7 padomi, kas jāzina pirms aizņemies naudu

Naudas aizdevums ir ļoti parocīgs risinājums dažādās situācijās. Piemēram, ļoti bieži gadās tā, ka problēma jārisina steidzami, taču draugi vai radi neatbild tik zibenīgi, kā gribētos. No otras puses, mēs pieņemam arī nopietnus un rūpīgi apdomātus lēmumus, bet tiem nepieciešams lielāks finansējums, ar ko nespēj izpalīdzēt neviens tuvinieks.

Šajos un citos gadījumos noderīgs ir naudas aizdevums. Lai gan process ir ļoti vienkāršs, pret to nevajadzētu attiekties vieglprātīgi. Šajā rakstā uzzināsi 7 padomus, kas jāzina, pirms aizņemies naudu.

1.  Pieturies pie sava mērķa

Kredīts var šķist labs variants teju visās situācijās, taču neapdomāti lēmumi var novest pie nepatīkamiem mirkļiem. Protams, negaidītos brīžos, kad nepieciešams steidzams auto remonts, jāapmaksā pēkšņi medicīniska rakstura pakalpojumi un tamlīdzīgās force majore situācijās, ātrākais risinājums ir labākais risinājums.

Tomēr ļoti bieži mēs pat neizskatām variantu, ka mērķis, teiksim, ceļojums, var arī pagaidīt, līdz pašu spēkiem uzkrāsim nepieciešamo summu. Respektīvi, pirms ņemt naudas aizdevumu, ir jāizskata visas iespējamās alternatīvas.

Ja kredīta līdzekļi palīdz risināt problēmu vai uzlabo dzīves kvalitāti, tas var būt ļoti labs lēmums. Apziņa, ka tūlītējs risinājums vainagosies ar acumirklīgu labsajūtu un produktivitāti, tātad, paātrinās arī darba tempus, ir spēcīgs arguments. Turklāt jautājums var skart arī darba lietas – piemēram, jums ir jāiepērk prece vairumā, jo tuvojas sezonālie svētki. Tad naudas aizdevums būs gan izdevīgs, gan saprātīgs lēmums.

2.  Noskaidro, kāds naudas aizdevums tev ir nepieciešams

Kredītu piedāvājums pašlaik ir ļoti daudzveidīgs, bet katrs no tiem ir pakārtots atbilstošam mērķim. Lūk, daži no populārākajiem naudas aizdevuma veidiem:

 • Patēriņa kredīts

Patēriņa kredīts būs piemērots situācijas, kad, piemēram, vēlies iegādāties automašīnu, uzsākt biznesu, tālākizglītoties vai veikt veselības uzlabošanas pasākumus. Nopietniem mērķiem arī pieejamā summa būs atbilstoša – sākot no pāris simtiem līdz vairākiem tūkstošiem. Ar izsniegtajiem naudas līdzekļiem vari rīkoties pēc saviem ieskatiem.

 • Ātrais kredīts

Ātrais kredīts paredz izsniegt naudas līdzekļus līdz pat 1000 Eiro uz termiņu, kas nav ilgāks par 30 dienām. Taču daži aizdevēji piedāvā elastīgu atmaksas grafiku jeb iespēju vienoties par ikmēneša minimālajiem maksājumiem.

Ātrais kredīts būs tev piemērots aizdevuma veids, ja pietrūkst naudas līdz algai, lai samaksātu rēķinus. Iespējams, tev ir salūzusi mašīna vai sadzīves tehnika, kam nepieciešams tūlītējs remonts. Vai, piemēram, kārotajai prece izliktas milzu atlaides, kas nevar gaidīt. Tādos gadījumos ātro kredītu vari ātri un ērti noformēt internetā.

 • Hipotekārais kredīts

Hipotekārais kredīts ir banku aizdevums, kuru izsniedz īpašuma iegādei. Tā kā izsniedzamā naudas summa ir mērāma simtos tūkstošos, aizdevēja risks ir augsts un arī procenti – lielāki. Hipotekārā kredīta noformēšanas process ir garš – aizdevējs rūpīgi vērtē Jūsu kredītvēsturi un ienākumus. Protams, arī atmaksas termiņš nav mēnesis. Parasti tie ir vairāki gadu desmiti.

 • Līzings

Termins ‘’līzings’’ visbiežāk asociējas tieši ar automašīnām. Līzings ir finanšu pakalpojums, kura rezultātā līzinga devējs dod līzinga ņēmējam tiesības izmantot līzinga objektu apmaiņā pret līgumā norunātajiem maksājumiem.

 • Studiju un studējošā kredīts

Abi kredīti ir banku aizdevums. Studiju kredīts nosedz mācību maksu, savukārt studējošā kredīts ir kā stipendija, kas ļauj izmantot piešķirtos naudas līdzekļus ikdienas tēriņiem.

 • Overdrafts un kredītlīnija

Overdrafts tiešā veidā tiek saistīts ar algas kontu. Būtībā tas ļauj iztērēt savu naudu avansā, tomēr pieejamais līdzekļu apjoms nekad nebūs lielāks par 50% no ikmēneša algas.

Kredītlīnija ir pieejamo līdzekļu apmērs atsevišķā kontā. Summas apmērs drīzāk būs atkarīgs no kredītvēstures, tomēr savs īpatsvars būs arī ienākumu avotam.

Abu aizdevuma veidu īpatnība slēpjas tajā, ka procenti jāmaksā vien par izmantoto naudas summu.

3.  Iepazīsties ar līguma nosacījumiem

Kad esi noskaidrojis savu mērķi, aizdevuma veidu un nepieciešamo naudas summu, iepazīsties ar līguma nosacījumiem. Līguma paraugs ir pieejams visu licencēto kredītdevēju mājaslapās. Tajā ir ietverta svarīgākā informācija, piemēram, gada procentu likme jeb GPL. Visizdevīgākā gada procentu likme vienmēr būs tā, kas ir zemāka.

Līdzīgi ir arī ar soda procentu apmēru. Ja kredīts netiek atmaksāts laicīgi, tiek piemēroti papildus soda procenti. Savukārt, ja netiek maksāti arī tie, kredītdevējs agri vai vēlu vēlēsies piedzīt parādu.

Citas lietas, ko meklēt aizdevēja mājaslapā vai līguma nosacījumos:

 • Vai procenti paliek nemainīgi visu līguma laiku?
 • Vai jāveic papildus izmaksas, ja kredīts tiek atmaksāts ātrāk?
 • Kas notiks, ja noteiktajā laikā netiks samaksāts maksājums?
 • Cik jāmaksā katru mēnesi un cik ilgu laiku?
 • Kāda ir kopējā summa, ko jāapmaksā?

Atceries – neaizņemies vairāk nekā Tev ir nepieciešams, tikai tāpēc, ka kreditors piedāvā izsniegt lielāku kredīta summu!

4.  Pārliecinies, vai tev tiks izsniegts aizdevums

Pirms sāc plānot, kur un kā tērēsi izsniegtos naudas līdzekļus, pārliecinies, vai tev tie ir pieejami. Tas šķiet ļoti banāls padoms, tomēr var izglābt jūs no neveiklām situācijām, piemēram, kad vienojaties ar pārdevēju par pirkumu.

Naudas aizdevums tiek izsniegts personām:

 • vecumā no 20 līdz 70 gadiem;
 • ar stabiliem ienākumiem;
 • ar labu kredītvēsturi;
 • ar bankas kontu kādā no Latvijas bankām.

Atceries arī to, ka parasti naudas līdzekļi netiek izsniegti laika posmā no plkst. 23.00 līdz 7.00.

5.  Izvērtē savas iespējas atmaksāt kredītu

Kredīts var būtiski ietekmēt Tavus ikdienas paradumus, tāpēc labs ieteikums ir pierakstīt visus ienākumus un izdevumus, lai izvērtētu, cik lielu summu mēnesī vari atļauties maksāt. Vēlreiz pārdomā, vai tiešām kredīts ir vienīgā iespēja. Un atceries: aizņemoties naudu, svarīgākais ir pārliecība par iespēju to atgriezt, kas balstīta reālos aprēķinos.

Ja kavēsi kredīta atmaksu, tev var tik piemēroti nokavējuma procenti vai līgumsods.

6.  Pārliecinies, ka kredītdevējs ir leģitīms

Atceries, ka kredītu tev drīkst izsniegt tikai licencēts kredītdevējs, kurš veic legālu saimniecisko darbību. Licenci izsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Aizņemoties no citām kompānijām un ignorējot licences esamību, klients sevi pakļauj krietni lielam riskam. Papildus tam, pārbaudi, vai uzņēmums ir LAFPA vai LNKA biedrs. Šajās asociācijās uzņem tikai godīgākos aizdevējus.

7.  Izvēlies tikai sev izdevīgāko piedāvājumu

Lai nonāktu pie sev izdevīgākā piedāvājuma un draudzīgākā aizdevuma, bez šaubām, būs jāvelta laiks, lai salīdzinātu dažādas opcijas. Tomēr tas noteikti ir tā vērts!

Pirmkārt, skaties, vai tiek piedāvātas kādas atlaides. Ļoti bieži jauniem klientiem pirmais kredīts tiek izsniegts bez procentiem. Savukārt patstāvīgajiem klientiem var izsniegt akciju kodus, piedāvājumu reģistrēties lojalitātes programmai vai izmantot kredītbrīvdienas. Turklāt jāņem vērā, ka pie dažiem aizdevējiem ar otro aizņemšanās reizi ātro kredītu var noformēt ar vienas īsziņas palīdzību.

Tāpat pārliecinies, vai aizdevējs piedāvā iespēju pagarināt atmaksas termiņu, ja rodas tāda nepieciešamība. Pārbaudi arī to, cik ātrā laikā tiks izsniegts aizdevums. Tas, cik ātri nauda nonāks tavā kontā, ir atkarīgs no kredītdevēja un kredītņēmēja bankas.

Nobeigums

Naudas aizdevums būs labs risinājums gan neparedzētās, gan vienkārši sarežģītās situācijās. Pirms aizņemties naudu, svarīgākais ir izvērtēt, ko tu vari atļauties un ko nē – kas uzlabos tavu dzīvi un kas ir tikai mirkļa iegriba. Ja ņemsi vērā rakstā sniegtos padomus, vari būt drošs, ka tu spēsi pieņemt gudrus, pārdomātus un pareizus lēmumus attiecībā uz naudas aizdevumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.