Svētdiena, 2019. gada 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Par mākslas iespējām

Vents Dubrovskis
Twitter
FaceBook
print
2015. gada 30. maijs 14:47

Plašāk izskanējušas kaislības ap vienu no izstādes «Disidents» (Rīgā, Stūra mājas pagalmā) tēliem – krustā sisto un it kā Putinam līdzīgo lelli. Lai nu anonīmais instalācijas autors ar pseidonīmu Some1 vēlāk skaidroja, ka lelli veidojis pēc kāda paziņas – uzņēmēja no Itālijas ģīmja un līdzības – un vispār instalācijas ideja bijusi akcentēt materiālās pasaules glorificēšanu, tomēr Krievijas vēstniecībā un biedrībā «GVD Baltija» padomāja citādi. Krievijas vēstniecība no Latvijas puses pieprasīja skaidrojumu, vīri melnos uzvalkos iekaustīja divus māksliniekus, bet biedrība «GVD Baltija», kas tā kā nodarbojas ar ziedojumu vākšanu Donbasa separātistiem, solīja rīkot gājienu uz Stūra māju un nozāģēt krustu, tā ”iebilstot pret ņirgāšanos par ticību”, tomēr, kad pēc Drošības policijas ieteikuma Rīgas domē tika nolemts gājienu aizliegt, izmantoja citu iespēju, Ministru kabinetā iesniedzot parakstus par neuzticību Latvijas valdībai, kas sistemātiski ”pieļauj un kūda uz etnisko naidu valstī”… Pa vidam lelle tika noņemta – it kā tāpēc, ka tās atrašanās virs kanalizācijas lūkas nebija saskaņota ar apsaimniekotāju, taču vēlāk – pēc pārvietošanas atkal uzslieta.
Tādas, lūk, mākslas un politikas peripetijas, kuras nedaudz paplašināju arī Tukuma pusē, laikraksta atšķirību zīmējumā nekādo, bet varbūt Putinam līdzīgo lelli augšāmceļot jau ar Vācijas slavenākā vadoņa ūsiņu zem deguna. Pēc tam man kāds kristīgs draugs aizrādīja, ka ar Dieva simboliem nevajag jokot, jo… Kas tad sekos – nākamreiz zīmēšu Muhamedu!?… Kā draugam viņam rūpēja, lai ar savu vieglprātību nenogriežu ceļu uz Paradīzi un mūžīgo dzīvi…
Šie daudzie viedokļi nudien lika aizdomāties. Un vispirms par mākslas daudznozīmību, kurā katrs saskata kaut ko savu. Varu saprast kristiešus, kam Dieva dēla upuris nav aizvietojams ne ar ko citu, bet Krievijas patrioti ar norādi gan uz vadoni, gan ņirgāšanos par ticību spēruši dievišķu soli tālāk… Laikam jau liekot saprast skaidru lietu – nav labi pienaglot Dieva dēlu Putinu!??
Jā, mākslas priekšrocība ir daudznozīmība – padomju represiju laikā tā par daudz ko ļāva runāt ”caur puķītēm”, bet šodien no ”puķītēm” izlasīt sev noderīgās – arī politiski un reliģiozi tonētās…
Tomēr jebkurā gadījumā (un laikā) – vēlme uztiept kaut ko savu – vai nu ticību, vai naidu – tā ir patiesi biedējoša…Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. buksis teica:

  Nu gan! No kura laika civilizētā sabiedrībā ir pieņemami vispār kādu sist krustā un dzīt naglas, lai kam šī lelle arī būtu vai nebūtu līdzīga. Un nevajag slēpties aiz mākslas maskas. Tik daudz nu vajadzētu saprast, ka tā ir vudū maģija.

  • fuksis buksim teica:

   Civilizētā sabiedrībā ir vieta dažādiem viedokļiem, arī mākslas izpausmēs un tādi ”vudu” tiek atstāti necivilizēto sabiedrību laikam…
   Bet ja par krustā sišanu – tam ir ļoti daudz simbolisku nozīmju; bet visām ir vismaz divas saknes: 1) tas ir vēsturisks fakts – krustā sišana bija viens no soda veidiem Senajā Romā un tur nebija nekādas garīgas piešprices, tikai divi koki, pie kuriem pienaglot dzīvus cilvēkus, no SR viedokļa, noziedzniekus, lai ilgāk pamokās; 2) kristīgās reliģijas ietekmē – gan cilvēces nodevības, gan grēku nastas – katra indivīda un cilvēces kopumā utt. simbols…
   Nu, ja, ja nezina kaut tikai šo absolūto minimumu, tad ar paliek pie ”stulbas lelles” un ”vudu”…
   Tā teikt, katrs no sava kalniņa raugās… Un ja vēl tikai raudzītos.. re, vēl citus sev līdz tumsonībā vārtīties aicina… Nav smuki, buksi!

 2. mjā.. teica:

  Tādus “māksliniekus” sist vajag..un krievi ari pa muti tādiem māksliniekiem sadod. Letiņi to vien var, kā dejot, padziedāt un vaidēt netā…verga dvēseles..

  • brex teica:

   Vo, viena ritīga ‘Mākslas kritiķa’ viedoklītis – pašam šķiet, ka tik gudrs pri gudrs, a patiesībā tik vien spējīgs, kā kādam pa muti solīt:)

   Pa manam – māksla var būt visāda, arī sūdīga. Un normāla demokrātija no sūdīgas atšķiras ar to, ka mākslu necenzē. Bet nu mums, acīmredzot, vēl tāls ceļš ejams…tiešām ‘vergu dvēseles’.

 3. Cukurs-Zukerman teica:

  Nav pretenziju ,ka veido Putina lelles un tās izķēmo.
  Bet nožēlojami gļēvi ir tas ,ka ,jūtot nelabu smaku gaisā ,sāk sacerēt pasaciņas par mistisku itāļu biznesmeni un mākslinieks slēpjas.
  Cieņa pret mākslinieku būtu tad,ja pēc krievu uzbraucieniem pateiktu skaidri un gaiši -man riebjas jūsu tirāns Putins un tāpēc ne jau jūs noteiksiet ko man veidot savā mākslā.
  Bet ja mākslinieks ,kā nopērts suns ierauj asti kājstarpē, tad cieņa nekāda.

Pasākumu kalendārs

2019.09.22 | 10:00

Jauniešu basketbols Kandavā 

2019.09.22 | 15:00

Izrāde Tukumā 

2019.09.22 | 18:00

Florbols Irlavā 

2019.09.25 | 13:00

«Sirds diena» Tumē 

2019.09.26 | 11:00

Lekcijas jaunajām un topošajām māmiņām Kandavā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Septembris
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool