Attēlam ir ilustratīva nozīme

Par politiskiem lēmumiem maksājam visi

Šīs nedēļas Latvijas radio žurnālistes, raidījuma «Krustpunkti» vadītājas Māras Jansones jautājums par to, kā valstī pieņemtie lēmumi ietekmē mūs – cilvēkus novados – sākotnēji šķita gan pārāk vispārīgs, gan – ļoti plašs. Sak, par kuru no tiem 120 tiesību aktiem, kas līdz ar jaunā gada atnākšanu valstī stājušies spēkā, lai runājam?! Jo, tas taču skaidrs, ka it viss, kas valstī un arī Eiropā, un pat citviet pasaulē notiek, pat ja to neapzināmies un tā uzreiz nepieņemam, taču kaut kādā mērā – lielākā vai mazākā – ietekmē arī mūs. Tā teikt, tauriņa efekts strādā; un, kas zina, varbūt tepat, bijušā ezera vietā, sakurtais kūlas ugunskurs vai līdz kājai nolaistā meža strēle ir pēdējais piliens, lai kaut kur tur, piemēram, Austrālijā, ugunsgrēkus nemaz nevarētu nodzēst…

Bet, atgriežoties tepat, mūsu zemītē un Tukumā, jāsecina, ka te, ”uz vietām”, manuprāt, ir ļoti labi redzams, kā no augstiem plauktiem nākuši un vairumā gadījumā taču ar labu domu radīti lēmumi, te, lejā, tik daudz ko pazaudē tulkojumā, ka reizēm pārvēršas līdz nepazīšanai un no paredzētajiem efektiem paliek vien šiks vai defektu čupiņa. Tā tas, piemēram, noticis ar nu jau bēdīgi slaveno Datu regulu, kuras dēļ dažs gan nelaiķu datus centies sargāt, gan atsevišķas sejas no publiski uzņemtām kolektīvām fotogrāfijām ārā zāģēt, gan izdzēst savu vārdu no seniem avīžu rakstu… Un, kā stāstīja Eiroparlamentā, esot valstis, kur sastopami vēl lielāki brīnumi, tāpēc jau šogad tikšot sagatavots jauns dokuments… Atceros arī, kā Tiesībsarga gan jau labi domātie izteikumi par to, ka bērnu namu bērniem nav iespēju gūt īstu māju sajūtu, kļuva par ļoti sāpīgu pieredzi mums – redakcijas rūķiem, kad pirms pāris gadiem gribējām aizvest visus savus Dzirciema draugus uz ekskursiju Rīgā, kur, kā izrādījās, daudzi no viņiem nebija bijuši. Uz Rīgu braucām trijos piegājienos, lai visi visu redzētu (Vecrīgu, muzejus, Gaismas pili, arī zooloģisko dārzu un kino), bet izrādījās, ka bērnu nama bērniem šis prieks tika liegts. Jo… autobuss pēc viņiem brauca 15.00, un viss! Ja nevar atgriezties līdz 18.00 un gulēt savu ”māju” – bērnu nama – gultās, tad  – nekāda braukšana! Tāds, lūk, ”tulkojums”…

Bet ir jau arī ”tulkojumi”, kas ar nolūku pārvēršas. Tā, lai tikai kādam vienam vai dažiem būtu izdevīgāk. Nu, piemēram, kā gadījumā ar koģenerācijas staciju izbūvi Tukuma novadā. Pārlapojot vairāk nekā 10 gadu laikā tapušās mūsu laikraksta publikācijas, secinājumi bija teju vai kā atklājums pašai. Sak, redz kā – viss jau tepat un pavisam labi bija un ir redzams… Ja paskatās, nekādu šaubu – tā no sākta gala bijusi smuki nostrādāta shēmiņa, kurā no ieceres darīt tīrāku planētas gaisu, neatkarīgāku valsts un Viseiropas enerģētisko telpu, kā arī, kazi, tukumniekiem mazākus rēķinus par siltumi, iznāca pavisam kas cits. Izmantojot tukumniekus uz nebēdu, vismaz trīs reizes (dabūjot iespēju izveidot ražotni., liekot pirkt siltumu par dārgāku naudu nekā pašu katlumāja saražo un vēl saņemot OIK). Un visās reizēs jaušams arī vietējs atbalsts. Tā jau domes sēdē 2009. gadā deputāti sprieda, ka kaut kas ar pilsētas siltumražotāju jādara, jo katli veci un turklāt tikai ar mazutu darbināmi, bet tas no 2013. gada būšot aizliegs… Tāpēc izejas divas: vai nu jāpērk jauns katls un jāpārbūvē katlumāja, vai – jādod iespēja uzņēmējam būvēt koģenerācijas staciju… Bet no ”vai nu vai” iznāca… abi. Vispirms par 3,7 miljoniem eiro sakārtoja pašu katlumāju, pēc tam atļāva būvēt koģenerāciju (vēlāk vēl vienu) un apņēmās garantēti iepirkt siltumu. Bez vajadzības un … par dārgāku cenu (~ par 5-7 eiro) nekā to saražotu «Tukuma siltums» pats… Ja kas, arī Slampes galējo nepieciešamību pēc koģenerācijas iezīmēja vietējie politiķi. Sak, viss, pašu katls beidzas, citu iespēju nav!… Tāpēc – lai uzņēmējs ņemas un… lai ņem aprūpē arī Tumes un Degoles (arī Džūkstes) siltumapgādi. Un tas nekas, ka tur jau tā kā viss kārtībā, par pašvaldības naudu rekonstrukcija jau veikta… Bet tagad izrādās, ka, kļūstot aukstākam (šajā ziemā!?), slampenieki no koģeneratora siltuma salst nost, tāpēc… jākurina arī vecais katls! Nu ja, tas pats, kas vēl pirms pāris gadiem bija pavisam beigts! Un tad jau nav brīnums, ka rēķins par siltumu tāds, kā, iepērkot zeltītus kviešus…

Jā, var teikt, tie brīnumi, kas Tukumā, – tie visi bija vecās valdošās kliķes darbi vai nedarbi, bet re, jaunā nāk ar savējiem. Laikam jau ”augšās”, pie lieliem vīriem un sievām noskatītiem. Viena deputāte, kas pat ministrijā pastrādājusi, labi zina, kā kārtojamas lietas, tāpēc savā sociālajā profilā ir strikta un atklāta: ”Būs tā, kā mēs gribēsim!” Bet jaunajam priekšsēdim, bez piecām minūtēm vadības zinātņu doktoram, nu pēkšķi ievajadzējies padomnieka. Tas – lai būtu tā, kā ”Saeimā, prezidentiem un ministrijās”! Savukārt cita jaunās varas deputāte, vaicāta par, viņasprāt, svarīgāko un pirmkārt veicamo, teic, ka viņai svarīgākā… ir pozīcijas stabilitāte, un tās dēļ nekā nebūtu žēl. Arī kādu amatu piešķirt. Tak laikam jau runa par zemsaviešu ”zelta balsīm” un vēl viena priekšsēža vietnieka amatu… (Abi politiskie vietnieki, ja kas, mums visiem gadā izmaksā vairāk nekā 51 000 eiro.) Nuja, ko tur žēlot, ja politiski lēmumi jau nav no sava, bet gan no kopējā, tātad arī no mana un Tava, lasītāj, maciņa jāapmaksā…

 

 

 

 

 

Komentāri

 1. Ideāli, ļoti labs raksts ar ironiju un atskabargu. Dzirdēju arī Jūsu interviju Krustpunktā, sakarīgas atbildes un pamatots viedoklis. Paldies par žurnālistu darbu un vajag atmest kaut kādu provinciālismu domāšanā un nevairīties no asu jautājumu uzdošanas, viņi ir parādā mums, nevis mēs viņiem. Līdzcilvēku vienaldzība ļauj šeptmaņiem turpināt “legāli” zagt.

  1. Intervija Krustpunktā ar plaudi lieliski parādija,ka Plaudes laiks kā žurnālistei ir beidzies!Neprata izteikties,haotiski un izteicās par to ko vinai nemaz neprasīja,neatbildot uz uzdoti jautājumu!Laikam jau vecums,nu nav vairs vinai ķēriens,kā tāda prasta bāba bļauj informāciju kuru nemaz nepārzin!

 2. Labi teikts, Ivonnas kundze! Pētnieciskā žurnālistika jums piestāv. Ļoti lūdzu, izpētiet, kādus darbus novada labā ir paveicis domes priekšsēdētāja vietnieks, kurš ir amatā nu jau 14 vai 15 mēnešus, un, jā – izmaksā mums tiešām daudz. Varbūt interviju? Amatpersonas deklarāciju? …

  1. Kurš baro Tomelu, Zvaigzneskalnu, Eisaku un Reču? Pēc deklarācijām spriežot, nekad nekur citur kā tikai valsts vai pašvaldību darbā neko nav nopelnījuši. Arī bijušais ”biznesmens” Zveigzneskalns ne, un to parāda viņa ienākumu deklarācija.

 3. Jaunā vara nekur vēl nav atnākusi, vēl divas nedēļas laikam nav pagājušas kā redaktore iet uzbrukumā. Vecās varas stratēģija līdz pašvaldības vēlēšanām pamest mēra posteni, aiziet pagrīdē un uzsist reitingu sev, bet trīs partiju apvienībai to samazināt. Bet tas nav reāli vairs. Tūlīt būs pietiekami daudz informācijas visiem tukumniekiem par veco varu, par ntz, par redaktori. Pluss kriminālprocesi. Televīzija. Valsts mēroga preses izdevumi. Ļoti atklāti par Kampara mafijas treknajiem gadiem Tukuma domē. Kampars, Plaude, Šulcs, Rudovskis, Ruģelis, Ruža un citi. Nebūs vairs. Kase slēgta. Laiks doties mājās. Lepnajās mājās. Savādāk arī tās konfiscēs par budžeta izzagšanu.

 4. Visi grib ēst, visi strādā kaut kam, tajā nav nekas slikts. Būtu loģiski, ka NTZ kaut vai savas weblapas kontaktu sadaļā ieliktu informāciju par saviem ‘īpašniekiem’.

 5. Jā nenoliedzami visam cauri aužas politika, bet…. tēma ir par lietu !!!Un atbildes gaida pilsētas daudzstāvu ēku iedzīvotāji kuri joprojām par visu maksā !!

 6. Plaudes kundze varētu tautai pastāstīt par savu karjeru Latvijas žurnālistu asociācijā. Sapnī redzēju , ka kāds caurkrita?! Baigais klusums par šo tēmu,bet būtu ineteresanti uzzināt patieso stāstu par sastrādāšanos un citām jaukām virtuves tēmām:)

  1. Beidz izplatīt tizlas baumas!!! Tur ik gadu notiek pārvēlēšanas un neviens neraujas uz šo brīvprātīgo darbu. Bet ko nu tev zināt – wannabe “žurnālistam”, kas i pakaļu nepakustinās, ja nesaskatīs iespēju kādu lieku rubulīti vai, nez, amatiņu dabūt:)

 7. 🙂 kātad! meklēju NTZ lielos virsrakstus atradu tik lepnus paziņojumus par iecelšanu, bet par nomešanu nekā:) varbūt citi arī neraujās:)!

  1. Tev laikam grūši ar galvu, ja nepielec, ka nevis “nomet“, bet atsakās no amata LŽA!? Bet tā kā neesi organizācijai pat klāt stāvējis, tev top piedota nezināšana un komentāru drukāšana beztēmā:)

   1. Es domāju “brex” ka Jums sen bija skaidrs ka Amatniekam ar to prātinju ir kā ir…. 🙂
    Patiesībā, Es gaidu to brīdi, kad kāds no domes deputātiem vai domes darbiniekiem publiski noliks vinju pie vietas, par visu to ko vinjsh te Tukumā dara un par visām nekrietnībām interneta vidē.

 8. Kātad! nesmukuma traips tik liels, ka jāsāk apsaukāties! nevajag kautrēties un atzīties” vien nepatīkam un kašģig bāb:)”leca ,leca ar rung pa mugur un aiztriec nost no to sil:)tik kauns jau to tautai stāstīt:) a citam puteklīti acī meklē:)!

  1. Eu, bet tu, lapsa, muldi, tikko paskatījos UR, Plaude ir tai žurnālistu kolektīva brigādā priekšniece joprojām. Un avīzi arī paskatījos. Viņai lielās daļas pieder! Varbūt šī ar uz domi vai pat uz Saeimu mērķē?!

 9. Jā Plaudes kundze ,mēs maksājam visi!
  To jūs esat sapratusi pēc 20 gadu Šulca valdīšanas laika ,beidzot. Jūs esat apgaismota !
  Šeit varētu rakstīt ļoti ļoti daudz,par to, ko jūs neesat rakstījusi visus šos gadus.
  Jā jūs esat fake avīze,kas strādā savu sponsoru labā ! Un tas ir fakts !

  1. Kaut vienu faktu vai vismaz “aizdomīgu” rakstu esi spējīgs minēt, vai arī tu kā čukča…pisakjelj, no nje chitatelj?!:) Vienu vārdiņu angļu valodā apguvis un nu tik ar to mētājies tā, ka siekalas šķīst. Bet lai tev veicas:)

   1. Tā avīžele ” N ” TZ ir fake. Plaude locās, taisnojās,uzpūš,attaisno,izdabā,patēlo, pietēlo !Viņa pate ir fake ,un tas ir fakts ! 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.