Attēlam ir ilustratīva nozīme

Lai saņemtu sociālo palīdzību vai atlaides, vajadzīga līdzdarbošanās

Gan Covid krīzes laikā, gan arī šobrīd redakcijā uzklausām daudz jautājumu par sociālo palīdzību, piemēram, par iesēju nomazgāties (nu tāda Ledus halles dušās par maksu, protams, (minimālais līdzmaksājums – 2,50 eiro) teorētiski ir) un iegūt izziņas mazturīgā un trūcīgā statusa saņemšanai (iespēja tika radīta uzreiz pēc sūdzības saņemšanas). Arī par to, ko darīt, ja piemirsies palaists garām sešu mēnešu termiņš, kad bija jāpārslēdz līgums par pašvaldības dzīvokļa īri un pašā krīzes karstumā draud izlikšana uz ielas? (Jautājums ir atrisināts vientuļai penisonārei labvēlīgi; tiesa gan būšot, bet iesaistīšoties arī sociālais dienests). Vēl viena jautājumu daļa ir par atlaidēm īres peļņas daļai sociāli neaizsargātajiem novadniekiem, kuras viņiem vajadzētu saņemt, bet tomēr tās nesaņem. Tāpēc, lai rastu atbildes uz dažādiem ar sociālo atbalstu saistītiem jautājumiem, aicinājām uz sarunu Tukuma novada sociālā dienesta vadītāju Inu Balgalvi.  

Lai atlaistu īres pelņu, jāraksta iesniegums  

– Pirms neilga laika redakcija uzklausīja pārmetumus pašvaldībai par to, ka ģimenei, kurā ir pensionārs un I grupas invalīds, netiek atlaista īres maksas peļņas daļa, lai arī ienākumi abiem ir nelieli? Rēķins par komunālajiem maksājumiem maijā viņiem bija 75,80 eiro, no kuriem 15,63 mēnesī bija īres peļņas daļa vien. Gadā šī summa sasniedz gandrīz 187,56 – vienu pensiju. Vai tiešām šiem cilvēkiem atlaide nepienākas?

– Ja šie cilvēki ir maznodrošināti vai trūcīgi un viņiem ir piešķirts šis statuss, viņi var saņemt 80% īres peļņas daļas atlaidi.

– Bet kāpēc viņi to nesaņem?

– Šī atlaide ir jāpieprasa rakstveidā. Domes noteiktā kārtība paredz: lai saņemtu šo atvieglojumu, ir jāraksta iesniegums. Pēc tam iesniegumu izskata dzīvokļu komisija, kas vērtē konkrētā cilvēka atbilstību atvieglojumu nosacījumiem, un tad par to informē apsaimniekotāju. Nekas nenotiek automātiski, jo šo atvieglojumu administrē daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājs, piemēram, SIA «Tukuma nami». Esmu rosinājusi dzīvokļu komisijā par to domāt, kā šo procesu vienkāršot. Vēl jo vairāk tāpēc, ka nereti ir tā: cilvēkam ir maznodrošinātās vai trūcīgās personas statuss, bet viņš pat nezina, ka viņam pienākas šīs īres peļņas daļas atmaksa…

– Kāpēc nevar piešķirt atvieglojumu automātiski, piemēram, kā piešķir maznodrošinātā vai trūcīgā statusu, automātiski pienākas arī šī atlaide?

– Šī brīža kārtība to neparedz. Tāpat kā neparedz piemērot atlaidi ar atpakaļejošu datumu vai kaut ko pārrēķināt. Kā jau minēju, esmu rosinājusi par to domāt, bet tas nav tik vienkārši, jo to neadministrē domē, bet apsaimniekotājs.

– Labi, bet kāpēc nevar izveidot datu bāzi, kuru redzētu arī  apsaimniekotāji un automātiski piemērotu atvieglojumus?

– Tas ir jautājums par personas datu apstrādi, kas arī uzliek noteiktas prasības, īpaši, ja šie dati tiek nodoti trešajām personām. Tas būtu jāpārrunā ar juristiem.

Bet ir vēl kāds fakts saistībā ar šo peļņas daļu – ja cilvēks pieprasa dzīvokļu pabalstu, tad atbilstoši formulai cilvēkam šie atvieglojumi tiek izrēķināti, tikai sociālais dienests šo aprēķināto peļņas daļu samaksā domei. Vieglāk būtu, ja maznodrošinātajiem un trūcīgajiem šo peļņas daļu nepiemērotu un tad arī nevajadzētu pārskaitīt naudu no viena konta uz citu.

– Ir cerība, ka kaut kas varētu mainīties?

– Esmu rosinājusi domāt par to, kā atvieglot šo procesu un, galvenais, lai būtu iespēja pārrēķināt šo peļņas daļu, ja kaut kādu iemeslu dēļ cilvēks ir nokavējis iesnieguma iesniegšanu.

Dzīvokļu pabalsts – visu gadu

– Viens no jautājumiem, kuru dome šopavasar ir risinājusi, saistīts ar dzīvokļu pabalstu, kuru drīzumā novada iedzīvotāji varēs saņemt nevis sešus mēnešu gadā, kā tas ir tagad, bet visu gadu.

– Jā, ja personai ir trūcīgās vai maznodrošinātas personas statuss un ja diviem cilvēkiem kopējie ieņēmumi nepārsniedz 250 eiro vai atsevišķi dzīvojošam cilvēkam – 200 eiro, var pieprasīt dzīvokļu pabalstu. To izrēķinām pēc pašvaldības apstiprinātajiem normatīviem un iesniegtajām kvītīm. Kvītis un citi apliecinājumi par samaksātiem komunālajiem pakalpojumiem jāiesniedz tāpēc, lai mēs redzētu, gan kāds ir maksājums, gan – kāds ir patēriņš, jo pašvaldība apmaksā šos izdevumus pēc konkrēta patēriņa. Piemēram, ja viens cilvēks dzīvo trīsistabu dzīvoklī, tiks apmaksāta tikai daļa no tiem izdevumiem, kas katru mēnesi par šo mājokli ir jāmaksā.

– Cik liels ir šis atbalsts?

– Piemēram, labiekārtotam dzīvoklim šis atvieglojums atkarībā no patēriņa ir ap 50 eiro vai arī vairāk mēnesī. Tas ir pats nepieciešamākais, lai cilvēks varētu nodrošināt pamatvajadzības.

 

Vairāk lasiet pagājušās piektdienas, 12. jūnija, laikrakstā ŠEIT=>

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *