Foto: Unspalsh.com

Kā nodibināt savu uzņēmumu?

Ne visi ir piemēroti algota darba darīšanai kāda pakļautībā. Daudzi strādā krietni brīvāk un produktīvāk, ja paši ir sev priekšnieki un nosaka gan darba uzdevumus, gan izvērtē rezultātus. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā dot sev radošo brīvību darba ziņā – dibināt savu uzņēmumu. Šoreiz īsi par to, kā dibināt SIA, ar ko ir jārēķinās un kas jāpatur prātā.

Kas ir SIA?

SIA jeb sabiedrība ar ierobežotu atbildību nav vienīgais uzņēmuma veids, taču viens no populārākajiem gan. Latvijā uzņēmējdarbības veidi iedalās divās lielās grupās – vienā grupā ir fiziskas personas, otrā – juridiskas personas.

Ja uzņēmējs vēlas darboties kā fiziska persona, tad viņš var reģistrēties kā:

 • pašnodarbināta persona;
 • individuālais komersants.

Būtiskākais, kas jāatceras – fiziskas pašnodarbinātas personas un individuālie komersanti pret kreditoriem atbild ar visu savu mantu. Attiecīgi – krīzes uzņēmējdarbībā tieši var ietekmēt arī ģimenes finanses.

Juridisko personu veidu ir vairāk. Tās ir:

 • SIA (sabiedrība ar ierobežotu atbildību);
 • AS (akciju sabiedrība);
 • pilnsabiedrība;
 • komandītsabiedrība;
 • zvejnieka saimniecība;
 • zemnieka saimniecība;
 • individuālais jeb ģimenes uzņēmums;
 • kooperatīva sabiedrība.

SIA ir biežāk sastopamā uzņēmējdarbības forma. Dibinātāju jeb īpašnieku atbildība ir ierobežota – tas nozīmē, ka komersanta privātā manta un uzņēmuma manta ir šķirtas. SIA kā uzņēmuma saistības neattiecas uz tās īpašnieka vai dalībnieka saistībām. Pastāv divi SIA veidi – parasta SIA, kuras pamatkapitāls ir 2800 eiro, un SIA ar samazinātu pamatkapitālu jeb mazkapitāla SIA – pamatkapitāla apmērs ir no 1 līdz 2799 eiro.

Kā dibināt SIA?

Lai nodibinātu SIA, ir jāatbilst noteiktiem kritērijiem un jāizpilda virkne darbību. Mazkapitāla SIA dibināšanai nosacījumu ir vairāk.

 1. Dibināšanas lēmums. Ja uzņēmumu dibina vairākas personas, tad nepieciešams arī dibināšanas līgums. Šo dokumentu paraugus var atrast Uzņēmumu reģistra vietnē.
 2. Statūti. SIA statūtos ir jānorāda dibināmā uzņēmuma nosaukums, mērķi vai termiņi (gadījumos, ja plānots darboties ierobežotu laiku), pamatkapitāla apmērs, daļu skaits, valde, valdes locekļu tiesības, padomes tiesības (ja padome ir paredzēta), kā arī dažādi citi nosacījumi, ko dalībnieki dibināšanas brīdī uzskata par svarīgiem. Arī statūtiem ir pieejami gatavi paraugi, ko var pielāgot savām vajadzībām.
 3. Uzņēmuma konts. Vispirms tiek atvērts pagaidu konts, kurā ir jāiemaksā uzņēmuma paredzētais pamatkapitāls. Par šīm darbībām ir jāsaņem izziņa no bankas, kas jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā.
 4. Jāsagatavo attiecīgie dokumenti iesniegšanai Uzņēmumu reģistrā. Tas, kādi tieši dokumenti būs nepieciešams, atkarīgs no tā, cik personu dibina SIA, kā arī – tiek dibināta parasta SIA vai mazkapitāla. Kopumā jāiesniedz:
  1. pieteikums – 4. veidlapa;
  2. dibināšanas līgums vai lēmums par to, ka tiek dibināta SIA;
  3. statūti;
  4. izziņa no bankas;
  5. informācija par dalībniekiem;
  6. piekrišana no padomes (ja ir paredzēts, ka padome būs);
  7. piekrišana no valdes (ja ir valde);
  8. juridiskā adrese;
  9. nekustamā īpašuma īpašnieka piekrišana juridiskās adreses reģistrēšanai;
  10. kvīts par valsts nodevas apmaksāšanu;
  11. kvīts par publikāciju “Latvijas Vēstnesī”.

Foto: Unsplash.com

Alternatīvas iespējas SIA dibināšanai

Ja šķiet, ka pašu spēkiem dibināt SIA ir laikietilpīgi un sarežģīti, ir arī citas iespējas. Viena no tām – uzticēt visu dokumentu sagatavošanu uzticamam juridiskajam partnerim – DSS Legal. DSS Legal piedāvā iespēju reģistrēt uzņēmumu pavisam ērti un vienkārši – ir tikai jāaizpilda pieteikuma veidlapa, norādot visu informāciju, kas saistīta ar plānoto uzņēmumu. Dokumentu kaudzes vietā ir jāvelta laiks tikai vienai veidlapai, un pārējo paveiks DSS Legal.

DSS Legal var sniegt arī pilna spektra juridiskos un grāmatvedības pakalpojumus jūsu uzņēmumam.

SIA dibināšana ir vienkārša un sniedz daudz priekšrocību salīdzinājumā ar citām uzņēmējdarbības formām. Dodieties uz vietni www.dsslegal.lv un aizpildiet vienkāršo SIA dibināšanas veidlapu. Par pārējo parūpēsimies mēs.

Komentāri

 1. Sveiki ka varu tikt jūsu firma lai būtu ka savs firma uz manu vārdu gribu dibināt firmu mans nr 26733307 uzvaniet izstāstīt man

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *