Par tiesībām būt informētiem

Domāju, kā daudzi, sekojot līdzi televīzijas raidījuma «Aizliegtais paņēmiens» seriālam, kas veltīts pensionāriem, izbaudīju ļoti dažādas emocijas. Pāri citām – žēlumu, aizvainojumu, dusmas… Un arī lepnumu. Par tiem krietnajiem, darbīgajiem un arī pašapzinīgajiem cilvēkiem, kas, pat apzinoties, ka ir apkrāpti un šajā saulē visu mūžu lolotos sapņus nepiepildīs, tomēr vada savas ļoti pieticīgās vecumdienas, kaut salīkušām mugurām, bet ar augstu paceltu galvu. Domāju, ka, redzot žurnālistu sagatavotos infografikus, ne tikai jauniešiem, ikvienam kļūst skaidrs, kāpēc valstī teju visās jomās valda nevienlīdzība. Tāpēc ka tai saknes ir daudzos augstākās varas – Saeimas, kā arī vietējo varu jeb pašvaldību lēmumos. Lēmumos, kas, lai kā arī tos nepamatotu sagatavotāji, mērķtiecīgi pieņemti, galvenokārt par pašu interesēm un vajadzībām domājot. Gan lemjot par amatiem un atalgojumu, gan par ”zaļās enerģijas” dubulto apmaksu no katra elektrības lietotāja kabatas un citiem brīnumiem, gan arī par īpašo pensiju aprēķina kārtību. Izrādās, ka tikai 1 500 cilvēkiem no visiem 459 000 šodienas pensionāru izdevies ”nopelnīt” vidējām vajadzībām atbilstošu pensiju. Un, ticami, – vairumam no šiem tas izdevās tāpēc, ka, lielākoties viņi 90. gadu beigās zināja par īpaši radīto likuma caurumu un iemaksāja savā nākotnes pensiju fondā papildu naudu, cerot un vairums arī sagaidot desmitiem reižu lielāku pensiju, nekā to būtu reāli saņēmuši. Viens, ka viņiem toreizējos krīzes gados bija gan lieka alga vai iespēja tikt pie ”brīvas naudas”. Bet otrs, ko ļoti svarīgi saprast arī ikvienam no mums šodien, – viņi bija savlaicīgi informēti! Un tas ir neapstrīdams fakts, lai gan toreiz, gan tagad līdzvērtīgi izmantotu valsts vai pašvaldības, arī dažādu ES fondu dotās iespējas, piedāvājumu, izšķiroša nozīme ir informācijai. Un tieši tāpēc ne tikai žurnālistiem būtu jācīnās par visu mūsu tiesībām zināt, kas notiek valstī, novados, pagastos. Jo, ticiet, šīs tiesības šobrīd ir apdraudētas vairāk nekā jebkad agrāk. Un ne tikai tāpēc, ka dažādi propagandas un partiju izdevumi atņem maizi mums, žurnālistiem, bet arī tāpēc, ka pašvaldības acīmredzot nav ieinteresētas, ka to iedzīvotāji ir zinoši un informēti. Vai gan citādi, piemēram, ziņu par ielu slēgšanu autosacīkšu laikā pēdējā mirklī iemestu vien tviterī, vai paziņojumu par lielgabarīta atkritumu izvešanu vai iedzīvotāju sapulci domes komunikātori ”izvietotu” vien feisbukā?!…

Komentāri

 1. Šodien LNT intervijā ar Reiznieci-Ozolu izskanēja arī fakts, ka pašvaldībām ir iespēja palīdzēt saviem pensionāriem par nekustamā īpašuma nodokli, bet kā izskatās tad vietējā vara nav īpaši atsaucīga par to.Laikam jau tomēr jūrmalā nav labi, ja dzīvo tik daudz nabagu, jāizēd ārā no mājām un viss. Pēc tam vēl ņirgājas par cilvēku nabadzību, bet paši tik stūrē atkal uz vietām.Cermas, ka dažām labam ceļš uz varu būs beidzies, ko līdz tas, ka gadiem sēž un nav nekādas iniciatīvas par iedzīvotāju problēmām.

 2. Ivonnai taisnība, informācijas trūkums ir traka lieta. “Mirstīgajiem” trūka informācija par brīvajām zemēm Tukumā, trūka informācija par pensiju iemaksām, par pensiju koeficientiem, u.t.t., u.t.jpr. Arī tagad neko nezinām, kas notiek mūsu pilsētā. Kaut kāda muļļāšanās notiek. Arī par vēlēšanām zinām tikai no TV.

 3. Droši daudzi arī nezina kad daudzdzīvokļu mājām ir jāatslēdz apkure vai automātiski to jānoregulē,kad tā pieslēdzas vai atslēdzas.Pēc noteikumiem kuri ir izdoti,ja āra gaisa temperatūra trīs dienas ir +8C tad apkure ir atslēdzama,nevis kā 2016.g kurināja visu aprīļa mēnesi un izejot no Dzīvokļu īpašuma likuma 16p.un 17.p to var darīt dzīvokļu īpašnieku kopsapulce,bet mums vai Tukumā ir kāds mājas pārvaldnieks kas šos noteikumus kopā ar dzīvokļu īpašniekiem risinātu,kad tikai siltuma piegādātājam naudiņa būtu,bet pensionāri lai no mazās pensijas visu samaksā par nelikumīgi piegādāto siltumu,arī laikrakstam būtu detalizēti jāsniedz šī informācija,Rīgā ir jau mājas kur siltums ir atslēgts.

    1. A vakar bija +6…cik tad sanāk?
     Negatavojos salt dažu pārtaupīgu pensionāru dēļ. Zinu šito – ‘uzvelciet jaku, ja auksti’. Nekā nebija!

 4. Gudrs cilvēks pats meklē informāciju, savukārt, muļķis pat ar karotīti ielietu informāciju pēc mirkļa jau ir aizmirsis.

  Kāds seno laiku gudrais teicis aptuveni šādus vārdus:meklē un atradīsi , klauvē un tiks atvērts , bet vai aklais prot meklēt un kurlais prot sadzirdēt.

 5. Ivonna,

  Piekrītu, ka katram cilvēkam ir vērtīgi saņemt informāciju, kas viņam ir noderīga. Bet vai tas nebūtu Jūsu uzdevums interpretēt šo informāciju un pasniegt to sabiedrībai vieglā un saprotamā veidā?

 6. Runājot par informācijas sniegšanu,tad kāpēc neviens vēl nav neko teicis ka zem daudzdzīvokļu mājām zeme pieder kaut kādiem īpašniekiem,kur tad Tukuma novada laikraksts par to neko nerakstīja un kā šo jautājumu risinās tālāk,man ne ar vienu īpašnieku līgums nav noslēgts,to darījis apsaimniekotājs dzīvokļu īpašniekus neinformējot,bet runājot par padoto silto ūdeni mājām siltumam ir tarifs pēc kura ir jāvadās,bet to neviens nedara.

  1. a kāpēc jūs vēlat pašvaldībās vienus un tos pašus jūsu apzadzējus, kas ne pēc kādiem tarifiem nevadās un atļauj saviem pašvaldību uzņēmumiem jūs apzagt?

   1. Esmu jau 9.un10.aprīlī zvanījis dispečerdienestam,un šodien sazinājos ar vadību,bet es viņus nevēlu jo mums tie izdarīgie un godīgie nav vajadzīgi,pats vēlēšanās nepiedalos ,jo no manis ir vajadzīga pieredze un zināšanas par to pārliecinājos šogad,bet runājot par vēlēšanām,man liela daļa no politiķiem visās partijās man ir pazīstami un vai piedalīšos tas ir liels jautājums,jo izmaiņas diez vai kāds veiks,piemērs kāpēc es 17 gadus nezināju ka zeme zem mājām pieder ‘kaut kādiem īpašniekiem,bet lai risina šo jautājumu cita institūcija.

 7. Pilnīgi piekrītu raksta autorei – ir jācīnās par visu mūsu tiesībām zināt, kas notiek valstī, novados, pagastos. Un absolūta taisnība – šīs tiesības šobrīd ir apdraudētas vairāk nekā jebkad agrāk!!!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.