Liena Trēde

Kandavā ieskandina ziemas saulgriežus/FOTO/

Latviešu Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas ir kā tāds kārtainais pīrāgs, secina Kandavas muzeja vēsturniece Aksilda Petrevica. Šis tas no kristietības, šis tas no tautiskā. Šajā reizē – pasākumā «Latvieši svin» – kā lielus, tā arī mazus mudināja vairāk iepazīt tieši to pēdējo pīrāga kārtu, un ar rotaļām, dziesmām un darbošanos tajā palīdzēja folkloras kopa «Ore».

Kolektīvs, kas uz Kandavas muzeju bija atceļojis no Amatas novada, līdzi bija paņēmis arī zināmus un mazāk pazīstamus instrumentus, kas piestāv tautiskiem ritmiem. Piemēram, kokles, dūdas un arī basīti, kas pēc skata atgādina nedaudz deformētu kontrabasu. Daļu sitamo, strinkšķināmo un spēlējamo rīku ir darinājis kolektīva dalībnieks Andris Roze. Tāpat viņa roku darbs ir rotas, kas skaisti saderas gan ar arheoloģisko, gan etnogrāfisko tautas tērpu. Bet tērpi, protams, arī pašu dalībnieku austi. «Ores» uzstāšanos, ko pārstāvēja visa Rožu saime (vadītāja Inese Roze), ievadīja neliels koncerts, lai var novērtēt, kā tad tie instrumenti īsti skan un kādas dziesmas tiek skandētas Vidzemes pusē. Tam sekoja atraktīva mīklu minēšana, nākamā gada paredzēšana un rotaļās iešana. Bet noslēgumā visi varēja kopīgi gatavot košus un tautiskus rotājumus – tā sauktās “saulītes“, ko veido krustā likti kociņi un cieši satīti dzīpari.

Jāpiebilst, ka latviskās tradīcijas jeb mīti asprātīgi apspēlēti arī jaunākajā Kandavas mākslas galerijas izstādē, kas iekārtojusies turpat muzejā. Tonēta stikla objekti, kokgriezumi, miniatūras alvas figūriņas un dabas materiāli – tas viss apvienojies Velgas Vītolas un Daces Pugas kopīgi veidotajos darbos. Tur ir gan versija par to, kas un kāds ir Saules-griezis vai «Papardes zieds», «Simtgades mēness» un mūsdienīgākie jeb izturīgāki puzuri. Jāiet un jāskatās!

Komentāri

  1. He, re kur mūsu Kandavas daiļākā deputātes kundze arī iet rotaļās:)))) Nu ja, jāapgūst jaunas iemaņas… citādi ko darīs, kad novadus apvienos un pašai bizness arī īsti nerullē!!!

    1. Jūs domājat Signi Ezeriņu? Patiesībā, ja tā padomā, ļoti dīvaini, jo viņa pēdējā laikā sākusi apmeklēt pasākumus, kuros iepriekš pat kāju nespēra…. Lai zvejo balsotājus nākamajām vēlēšanām?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *