Muzeja un parka iecere Lestenē virzās uz priekšu

21. jūlijā notika Latviešu karavīru piemiņas biedrības «Lestene» un pašvaldības pārstāvju tikšanās, kuras laikā tika pārrunāta abu pašvaldībai piederošo ēku «Rūķīši» un «Likteņi» pārbūves iecere, kā arī parka izveide.

Tehniskais projekts pamazām top

Kā stāstīja Irlavas un Lestenes pagastu pārvaldes vadītājs Vilnis Janševskis, tikšanās laikā SIA «Livland group» iepazīstināja ar tehnisko projektu, kas ir izstrādes stadijā un kas pēc diskusijām tika akceptēts: “Mēs vienojāmies par pamatnostādnēm, un visu lēmums bija, ka jāturpina tehniskā projekta izstrāde, lai decembrī to varētu iesniegt būvvaldē un jau nākamā gada janvārī izsludināt iepirkumu abu ēku pārbūves darbiem. Projekts paredz «Rūķīšu» mājā ierīkot Kurzemes kauju muzeju – to vidū arī izstāžu zāli ar materiāliem par Kurzemes lielkauju. Savukārt «Likteņos» ir plānots uzbūvēt otro stāvu, kur tiktu ierīkota mācību klase jeb konferenču telpa aptuveni 40 cilvēkiem, lai tur varētu notikt dažādi semināri un tikšanās, bet pirmajā stāvā būs ekspozīciju telpas, sanitārais mezgls un muzeja vadītājas Gitas Bulahas darba kabinets. Šobrīd projekta iecere ir tapšanas stadijā, bet detalizētāk par to spriedīs oktobrī, kad būs nākamā tikšanās. Protams, vienlaikus tiek domāts par finansējuma piesaistīšanu apjomīgo darbu veikšanai.”

Sāks ierīkot parku

Vēl, kā skaidroja V. Janševskis, ir noslēgusies cenu aptauja par celiņu ierīkošanu teritorijā, kur nākotnē iecerēts parks ar ozoliem un akmeņiem nopostītu māju piemiņas iemūžināšanai: “Cenu aptaujā tiesības šos darbus veikt ieguva SIA «Rotas», un līdz 15. septembrim celiņiem ir jābūt ierīkotiem. Ozolus mēs stādīsim nākamajā gadā, un par tiem diskusiju nav – jau tagad zināms, ka tiem jābūt lieliem. Taču par akmeņiem gan vēl sagaidāma diskusija, jo ir jāizlemj, kādiem tiem būt, tāpat arī tas, kā pie tiem piestiprināt mājvietu nosaukumus. Bet steigas šajā ziņā nav – ziemā to visu izdomāsim.”

Piešķirts valsts nozīmes pieminekļa statuss

Mēs interesējāmies, vai pavirzījies uz priekšu jautājums par Lestenes memoriāla iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. V. Janševskis stāstīja, ka statuss ir piešķirts: “Ar kultūras ministra Naura Puntuļa rīkojumu, kas pieņemts 15. jūlijā un stājies spēkā 26. jūlijā, ir izdarīti grozījumi Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, un tajā iekļauts valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Lestenes luterāņu baznīca un Otrā pasaules kara piemiņas vieta ar Lestenes memoriālu. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atzinumu. Šis lēmums attiecas gan uz būvēm, gan arī uz zemes īpašumiem, uz kuriem atrodas baznīca un memoriāls.” Jāpiebilst, ka jautājumu par šīs vietas nostiprināšanu dokumentos rosināja gan Irlavas un Lestenes pagastu pārvalde, gan Latviešu karavīru piemiņas biedrība «Lestene» un Tukuma novada pašvaldība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *