Tumes kora 25. dzimšanas diena – pagaidām video

Tā nelielā un attālinātā sarunā saka Tumes jauktā kora diriģents Rūdolfs Bacāns dažas dienas pirms kora 25. dzimšanas dienas koncerta «Meklētāji». Šobrīd zināms, ka koncerts klātienē nenotiks, taču, kā paredzot šādu iznākumu, koris ir paguvis daļu koncerta ierakstīt, un, kā sola diriģents, noteikti būs arī klātienes izpildījums. Līdzīgās domās ir arī kora prezidente Renāte Važa.

10 gadi kora priekšgalā Lielāks

Diriģents Rūdolfs Bacāns Tumes jaukto kori vada desmit gadus. Vaicāts, kādi bijušie šie gadi, viņš atzina, ka, sākot strādāt ar šo kori, vislielākās šaubas bijušas pašam par sevi:

– Šaubījos, vai spēšu tikt galā ar diriģenta pienākumiem. Protams, apņēmība bija liela, bet zināšanas – nepietiekamas, tādēļ, atskatoties pagātnē, dažkārt liekas, ka reizēm vajadzēja rīkoties savādāk… Nereti vien iedomājos, ka tas, kas man un korim bija svarīgs pirmajos gados, no šodienas skata noteikti nav aktuāls un nozīmīgs.

– Koristi saka, ka šajā laikā ir auguši kopā ar jums. Jo īpaši tāpēc, ka jūs neesat baidījies eksperimentēt, piemēram, ar kora 20. dzimšanas dienas programmu «Bezmiegs», tad pirms gada bija «Pārcēlājs» un tagad «Meklētāji». Šīs programmas ir ne vien izzinošas klausītājam, bet arī pārbaudījums un noteikti savu robežu paplašināšana arī koristiem. Kāpēc blakus klasiskajai kora dziesmai ir vajadzīgi mūsdienīgi jaundarbi, izaicinājumi?

– Man ir prieks, ka dziedātāji tā domā, bet viņi, īpaši tie, kas korī ir salīdzinoši nesen, nevar iedomāties un aptvert, kā ir palīdzējuši augt man pašam. Tumes jauktais koris apgāž teicienu, ka koris ir diriģenta spogulis. Mums ir otrādāk.

20 gadu jubilejas koncertā «Bezmiegs» dziedājām tos skaņdarbus, kurus bijām sākuši apgūt, bet dažādu iemeslu dēļ bijām nolikuši malā. Tā nu sanāca, ka bija iemesls beidzot realizēt visas trakās idejas vienā koncertā. Savukārt «Pārcēlājs» bija publicista Arņa Šablovska iecere uzrunāt Tukuma novada vadību caur mūziku un dzeju, pievēršot tās uzmanību kultūrai un tās infrastruktūrai, kas pēdējos gados bija atstāta novārtā. Liels prieks, ka jau pēc pāris mēnešiem Tumes kultūras nams tika pie jauna koncertflīģeļa, pie kura jau paspējuši uzstāties daudzi augsta līmeņa mākslinieki…

Kādēļ tik bieži programmā iekļaujam laikmetīgo kora mūziku? Tādēļ, ka ir ļoti aizraujoši iestudēt skaņdarbus, kam nav uzslāņojušās tradīcijas un stingri ierobežotas interpretācijas. Un bieži vien klasiskās kora dziesmas ļoti labi saplūst ar aktuālo un laikmetīgo, tikai mūzikas izteiksmes līdzekļi atšķiras.

 

– Šis Covid arī ir pārbaudījums, kurā vislielākie cietēji ir radošie cilvēki – kā paši mākslinieki, ar to domājot arī amatiermākslu, tā arī skatītāji un klausītāji. Jūsuprāt, kāds ir risinājums?

– Risinājums ir pielāgoties jaunajiem apstākļiem un vienmēr izdomāt plānu B, jo dzīvojam 21. gadsimtā. Ir dažādi veidi, kā ievērot piesardzību, tomēr rīkot koncertus klātienē. Tumes kora 25 gadu jubilejas koncerts «Meklētāji» 24. oktobrī diemžēl nenotiks, bet mums ir iecere šo koncertu pārcelt interneta platformā. Mēs paguvām iefilmēt koncerta pirmo daļu ar kori, bet tiek domāts, kā noorganizēt solistu iefilmēšanu, jo pats atrodos 14 dienu karantīnā. Taču, pats galvenais, sagaidot labākus laikus, gaidām iespēju tikties ar saviem klausītājiem klātienē. Visiem vēlu veselību un mierīgi pārdzīvot šos laikus!

 

Visu sarunu lasiet piektdienas, 23. oktobra, laikrakstā ŠEIT=>

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.