Attēla avots: blog.cwf-fcf.org

Aktuālie dārza darbi pašā gada nogalē

Un tā, gluži vai nemanot, pienācis gada pēdējais mēnesis arī dārzkopjiem. Vēl pirms pāris dienām, kad pirmais uzkritušais sniegs bija nedaudz pakusis, radās bažas, vai tikai kailsals nekaitēs rozēm un citiem augiem, kurus nepaspējām piesegt, tomēr nu varam uzelpot – sniega segai nācis papildinājums un, cerams, tas uz ilgāku palikšanu.

Nezaudējot modrību

Lai gan, kā vienmēr, laika apstākļi ir neprognozējami. Tāpēc modrību zaudēt nedrīkst. Mūsu dārzos aizvien vairāk ienāk siltzemju augi. Sākumā tie piesedzami, lolojami, bet pamazām daudzi augi pierod pie mūsu klimatiskajiem apstākļiem un itin labi pārziemo. Protams, nav zināms, kā būs, ja termometra stabiņš ilgstošāku laiku noslīdēs kādus 25 grādus zem nulles. Pēdējās pāris desmitgadēs nav dzirdēts, ka, piemēram, būtu izsaluši zemeņu stādījumi, bet pagājušā gadsimta 50-60. gados tādi gadījumi bija. Un zinām arī, ka visām šķirnēm nav vienāda salizturība, turklāt mūsu dārzos ienākušas arī šķirnes no zemēm, kur klimats ir siltāks…  Tāpēc jāatkārto – modrību zaudēt nedrīkst. Segšanai derēs gan egļu zari, gan arī mūsu rīcībā ir arī  veikala nopērkami segumi, kādu agrāk nebija, piemēram, dažādi  agrotīkli. Par to, ka ziemā vācamas niedres un aužamas segas augu  un lecekšu segšanai, esam jau aizmirsuši.  Kas attiecas uz mūžzaļajiem augiem, tad gan jāskatās, lai to vainagos nepieputinātu lielas sniega kravas, kas nolieks zarus un sabojās skujeņa izskatu. Sniegs jānopurina. Augļu dārzos, arī eglīšu stādījumos jāgādā par to, lai posta darbus nepastrādātu stirnas un zaķi.  Te jāizmanto iespējas, kādas nu katram ir: cits notīs jaunā kociņa stumbru ar papīru, cits veikalā iegādāsies speciāli šim nolūkam izgatavotus apliekamos, vēl cits izmantos egļu zarus. Ērts paņēmiens ir augļu kociņu, arī dekoratīvo augu, skujeņu zaros jaunos dzinumus  apsmērēt ar speciālam vielām, kuru smarža atbaida meža dzīvniekus. Īpaši dārzos, kas atrodas tuvu mežam, jāuzmana krūmmellenes, kuru dzinumus kā delikatesi iecienījušas stirnas.

Lai netrūktu dzīvības ne ziemā, ne vasarā

Ziemas dienās dārzā jāuzmana putnu barotavas, lai tajās aizvien netrūktu cienasta. Tad vasarā spārnotie draugi būs labi palīgi cīņā pret kaitēkļiem. Un ne tikai – dārzā atpūtas brīdī mūs taču iepriecina visa dzīvā radība – putni, eži, mārītes, spāres, tauriņi, vardītes, krupji, tritoni u.c. Tikai jāatceras: ja esam sākuši putnus barot, tas jādara nepārtraukti, jo putni vietu ielāgo un īpaši grūtos apstākļos uz to dodas kā pēdējo iespēju. Tādos gadījumos ja barotava ir tukša, putniņam var nepietikt spēka atrast barību citur…

Domājot par augļu kociņiem, der ziemā ap to saknēm nomīdīt sniegu, sevišķi tad, ja zeme nav sasalusi, tādējādi samazinot iespēju pelēm  veidot savas takas un alas un apgrauzt kociņu saknes. Šogad līdz pat sniegama ražoja rudens avenes. Daudzi nepaspēja tās nogriezt. To piemērotā brīdī var darīt līdz pat pavasarim.

Jāuzrauga arī sarūpētie ziemas krājumi: kā glabājas āboli, saknes. Atkušņainākās dienas jāizmanto, lai no pierakuma ienestu telpās puravus, kas tieši šajos ziemas mēnešos ir veselīgs, svaigs pašu audzēts vitamīnu un zaļumu avots. Labi, ja uz palodzes podiņā aug kāds pētersīlis vai selerija, rozmarīns. Bet, ja tā nav, tad tie, kam ir dārzs, būs pamanījušies saldētavā ielikt šos zaļumus, lai vajadzības reizē virtuvē ienestu tik  vajadzīgo zaļumu. Savukārt lociņus uz palodzes varam diedzēt visu ziemu. Un ne tikai lociņus. Arī kressalātu, sinepju, lēcu vai pupiņu sēklas var izdiedzēt un dīgstus izmantot salātos.

 

Plašāks par dārza un citiem darbiem lasāms ŠEIT===============>>>>>>>>>>>>>>>>

Komentāri

  1. I have recently started a blog, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “There can be no real freedom without the freedom to fail.” by Erich Fromm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *