Pastariņa muzejs izveidojis pastaigu taku.

Šogad atzīmējot Ernesta Birznieka-Upīša (1871–1960) 150. dzimšanas dienu, godinot viņa piemiņu un radošo daiļradi, Pastariņa muzejs ir izveidojis brīvdabas ekspozīciju “Ziemeļkurzemes lauku sēta – Pastariņa pasaule”.

Brīvdabas ekspozīcijas mērķis – interaktīvā veidā caur rakstnieka daiļrades prizmu atspoguļot bērna acīm redzēto un piedzīvoto gan mājās, gan skolas gaitās, radīt interesi par rakstnieka dzīves notikumu atspoguļojumu literārajā daiļradē. Katra pietura brīvdabas ekspozīcijā ietver fragmentu no rakstnieka literārā darba un rosina atšķirt Ernesta Birznieka-Upīša grāmatu lappuses un izlasīt visu stāstu, lai uzzinātu  vairāk par Ziemeļkurzemes lauku sētu: māju, klēti, pirtiņu, pagrabiņu, riju, liepu, dārziņu, pelēko akmeni un bērnu dienu sētu. Brīvdabas ekspozīcijas pieturas punktos ir iespēja uzzināt par kādu atgadījumu no Pastariņa bērnības un to izdzīvot piedaloties dažādās aktivitātēs. Tā netradicionālā pieeja muzeja brīvdabas ekspozīcijai un līdzpārdzīvojums palīdzēs kļūt tuvākiem E.Birznieka-Upīša daiļradei, rakstnieka dzīves un darba mīlestībai un dabai.

Brīvdabas ekspozīcijas karti var saņemt pie muzeja ēkas vai Tukuma muzeja mājas lapā. Tajā atzīmēti deviņi apskates punkti. Katrā norādītajā vietā var iepazīties ar informāciju par konkrēto objektu un izlasīt fragmentus no rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša triloģijas “Pastariņa dienasgrāmata”. Izpildot atraktīvo, izzinošo vai radošo uzdevumu, jāpielieto spējas un prasmes, kuras piemīt ikvienam apmeklētājam. Vecāki un vecvecāki varēs dalīties atmiņās par savas bērnības dienas piedzīvotajiem darbiem un nedarbiem, savukārt bērni varēs aktīvi pildīt dotos uzdevumu un parādīt prasmes jauno tehnoloģiju pielietojumā.

Pastariņa muzejs ir veltīts rakstniekam, kas bērnībā saukts par Pastariņu. “Bisnieku” viensēta (Zentenes pagastā, Tukuma novadā), kurā rakstnieks dzimis, ir vairāk nekā 400 gadus sena un laika gaitā mainījusies līdz nepazīšanai. Vēsturiskās ēkas atjaunotas atbilstoši 20. gadsimta vidus situācijai, kad sētā saimniekoja rakstnieka brālis Kārlis Birznieks (1864–1942).

“Bisnieku” saimniecība daudz pieredzējusi un mainījusies. Reiz tā bija Dzirciema kroņa muižas vecsaimniecība, kurā jau no 18. gs. saimniekoja Birznieku dzimta. 1887.gadā, kad sākās māju izpirkšana no Dzirciema muižas, 9 ēkas un zeme tika nodotas izpirkumā rakstnieka vecākajam brālim Kārlim Birzniekam. Vienlaikus ar zemes izpirkšanu sākās arī jaunu saimniecības ēku celtniecība. 1906. gadā saimniecība bija izpirkta un varēja uzsākt arī jaunas dzīvojamās ēkas celtniecību, kuru pabeidza 1913.gadā. Vēlākos gados ēka tikusi pārbūvēta. 1967. gada 1.oktobrī “Bisniekos” atklāts Ernesta Birznieka-Upīša memoriālais muzejs. Rakstnieks bērnībā dēvēts par Pastariņu, tāpēc 1997. gadā muzejs pārdēvēts par Pastariņa muzeju.

 

Vairāk informācijas jeb KARTE = ŠEIT=>>>

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.