Screenshot

Aicina fotografēties pie rapšu lauka

Lai pievērstu uzmanību rapšu lomai Latvijas lauksaimniecībā, biedrība “Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi” jau tradicionāli organizē konkursu “Lauki zied!” . Tās laikā ikviens aicināts uzņemt fotogrāfijas astoņās īpaši izveidotās foto vietās pie rapšu laukiem visā Latvijā, tajā skaitā arī Talsu novadā, saimniecībās “Amatas” un “Katlauki” un Tukuma novadā, zemnieku saeimniecībā “Vīkseles”.

Paredzams, ka rapšu ziedēšana turpināsies līdz maija beigām.

 

“Šogad Vidzemē un Latgalē rapšu laukus nav saudzējis ziemas sals, tādēļ katrs zieds šogad ir īpaša vērtība un prieks lauksaimniekiem,” stāsta biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Zelčs. “Priecājoties par rapšu lauku skaistumu, aicinām arī aizdomāties par šī auga lomu Latvijas lauksaimniecībā.  Tā kā rapsis ir krustziežu dzimtas augs, tas uzlabo augsnes stāvokli un palīdz irdināt augsnes dziļākos slāņus. No rapša sēklām iegūstam eļļu, ko var izmantot gan kulinārijā, gan kā piedevu biodegvielai. Savukārt pēc eļļas iegūšanas pāri palikušās izspaidas ir proteīniem bagātas, tāpēc tiek izmantotas lopbarībā. Rapsis ir arī svarīgs nektāraugs, no tā tiek iegūts augstvērtīgs medus,” uzsver V. Zelčs.

 

Rapšu audzēšanā Latvijā aktīvi aizsākās 2000. gadu sākumā. Kopš 2000. gada rapša sējplatības Latvijā pieaugušas no 6,7 tūkstošiem līdz 151,2  tūkstošiem hektāru 2023. gadā jeb gandrīz 23 reizes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Latvija ir starp lielākajām rapšu eksportētājvalstīm, 2022. gadā ar eksportētiem 342 tūkstošiem tonnu ieņemot 10. vietu pasaulē.

 

Turpina V. Zelčs: “Šogad rapša platības Latvijā ir mazākas nekā pērn, turklāt Vidzemē un Latgalē, kailsala dēļ, atrast veiksmīgi pārziemojušus dzeltenos laukus ir izaicinājums. Lai aiztaupītu laiku, meklējot skaistākos laukus, un lai fotogrāfēšanās uz spilgto Latvijas rapšu lauku fona nesagādātu papildu raizes ne lauksaimniekam, ne tiem, kas vēlas uzņemt bildes, astoņu lauku malās izvietoti īpaši foto rāmji.”

 

Fotografēšanās vietas izveidotas:

 • Z/S “Robežnieki” Salacgrīvas novadā, Svētciemā;
 • SIA “AGRARIS” Augšdaugavas novadā, Višķu pagastā;
 • Z/S “Ģēģeri” Aizkraukles novadā, Neretas pagastā;
 • Z/S “Lazdiņi” Dobeles novadā, Krimūnu pagastā;
 • Z/S “Vīkseles” Tukuma novadā, Slampes pagastā;
 • SIA “Amatas” Talsu novadā, Balgales pagastā;
 • Z/S “Katlauki” Talsu novadā, Abavas pagastā;
 • SIA “Balticagrar” Dienvidkurzemes novadā, Tadaiķu pagastā.

 

Karte ar precīzām fotogafēšanās vietām atrodama mājaslapā ilgtspejigi.lv.

 

Lai piedalītos konkursā, jākļūst par biedrības “Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi” sekotāju sociālajos tīklos un jādalās “Facebook” vai “Instagram” ar savām bildēm pie ziedošajiem rapšu laukiem, izmantojot tēmturi #LaukiZied. Būs iespējams laimēt dāvanu kartes 50 un 150 eiro vērtībā DUS “Straujupīte”, gardumu grozus no Latvijas mājražotājiem 50 un 150 eiro vērtībā, kā arī fotoaparātu “FujiFilm Quicksnap”. Izlozes notiks 26. maijā un 9. jūnijā.

 

Vairāk informācijas par konkursu “Lauki zied” www.ilgtspejigi.lv.

Komentāri

 1. Kur komentari….vai tad tvaika ielas bomboklats ir nospradzis…tik loti gribeja izteikties un visi trauceja..izskatas ka nevienam vina sabiedriba nepatik..ja tik garkaicigi un tuksi raksteli ..bez komentariem.

  1. Vins vairs labi nejutas jo proktologs aizsuva pakalju..tapec vinam taa mute smird..pie tam tvaika ielaa dators atvienots..

 2. .es ar savu partneti ari nobildejos pie rapsa lauka…bet ieksaa gan nebridam tas ir seviski indigs..sunitis iebrida un dabuja nieru mazspeju..ne vis kas skaisti zied ir labs..kimijas par daudz…labak bildeties pie ziedosiem ceriniem.. ka tie zied debesiis un tveicee smarzo…ka gribas palkt un neaiziet..un mes palikam un skupstijamies..saulrietaa..cik burvigs foto.

  1. Rapsim tie paši kaitēkļi, kas kāpostam. Tāpēc rapsi nežēlīgi miglo. Ukraiņi ir gudrāki. Tie priekš eļļas audzē saulespuķi.

  2. Nu jau gan, rapsis indīgs… Vēl stulbāku komentāru nevarēji uzdrukāt?

   Ceriņi zied debesīs.. ak jel kas par murgu.

 3. Es gan nebildejos un nemilejos rapsa laukaa…es to daru margrietinu plavaa liigo vakaraa..vai nav burvigi tikai vins un es.apkart virmo janzalu smarzas…baudam abi alu un kaisli pie dabas.

 4. “Rapsis labs nektāraugs”,tik nevienā konvencionālajā rapšu laukā nedzird bites sanam! 😀

  1. Jo tās bites, kas lidoja pa rapsi ap 2004. gadu, ap 2006. gadu ir beigtas kopā ar visām saimēm. Notika dabiskā atlase dēļ miglošanas ar insekticīdiem un citiem biocīdiem. Un bitēm ir nepatika pret rapsi epiģenētiskā līmenī.

 5. mani mulsina , ka fotogrāfijā ierīce atgādina karātavas, kurās iekarts gleznas rāmis(ko gatavojis 8 gadīgs galdnieka dēls 1. reizē)..tad lūk, rotšildmēsli, jūs tur varat tikt pakārti, tikai …ēēē, viss maksa naudu, 17 225 šekeļus par katru, …lētāk mums nesajām..jā, netanjahu, gallantu, abas ebreju slampas barus, ..ganzu, halevi un citus…tos tad arī var pakārt uz haļāvu, netīros ebrejnacisteļu mēslus-Palestīnas bērnu slepkavas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *