Kā uzņēmumā samazināt izdevumus par energoresursiem

Uzņēmējdarbības pamatā vienmēr ir jautājums par peļņu. Jo mazāki ir saimnieciskie izdevumi, jo lielāka peļņa, kuru var ieguldīt uzņēmuma attīstībā.

Tāpēc ir vērtīgi ik pa laikam atkal un atkal pārskatīt, kam un cik daudz uzņēmums tērē savu ikdienas vajadzību nodrošināšanai, jo tas, kas pirms gada vai diviem bija ērti un izdevīgi, šodien var tāds nebūt, kā arī var būt pieejamas jaunas iespējas un pakalpojumi, mainīties cenas, piemēram, samazināties dabasgāzes tarifi, kas ļautu optimizēt izdevumus.

Energoresursu izmaksas ir viena no ļoti apjomīgām izdevumu pozīcijām vairumam uzņēmumu, jo ir jānodrošina telpas ar siltumu, ir liels elektrības patēriņš gan ražošanā, gan birojā. Lai gan šīs izmaksas šķiet neizbēgamas, arī tās nepieciešams regulāri pārskatīt, jo pastāv varianti, kā šo izdevumu pozīciju optimizēt.

  • Ieviest energotaupības risinājumus

Efektīvs un ikvienam uzņēmumam pielāgojams instruments, kas palīdz samazināt energoresursu patēriņu un līdz ar to arī izmaksas, ir taupības risinājumu ieviešana. Lai gan drīzāk tos vajadzētu saukt nevis par taupības risinājumiem, bet gan atbildīgu resursu patēriņu. “Zaļai” domāšanai un atbildīgai pieejai resursiem vajadzētu kļūt par vienu no uzņēmuma nākotnes attīstības plāna stūrakmeņiem, jo katru lēmumu un attīstības plānu nepieciešams skatīt arī caur šo prizmu, meklējot līdzsvaru starp uzņēmuma mērķiem un vides jautājumiem.

Atbildīga resursu patēriņa politika uzņēmumā nav vienas dienas jautājums, tas prasīs ilgstošu stratēģiju, kurā var ieviest gan mazākus mērķus un ikdienā realizējamus risinājumus, gan apjomīgākus un vienreizējus projektus un ieguldījumus, piemēram, veicot modernizēšanu, iegādājoties kādu iekārtu vai nomainot energoresursa veidu, piemēram, no koksnes vai oglēm uz dabasgāzi, kas ilgtermiņā ļaus kļūt par videi draudzīgāku uzņēmumu, jo tiks samazināti CO2 izmeši. Dabasgāzes tarifi šobrīd ir īpaši izdevīgi, kas ļauj šo lēmumu pamatot arī ekonomiski.

  • Izvēlēties modernas un taupīgas ierīces

Lai panāktu enegoresursu izmaksu samazinājumu, jāizvēlas savām vajadzībām piemērotākais resursu veids, kas jāapvieno ar modernām apkures un citam ierīcēm, kurām ir augstāka efektivitāte un zemāks resursu patēriņu. Ja uzņēmuma apkures un citas sistēmas jau ir novecojušas, tad noteikti ir vērts ieguldīt līdzekļus to modernizācijā un tālredzīgas stratēģijas izstrādē, izvēloties uzticamu energoresursu, kas prognozējoši arī būs pieejams par izdevīgu cenu. Šobrīd viens no šādiem resursiem ir dabasgāze, ko izvēlas vairums lielo uzņēmumu, ja ir tam piemērota un sakārtota infrastruktūra. Dabasgāzes tarifi šobrīd kļuvuši vēl pievilcīgāki, tāpēc ir īstais brīdis iegūt izdevīgu fiksēto cenu savam uzņēmumam.

  • Izvērtēt dažādus energoresursu tirgus piedāvājumus

Jau kādu laiku arī Latvijā ir brīvais energoresursu tirgus un visas no tā izrietošās priekšrocības. Katram uzņēmumam un mājsaimniecībai ir iespēja piemeklēt savām vajadzībām piemērotāko pakalpojumu un izvēlēties izdevīgākos tarifus. Gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes tarifi pie dažādiem piegādātājiem atšķiras, kā arī pieejami arī dažādi sadarbības nosacījumi, jo pakalpojumu sniedzēji ir ieinteresēti meklēt veidus, kā pielāgoties klientu vajadzībām. Tāpēc, izvērtējot esošos pakalpojumu tarifus un salīdzinot tos ar citiem konkurentu piedāvājumiem, iespējams ieraudzīt alternatīvas, kas šodien vai rīt var būt noderīgas.

  • Viens piegādātājs – izdevīgāka pakalpojumu administrēšana

Energoresursu optimizēšanai var izskatīt arī iespēju apvienot nepieciešamos pakalpojumus pie viena piegādātāja, ja vien tiek piedāvāta šāda iespēja. Ja esošais piegādātājs to nevar nodrošināt, tad ir vērts izpētīt konkurentu piedāvājumus un to ekonomisko pamatotību tieši jūsu uzņēmumam. Saņemot rēķinu par elektrību, dabasgāzi un, iespējams, citiem resursiem no viena piegādātāja, tiks samazinātas administratīvās izmaksas, kas ļauj piegādātājam nodrošināt izdevīgākus līguma nosacījumus. Sadarbībā ar šādu piegādātāju jūsu uzņēmums var veidot kompleksu ilgtermiņa pieeju savu energoresursu pārvaldībai un izmaksām nākotnē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.