Izsludināta pieteikšanās onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas programmām

Biedrība “Dzīvības koks” izsludina pieteikšanos 2023.gada psihosociālās rehabilitācijas programmās onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Šogad paredzētas 20 programmas. Visas programmas pieejamas biedrības mājas lapā www.dzivibaskoks.lv, kā arī pieteikšanās programmām notiek elektroniski, biedrības mājas lapā.

Kas ir psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem?

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība psihosociālās rehabilitācijas programmas sāka īstenot 2009.gadā, tad tās notika par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem. Kopš 2018.gada tā ir valsts atbalstīta programmu, kuru uz Labklājības ministrijas deleģējuma līguma pamata ievieš biedrība „Dzīvības koks”.
Pati programma ir 6 dienu programma, kurā dalībnieki piedalās grupu terapijā, mākslas terapijā, kā arī notiek fizioterapija, fiziskās aktivitātes, lekcijas par dzīvi pēc slimības, par uzturu un citiem jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem, kuri saskārušies ar diagnozi ļaundabīgais audzējs.
Kā uzsver psihosociālās rehabilitācijas programmas vadītājs, biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, tad programmā cilvēks atgūst ticību tam, ka dzīve turpinās, kā arī iegūst iespēju saprast un atrast sev svarīgo veidu, kā dzīvot labi, kvalitatīvi, baudīt dzīvi un pārstāt „skatīties pār plecu”, baidoties, ka slimība var atgriezties.
Psihosociālās rehabilitācijas programmā ar to dalībniekiem kopā strādā (ar uzsvaru- kopā) speciālisti, kuri zina, kā atbalstīt cilvēku pēc onkoloģiskas slimības: psihologi, psihoterapeiti, mākslas terapeiti, fizioterapeiti, uztura speciālisti, farmaceiti un onkoloģijas speciālisti (ārsti, onkoloģijas māsa). Ļoti svarīgi, ka programmas laikā ikviens var saņemt individuālās konsultācijas par tikai sev interesējošiem jautājumiem, sajūtām.
Tāpat neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt (arī pēc programmas) cilvēki ar līdzīgu pieredzi.
Psihosociālās rehabilitācijas programmu koordinatore un fizisko aktivitāšu trenere Ināra Pomere uzsver, ka kopumā programmas ir cilvēkiem, kuriem vēzis jau ir ne tik sena pagātne, un ir palikuši neatbildēti jautājumi, kas ik dienas liek dzīvot trauksmē un bailēs par rītdienu, vai arī prāts un emocijas ir iestrēguši pagātnes traumatiskos notikumos.

Psihosociālās rehabilitācijas programmā kopā ar pacientu var piedalīties arī tuvinieks
Jāuzsver, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.780. visas programmas pacientiem ir paredzētas kopā ar tuvinieku. Tuvinieks parasti ir pirmais, kuram būtu jābūt stabilitātes un drošības garantam, ka viss ir pārdzīvojams, ka vēzis ir ārstējams, ka nedrīkst nolaist rokas. Ir labi, ja tuvinieks tāpat kā pacients iegūst zināšanas no ārsta onkologa, kurš psihosociālās rehabilitācijas programmās nolasa lekciju un atbild uz tiem jautājumiem, kuriem dažkārt nepietiek laika, vai uztraukumā aizmirstas pajautāt ārstējošajam ārstam.

Kas var pieteikties programmās:
Ikviens, kas saskāries ar diagnozi “vēzis” un vēlas labāk saprast, kā ar notikušo sadzīvot, var pieteikties psihosociālās rehabilitācijas programmā.
Lai pieteiktos:
1. Nepieciešama invaliditātes apliecība vai ārsta rekomendācija – nosūtījums;
2. Jāsagatavojas uz 6 dienām atstāt ierasto dzīves ritmu un doties uz programmu, kura notiek ārpus Rīgas (dzīvošana, ēdināšana u.c. tiek nodrošināts);
3. Jāizpēta programmas un jāaizpilda pieteikuma anketa par datumiem, kuri Jums ir visizdevīgākie.

Programmas un pieteikšanās šeit: http://www.dzivibaskoks.lv/lv/programmas-2023

 

Komentāri

  1. There are some fascinating closing dates on this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity but I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as nicely

  2. Vēzis ir briesmīga slimība. Cilvēkam ir ap 200 dažāda veida šūnu, un katram šūnu veidam ir savs vēzis. Ja veidojas vēža cilmes šūna, tad ir vakars uz ezera. Jo vēžu skaits palielinās, un katram vēža veidam ir savas specifiskās zāles un ārstēšana. Jo vairāk vēžu, jo vairāk zāļu, bet blaknes no zālēt tik pastiprinās un dzen cilvēku nāvē. Ja vel ārsts nokļūdās ar vēža diagnozi un pareizajām zālēm, tad ir vāks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *