FOTO: MDB Visuals

Pilsētā un arī pagastos uzstādīti konteineri tekstilam un apaviem

Veicinot tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā, kā arī palielinoties sabiedrības izpratnei par atbildīgu šķirošanu un pieprasījumam pēc tekstila konteineriem AS “AJ Power Recycling” sadarbībā ar SIA “3R” un atkritumu apsaimniekošanas sabiedrību “Piejūra” Tukuma, Talsos, Kandavā un Rojā izvietos 22 publiski pieejamus tekstila šķirošanas konteinerus iedzīvotāju nevajadzīgajiem apģērbiem un apaviem.

Visi tekstila šķirošanas konteineri pieejami publiskai lietošanai ikvienam iedzīvotājam. Specializētajos konteineros iedzīvotāji aicināti nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.

SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs: Tekstils, kas nonāk vidē vai sadzīves atkritumos, ir tikpat liels piesārņojuma avots un tikpat bīstams kā plastmasa, riepas un baterijas, jo satur daudzas ķīmiskas un videi kaitīgas vielas. Pēdējo 15 gadu laikā tekstila ražošanas apjomi pasaulē ir dubultojušies. Arī Latvijas tirgū ik gadu nonāk 24 tonnas jauna un lietota apģērba, tas ir 12,52 kg uz katru iedzīvotāju. Bet pasaules pieredze rāda, ka vidēji tikai 20%  no visa nopirktā un lietotā apģērba pēc tam nonāk atkārtotā izmantošanā vai pārstrādē, bet pārējais, visticamāk, nogulst poligonos vai tiek sadedzināts. Tādēļ turpinot paplašināt iedzīvotāju iespējas šķirot atkritumus un mainīt paradumus, esam priecīgi paziņot, ka sadarbībā ar “AJ Power Recycling” Piejūras reģionā tiks izvietoti jauni tekstila šķirošanas konteineri.”

AS “AJ Power Recycling” vadītāja Solveiga Grīsle: “Pēc veiktajiem pētījumiem varam secināt, ka šobrīd tekstila atkritumi Latvijā ir būtiska poligonos noglabāto atkritumu daļa. Tas nozīmē, ka ir svarīgi, lai iedzīvotāji sāktu šķirot šos atkritumus un tie nenokļūtu sadzīves atkritumos. Tātad mūsu kā atkritumu apsaimniekotāju uzdevums ir šo iespēju radīt viegli pieejamu iedzīvotājiem ar mērķi samazināt radīto atkritumu apjomu, lai veicinātu tekstila materiālu otrreizējo apriti Latvijā. Tekstila atkritumu dalīta vākšana Latvijai jānodrošina jau no 2023. gada, tāpēc pakāpeniski atkritumu apsaimniekotāji jau šo uzdevumu ir sākuši iedzīvināt, tostarp arī AS “AJ Power Recycling”.”

Specializētie tekstila šķirošanas konteineri piejūras reģionā pieejami:

Talsi: 1905. gada iela 1, 1. Maija/Rūķu ielas krustojums un Ziemeļu/Lidlauka ielas krustojums

Tukums: Strēlnieku iela 47 un Mazā iela 9

Kandava,  Lielā iela 4a (Kandavas tirgus)

Roja, Zvejnieku iela 2

Sabile, Ventspils iela 10

Engure, Jūras iela 73

Mērsrags, Lielā iela 3

Dundaga, Brīvības iela 3

Valdemārpils, Celtnieku iela 5

Stende, Stacijas iela 1

Milzkalne, Šlokenbeka iela 7

Lapmežciems, Liepu iela 2A (Tautas nams)

Slampe, “Zemgaļi”

Jaunpils, “Aizvēji”

 

Tekstila konteineros nodotie izstrādājumi tiks pāršķiroti. Tekstila materiāli, kas ir labā stāvoklī, tiek novirzīti atkārtotai lietošanai pasaules attīstības valstīs, vēl daļa kvalitatīvo apģērbu un apavu tiks ziedoti organizācijām, bet daļai tekstila tiek meklēta otra dzīve pārstrādē, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas iegūšanai.

Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas. Tomēr būtiski piebilst, ka šajos konteineros iespējams nodot arī mājas tekstilu, somas un jostas.

Tekstila šķirošanas konteineru apsaimniekošanu nodrošina “AJ Power Recycling” sadarbības partneris SIA “3R”.

Komentāri

 1. Kā var tik labu,noderīgu lietu sacūkot.Te es domāju Tukumu.Vai nu pilsētā nav elementāri ērti pieejamas,pārdomātas vietas? Rezultātā būs pilni parastie atkritumu konteineri.Laba ideja, bezjēdzīgs izpildījums.

  1. +++++
   p.s. pie mumsiem pieņemts visas labas lietas sačakarēt un pēcāk varonīgi labot kļūdas.
   piem. vecais labais OIK, depozīts plastmasas u.c. tarai.

  2. Pilnīgi piekrītu, bezjēdzīgs pasākums, netērēs degvielu lai brauktu kaut kur, un ko tiem kam nav transports !!! Tā kā Tukumam atkal kārtējai ķeksītis !!!

 2. arī nesaprotu, kāpēc šāds konteineru izvietojums. Ceru, ka ieklausīsies iedzīvotājos un izvietos arī Tukuma pilsētas centrā.

 3. Kur atrodas Strēlnieku un Mazā iela? Kam tās ielas ir tuvumā, tas jau zinās. Bet pārējie noteikti sadrūma, kad aizvāca konteinerus, kas bija pie Rimi. Laikam jau minētās sabiedrības ir ieinteresētas, ka viņiem neuzbāž pārāk lielu lietotā tekstila un apavu apjomu, tāpēc paši pasteidzās nobāzt tālāk tos konteinerus. Tas tomēr netraucē viņiem skaisti un pareizi izrunāties. Ja šīs firmas tomēr negrib, ka viņus apvaino liekulībā un divkosībā, tad varētu tomēr novietot konteineru arī Tukuma centrā. Rimis bija laba vieta. ja ne tieši vecā vietā, tad kaut kur ļoti tuvu tai.

  1. Līdu google meklēt ielas. Mazā iela Jauntukumā tur kur garāžas. Strēlnieku iela kaut kur Lauķenē.
   Tik izdevīgās vietās, ka bez auto nav iespējams nogādāt.
   Kāpēc no centra bija jāaizvāc?
   Tāpēc, ka laicīgi nespēja izvest, vienmēr pilns un saliktos maisus jau izokšķerēja citi.

   Viss tikai ķeksīša pēc.

   1. PIE MEGO ARĪ BŪS KONTEINERS UN VĒL VIENAM KONTEINERAM MEKLĒ VIETU CENTRĀ!Lielie burti,jo mazos neredz!!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *