Kā pašreizējā situācija ietekmējusi hipotekāro kredītu izsniegšanu?

Līdz ar pagājušā gada sākumu praktiski ikviens cilvēks ir saskāries ar izaicinājumiem ļoti dažādos aspektos – sākot ar ierobežojumiem, dodoties uz veikalu, un beidzot ar darba vides izmaiņām. Izņēmums nav arī finanšu pakalpojumu nozare, tāpēc šī raksta ietvaros skaidrosim, ar kādām izmaiņām var nākties saskarties, piesakoties hipotekārajam kredītam.

Hipotekārais kredīts ir aktuāls temats lielai sabiedrības daļai

Iegādāties mājokli bez banku vai citu finanšu iestāžu palīdzības var vien retais, tāpēc hipotekārais kredīts ir zināms jau sen. Lai hipotekāro kredītu saņemtu, lielākajā daļā gadījumu nepieciešama nekustamā īpašuma ķīla; šo pakalpojumu izsniedz ne vien bankas, bet arī nebanku aizdevēji. Hipotekārais kredīts ir ļoti iecienīts finanšu pakalpojums. Piemēram, šobrīd vairāk nekā 700 000 Latvijas iedzīvotāju ir parādsaistības, un hipotekārie kredīti aizņem lielu daļu no šīm kredītsaistībām, proti, 26%.

Finanšu iestādes kļuvušas piesardzīgākas

Pirms tiek minētas konkrētas iezīmes, kas pēdējā laikā mainījušās hipotekāro kredītu noteikumos, jāsaprot, ka tās izraisījis dažādu faktoru kopums: gan bezdarba līmeņa paaugstināšanās, gan ikdienas ieradumu maiņa un daudzu nozaru piedzīvotās finansiālās (un cita veida) grūtības. Tā rezultātā cietusi mājsaimniecību finansiālā stabilitāte, kas negatīvi ietekmējis arī kredītreitingu. Viss iepriekš minētais iespaido arī finanšu pakalpojumu sniedzēju darbību, tāpēc loģiski, ka bankas un citas finanšu iestādes ir ieviesuši izmaiņas kreditēšanas nosacījumos, it īpaši – hipotekāro kredītu un citu ilgtermiņa aizdevumu lauciņā. 2020. gada martā ievērojami palielinājās hipotekāro kredītu procentmaksājumu apmērs, līdz ar to saņemt šo finanšu pakalpojumu ir kļuvis sarežģītāk. Banku piesardzību noteikti ir veicinājusi arī pieredze ar 2008. gadā piedzīvoto krīzi.

Kā tas ietekmējis nekustamā īpašuma tirgu? Pretēji prognozēm, tajā joprojām ir augsta aktivitāte, un arī būtisks īpašumu vērtības kritums nav novērojams, kā rezultātā hipotekārais kredīts savu aktualitāti nav zaudējis. Kopumā aktīvo hipotekāro kredītsaistību apjoms nesaruka, taču septembrī gan tika piedzīvots kritums, nonākot 2019. gada sākuma pozīcijās. Tajā pašā laikā pieprasījums audzis pēc citiem finanšu pakalpojumiem; īpaši iecienīta izvēle šajā laikā ir īstermiņa patēriņa kredīti.

Hipotekāro kredītu salīdzināšana sniedz iespēju būtiski ietaupīt

Būtiska hipotekāro kredītu iezīme – tas ir ilgtermiņa pakalpojums, turklāt aizdota tiek apjomīga naudas summa. Šī iemesla dēļ pat škietami niecīgas izmaiņas procentu likmē un citos nosacījumos gadu gaitā var rezultēties vairāku tūkstošu eiro ietaupījumā vai, gluži pretēji, pārmaksā. Turklāt hipotekāro kredītu nosacījumi un piedāvājumi mēdz būt ļoti dažādi. Nebanku aizdevēji piedāvā elastīgākus noteikumus un ātrāku formalitāšu nokārtošanu, savukārt bankas sniedz lielākas naudas summas un parasti – arī pievilcīgākas procentu likmes. Tāpēc, pirms lemt par labu kādas bankas vai nebanku aizdevēja kredītam, nepieciešams salīdzināt visus tirgū esošos piedāvājumus. Lai šo procesu padarītu vienkāršāku un Latvijas iedzīvotājiem ērtāku, tika radīts bezmaksas kredītu salīdzināšanas portāls Sortter, kas no 2020. gada ir pieejams arī Latvijā www.Sortter.com/lv-lv. Tajā atrodami gan hipotekāro kredītu, gan citu finanšu pakalpojumu kalkulatori, kuros bez maksas iespējams veikt aizdevumu salīdzināšanu un atrast aktuālu informāciju par dažādām tēmām blogā.

Viens no galvenajiem nosacījumiem, lai šis izaicinošais periods mūsu ikdienu ietekmētu pēc iespējas mazāk, ir rūpīgi apsvērt būtiskos lēmumus, it īpaši – ar finansēm saistītos. Tāpēc, ja plānots izmantot kādu no finanšu pakalpojumiem, rūpīgi apsveriet tā nepieciešamību, salīdziniet piedāvājumu nosacījumus un iepazīstiet aizdevēju. It īpaši hipotekārā kredīta gadījumā, kas būs neatņemama dzīves sastāvdaļa daudzu gadu garumā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.