Nebūtu slikti…

Veselības ministrija izstrādājusi projektu, kas paredz, ka no 2013. gada jūlija pacienti, kuri nodokļus nemaksā (Latvijā apmēram 130 000 līdz 170 000 cilvēku), turpmāk par plānveida ārsta apmeklējumu un dažādiem izmeklējumiem maksās daudz vairāk. Apmeklējums pie ģimenes ārsta līdzšinējā lata vietā nodokļu nemaksātājam izmaksās apmēram septiņus latus. Ja šāds cilvēks gribēs iekļauties esošajā sistēmā, viņam būs jāiemaksā Valsts kasē 240 lati gadā. Bērniem, grūtniecēm, bezdarbniekiem u.c. līdzīgu grupu pārstāvjiem, kā līdz šim, veselības aprūpe būs bez maksas.
Kā jau ierasts, arī šis varas priekšlikums sabiedrībā tiek uztverts vētraini, īpaši, ja saistās ar maksu palielināšanos… Kāds 30 gadus legāli strādājis, maksājis valstij nodokļus, bet krīzes dēļ zaudējis darbu un nespēs atļauties apmeklēt ārstu, cits sūdzas, ka nav nozīmes maksāt nodokļus, jo tāpat rindā pie ārsta jāgaida vairāki mēneši, ērtāk vienkārši apmeklēt privātpraksi. Protams, ir arī tādi, kuriem kritizēšana ir ikdienas nepieciešamība… Bet… Vai nav tā, ka ārzemēs strādājošie mūsējie brauc atvaļinājumos uz Latviju, lai izmantotu daudz lētākos, arī valsts (tātad visu nodokļu maksātāju) apmaksātos veselības pakalpojumus, maksājot nodokļus nevis šeit, bet citās valstīs? Vai nav tā, ka bieži vien nelegāli nodarbinātie saņem nodokļu maksātāju apmaksātus pakalpojumus, bet oficiāli strādājošie maksā gan par viņiem, gan sevi? Vai kritizētājiem ir vēlme apmaksāt ārstēšanās izdevumus ikvienam dienas vidū uz soliņa sēdošam un aliņu vai nereti ko stiprāku lēni sūcošam "bezdarbniekam"?
Rindu samazināšana, algu palielināšana ārstiem, vairāk bezmaksas pakalpojumu un ēnu ekonomikas samazināšana – tādi ir ieguvumi, ko Veselības ministrija iecerējusi panākt ar plānotajām izmaiņām.
Skaidrs, ka pašreizējā veselības aprūpes sistēma apmierina tikai reto, tātad izmaiņas būs vajadzīgas jebkurā gadījumā. Lai ar kā ar tiem varas lēmumiem dažreiz nebūtu, šis liekas gluži saprotams. Vismaz taisnīgāks jau nu noteikti…

Komentāri

  1. Tomiņ, tu esi muļķis vai tikai par tadu taisies??? Latvija VISI maksa nodokļus! Perkot jebkuru preci, mes maksajam nodokli no kura barojas valsts! Man nav žel, ja par maniem nodokliem tiks aprupets un palidzets tam, kuram dzive ne ipaši paveicies! Sliņķis viņš vai bomzis, pirmkart viņš ir CILVEKS!

  2. Man arī nešķiet, ka ekonomiskie trimdinieki , kas aizbraukuši no dzimtās zemes , jo še savā tēvu zemē nav bijis iespējams atrast darbu un nodrošināt sevi un ģimeni, būtu tie , kas netaisnīgi tērē mūsu nodokļos nomaksāto naudu. Tieši otrādi, viņi palīdz sildīt mūsu ekonomiku, tērējot svešumā nopelnīto mūsu Latvijā. Skumji, ka valsts amatpersonas izliekas nesaprotam, kur ir tas nolādētais caurums, kas apēd mūsu kopēji sastrādāto naudu. Tad nu mēs spēlējam aklās vistiņas un laiku pa laikam, kāds saka, ka ir ko atradis, bet , es saku, ka šāviens atkal pa tukšo un sāpīgi, ka šaujam netaisnīgi pa savējiem.

  3. Jau tagad daudzi ietaupa uz veselības aprūpes rēķina, jo zinām, kādas ir algas. Vai esi pārliecināts, ka Tu nekad dzīvē nebūsi bezdarbnieks? Un, ja cilvēkam nebūs nekādu iespēju ( jau tagad tās ir visai ierobežotas), viņam nesniegs nekādu medicīnisko palīdzību, ļaus tāpat vien nomirt, pat sāpes neatvieglojot?Grūti tam noticēt, ka mūsu sabiedrība varētu būt tāda. Vispār padomā , par ko raksti. Iespējams, tev ir mazvērtības kompleksi un skaudība uz tiem, kuriem ir pieticis drosmes un uzņēmības meklēt darbu ārzemes. Ne jau no laba prāta uz turieni brauc, bet gan, lai uzturētu ģimeni, atsūtītu naudu mātei, kura te nespēj nopelnīt vai no pensijas samaskāt par dzīvokli.

  4. Kāda avīze tāds autors,redaktores vietā tādu rakstu neļautu likt,bet ābols no ābeles tālu nekrīt.

  5. Var just, ka nodokļu nemaksātāji sarosījušies. Baidās, ka tiks nabadziņiem atņemtas kaut kādas tiesības, kuras īstenībā viņiem nemaz nepienākas.

  6. Nesatraucas tauta!
    Visiem vaarguljiem – truuciigajiem, bezdarbniekiem un citiem nespeejniekiem taapat viss buus pa baltu velti vai puscenu. Vairaak buus jaamaksaa tikai tiem, kuri tiehaam aploksnees sanjem vai arii reizi gadaa te ielido. Un, ja nu visi te taadi sociiaalisti – par gruutdienjiem vien domaa, tad tachu – LAI TIE AARZEMJU BUDZHI MAKSAA:))!?
    to dzhokers
    Nu kameer buus taadi uzpuutiigie, kas iedomajas, ka ar saviem grashiem tieshaam “baro valsti” (taa teikt, visam pietiek), diez vai te kaut kas uz labo pusi ies..

  7. to brex. Pastasti ludzu, no ka valsts dzivo? Ja es nebaroju valsti, tad varbut es drikstu nemaksat neko? Neies nekas uz labo pusi, ja pie teikšanas tiks tomiņi,brekši, circenes…

  8. Vot, man tiešām interesanti, lasu jau labu laiku, ko tu raksti, un priekšstats radies, bet nu arī pajautāt gribu. Tu tiešām esi tik aprobežots vai izliecies? Pēc stila Tu tā kā būtu gadus 60 vai pat 70 vecs bijušais kolhoza vidējā posma darbinieks vai kādas padomju iestādes otrais cilvēks. Tagad tātad laikam pensionārs, tātad konkrēti šai valstij Tu neko daudz neesi devis. Nu, labu, varbūt tev ir kāds bērns, varbūt tas strādā un maksā nodokļus. Bet Tu, ko tad Tu te esi ”saražojis”? Ak, valsts tev neko nedod?! Bet valsts esi Tu pats! Tu brauc pa ceļiem, kas objektīvi izmaksā milzu naudu, jo dzīvojam purvainā zemē, Tu, ja tāda vajadzība ir, rindā pie ģimenes ārsta negaidi mēnešus divus līdz četrus, kā tas, piemēram, ir Itālijā, Tu saņem pensiju, kuru Tu nekādi neesi nopelnījis, jo mūsu valstī ir solidārais maksāšanas princips, Tev maksā tie, kas strādā. Tev ir iespēja palamāt policiju, pašvaldību, valdību, deputātus, jo tādi mums tādai visumā niecīgai tautiņai ir.
    Bet varbūt Tu vienkārši esi sūda nedaaudzis trīsdesmitgadnieks, infantils savu vietu neatradis pāraudzis bēbis, jo pašpietiekami jauni un nobrieduši cilvēki, pašapzinīgi, vīrišķīgi vīrieši nesēž internetā un nevemj tekstus, kas būtu iederīgāki pie Uzvaras pieminekļa Rīgas priekšpilsētā…
    Trešais variants gan jau arī iespējams, Tev vienkārši nav kas samīļo, bērnības trauma nav sadzijusi,mammu gribas…

  9. Te tik tiešām prasās precizējums – par kādiem nodokļiem tiek runāts? PVN maksājam visi par visu. Bet mums ir arī ienākuma nodokļi, sociālais nodoklis, nekustamā īpašuma nodoklis, peļņas nodoklis, nodoklis par intelektuālā īpašuma pārdošanu, akcīzes nodoklis, muitas nodoklis, dabas resursu nodoklis, azartspēļu nodoklis…

  10. Ja konkrēti, Tu neatbildēji. Tas daudz ko izskaidrotu. Bet par veselības aprūpi, domāju, Tev pietrūkst informācijas. Pirmkārt, vēl nav pasaulē tādas valsts, kurā veselības aprūpei un citām sociālās apgādes lietām pietiktu. Tam nu vienmēr naudas ir un būs par maz. Un tik nelielai, neko daudz neražojošai (jo mēs ar Tevi ne tuvu nevaram izdomāt neko tikko izputējušai «Nokijai» līdzīgu, par citām jēdzīgām lietām i nerunājot) valstij, kā mūsējā, nav daudz izvēļu. Šitai caurajā mucā, kāda ir šī brīža sistēma, liet, lielas jēgas nav. (Neiedziļināsimies, bet varētu.) Tātad atliek ieslēgt sabiedrības līdzdalību, proti, atbildību par sistēmā iepludināto naudu. Un viens no labākajiem veidiem kā reiz ir šis, tas ir, radīt nepieciešamību saprast, ka nekas par velti nenotiek. Ka nevar, teiksim, jau 20 gadus ķīlēt mašīnas savas sētas boksiņā, visu naudu no klientiem saņemt ķepiņā, nevienu nodoklīti nemaksāt, bet, teiksim, pagaidot lielākā vai mazākā rindiņā, saņemt lērumu ļo-ti dārgu operāciju un manipulāciju bez maksas (Neatliekamā palīdzība, ievēro, arī turpmāk, protams, ir bez maksas. Tāpat kā grūtnieču, bērnu, invalīdu, represēto, pensionāru utt. aprūpe ir pilnīgi bez maksas vai ievērojami dotēta.)
    Nu, vecīt, kur Tu te ar savu taisnību?

  11. Tas izskaidro tikai to, ka es nestridos ar idiotiem. Tie novelk lidz tomiņa limenim un sakauj ar pieredzi.

  12. No vienas puses pildīsim sociālo budžetu , lai "ārzemnieki" maksā par veselības aprūpi , bet no otras puses veidosim komisijas, kas tērēs naudas īpašām programmām, lai mūsējos vestu mājās no ārzemēm. Ja tas ir taisnīgi, tad tas vienalga ir sāpīgi , mums kā nācijai, jo mēs esam pārāk maz, lai kādu nevēlētos piejaucēt. Mēs nevaram atļauties , ka mūsējie aizbrauc un pat uz neatgriešanos. Tie kas atbrauc zobus salabot, vai pie ginekologa , vai kādu akūtu vainu dziedēt , viņi taču nevar atļauties mēnešiem bezmaksas rindu gaidīt, viņi to dara privātajā sektorā visbiežāk un tas ir par pilnu maksu, bet protams lētāk kā svešumā.

  13. Kamēr tādi kā džokers uzskatīs, ka par visu viņi maksā nodokļus un viss viņiem pienākas, tikmēr te nekas i nebūs, nomaksāt pvn par nopirktu preci vēl ne tuvu nenozīmē maksāt nodokļus

  14. Un ja mes padomasim par to ka visi musu nomaksatie nodokļi (apsoluti VISI), tiek berti viena katla, no kuriem veidojas valsts budžets un no kuriem tiek maksats par visu (medicina, armija, skolas, pensijas, ceļu uzturešana u.t.t), kamer neprasisim valdibai kur pazud ši nauda, tiks vairoti lembergi, šķeles, kampari, aboltiņas un citi paraziti…. Es neuzskatu, ka valsts man ir parada, bet gribetu zinat par ko es maksaju.

  15. jūtu, ka nodokļu politika un iekasēto nodokļu sadalījums pamatbudžetā, speciālajos budžetos vai pašvaldības budžetā tev tāda svešāka lieta; un vārds "absolūti" pareizi rakstāms ar "b"!!!

  16. Vai izveidojot šādu sistēmu zudīs nepieciešamība pēc veselības apdrošināšanas polisēm? Es jau vairākus gadus pati pērku polisi, kuras cena gadā ~160-190 Ls un es zinu, kādi pakalpojumi tajā ir iekļauti, kā arī saņemu nodokļu pārmaksu no VID. Ja nav bijusi nepieciešamība pēc medicīnas pakalpojumiem, tad sev par prieku veicu vismaz masāžu, kas ir iekļauta polisē. Bet ja man jāmaksā gadā 240 Ls, tad rodas jautājums, vai arī zobārstu varēšu apmeklēt ar 50% atlaidi, jo summa nav maza.
    Kā arī rodas jautājums par bērniem, kam 19 gadi, bet vēl mācās 12 klasē, vai arī vecākiem jāsāk par viņiem maksāt nodokļus. Ja jā, tad neapskaužamā situācijā nonāk vecāki, kuriem ir piedzimuši dvīnīši, trīnīši …..
    Un cik vēl būs tādi cilvēki, kas ilgstoši maksās, bet vajadzīgajā brīdī izrādīsies, ka tomēr pakalpojumi nepienākas, jo nav samaksājis vai nokavējis maksājumu, vai …..

  17. Ups, skaisti , skaisti!
    Man jau arī parasti padodas tā neko uzrakstīt… Ik pa laikam sanāk lietas iekustināt līdz līmenim ka vismaz kaut kas notiek… Zinu un esmu pārliecinājies personīgi, ka atsevišķam indivīdam ir iespēja panākt savu. Bet kā zināms efekts nav uz ilgu laiku, jo mūsu domāšana ir aprobežota līdz bezgalībai. Arī pats ikdienā sevi pieķeru ka nedomāju tālāk pa " rītdienu " ! Tomēr mana domāšana neietekmēs tik, cik ietekmē amatpersonas un kopumā visu iedzīvotāju aprobežotā domašana.
    Aizbrauceji ir tikai cienijami, tā pat kā palicēji kas cīnās par dzīvošanu šai zemītē! Ja strādājošais tur nesūtītu te kaut niecīgu daļu savu attalgojuma te palikušajiem. Tad te jau būtu vel lielāks krahs. Jo savus paņemtu līdz plus vel kādu daļu pensionārus tad te nodokļos nesagrabinātu pat to mazumiņu….
    Vai gadienā valstī PVNā netiek samaksāts krietni daudz vairāk nekā būtu iespējams no visu attalgojumiem kopā? Domāju ka jā…. Cik Latvijā uzņēmumi maksā saviem darbiniekiem miniomālo? Šodien pat uzzināju vēl trīs firmas Tukumā kurās ir minimalie attalgujumi. Tātad kuri tad ir tie nemaksātāji tie kas nestrādā vai strādā vai arī tie kas naudu pelna ārpus šīs valsts… Domājams ka nemaksātaji ir tie kam tas ir pie kājas, un tas ir uzņēmējs kurš to dara. Cilvēkam tas darbs ir nepieciešams lai eksistētu…
    Ēnas ekonomika ir tik liela ka domāju ka šai valstī reti kuram ir nojausma par tā apmēriem. Kontrõles sistēma paralizēta, viņa reāli ir tikai uz papīra, kā persona kas saņem to pašu algu, kas aizņem darba vietu un tas ir viss. Netiek galā, nav iespēja ko darīt jo liegumi pa daudz, par dzaudz šefiem draugi un tad draugu draugi.
    Runājot par galveno tematu tad tas viss bija jādara labajos laikos kad kaut cik kāds ko pelnija un tad saprastu ka tas ir normāli, bet šobrīd kamēr kaut uz pusi nepazudīs bezdarbnieki un ēnas ekonomika tik lielāka panika būs. To ka ir jābūt izmaiņām, tad vispirms izmaiņas jābūt tur no augšas, bet ne no apakšas.
    Viegli pieņemt lēmumus kas uz tevi neattiecas, jo valsts poliklīnikā retais no šiem pienāk tuvāk kā tik cik ar auto brauc garām pa ielu.
    Par arzemēs strādājošajiem un medicīnas aprūpi. Jā brauc un lai brauc viņi par to jau samaksā savādāk, bet ja liks maksāt tad atšķirība nebūs vai te vai tur… Iespēja ir arī tur iegūt medicīnas pakalpojumus turklāt uz 99,99% bez maksas, tikai mūsu bāleliņi ne visi izprot to sistēmu kāda tā ir.Pat tagad personīgi aizbraucot es iegūšu bezmaksas medicīniskos pakalpojumus, cik nu kvalitatīvi tie ir pirmajā līmenī, bet te jau ar vairs nav no tiem labākajiem….
    Murgu jau var turpinat un turpināt, bet jēga nav. Kamēr mūsu domāšana nebūs izmainīta līdz ar pamatiem…
    Šodien pat Tukuma Sarkanā Krustā iegriežoties biju izbrīnīts kur rindas, parasti asins nodosanas dienās bija milzum milzīgas rindas. Runajoties izrādās pat šādā iestadē jūt izbraukšanas apjomus….

  18. BUDŽETA SISTĒMA LATVIJĀ

    Latvijā, lai saskaņotu dažādas intereses, ir izveidota šāda budžeta sitēma. Kopbudžets sastāv no divām savstarpēji saistītām daļām: 1) no Valsts budžeta un 2) pašvaldību budžeta. Tas nozīmē, ka bez Valsts budžeta pastāv arī zemāka līmeņa – vietējo pašvaldību – pilsētu, rajonu, pagastu – budžeti.
    Savukārt Valsts budžets un pašvaldību budžeti ietver pamatbudžetu un speciālo budžetu.
    Ar Valsts kopbudžetu saprot visu veidu nodokļu un nenodokļu ieņēmumu un izdevumu uzskaitījumu. Tā galvenā sastāvdaļa ir pamatbudžets. To veido visi valsts un pašvaldību ieņēmumi, kuri paredzēti šādu izdevumu segšanai:
    – vispārējo izdevumu segšanai, kas nav domāti īpašiem mērķiem;
    – valsts aizņēmumiem;
    – izdevumi valsts parāda apkalpošanai;
    – valsts garantiju un galvojumu saistībām u.c.
    Otra ne mazāk svarīga kopbudžeta daļa ir speciālais budžets. To veido īpaši paredzēti ieņēmumi un šie līdzekļi ir izmantojami atbilstoši īpaši paredzētiem izdevumiem. Galvenie no tiem ir šādi:
    – mērķa dāvinājumi un dotācijas;
    – budžeta institūciju maksas pakalpojumi
    Valsts kopbudžeta ietvaros tiek veidoti arī pašvaldību naudas līdzekļi. Tie ietver visus pašvaldību, kā arī to institūciju iekasētos jeb saņemtos ieņēmumus, kurus pašvaldības izlieto konkrētiem mērķiem. Pašvaldību budžetā tiek ieskaitīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļa, zemes nodoklis, noteikts procents no akcīzes nodokļa, vietējās nodevas, Valsts budžeta dotācijas noteiktu programmu izpildei un pārdalītie līdzekļi teritoriju ekonomiskās izlīdzināšanas fondā.
    Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi ir viens no lielākajiem pašvaldību budžeta ieņēmumu veidošanas avotiem.
    Valsts ir izveidojusi papildu nodokļu ieņēmumu avotus, no alkohola un tabas tirdzniecības ieņēmumiem speciālajā budžetā, lai uzlabotu iedzīvotāju veselības aprūpi un to iestāžu finansēšanu, kā arī no degvielas akcīzes nodokļa, lai uzturētu kārtībā valsts un pašvaldību autoceļus un nodrošinātu dotācijas nerentablajos pasažieru pārvadājumiem sabiedriskajā transportā lauku apvidū.

  19. Visu zinošam paulu..
    VALSTS IEŅĒMUMU AVOTI

    Valsts ieņēmumi ir visi valsts un pašvaldību institūciju iekasētie jeb saņemtie līdzekļi, atbilstoši valsts likumdošanai.
    Valsts ieņēmumu svarīgākie avoti ir šādi:
    – visu veidu nodokļi,
    – valsts iekšējais un ārējais aizņēmums,
    – naudas emisija.
    Latvijas Valsts budžeta ieņēmumiem ir divas daļas: ieņēmumi no visa veida nodokļiem un ieņēmumi, kas nav saistīti ar nodokļu iekasēšanu.
    Ieņēmumi no visu veidu nodokļiem ir šādi:
    – pievienotās vērtības nodoklis;
    – akcīzes nodoklis;
    – uzņēmumu ienākuma nodoklis;
    – īpašuma nodoklis;
    – iedzīvotāju ienākuma nodoklis;
    – dabas resursu nodoklis;
    – muitas nodoklis;
    – izložu un azartspēļu nodoklis;
    – sociālais nodoklis.
    Valsts ieņēmumu otru daļu veido nodevas un nenodokļu ieņēmumi. Tie ir šādi:
    – ieņēmumi no mežiem;
    – maksājumi par valsts kapitāla izmantošanu;
    – Latvijas Bankas atskaitījumi no peļņas;
    – Valsts privatizācijas fonda iemaksas;
    – ieņēmumi no valsts īpašuma iznomāšanas;
    – valsts iestāžu sniegtie maksas pakalpojumi;
    – ieņēmumi no procentu maksājumiem un dividendes;
    – dotācijas un dāvinājumi naudā un natūrā;
    – aizņēmumi budžeta deficīta finansēšanai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *