FOT: Agris Jansons

Ko par ārkārtas stāvokli spriež novadu vadība? (PAPILDINĀTS)

Šodien, 13. martā, Tukuma novada domē notika Civilās aizsardzības komisijas paplašinātā sanāksme, kurā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināto ārkārtas stāvokli tika pārrunāta situācija Tukuma, Kandavas, Engures un Jaunpils novados.

Skolās bērnu maz, bērnudārzos ir

Šī brīža situācija šāda: skolās, ja neskaita Cēres pamatskolu, kurā bērni nebija informēti, ka skola slēgta, kā arī Kandavas reģionālo vidusskolu, kur daļa skolēnu dzīvo internātā un tikai šodien devušies mājās, kā arī Tukuma speciālo izglītības iestādi, kuras audzēkņi arī dzīvo internātā Lamiņos, un arī ir devušies mājās, lielākajā daļā mācību iestāžu audzēkņu nav bijis. Savukārt bērnudārzos situācija bijusi šāda: Engures novadā bijis 51 bērns, Jaunpilī – 13, Tukuma novadā – 307, Kandavas novadā – 48.

Nekursēs skolēnu autobusi

Līdz 14 aprīlim nekursēs tā sauktie skolēnu autobusi, un šajā laikā nebūs spēkā skolēnu biļetes, izņemot 12. klašu skolēnus, kam brīvlaika nedēļā notiks valsts pārbaudījumi. Lai pirmsskolas bērnu vecākiem nebūtu jānāk uz Tukuma novada Izglītības pārvaldi kārtot formalitātes par bērnu uzņemšanu, iesniegumus var atsūtīt elektroniski. Līdz 14. aprīlim tiek pārtrauktas arī Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku atlases skates, konkursi, kopmēģinājumi un citi pasākumi.

Pasākumi nenotiek

Sanāksmes dalībniekiem nebija nekādu diskusiju par to, ka atceļami visi kultūras, sporta, interešu izglītības pasākumi, kas šajā laikā ir ieplānoti, tomēr jautājums bija, kas, piemēram, notiek ar muzeju, bibliotēku, sporta un kultūras iestāžu apmeklēšanu. Pēc palielām diskusijām tika nolemts, ka katra pašvaldība pati vērtēs savu situāciju un izvirzīs savus nosacījumus, jo, piemēram, Kandavas domes izpilddirektors Egīls Dude uzsvēra, ka, slēdzot apmeklētājiem bibliotēku, var gadīties, ka cilvēkiem tādējādi tiek liegta vienīgā iespēja iegūt informāciju, jo gana daudziem nav ne piekļuves internetam, ne naudas avīzei. Tāpēc, ja apmeklētāju ikdienā ir maz, iestādes turpina darbu, bet no iedzīvotājiem prasa izziņu par to, ka cilvēks nav bijis slimības skartajā valstī, nav kontaktējies ar personu, kas šādā valstī ir bijusi vai pat ir inficējusies.

Dienas centri slēgti, dušas hallē darbosies

Vēl, kā informēja Tukuma sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve, būs atvērta Tukuma patversme un ārkārtas situācijas laikā tās iemītniekiem telpas pa dienu jāatstāj nebūs. Tāpat tiks nodrošināta ēdināšana katru dienu un būs atvērtas dušas Tukuma ledus hallē, taču būs slēgti visi Tukuma novada sociālā dienesta dienas un kopienas centri, Tukuma jauniešu centrs.

Par apzinātu inficēšanu – arī cietumsods

Sanāksmē izskanēja, ka pats galvenais ir aicināt iedzīvotājus būt atbildīgiem par savu rīcību un ierobežojumus uztvert nopietni, lai nebūtu tā, kā dzirdēts, ka esot novados arī tādi ļaudis, kas ir atgriezušies no slimības skartajām valstīm, taču 14 dienu karantīnu neievēro. Tukuma novada pašvaldības vadītājs Normunds Rečs skaidroja, ka, piemēram, četri cilvēki Sēmē, kas ir atgriezušies no brauciena, ievēro 14 dienu karantīnu. Vēl tika uzsvērts, ka iedzīvotājiem der atgādināt, ka par sanitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu neievērošanu, ja šāda rīcība izraisījusi epidēmiju, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu (no 15 diennaktīm līdz trim mēnešiem), vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, kā to paredz Krimināllikuma 140. pants. Tas, ja kāds būs atbraucis no slēpošanas Itālijā un par spīti ārkārtas situācijai, “vazāsies” apkārt, būs uzskatāms par šādu nodarījumu.

Galvenie pienākumi visiem

Kā teikts četru pašvaldību aicinājumā, iedzīvotāji tiek aicināti mazgāt rokas vai lietot dezinfekcijas līdzekļus; ievērot 2 metru distanci vienam no otra publiskās vietās; bez nepieciešamības nedoties ārā no mājas un izvērtēt, vai būtu apmeklējamas publiskas vietas un rīkojami privāta rakstura pasākumi.

Bērnu vecākiem jāraksta atļaujas

Vēl iedzīvotāji aicināti nodrošināt, lai bērni ārkārtas situācijas laikā vieni paši neatrastos uz ielas. Savukārt, ja viņi apmeklē publisku iestādi, lai viņiem līdzi būtu rakstiska atļauja apmeklēt pasākumu.

Kā kursēs satiksmes autobusi?

SIA «Tukuma auto» izpilddirektors Rolands Melderis skaidroja, ka sestdien un svētdien autobusi kursēs, kā ierasts, pēc brīvdienu grafika, savukārt nākamajā nedēļā – pēc skolēnu brīvlaika grafika. Tātad – nekursēs tie autobusi, kas tiek izmantoti skolēnu pārvadājumos, bet visi pārējie kursēs, kā ierasts. Savukārt par autobusu kustības grafiku, sākot no 23. marta, tiks lemts sadarbībā ar Autotransporta direkciju.

Vai notiks tiesas?

Zemgales rajona tiesas priekšsēdētāja vietniece Adrija Kasakovska skaidroja, ka pēc šobrīd noteiktās kārtības tiesas sēdes nākamajā nedēļā notiks, kā iecerēts, jo cilvēku sēžu laikā nav tik daudz, lai rastos kāda bīstamība. Vienlaikus tiek vērtēti sēžu dalībnieki, lai to vidū nebūtu tādu, kas atbraukuši no ārvalstīm. Tomēr tiesnese aicināja sekot līdzi informācijai mājas lapā tiesas.lv.

Vai darbosies patversme un būs zupas virtuve?

Tukuma patversme, kā skaidroja Tukuma novada sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve, darbosies ierastā režīmā, tāpat kā zupas virtuve – pirmdienās, trešdienās un piektdienās. Par to, vai un kā darbosies luterāņu draudzes zupas virtuve (līdz šim otrdienās, ceturtdienās), pagaidām (piektdienas, 13. marta, pēcpusdienā) draudzes mācītājs Mārcis Zeiferts vēl īsti nezināja teikt, jo jautājums neesot apspriests draudzē. Savukārt draudzes Jaunā paaudze mācītāja un Haleva fonda pārstāve Dzintra Ivančika apstiprināja, ka zupas virtuve, ko šī draudze nodrošina sestdienās un svētdienās, darbosies ierastā ritmā.

Kur vērsties?

! Par veselības jautājumiem var zvanīt savam ģimenes ārstam vai uz Slimību profilakses un kontroles centru pa tālruni 67387661, vai arī Ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim: 66016001.

! Savukārt gadījumā, ja cilvēkiem ir radušies cita rakstura jautājumi, piemēram, ja viņi kaut kādu iemeslu dēļ ir palikuši bez ēdiena, jo atrodas karantīnā, ja ir radusies trauksme vai radušās citas problēmas, tad darba laikā var zvanīt savas pašvaldības sociālajam dienestam: Tukumā – 80205333; Kandavā – 63182063; Jaunpilī63180959; Engurē – 63192020.

Savukārt ārpus darba laika, kā vienojās pašvaldību vadītāji, dažādu sociālo problēmu gadījumā, var zvanīt Tukuma vienotajam dispečerdienestam pa tālruni 8881, kur dispečers palīdzēs sazināties ar atbildīgajiem dienestiem.

 

 

 

Komentāri

 1. Skolas slēgtas, mācības notiks attālināti… Nez vai sākumskolas skolēni var palikt vieni mājās un mācīties attālināti patstāvīgi? Par to nez kāpēc neviens nerunā..

 2. Nu nez vai 1.klases skolnieks var viens pats mēnesī sēdēt mājās un patstāvīgi attālināti mācīties. Vecākiem ta jāstrādā..Var jau būt ka man vienam tāda problēma iezīmējās…

  1. Par to, kā tiks organizētas mācības (ja tiks), skolās spriedīs visu nākamo nedēļu, kad ir oficiālais brīvlaiks. Gan par platformu, kādā mācīties, gan to, vai tādai attālinātai mācīšanai maz pietiks jaudas. Paziņojums par to, kas būs izdomāts, visiem tiks nosūtīts nākošajā nedēļā. Ja kādu iemeslu dēļ mācības nevarēs noorganizēt, tiks pagarināts mācību gads. Ir skolas, kas mazajiem bērniem, kuri vieni nevar palikt mājās vecuma un vecāku nodarbinātības dēļ, organizē pieskatīšanu. Principā tas nav pretrunā ar ārkārtas stāvokļa noteikumiem: izglītības iestāde it kā nestrādā, nodarbības nenotiek, nepulcējas vairāk par 200 cilvēkiem, un bērni, kas nav bijuši ”aizliegtajās valstīs”, nav bijuši kontaktā ar ceļotējiem, jau var atrasties ārpus mājas, tikai uzrādot vecāku zīmi, ka viņi nav ceļojuši un nav bijuši kontaktā ar ceļotājiem.

 3. Varbūt, pirms kaut ko pieņem, vajag apsvērt visus iespējamos variantus??? Bet izskatās, ka galvenais ir radīt iespaidu par “lielajām rūpēm”! Kā darbosies šī “pašizolācija”, kurš atbildēs par jaunāko klašu skolēnu drošību, pat veselību?! Vecāki nostādīti fakta priekšā-skola ciet un viss… Mamma, tētis darbā.,vecmammai un vectēvam līdz pensijai vēl pilns gadu desmits, bērns-“viens pats mājās”! Ko dos šis absolūtais idiotisms??? Pārslogotus “ātros” un traumas, jo šolaiku bērni nesaprot vārdu”nedrīkst”!!! Viņi drīkst visu, jo viņiem ir “tiesības”. Par to Jūs “valdnieki” padomājāt??? Kam vajadzīga šī ažiotāža??? Ar šo koronovīrusu miruši~5000 cilvēku, ar gripu ik gadu mirst 2000000(2miljoni)! Kādēļ tad katru gadu netiek slēgtas skolas, atceltas kultūras un sporta aktivitātes??? Kas tagad ir tas, kas izraisa šo psihozi??? Ja Jūs ziniet ko vairāk un nesakiet, tad esat noziedznieki, ja neko nezināt, tad kāpēc viss šis ārprāts???

 4. Kandavā tāds veikaliņš Marta ;īpašniece 6. martā atlidoja no IT, skarbā infekcijas reğiona. Par lepnu, lai tupētu karantīnā. Tā vietā riņķo pa veikalu. Šai vīrs – tehnikumā pasniedzējs.

   1. Jau Adriatico zin tad jau arī visa kandava informēta par krisyīnes un skolotāja bezatbildīgo rīcību un atliek sazvanīt pašvaldības policiju, bet nuu traki, varbūt viņu bezatbildības dēļ kandava ir epicentrs! Nu skolotāj un tava kundze nuuusaki par ko tu domāa a!

 5. Ar ko pirmsskolas berni un darbinieki ir nogrekojusies, ka 5 dienas nedēļa pa 13 stundām jāatrodas izglītības iestādē?

  1. Ar to, ka nav neviena cita, kas mazos ķiparus var pieskatīt! Neviens jau Tevi nedzina ar koku, lai ietu strādāt bērnudārzā, tā kā pati vien to gribēji. Tad nu strādā!

 6. Ja vecāki vai vecvecāki ir atbildīgi pilsoņi, viņi darbā paņems atvaļinājumu vai bezalgas atvaļinājumu, lai saglabātu sava sākumskolēna vai bērnudārznieka veselību un dzīvību, neatstājot viņu vienu mājās. Tā tam vajadzētu notikt normālā sabiedrībā. Visiem šai laikā nepieciešams solidarizēties un izpildīt valdības aicinājumus. Jo valdībai vienmēr ir vairāk info par parastu Omi. Neviena valdība nepieņemtu tādus mērus, ja tam nebūtu pamata, jo ekonomika no šī visa cieš nenormāli. Jau tagad. Jo ātrāk cilvēki to sapratīs un sāks adekvāti uzvesties nevis vaimanāt par slēgtu skolu vai pasākuma atcelšanu, jo ātrāk vīrusa izplatība mazināsies. Mīļo Omīt, Jums steidzami jāmaina attieksme.

 7. Nu. …. Vispirms jau bērns rūp viņa ģimenei. Pēc tam seko bērnudārzs (pašvaldība). Ģimene arī risina, kur paliek bērns. Tūlīt man bruks virsū, zinu :))

 8. Dredam: viss pareizi.tagad taču daudziem mazāk darba, ģimenē var sagrupēties. Jāmedženē jau ir, bet ja to neprotam pat veselības dēļ, krīzes situācijā un miera apstākļos, tad ko vispār varam?! Nekāda valdība un nauda nepalīdzēs!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *