Vissezonas riepas – kas par tām jāzina

Vissezonas riepas vienmēr ir bijis temats, kas izsauc diskusijas un pretējus viedokļus. Vieni autovadītāji tās uzskata par labu un drošu risinājumu, bet citi šādas riepas labāk vispār neredzētu veikalu plauktos, jo tās, viņuprāt, nespēj garantēt drošu braukšanu. Kā jau vienmēr patiesība ir kaut kur pa vidu.

Riepu testi apliecina, ka vissezonas riepas tomēr ir pietiekami uzticamas labos braukšanas apstākļos, bet jāatceras, ka tās ir kompromiss starp ziemas un vasaras riepām, tāpēc nespēj sasniegt augstāko veiktspēju apgrūtinošos apstākļos, kā to var izdarīt labas ziemas un vasaras riepas. 

Pēc kāda marķējuma var atpazīt vissezonas riepas

Par vissezonas riepām var uzskatīt tās, kurām ir atbilstoša norāde uz marķējuma: 

  • all season” (visas sezonas);

  • 4S” (četras sezonas);

  • AW” (any weather – jebkurš gadalaiks). 

Citas riepas nav uzskatāmas par vissezonas riepām. Bieži vien neskaidrības ir ar apzīmējumu M+S (dubļi un sniegs). Šis apzīmējums nenozīmē, ka tās ir vissezonas riepas. Šāds marķējums var būt redzams gan uz ziemas, gan vasaras riepām. Šādas riepas ir populāras vietās, kur termometra stabiņš nenoslīd zem nulles un sniegs ir reta parādība. Būtībā šis marķējums nozīmē, ka tās ir vasaras riepas ar dažām vissezonas riepu īpašībām.

Īstās vissezonas riepas spēj nodrošināt pieļaujamu drošības līmeni ziemā un pietiekamu komfortu vasarā. To protektora raksts parasti ir sazarotāks, elementi ir atdalīti ar dažāda platuma rievām un papildināti ar šaurākām papildu lamelēm. Riepu gumija ir mīkstāka nekā vasaras riepām, tāpēc siltajos mēnešos tā ātrāk dilst.

Kad pieļaujams aprīkot auto ar vissezonas riepām

Protams, neviens auto drošības eksperts nerekomendēs izvēlēties vissezonas riepas, ja ir iespēja aprīkot auto ar labām ziemas un vasaras riepām, kas nodrošina teicamu veiktspēju arī apgrūtinošos un ekstremālos braukšanas apstākļos. Tomēr pieprasījums pēc vissezonas riepām ir pietiekami liels, un zināmos apstākļos šādu riepu izvēle var arī būt apsverama. Noteikti tas ir labāks risinājums nekā nolietotu vasaras vai ziemas riepu izmantošana, kā arī sezonai nepiemērotas riepas. Kādos gadījumos var apsvērt vissezonas riepu iegādi?

  • Ja auto tiek izmantots reti

Ja automašīna vairāk tiek izmantota tikai atsevišķiem braucieniem, ne pārāk gariem ceļa posmiem un kopējais nobraukums gada laikā ir neliels, tad vissezonas riepas ir pieņemams risinājums, jo tās tik ātri nedils un arī slodze uz tām nebūs liela. Ja vēl ir paradums ziemā sliktos laika apstākļos auto neizmantot, tad var iztikt ar vissezonas riepām.

  • Ja ikdienā brauc pa pilsētu

Vissezonas riepu sniegums īpaši apgrūtinošos apstākļos var nebūt pietiekams, bet, ja auto tiek izmantots tikai pilsētas apstākļos un uz ceļiem, kas ir kopti un labā stāvoklī, tad nav iemesla atteikties no vissezonas riepu sniegtajām priekšrocībām.

  • Ja īslaicīgi vajadzīgas riepas pavasarim vai rudenim

Ja nepieciešams īslaicīgs risinājums automašīnai pavasarī vai rudenī, kad var būt mainīgi laika apstākļi, tad vissezonas riepas būs droša un ekonomiska izvēle, jo tām ir pietiekami laba saķere ar ceļa virsmu dažādos laika apstākļos.

  • Ja nav dinamisks braukšanas stils

Vissezonas riepas nav labākā izvēle, ja ikdienā auto tiek lietots daudz un izmantots dinamisks braukšanas stils. Ar šīm riepām automašīna ir mazāk precīza un nestabilāka bremzēšanas laikā un pagriezienos, ja ir liels ātrums un dinamika. Bet, ja tas nav stāsts par jūsu braukšanas paradumiem, tad varat skatīties uz vissezonas riepām.

Kas jāņem vērā, pērkot vissezonas riepas

Ja esat izvērtējuši visus apstākļus un izlēmuši, ka vissezonas riepas jūsu braukšanas apstākļiem un paradumiem ir piemērots un drošs risinājums, tad jāizvēlas uzticama zīmola un teicamas kvalitātes prece. Ņemot vērā, ka vissezonas riepu sniegums tomēr ir pieticīgāks, nevajadzētu vēl taupīt uz kvalitāti vai pirkt lietotas vai nezināma ražotāja vissezonas riepas. Šīs riepas nodilst daudz ātrāk nekā vasaras vai ziemas riepas, tāpēc to kalpošanas laiks ir īsāks. Ja pērkat lietotas riepas, visticamāk, tās jau ir tuvu savam maksimālajam nolietojumam. Tieši kvalitāte lielā mērā nosaka to, cik uzticamas uz ceļa būs vissezonas riepas, tāpēc labāk netaupīt līdzekļus šim vienīgajam riepu komplektam, kam uzticat savu drošību uz ceļa visa gada garumā.

Galvenais nosacījums jebkuru riepu izvēlē ir nemainīgs — izvēlēties savām vajadzībām, braukšanas stilam, laika apstākļiem un konkrētajai automašīnai piemērotas riepas. Ātri un precīzi to var izdarīt interneta veikalā RIEPUGARAZA.LV, kur ir viena no plašākajām riepu izvēlēm mazumtirdzniecībā. Sortimentā atrodamas gan uzticamas vissezonas riepas, gan populārāko zīmolu ziemas un vasaras riepas par izdevīgām cenām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *