzīvotāju peldvietām un ņems ūdens analīžu paraugus ar speciālu aprīkojumu.

Šobrīd institūta «BIOR» eksperti peldūdens paraugus ņem no ūdenstilpēm Rīgā, Gulbenes novadā, Valmieras novadā, Valkas novadā, Alūksnē, Ludzā, Rēzeknes novadā un Rēzeknē, Salaspilī, Ogres novadā, Ropažu novadā, Jūrmalā, Tukuma novadā un Bauskas novadā.

Peldūdens paraugs tiek ņemts sterilā pudelē, pēc parauga noņemšanas visas pudeles tiek ievietotas termosomā, kurā visā transportēšanas laikā, tiek nodrošināta ledusskapja temperatūra. Paralēli ūdens paraugu ņemšanai eksperti novērtē peldvietas arī vizuāli un pievērš uzmanību ūdens virsmas aktīvo vielu klātbūtnei, peldošiem atkritumiem, naftas produktiem ūdenī, kā arī iespējamam zilaļģu savairošanās procesam.

Visi peldūdens paraugi tiek transportēti uz institūta «BIOR» laboratoriju un tiem tiek noteikts mikrobioloģiskais piesārņojums. Laboratorijā peldūdens paraugos tiek testētas zarnu nūjiņas (Escherichia coli jeb E.coli) un zarnu enterokoki. Šie rādītāji kalpo par indikatoriem iespējamā fekālā ūdens piesārņojuma atklāšanai, kas var saturēt slimības izraisošas patogēnās baktērijas un vīrusus.

Līdz šim «BIOR» laboratorijā saņemtajos peldūdens paraugos ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte atbilst prasībām, un visās ūdens tilpēs ir atļauts peldēties.

«BIOR» jau kopš 2006. gada nodrošina peldūdens paraugu testēšanu ne tikai Veselības inspekcijas noteiktajām oficiālajām peldvietām, bet arī pašvaldībām un peldvietu īpašniekiem, kuru teritorijā esošajās peldvietās ūdens kvalitātes pārbaudes netiek veiktas par valsts budžeta līdzekļiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *