Attēlam ir ilustratīva nozīme

Par cilvēkiem, kas iedvesmo

Otrdien, plānojot kārtējo laikraksta numuru, kā ierasts, sākām ar iedvesmojošām lietām. Cits caur citu stāstījām, ko esam uzzinājuši, pieredzējuši, kādus aizrautīgus un jaukus cilvēkus sastapuši. Domājams, kā vairums no jums, jau atkal nopriecājāmies, cik daudz gaiša un priecīga pilsētā ienācis kopā ar rotājumiem un elfu, kas uzrāpies tik kuplajā eglē, sniedzas pēc kārtējās gaismiņu virtenes… Spriedām, kā tam visam un vēl daudz kam citam tumšo āra laiku gaismojošam atrast vietu rakstus gaidošajās lappusēs…

Bet otrdiena vēl nebija galā, kad gluži kā palaidnīgu puišeļu sviestas dubļainas pikas iedvesmas logā viena aiz otras triecās pavisam citādas ziņas. Piemēram, izrādās, pietiek ar divu ierēdņu ”no pirksta” izzīstu pieņēmumu (vai varbūt vēlmes izcelties par katru cenu?), ka vilciena neapstāšanās Milzkalnes stacijā dos ”milzu” ekonomiju uzņēmumam «Pasažieru vilciens», lai dzīve tiktu sarežģīta vairākiem desmitiem, ja ne simtiem cilvēku, kam ekspresvilcienu apstāšanās šajā stacijā ir būtiska viņu sadzīves loģistikas daļa. Un, ja sākumā šķiet, ka tas tik tāds nieks vien bijis, turklāt, sak, attīstības vārdā, tad, rokot dziļāk, pārliecināmies, ka valsts, tas ir, mūsu algoti ierēdņi izdarījuši savu darbu – veikuši aprēķinus – mazākais, pavirši, bet, kas vairāk ticams, tos vienkārši, iespējams, izzīduši no pirksta! Jo kā gan citādi, neskaitot pasažierus un arī negūstot priekšstatu par tieši Milzkalnē nopirktajām biļetēm, var zināt, ka vidēji bijis tikai 2,5 braucēju? Un kas tie par aprēķiniem, kas paredz, ka, vilcienam nepieturot Milzkalnē, izdotos ieekonomēt vairākus desmitus tūkstošu eiro uz neizmaksātās algas rēķina? Vai mašīnista alga no bremzes pedāļa spiešanas atkarīga?!…Jā, jautājumu daudz, bet cik daudz nepatīkamu atbilžu! Turklāt pat tās iedzīvotājiem nav sniegtas, pat ar pašvaldības vadītāja starpniecību ne.

Bet tad jau nav jābrīnās, ka runājam par plaisu, kas starp valsti un cilvēkiem aug…

Pavisam no citas operas nāk cita ziņa – šoreiz sarūgtina kolēģu (taču laikam jau par maz skolotu žurnālistu) veikums, ”atjaunotās” TV 3 raidījumā ievietojot maldinošu un tieši tāpēc absolūti dzeltenu ziņu par mūsu pilsētas egli. Nu zināms taču, ka nepilnus 50 000 eiro izmaksāja visu pilsētas rotājumu izgatavošana, labošana, uzstādīšana un uzturēšana un ka egles (pat divkārt vestas) izmaksas tajā visā ir tās mazākās! Taču svarīgāka par patiesu informāciju laikam šķita skaista trokšņa taisīšana.

Bet tad jau nav jābrīnās, ka sociālo tīklu klajos melus un klikšķu zvejnieku puspatiesības liela daļa nekritiski domājošo uztver par baltu patiesību, bet kritiskākie neuzticas arī godprātīgu žurnālistu veikumam…

Taču tad nāk stāsts par tukumnieku Aigaru, kas iedvesmojoši stāsta par to, kā no pamatskolas un pat vidusskolas, kā pats saka, ”viduvējības” aizmācījies līdz doktorantam eksperimentālajā fizikā un ”veido” starpzvaigžņu telpu. Tam seko vānenieces Iras atklāsmes par to, kā eksperimentējot un darbojoties pašas un apkārtējo priekam radītas un pārradītas jaukas un interesantas lietas. Iedvesmojoši! Un arī Ziemassvētki gaidīšanas prieka ”gaismiņas” iedegas…Jau atkal…

 

 

Komentāri

 1. Jā,mūsu NTZ laikam ir visdzeltenākā kāda vien ir,paši taču uzsākāt šo peripetiju ar egli 26.novembra avīzē.Sacēlāt vētru pie nepabegta darba un tagad redzot Bez Tabu paliek drusku neērti.Nekorekti tā izteikties par saviem kolēģiem.No NTZ puses pārāk daudz negatīvisma vēsmas nāk.Avīze sāk palikt nebaudāma,uzbrūkoša,līdz galam neparbaudīti fakti.Vēlams Jaunajā gadā kādas jaunas vēsmas žunalistikas jomā,lielāku labestību.Lai gaiši un jauki Ziemassvētki mums visiem un priecāsimies par citu paveikto,mazāk kritizēsim un palīdzēsim.

 2. Paldies par laba vēlējumiem! Paldies, ka pamanījāt – mūsu laikraksta žurnālisti joprojām iespēj būt operatīvi visa bijušā Tukuma rajona teritorijā. Bet apņemties ”mazāk kritizēt” nu gan nekādi nevaram – pieskatīt pie varas esošo rīcību, darbošanos vai ne-darbošanos ar nodokļu maksātāju jeb publisko finsējumu sabiedrības, ne šauru interešu grupu labā – tas jau arī ir neatkarīgas žurnālistikas galvenais uzdevums. Savukārt, kritiskās domāšanas izkopšana ir vienīgais veids, kā izvairīties no ”alternatīvo faktu”, tas ir, viltus ziņu radītajām sekām. Un ar to jau jānodarbojas ikvienam no mums… Kā noprotu, radies pārpratums ar termina ”dzeltens” lietošanu. (Nācis no laika, kad uz dzeltena papīra drukāti pirmie tabloidi.) Par dzeltenu kādu mediju vai publikāciju tradicionāli sauc divu iemeslu dēļ: 1) ja to publikāciju saturs galvenokārt skar kādu publisku personu privātās dzīves ainiņas un peripetijas ap tām ; 2) tad, ja tiek publicēta nepārbaudīta un/vai pārspīlēta, faktiem neatbilstoša informācija. Tātad, ja analizējam gadījumu ar egli, tad NTZ publikācija par dzeltenu nekādi nav saucama, jo:1) salīdzinājums ar Grinču ir vietā, jo gan filmā (grāmatā), gan laikrakstā bija stāsts par pazudušu Ziemassvētku atribūtu – fakts; 2) tas, ka egle Tukumā bija un izbija, – ir fakts; 3) atšķirībā no Tv kolēģu sagatavotā materiālā NTZ bija skaidri uzrakstīts un izanalizēts, cik kura pilsētas izdaiļošanas pozīcija maksāja, nemānoties, ka eglītes maksājušas 50 000 eiro.

  1. Neko nevajag pieskatīt,bet pašiem mēģināt tikt pie pilsētas vadības un novada domes darbības nākošajās vēlēšanās.Noteikti būs lielāks ieguvums mums viesiem, un būs kas izlieto saprātīgi mūsu nodokļu naudu.Par” absolūti dzelteno ziņu” ir Jūsu teiktais.Kārtējo reizi pēdējā teikumā neprecīzas ziņas un maldināšana,ka nemānoties eglītes izmaksājušas 50 000 eiro.Pēc sagatavotā materiāla tik izmaksāja viss kopējais iepirkums.Daži izlasot šo Jūsu teikto tiešām tā arī nodomās un pieplusēs kopējam iepirkumam.

 3. Žurnālistiem tagad grūti laiki, katrs kam pieejams internets var drukāt savus sacerējumus un ”influencēt” sev līdzīgos.
  Tāpēc , lai žurnālisti varētu konkurēt ar visiem influenceriem nākas pielāgoties to stilam, kļūt sensacionāliem.
  ”Bez tabu” ir pēdējais, kuram pievērst uzmanību.
  Bet kāds taču izsauca to ”Bez tabu”, variet minēt ,kuri tie bija, gan jau sociālo samazgu tīkla aktīvisti…

 4. Jā, bet, diemžēl, daudzas lietas tiek sakārtotas tikai pēc tam, kad tur pabijis Bez Tabu. Nu tāda it tā mūsu domāšana, sak, kamēr klusi un mierīgi- darīt var. Ja kāds “uzrok”- tad sakārtojam. Tāpēc paldies visiem, kas neļauj notikt aplamām lietām.

 5. Piektdien izlasīju avīzē”Tukuma Laiks”mūsu domes pr.v.Zvaigzneskalna apsveikumu.Nu riktīgi pārsmējos,it īpaši otrās rindkopas pirmais teikums.”Personīgi es domāju daudz,jo tas ir tikpat dabiski,cik elpot”.Nu ko jūs brīnaties,ka Tukums ir tāds kāds ir.Šādus prāta spīdekļus ievēlat vien paši!

 6. Smieklīgi runāt, ka NTZ žurnālisti spējot operatīvi atspoguļot notikumus Tukuma novadā. Cik reižu laikrakstā ir publicētas pat četras un vairāk dienas vecas ziņas…

 7. Njā, te nu tā mazliet ir neprecīzi.Diez ko operatīvi nav par aktuālām lietām visā bijušajā rajonā un reizēm pārāk nojaušamas ir simpātijas pret vienu no novada vadītājiem un antipātījas pret kādu citu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.