Ar dziesmām, rotaļām un kopīgu ražas vākšanu ar zirgu, aicina atzīmēt Rudens saulgriežus latviskās tradīcijās

24. septembrī 13.00 Pastariņa muzejā (Zentenes pagastā “Bisnieki”, Tukuma novadā) pasākums “Rudens saulgrieži”. Apmeklētāji aicināti izzināt svētkus latviskās tradīcijās, kopīgi tiem gatavojoties un tos svinot dziesmu pavadībā, kā arī vērojot brīvdabas teātra izrādi, klausoties dzejas lasījumus un dodoties izjādēs.

Rudens saulgriežu saukti arī par Miķeļiem jeb Miķeļdienu, kas uzskatāma par gada auglīgākās daļas aizvadīšanas svētkiem. Svētku latviskais nosaukums ir Apjumības jeb Appļāvības, jo šajā dienā pēdējo reizi pļāva labību. Miķelis latvju dainās saukts par bagātu vīru, arī par maizes tēvu, kas saistās ar rudens ražas ienākšanos. Astronomiskais rudens šogad iestājas 23. septembrī plkst. 9.50.
Pastariņa muzejā Rudens saulgriežu apmeklētāji aicināti piedalīties svētku gatavošanā – saulgriežu maizes un ābolu cepšanā, galda rotāšanā. Kopīgi dosimies meklēt jumi. Šogad ražu Pastariņa muzejā vāksim folkloras kopas “Avots” spēka dziesmu pavadībā, bet to vedīsim ar jātnieku kluba “Morfijs” zirgiem un ponijiem. Varēs arī doties izjādēs paši ražas lasītāji. Pasākumā piedalīsies arī literāti, atrādot savu gara darbaražu. Apmeklētājus priecēs Šķēdes Dailes teātra brīvdabas teātra izrāde “Sievas mātes bizness’’ (autore Danskovīte).
Dienas gaitā sētā un dārzā varēs nodoties Pastariņa iemīļotajām un tradicionālajām saulgriežu rotaļām, kā arī apskatīt vecās „Bisnieku” saimniecības samazināts sētas makets, kas atspoguļo situāciju rakstnieka bērnībā, kur mājiņas ir tik lielas, lai tajās varētu dzīvot knēvelīši.
Pastariņa muzejs ir veltīts rakstniekam Ernestam Birzniekam-Upītim (1871–1960), kas bērnībā saukts par Pastariņu. “Bisnieku” viensēta, kurā rakstnieks dzimis, ir vairāk nekā 400 gadus sena un laika gaitā mainījusies līdz nepazīšanai. Vēsturiskās ēkas atjaunotas atbilstoši 20. gadsimta vidus situācijai, kad sētā saimniekoja rakstnieka brālis Kārlis Birznieks (1864–1942).
Dalība pasākumā: 3.00 EUR, pirmskolas vecuma bērniem bez maksas.

Komentāri

  1. Rudens saulgrieži būtu īstā tēma, kur izpaust savus neizmērojamos talantus pagānu druvas kultivētājam Skolnieciņam.

    1. 2023 saka: 20.09.2023 16:13 Mani tapat te izsmies. Nav jēgas rakstīt. Mani pat enciklopēdija Britannica (Encyclopaedia Britannica) noignorēja, kad es tai aizrakstīju, ka latvieši netic Velnam un ka luterāņu mācītāja Haralda Biezā publikācija par pagāniem ir maldīga. Vēstuli es aizrakstīju solīdā angļu valodā no sava studenta e-pasta, ko man piešķīra universitāte pakalpojumā Microsoft Outlook. E-pastiņš ir ar universitātes domēnu. Bet mani vienalga noignorēja.

      1. Nabadziņš Skolnieciņš visi viņu ignorē, Britu enciklopēdija, Vītola fonds, Puratos fonds.

  2. This article is actually a nice one it helps new the web users, who are wishing for blogging.

  3. Esmu te lai nestu pagānisko gaismu aklajiem krustuešiem.skolnieciņš@bezgalīgais bezdievis

    1. Skolnieciņš saka: 21.09.2023 11:30 Neraksti manā vārdā. Tu esi garīgi slims segvārdu zaglis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *