Tukuma mākslas muzejā «Dueta» noslēdzošā izstāde

6. aprīlī 12.00 Tukuma Mākslas muzejā (Harmonijas ielā 7, Tukumā) tiks atklātas izstāžu sērijas «Duets» Nr. 6 jaunās izstādes – Laimoņa Mieriņa «Metafiziskā abstrakcija» un Magones Šarkovskas «Esi vērīgs».

6. aprīlī 12.00 Tukuma Mākslas muzejā (Harmonijas ielā 7, Tukumā) tiks atklātas izstāžu sērijas «Duets» Nr. 6 jaunās izstādes – Laimoņa Mieriņa «Metafiziskā abstrakcija» un Magones Šarkovskas «Esi vērīgs».

Izstādē «Metafiziskā abstrakcija» būs skatāmi līdz šim tukumniekiem maz zināmā novadnieka, emigrācijas gleznotāja – abstrakcionista Laimoņa Mieriņa (1929 – 2011) gleznas no Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja kolekcijas. Laikmetīgo mākslu pārstāvēs gleznotāja Magone Šarkovska (1985), kuras izstādē «Esi vērīgs» tiks eksponētas gleznas un instalācijas elementi telpā. Pēdējais izstāžu sērijas Duets izceļ abstrakto reālajā un reālo abstraktajā.

Abstrakcionists Laimonis Mieriņš ir virtuozs kontrastu meistars. 1960. gados viņš ieguva atpazīstamību ar V-veida formas jeb ševrona modifikācijām, kuru košā krāsainība izcēlās uz minimāla, balta fona. 1970. gados viņa glezniecības valoda sarežģījās un nosacīto darbu plakanību sāka papildināt iluzoras telpas modelējums. Turpmāk vienas gleznas ietvaros varēja sadzīvot gan telpa un plakne, gan precīzas ģeometriskas formas un spontāni tapuši pludinājumi, tecinājumi un šļakstinājumi. Šķietami nesavienojamu paņēmienu iekļaušana vienas gleznas plaknē L.Mieriņa darbiem rada negaidītus optiskus pārsteigumus, piešķir urdoša noslēpuma vai jautājuma klātbūtni, un rada asociācijas par tajos iekodēta metafiziska vēstījuma klātbūtni.

Magones Šarkovskas izstādē «Esi vērīgs» tiks eksponētas gleznas, kurās ar pietuvinājumu, elementu ritmizāciju vai formas nosacītību panākta reālu objektu vizuāla abstrahēšana. Izmantojot vienkāršu, apkārt esošu ikdienas lietu un priekšmetu izcēlumu no to oriģinālā konteksta, māksliniece atklāj tajos slēpto daudznozīmības potenciālu. Rezultātā šķietami utilitāras lietas iegūst līdz šim nemanītu jēdzienisku un pat abstrakti simbolisku slodzi. Darbus papildinās instalācijas elementi telpā, paplašinot gleznu plakni un uzsverot attēloto objektu saikni ar reālo.

Izstādes atklāšanā, atzīmējot novadnieka L. Mieriņa pirmās izstādes atklāšanu dzimtajā pusē, uzstāsies Slampes Kultūras pils sieviešu vokālais ansamblis «Gamma».

Izstāde «Duets» Nr. 6 ir pēdējais izstāžu sērijas «Duets» projekts. Tā tika sākta 2012. gada maijā, līdztekus reģionālo, kā arī jau atzītu un sabiedrībā iemīļotu mākslinieku darbiem izstādot vizuāli, saturiski vai konceptuāli saistošus laikmetīgās mākslas autorus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *