Kredīts – kas jāzina, lai aizņēmums būtu drošs?

Finanšu plānošana nenozīmē tikai savu ienākumu un izdevumu pārzināšanu, bet gan vairāku darbību kopumu, kas palīdz pieņemt pārdomātus lēmumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Īpaši pārdomātam lēmumam ir jābūt aizdevuma ņemšanai.

Nenoliedzami, ka kredīts, līzings, kredītlīnija vai jebkāds cits aizdevums ir iespēja sapņus vai mērķus piepildīt daudz ātrāk, nekā krāt naudu gadiem, tomēr tā ir liela atbildība uz visu aizņēmuma atmaksas laiku.

Ņemot vērā šos faktorus, aizdevēja izvēlei ir jābūt rūpīgai un pārdomātai.

Droša un pārbaudīta kreditora izvēle

Pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC) datiem 2020. gada 31. decembrī kopējais izsniegtais kredīta portfelis Latvijā sastādīja 1 363 725 lietas, no kurām 11,59 % (158 086 lietas) bija kredītiestāžu aizdevumi, bet 37,86 % (516 316 lietas) – patērētāju aizņēmumi jeb kreditēšana nebanku sektorā.

PTAC eksperti neiesaka aizņemties lielāku summu par 30-40% no kopējiem ienākumiem, kas ir drošs slieksnis vieglai un tekošai aizdevuma atdošanai.

Tā kā aizņēmums lielākoties ir ilgtermiņa pasākums, ikvienam ir ieteicams pārbaudīt potenciālo kredīta aizdevēju. Latvijā informāciju par finanšu aizdevējiem var pārbaudīt PTAC mājaslapā, jo tieši šī iestāde veic nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju licencēšanu un uzraudzību. Licencēto kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju saraksts ir pieejams šeit.

Sortter – apkopojums ar uzticamiem aizdevējiem

Sortter ir Somijas uzņēmums, kas piedāvā kredītu salīdzināšanas pakalpojumus. Sortter platforma piedāvā aizdevumu salīdzinājumu starp vairākiem kredītu izsniedzējiem un veidiem vienkopus – mobilās bankas, patēriņa un auto kredīti, kā arī hipotēka un kredītkartes. Pārskats patērētājam ļauj ērti redzēt aizdevēju piedāvājumu augošā secībā, atbilstoši vēlamajai aizdevuma summai un periodam. Ne mazāk svarīgs ir arī caurspīdīgums, proti, Sortter platforma uzrāda visu aizdevuma patieso summu, kas ietver gan procentu likmes, gan papildu izdevumus, lai darījumu starp patērētāju un kreditoru noformētu. Šajā platformā ir ietvertas tikai uzticamas bankas un kredītiestādes, kuras garantē aizdevumus ar godīgiem nosacījumiem.

Kādi ir riski aizņemoties naudu?

Pēc PTAC pētījuma 2017. gadā, 58 % aizņēmēju ir problēmas laikus atmaksāt parādu, kas ir viens no galvenajiem riska faktoriem ilgtermiņa saistībām ar kādu no finanšu aizdevējiem. Lai nebūtu jāpiedzīvo rūgts scenārijs ar nespēju kredītu atdot laikus un tekoši, patērētājam ieteicams vērsties pie      drošiem aizdevējiem, kuri uzskatāmi var parādīt aizņēmuma kopējo gala summu, kas ietver gan procentus, gan kredīta izsniegšanas pakalpojuma izmaksas, ja tādas pastāv.

Ne mazāk svarīgi ir jau minētais faktors par drošu aizdevēju. Iepriekš minētajā PTAC pētījumā tika atklāts      , ka 78 % aizņēmēju balstās tikai uz pašu aizdevēju publicēto informāciju, ka viņu aizdevumi ir droši. Tas rada risku par slēptajām patiesajām izmaksām un kredīta galējo summu, iekļaujot procentu likmes. Bieži vien negodprātīgi kreditori cenšas noslēpt papildu izmaksas vai riskus mazajā drukā, tādejādi liekot fokusu uz izdevīgumu īstermiņā, ne ilgtermiņā. Šī neuzmanība no aizņēmēja puses var rezultēties vairāku simtu vai pat tūkstošu eiro pārmaksā. Latvijas iedzīvotāju izglītošanai par finansēm ir pieejams Sortter blogs, kur tiek apskatīti visiem aktuāli ikdienas jautājumi.

Aizņēmuma līgums – drošs ilgtermiņa dokuments

Aizdevuma līgums vienmēr tiek noslēgts starp aizņēmēju un aizdevēju, tomēr pirms līguma parakstīšanas tas ir rūpīgi jāizlasa. Jebkas, kas liek aizdomāties par potenciālajiem riskiem ir ikkatra finansiālās atbildības nešana nākotnē. Šaubīgi vai nesaprotami punkti var būt par iemeslu, lai sazinātos ar kreditoru par neskaidrībām. Likumiski praksē neskaidrus līguma noteikumus tulko par labu patērētājam, tomēr bieži vien finanšu sektorā potenciālie riski tiek ievērpti patērētājam nesaprotamos terminos, kā rezultātā pats patērētājs neiedziļinās slēptajos riskos.

Sortter palīdz atrast vispiemērotāko aizdevumu starp banku un finanšu uzņēmumu piedāvājumiem, tādējādi garantējot labāko piedāvājumu klientam bez slēptiem kredīta nosacījumiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *