Izplatītākās plaukstu saslimšanas

Mūsdienās daudzi cilvēki lielu daļu savas ikdienas pavada pie datora ekrāna – dažiem tas kalpo kā izklaide, bet dažiem tā ir neatņemama darba sastāvdaļa. Lai arī šāds darbs pie datora liekas viegls un neprasa īpašu piepūli, reti kurš zina, ka tas izraisa virkni dažādu roku saslimšanu. Kā tad atpazīt un kā notiek šo saslimšanu ārstēšana? Par dažām no tām mums pastāstīs plastiskais ķirurgs Dr. Jānis Žaržeckis.

Karpālā kanāla sindroms

Karpālā kanāla sindroms ir visizplatītākais no kompresijas neiropātijas veidiem jeb nerva nospiešana plaukstas pamatnē.

Visbiežākie karpālā kanāla rašanās iemesli ir ģenētika, dažādas traumas, rokas pārpūle vai ilgstošs vienveidīgs darbs ar roku, piemēram, darbs ar datora peli.

Plaukstas pamatnē ir sava veida tunelis – karpālais kanāls. Tur atrodas cīpslas un nervs, kas nodrošina plaukstas jutību. Ja tas tiek nospiests, tad arī parādās galvenie karpālā kanāla sindromi – samazināta pirkstu un plaukstas jutība, traucētas pirkstu kustības, kā arī tirpšana un sāpes. Būtiski, ka simptomi parasti saasinās nakts laikā.

Dipitrēna kontraktūra

Dipitrēna slimība vai Dipitrēna kontraktūra ir plaukstas saistaudu slimība. Vēsturiski tā tika saukta arī par vikingu slimību. Plaukstā atrodas īpaši saistaudi jeb tā saucamās fascijas. Kad šis saistaudu slānis sabiezē, veidojas zemādas mezgliņi un savelkas āda. Tie arī ir galvenie Dipitrēna slimības simptomi. Pacients jūt stipru diskomfortu – savelkas un deformējas pirksti, izjūt plaukstas sāpes un tiek apgrūtinātas pirkstu kustības. Lai arī nav konkrēta iemesla, kāpēc šī slimība attīstās, ir pierādīts, ka visbiežāk ar to slimo tieši vīrieši.

Kā ārstēt roku saslimšanas?

Gan karpālā kanāla sindroma, gan Dipitrēna kontraktūra gadījumā ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk vērsties pie ārsta. Jo laicīgāk ir atklāta saslimšana, jo vieglāk to ir ārstēt. Pavisam vieglas saslimšanu formas ir iespējams ārstēt ar medikamentu, fizioterapijas vai pat atpūtas palīdzību. Taču nopietnākos gadījumos efektīvākais risinājums ir operācija. Operācijas ir nesāpīgas un parasti nodrošina ļoti efektīvu ārstēšanu.

Dr. Jāņa Zaržecka un Dr. Tālivalža Krūmiņa plastiskās ķirurģijas klīnikā strādā tikai pieredzējušu mediķu komanda, kas jau gadiem saviem pacientiem nodrošina individuālu pieeju un maksimāli efektīvu rezultātu. Klīnikas speciālisti specializējas ne tikai plastiskajā ķirurģijā , bet arī veic dažāda veida rokas operācijas, nodrošinot kvalitatīvu aprūpi un konsultācijas līdz pilnīgai atveseļošanai.

Dipitrēna kontraktūras, karpālā kanāla un citas rokas ķirurģijas iespējams veikt valsts apmaksātās programmas ietvaros. Operācijas maksa nepārsniedz 40 Eur!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *