Foto: Unsplash.com/rakhmatsuwandi

Kāpēc ziemā mēdz izlādēties akumulatori?

Ziema atnes ne tikai sniegotas ainavas, bet arī aukstu laiku, kas sagādā izaicinājumus gan cilvēkiem, gan ikdienas tehnoloģijām. Nereti notiek tā, ka ir jāsteidzas uz darbu, bet automašīnu neizdodas iedarbināt, jo ir izlādējies akumulators.

Diemžēl līdzīga situācija ir arī citiem akumulatoriem – telefona vai instrumentu akumulators mēdz nosēsties aukstā laika dēļ. Tomēr no šādām situācijām ir iespējams izvairīties – turpini lasīt rakstu un uzzini, kāpēc ziemā biežāk izlādējas akumulatori.

Kādēļ akumulatori aukstā laikā sastopas ar problēmām?

Lielākā daļa mūsdienu tehnoloģiju, sākot no portatīvajiem datoriem līdz pat būvniecības instrumentiem, izmanto tieši litija jonu jeb Li-on akumulatorus. Litija jonu akumulators uzlādējas ātri un kalpo ilgi, tomēr nav noslēpums, ka aukstā laikā tas izlādēsies ātrāk nekā ierasti. Īsumā, Li-on Akumulatori strādā uz ķīmisko reakciju pamata, litija joniem pārvietojoties no anoda uz katodu. Samazinoties gaisa temperatūrai, ķīmiskās reakcijas palēlinās, tādējādi samazinot akumulatoru kapacitāti.

Neskatoties uz šo mīnusu, litija jonu akumulators ir vismodernākais un labākais akumulatoru veids priekš vairākiem tehnoloģiju produktiem, tostarp būvniecības instrumentiem. Piemēram, bezvadu elektroinstrumenti, kas aprīkoti ar šādiem akumulatoriem, ir daudz parocīgāki nekā tradicionālie instrumenti, kurus nepieciešams piespraust pie rozetes. Tālāk rakstā aplūkosim kā izvairīties no priekšlaicīgas akumulatora izlādēšanās aukstā laikā.

Ko darīt, lai novērstu priekšlaicīgu akumulatora izlādēšanos?

  • Izmanto un uzlādē akumulatoru ražotāja noteiktajā temperatūras diapazonā. Svarīgi ievērot ražotāja noteikto temperatūras diapazonu, kuru iespējams atrast lietošanas instrukcijā. Lai gan instrumentu akumulatori var tikt izmantoti lielā aukstumā, uzlāde temperatūrā zem  0 °С var tos bojāt. Ja lādējamie akumulatori tomēr tikuši uzglabāti aukstumā, tad pirms uzlādes vajadzētu mazliet iedarbināt instrumentu, lai tas uzsilda akumulatoru.
  • “Sasildi” akumulatoru pirms izmantošanas aukstā laikā. Ja akumulators ir ilgstoši uzglabāts vai izmantots ļoti aukstā temperatūrā, iesakām to “sasildīt” dažas stundas istabas temperatūrā. Ja atrodies ārā un neizmanto akumulatoru, novieto to bikses kabatās, lai ķermeņa temperatūra to sildītu. Cits variants ir ievietot gēla sildītājus instrumentu somā.
  • Pilnībā uzlādē akumulatoru. Pat ja akumulators nav pilnībā izlādējies, iesakām pilnībā to uzlādēt pirms došanās aukstumā. Šādi iegūsi lielāku akumulatora darbības laiku.
  • Iegādājies papildus akumulatorus priekš instrumentiem. Ja ir priekšā ir gara darba diena, tad iesakām iegādāties vairākus akumulatorus. Kad izlādēsies viens akumulators, varēsi to samainīt ar nākamo akumulatoru – tas ir ļoti parocīgi.
  • Izmanto kvalitatīvus akumulatorus. Kvalitatīvi un  jaudīgi akumulatori nodrošinās, ka akumulators neizlādēsies pašā svarīgākajā brīdī. Atceries, ka oriģinālo ražotāju akumulatori kalpos vislabāk gan siltos, gan aukstos laikapstākļos.

Jauna akumulatora iegāde

Foto: Unsplash.com/benjaminlehman

Ja esošais akumulators savu laiku ir nokalpojis, vai arī nav pietiekami jaudīgs, tad ir laiks domāt par jauna akumulatora iegādi. Izvēloties akumulatoru, ir nepieciešams ņemt vērā vairākus kritērijus, tostarp akumulatora kapacitāti un sprieguma saderīgumu ar instrumentiem. Lielāka akumulatora kapacitāte nodrošinās ilgāku darbības laiku, kas ir īpaši svarīgi pie zemas gaisa temperatūras. Tikpat svarīgi ir izvēlēties tādu akumulatora spriegumu, kas atbilst konkrētā elektroinstrumenta spriegumam, piemēram, 18V urbim.

Ilgmūžīgi akumulatori būs tie, kurus ražo pieredzējuši uzņēmumu ar labu reputāciju. Lai gan ir iespējams iegādāties tikai akumulatoru, iesakām apsvērt komplektu iegādi, kur ir iekļauti vairāki akumulatori un lādētājs. Egotus.lv internetveikalā ir pieejami DeWALT akumulatori un Stanley akumulatori. Abi zīmoli izceļas ar augstu kvalitāti, iespaidīgu jaudu, kā arī ilgu kalpošanas laiku. Ja vēlies akumulatoru, kas labi kalpos bargajos ziemas laikapstākļos, iesakām ieskatīties Egotus.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *