Aicināti iepazīt kriketa spēli Tukuma pievārtē!

6. jūnijā 10.00 Tukuma lidostā tiks atklāts Latvijā pirmais profesionālā kriketa spēles laukums. Atklāšanā piedalīsies Lielbritānijas vēstniecības Latvijā un Indijas vēstniecības Zviedrijā pārstāvji, Smārdes pagasta padomes priekšsēdētājs Guntars Važa, kā arī daudzi citi kriketa atbalstītāji. Atklāšanas pasākuma ietvaros 6. un 7. jūnijā notiks starptautiskas sacensības kriketā; piedalīsies Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Ukrainas komandas.

6. jūnijā 10.00 Tukuma lidostā tiks atklāts Latvijā pirmais profesionālā kriketa spēles laukums. Atklāšanā piedalīsies Lielbritānijas vēstniecības Latvijā un Indijas vēstniecības Zviedrijā pārstāvji, Smārdes pagasta padomes priekšsēdētājs Guntars Važa, kā arī daudzi citi kriketa atbalstītāji. Atklāšanas pasākuma ietvaros 6. un 7. jūnijā notiks starptautiskas sacensības kriketā; piedalīsies Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Ukrainas komandas.

Kriketa laukumu izveidoja bezpeļņas organizācija Latvijas Kriketa federācija, kas vēlētos Latvijas iedzīvotājus – arī skolēnus un bērnu namu iemītniekus – iesaistīt kriketa spēles apguvē, pieaicinot profesionālus trenerus. Kā pastāstīja federācijas pārstāvis Samits Čakravartijs, sākumā paredzēts, ka nebūs nekādu dalības maksu. Ja kriketa spēle radīs interesi, tad iecerēts pieaicināt profesionālu treneri un tas varētu izmaksāt zināmu naudas summu, taču tā nebūtu pārāk liela. "Latvijai nav oficiālas [kriketa] komandas un spēle nav visai populāra, tomēr es uzskatu, ka ir iespējas izaugsmei un komandas izveidošanai. Īrija, Holande un Skotija sāka visai nesen, taču šīm valstīm tagad ir savas komandas, kas piedalās pasaules čempionātā. Ja mums izdosies izveidot šādu komandu, tad ir lielas cerības, ka sportisti varēs nopelnīt daudz naudas (apmēram kā futbolā)," informēja S. Čakravartijs. Patlaban visus izdevumus par sestdienas pasākuma rīkošanu apmaksā kriketa kluba locekļi. "Tāpat būs arī tuvākajā nākotnē – kamēr atradīsim labu sponsoru. Patlaban esam uzsākuši sarunas ar «Norvik banku», kas apsolīja mūsu priekšlikumu izskatīt septembrī."
Ar laiku iecerēts izveidot atbilstošus kriketa laukumus arī citviet Latvijā. Tukums izvēlēts tādēļ, ka "«Tukums airport» pieder vienam no maniem draugiem un viņš atvēlējis divus hektārus zemes līdzās lidostai, lai varētu izbūvēt kriketa laukumu".

Krikets ir komandu sporta spēle, kurā vienas komandas spēlētāji mēģina (metot bumbu) sagāzt pretinieka vārtiņus, bet pretējās komandas spēlētāji tos sargā ar speciālu vāli, bumbas atsitienu starplaikos izdarot pārskrējienus un tā gūstot punktus.
Pirmās dokumentētās ziņas par šo sporta veidu nāk no 16. gadsimta Anglijas. Jau 18. gadsimtā tas bija kļuvis par nacionālo sporta veidu un tika izplatīts visas Britu impērijas teritorijā. 19. gadsimtā krikets kļuva populārs arī Indijā, Ziemeļamerikā, Karību salās, Dienvidāfrikā. Mūsdienās to spēlē vairāk nekā 100 pasaules valstīs. Starptautiskās Kriketa padomes sēdeklis atrodas Dubajā; to kā Impērijas kriketa konferenci dibināja 1904. gadā pārstāvji no Anglijas, Austrālijas un Dienvidāfrikas, 1965. gadā pārdēvējot par Starptautisko kriketa konferenci, bet 1989. gadā – par padomi. Tajā ir 104 biedri. 1900. gadā Parīzē krikets bija iekļauts Vasaras Olimpisko spēļu kalendārā, taču pēc tam tas vairs nav olimpiskais sporta veids. Arī pērn Starptautiskā Olimpiskā komiteja noraidīja priekšlikumus iekļaut kriketu 2012. vai 2016. gada Olimpiskajās spēlēs.
Kā apliecina informācija federācijas mājaslapā internetā, pirmā kriketa spēle Latvijā notika 1998. gadā, kad kopā sapulcējās Lielbritānijas vēstniecības darbinieki, lai sajustos kā mājās. 1999. gads bija pagrieziena punkts – tika likti pamati Latvijas Kriketa klubam un Latvijas komanda piedalījās Tallinas kausa izcīņā. Patlaban klubā ir aptuveni 20 biedri, kuri spēlē katru nedēļu – ziemā «Zelta boulinga centrā», vasarā stadionā aiz VEF kultūras pils.
Pats S. Čakravartijs savulaik strādājis Maskavā – kādā firmā, kuras preces transportētas cauri Rīgai. Viņam itin bieži nācies būt mūsu valsts galvaspilsētā, lai sekotu preču pārvadāšanai. Pamazām viņam Rīga iepatikusies, un viņš nolēmis tajā apmesties uz dzīvi. 1995. gadā viņš atvedis uz šejieni arī savu ģimeni un dibinājis pats savu preču pārvadāšanas un glabāšanas firmu, ko vada joprojām un kas apkalpo dažas lielas Indijas un Amerikas kompānijas. Viņa sieva ir indiete. Ģimenē aug 14 gadus vecs dēls, kurš mācās Latvijas Starptautiskajā skolā Jūrmalā.
Tātad – visi aicināti iepazīt kriketa spēli tepat, Tukuma pievārtē, jau sestdien, 6. jūnijā!

Komentāri

  1. Spēlēt LATVIJĀ KRIKETU,ATVAINOJIET,IR TAS PATS,KAS Mongolijā vai Vjetnamā -hokeju !!!:):):):):)
    Nepietiek naudas tradicionālu sporta veidu atbalstīšanai,tad kāpēc jāsāk spēlēt šādi ,LR exotiski sporta veidi !?Tad jau labāk vienu vai vairākus lielā tenisa laukumu buutu atklājuši:)

  2. Es ari neatbalsu saadu nepopularu sporta veidu ieviesanu LATVIJAA-pirms kada laika bija lakross,tad bendijs halee,tagad shis-krikets 🙁
    Tas nevienam nav vajadziigs.

  3. Kā tu – Gaston vari zināt, kas tas nevienam nav vajadzīgs, tagad tu runā visu vārdā? Manuprāt, jebkurš sporta veids ir laba lieta, nevis rīt pie TV čipsus un turpināt audzēt kunģus!!!

  4. Arobezhoties mezhonji – labaak jau juus griibeetu, lai aarzemnieki pie jums katra pienaak klaat, galvinju noglauda un iedod sanjus smeekjiem un shmigai. Vairaak nekas jums neinteresee, bet ta nu vismaz muti turiet! Absoluuti pofig, ko taadi nuugji, kaa juus “atbalsta vai neatbalsta”, sportisti atradushies:)

  5. nu nez, būtu aizbraucis paskatīties, bet tas info tā pavēlu sanāca, šodien raksts un jau 10 sākas. Man labie pastnieki tikai pēc 11.00 laikrakstu atnesa 🙁

  6. u nezinu man patik sis sporta veids man liekas ka tas ir labak neka nodzrties un nomirt ta ari neko neizmeginajis …runaju ta jo mans virs spele kriketu un ir laimigs ka var piedalities cempionatos………..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *