Šodien, 12. novembrī, Tukuma Mākslas muzeja būs izstādes «Leonīds Āriņš. Izvēle» atklāšana

12. novembrī 12.00 notiks Tukuma Mākslas muzeja izstādes “Leonīds Āriņš. Izvēle” atklāšana. Tā ir izstāde par pretrunīgajiem procesiem Latvijas mākslā un muzeju darbībā 20. gadsimta vidū (1950-1953) un gleznotāja Leonīda Āriņa izvēli – izglābt Latvijas izcilāko mākslinieku darbus no bojāejas, riskējot ar muzeja direktora amatu un iespēju nonākt padomju varai nevēlamas personas statusā. Izstādes fundamentālie jautājumi, lai gan centrējas ap vairāk kā 70 gadus seniem notikumiem, nav zaudējuši nozīmi arī šodien. Tie aktualizē pārdomas par sabiedrības kopējām izvēlēm, kā arī katra individuālo izvēli gan miera, gan pārmaiņu laikos.

Izstāde veltīta Valsts Tukuma Mākslas muzeja (tagad – Tukuma muzejs) dibinātāja un pirmā direktora Leonīda Āriņa (1907–1991) ieguldījumam izcilas mākslas kolekcijas saglabāšanā padomju periodā, vienlaikus atklājot pretrunīgos procesus Latvijas mākslas dzīvē un muzeju darbībā  20. gadsimta vidū – t.s. otrās sovietizācijas periodā (1945–1953).

Leonīds Āriņš bija izveidojis muzeja kolekciju ar izciliem mākslas darbiem, bet tie bija radīti pirmspadomju laikā. Pēc Otrā pasaules kara tēlotājmākslā tika uzsvērta prasība atspoguļot revolucionārās tēmas un sociālistiskās celtniecības procesus. Valsts Tukuma mākslas muzeju vētīja vairākas komisijas (1950–1953), vērtējot krājuma atbilstību padomju ideoloģiskajiem uzstādījumiem. Lai gan to viedokļi bija atšķirīgi un mainījās nevēlamo un vēlamo darbu saraksti, visas komisijas bija vienisprātis, ka šajā muzejā ir pārāk daudz tā saukto formālistu un arī emigrantu darbi, tāpēc krājumu nepieciešams papildināt ar sociālistiskā reālisma darbiem no centralizētajiem fondiem.

Piemēram, 1952. gada 30. augustā iznīcināmo darbu sarakstā uzskaitīti 35 darbi kā mazvērtīgi un politiski kaitīgi un iznīcināmi. To vidū bija Anša Cepures un Jēkaba Kazāka gleznas, kuru kompozīcijā iekļautais sarkanbaltsarkanais „buržuāziskās Latvijas” karogs, komisijas ieskatā pauda “padomju cilvēkam naidīgu saturu”. Cita komisija 1953. gada 1. jūnija aktā atzina: „Muzejam nav tālākas izaugsmes perspektīvas. Sakarā ar to komisija uzskata, ka mērķtiecīgāk būtu muzeju pārcelt uz kādu lielāku LPSR pilsētu kā Tukums – Daugavpili [..]”.

Pateicoties muzeja direktora Leonīda Āriņa apdomīgajai un lēnprātīgajai rīcībai, novilcinot rīkojumu izpildi, kolekcijas pamatkodols un arī mākslas muzejs Tukumā ir saglabāts. Lai apjaustu viņa domu un viņa izvēļu grūtumu, izstādē ir pretstatītas divas saturiskās līnijas – Latvijas modernistu un padomju mākslas vadošo autoru domāšanas veids un mākslinieciskie paņēmieni. Pirmā ietver darbus, kuri iekļuva nevēlamo un iznīcināmo priekšmetu sarakstā, bet Leonīda Āriņa pretestības dēļ netika iznīcināti. Nereti to saturā un mākslinieciskā izpildījuma ziņā nebija nekā padomju ideoloģijai klaji naidīga, bet autora biogrāfija nebija “pareiza” – mākslinieks bija mobilizēts leģionā, devies emigrācijā, paudis pretpadomiskus uzskatus.

Izstādes otra līnija saistīta ar 1950. gadā no centralizētajiem Ļeņingradas un Maskavas mākslas darbu valsts iepirkuma fondiem muzejā iepludinātajiem krievu padomju mākslas darbiem, kas piešķirti muzejam obligātā kārtā. Arī ar LPSR Mākslas lietu pārvaldes muzejam piešķirtajiem 24 latviešu mākslinieku darbiem, kuru tematika bija padomju dzīve un darbs – gleznas, grafikas un skulptūras.

Tukuma Mākslas muzeja vadītāja, izstādes kuratore Inese Klestrova: “Izstādes pamatā ir skatījums caur Leonīda Āriņa izdarīto izvēļu prizmu. Viņam veltītā mazā ekspozīcija parāda to, cik neordinārs viņš bija savā domāšanā un māksliniecisko paņēmienu pielietojumā. Mēs varam mēģināt iztēloties, cik viegla vai grūta bija viņa izvēle, kā tā ietekmēja viņu pašu un arī viņa ģimeni. Atbrīvošana no darba muzejā, izslēgšana no Latvijas PSR Mākslinieku savienības, izstumšana no izstāžu darbības – bija maksa par nepadošanos.”

 

Izstādes kuratore: Dr.art. Inese Klestrova (Tukuma Mākslas muzeja vadītāja)

Izstāde realizēta Valsts Kultūrkapitāla fonda Muzeju nozares attīstības programmas projektu konkursa ietvaros (līguma nr. 2022-1-KMA-M04023).

Komentāri

 1. Hi my family member! I want to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all important infos. I?d like to see extra posts like this .

 2. I do believe that a property foreclosure can have a major effect on the borrower’s life. Mortgage foreclosures can have a 8 to decade negative affect on a client’s credit report. A borrower who’s applied for a mortgage or any loans for that matter, knows that a worse credit rating is definitely, the more tricky it is to obtain a decent bank loan. In addition, it may possibly affect any borrower’s ability to find a good place to let or rent, if that results in being the alternative housing solution. Great blog post.

 3. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 4. افضل شركة نقل عفش بحفر الباطن, نقل عفش بحفر الباطن,شركات نقل عفش بحفر الباطن, نقل عفش بحفر الباطن saka:

  I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 5. شركة تنظيف بالباحة, أفضل شركة تنظيف بالباحة,تنظيف مجالس بالباحة,تنظيف منازل بالباحة ,شقق فلل بالباحة ,أفضل شركات تنظيف بالباحة، saka:

  I have witnessed that clever real estate agents almost everywhere are Advertising and marketing. They are seeing that it’s not only placing a sign in the front area. It’s really concerning building relationships with these retailers who sooner or later will become customers. So, while you give your time and energy to helping these vendors go it alone : the “Law associated with Reciprocity” kicks in. Good blog post.

 6. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 7. I have realized that online diploma is getting well-liked because attaining your degree online has developed into a popular selection for many people. Numerous people have definitely not had a possible opportunity to attend a traditional college or university nonetheless seek the increased earning potential and career advancement that a Bachelor’s Degree gives. Still other people might have a college degree in one course but would like to pursue one thing they now develop an interest in.

 8. You actually make it seem really easy together with your presentation but I in finding this topic to be really something that I feel I might never understand. It seems too complex and very huge for me. I’m taking a look ahead to your next post, I¦ll try to get the dangle of it!

 9. I really like what you guys are up too. Such clever work and exposure! Keep up the very good works guys I’ve you guys to blogroll.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *