Sestdiena, 2019. gada 21. septembris
Matīss, Modris, Mariss
Foto: Ivonna Plaude NTZ redaktore

Luga, kurā ne visi aktieri lomas zina

Ivonna Plaude
Twitter
FaceBook
print
2018. gada 11. decembris 16:09

Laikā, kad top šī sleja, internets vārās, savā burbuļzupā saņēmis jauno, bet, ko tur liegties, jau gaidīti paredzētas ziņas kluci – Prezidents Vējonis atsaucis Gobzema tiesības veidot valdību. ”Eu, tad cikos Aldis ar ģimeni tiks pavadīts no valsts?” burbuli uzmet tie, kas atceras Gobzema priekšvēlēšanu solījumu atstāt valsti, ja nekļūs par Ministru prezidentu. ”Ļaujiet viņam minēt vēlreiz!” Prezidentu uzmundrina citi. ”Nu jau ir interesantāk nekā seriālā «Viņas melo labāk»,” secina sīkburbuļotāji – malā stāvētāji… Aizraujoši, asprātīgi un pat smieklīgi, ja vien… Ja vien mēs nerunātu par savai valstij tik svarīgu notikumu kā jaunās un pilntiesīgi lemttiesīgās valdības izveidi.

Jāatvainojas tiem lasītājiem, kas, zvanot uz redakciju un arī tiekoties klātienē, jau uzreiz pēc vēlēšanām tika lūguši komentēt valdības veidošanas gaitu. Jāatzīstas grēkā, – cik nu bija iespējams, no tā esmu centusies izvairīties (nebija mana kārta rakstīt sleju, netrūka vietēja rakstura kreņķu…). Pirmkārt, jau tāpēc, ka viss šis process no sākta gala šķita kā labi iestudēta teātra izrāde. Turklāt tāda, kur ne visiem aktieriem bijusi iespēja iepazīties ar lugas tekstu un savām lomām tajā. Un brīžos, kad nezinīšiem pielēca, tas izskatījās līdz asarām traģiski. Piemēram, tad, kad no tālākas valdības veidošanas atteicās Latvijas politiskajā vidē neierasti līdz kailumam atklātais Jānis Bordāns. Nu tad, kad viņu cūciskā kārtā, pat neiepazinušies ar pašu pieprasītajiem aprēķiniem budžeta pārmaiņās, bija uzmetuši azartiskie un pašpārliecināti attīstītie parieši. Godīgi sakot, pat nojaušot iespējamās aizkulišu spēlītes, pēdējās dienās bijis sāpīgi skatīties arī uz Alda Gobzema mokām; sakiet, ko gribat, bet viņa izmisums tiešām šķita patiess!… (Kolēģi mierina, ka tas man tāds daudzbērnu māmuļas sindroms – vienmēr nostāties vājākā pusē…)

Lai kā arī nebūtu, skatoties uz notikumiem dziļāk un atmetot skaistrunas mēģinājumus, jāsecina, ka Valsts prezidenta vai, pareizāk, viņa kancelejas taktika, nosaucot iespējamos valdības veidotājus, līdz šim ir vedusi strupceļā. Turklāt tas darīts paredzami mērķtiecīgi. Nu nebija jābūt nez kādam tur sabiedrisko procesu un cilvēkpētniecības guru, lai secinātu, ka, noliekot uz vienas starta līnijas trīs uzvarēt gribošus censoņus, neko citu kā vēlmi uzvarēt par katru cenu dabūt nevarēs. Ja mēs būtu kādi tur politiķu atkailināto dvēseļu preparētāji un pētnieki, tad Prezidenta kanceleja mums ir sagādājusi labu labos secējamos objektus un situācijas. Bet ja mēs tomēr kaut mazliet cienām paši savas izvēles, gribam savai valstij iespējami ātrāk spriestspējīgu valdību un negūstam prieku no citu cilvēku, kaut arī politiķu, acīmredzamas izgāšanās, paklūpot uz mērķēti pamestām banānu mizām, tik nedemokrātisks un arī necienīgs kandidātu izvēles process ir nepieņemams.

Nedemokrātisks tāpēc, ka ne Prezidents, ne viņa padomdevēji kancelejas darboņu personā nav pacentušies skaidrot savas izvēles. Pat ne tās, kas diskreditē ne tikai pašu Prezidentu, bet arī valsts drošības struktūras un liek visai sabiedrībai iesaistīties pēc būtības stulbās, bet faktiski valsts drošību apdraudošās diskusijās par to, ka varbūt mēs piekļuvi visas ES un arī NATO noslēpumiem dosim katram, kam vienalga pa kādiem ceļiem un, uz kādas naudas maisa šļūcot, būs izdevies iekļūt Saeimā. Nepieņemamas tāpēc, ka bez paskaidrojuma tika dota vaļa divdomīgām interpretācijām. Nu, kā, piemēram, tai, kurā A. Gobzems, skaidrojot savu nonākšanu kandidātos, to nosauca par demokrātijas uzvaru – jo esot uzvarējis vairākums. Vai tiešām?! Tad kāpēc pirmais nebija saskaņiešu Dombrovskis?…

Un nu paliek pēdējais jautājums: kāpēc kādam to vajag? Domājat, ir sagatavots kāds īpaši labs Dievadēls – visas tautas gaidīts Saulvedis-kandidāts? Nekā nebija, spriežot pēc iepriekšējo lēmumu stulbuma pakāpes, tik gudrai šaha partijai Prezidenta kompānija nav gatava. Manuprāt, viss ir līdz riebumam vienkārši – pēc iespējas ilgāk jānotur vecā, par tehnisko nosauktā valdība. Neticiet? Paskatieties, cik ātri un bez diskusijām mēneša laikā būs izlemti teju pāris spriešanas gadu vērti jautājumi! Un pa vidū ilgi marinētām lietām, ātri vien tiek nokoptas arī tās – savas lietas savējiem. Kuras un kam, to, iespējams, uzzināsim pavisam drīz. Nu tad, kad lietas pārņems īstā, 13. Saeimas apstiprinātā Ministru prezidenta valdība.

 Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Vēlētājs teica:

  Prezidents Vējonis ar īsta latgaļu zemnieka viedumu abus revolucionārus vecās pasaules grāvējus uzreiz lika pie darba- ar muti braukt jūs mākat, paskatīsimies kā būs ar darbiem, izveidojiet valdību.
  Izrādās ka riet ”Suņu būdā” un darīt darbu, nav viens un tas pats.

 2. Emma teica:

  Var darīt darbu, ja paši latvieši mācētu būt vienoti un beidzot dzīvot bez intrigām, bet tāpat kā dažās domēs padomju gars vēl dzīvs. Un tikai ar intrigām, spēj panākt sev vēlamo rezultātu.

 3. Helmuts teica:

  Suņi rej, karaväna iet tälāk!/Austrumu gudrība/

 4. secinājums teica:

  Emmai
  Kas gan tā par debilu latviešu īpašību visās šodienas negācijās meklēt vainu sociālisma periodā. Patiesībā ir tieši otrādi, jo viss šodien notiekošais ir tiešs rietumu vērtību atspoguļojums ikdienas dzīvē. Un, protams, latviešu tautas pašu stulbāko un nekrietnāko pārstāvju izpildījumā, jo neviens normāls un ar saprātu apveltīts cilvēks varai netiek laists pat tuvumā.

 5. >secinājums teica:

  50 gadus mums borēja smadzenēs , ka visa ļaunuma sakne ir Rietumi.
  Kā redzams, dažs labs tam visam ir noticējis un dragā vaļā kā Krievijas televīzija, pie visām nelaimēm vainīgi Rietumi un tādu diženu valsti sagrāva.

 6. secinājums teica:

  Skatos, ka ir vēl viens otrs nacionāli noskaņots, bet prātā tērēts pilsonis, kuru iepriecina viss valstī notiekošais. Nu ko, – valdības žuļikiem vēl ir iespējas gan paaugstināt nodokļu slogu, gan darīt visu citu savas neremdināmās apetītes apmierināšanai.

 7. Aramess teica:

  Pieredzējušai komjauniešu vadonei nepatīk ilga krāmēšanās ar valdību. Spriež un spriež, neko nenolemj…Būtu viņa pie teikšanas, atsūtītu biedru no Maskavijas un vienā dienā viss būtu skaidrs. Kārtība, stingrība, pareizā līnija uz komunismu. Bučotu roku vadošajam biedram un avīzēs nekādas čīkstēšanas. Bet tagad…partiju,kandidātu, ka biezs, strīdi, diskusijas. Nu nekādas kārtības.Gribas atjaunot vecos laikus, vai ne, kvēlā komsordze?

 8. boļševiks teica:

  Vienīgais ko no vecajiem labajiem laikiem vajadzētu atjaunot ir taisnīgā tiesas sistēma “troika”, kura pāris mēnešos izskaustu latviešiem piemītošo sava tuvākā apzagšanas māniju un ieviestu valstī kārtību.

 9. būsim žēlīgi teica:

  Boļševik, padomājiet labi, ja ieviesīs jūsu pretzagšanas ”troikas”, tad tak visa Saskaņas pārvaldītā Rīgas dome un izpildinstitūcijas būtu apšautas, bet zelta puisēns Ņiluška būtu izlikts publiskai apskatei Doma laukumā par biedinājumu citiem.
  Boļševik, esiet tak žēlīgs pret savu Saskaņu un tās simbolu zelta puisēnu Ņilušku!

 10. boļševiks teica:

  būsim žēlīgi
  Padevīgi ziņoju, ka ar Saskaņas kangariem man līdz šim nav bijis ne mazākās saskares. Esmu Latvijas patriots, kurš nezog principa pēc, bet tas, ka neuzskatu Krieviju un Latvijā dzīvojošo krievu tautu par valsts ienaidniekiem drīzāk liecina par man piemītošo veselo saprātu un muguras nelocīšanu valdošā režīma maizes tēvu priekšā.

 11. būsim žēlīgi teica:

  Ak saki , Saskaņa ir nodevēji, bet Krievija mūsu draugi?
  Bet kā tad ar Vovanu un Dimonu, kuri, izmantojot savu stāvokli un apzogot krievu tautu, tikuši pie n-tajiem miljardiem?

 12. boļševiks teica:

  Saskaņa plānveidīgi izzog Latvijas iedzīvotāju nodokļos nomaksāto naudu un šai ziņā ne ar ko neatšķiras no citiem pie esošajiem latviešu bāleliņiem, bet tevis pieminētie mums draudzīgās kaimiņvalsts vadītāji ir goda vīri, kuru vienīgais noziegums ir pretošanās aizjūras šakāļu mēģinājumiem izlaupīt Krievijas dabas bagātības un paverdzināt tās tautu. Par to viņiem gods un slava mūžīgi mūžos!

 13. būsim žēlīgi teica:

  Ak tad tad Vovans, Dimons un viņu galms ir goda vīri, pie kuru pirksteļiem nav pielipusi ne kapeika?
  Kā tad viņi tikuši pie n-tajām milzu pilīm, jahtām un lidmašīnām?
  Kāpēc tad goda vīri savus miljardus glabā , kā jūs sakāt, aizjūras šakāļu bankās nevis Krievijas bankās?
  Kāpēc goda vīri savus bērnus un mazbērnus skolo aizjūras šakāļu skolās nevis Krievijas skolās?
  Atbilde ir vienkārša- goda vīri baidās glabāt salaupīto naudu apšaubāmās Krievijas ”mārrutku-hrena” bankās un Krievijas ”mārrutku-hrena” skolas ir nekam nederīgas.

  Kamēr Krievijai ir tādi bezsaimnieciskuma goda vīri, tikmēr varam būt droši, ka Krievija tiek izlaupīta ar kosmisku ātrumu.

 14. boļševiks teica:

  Par bankām neizteikšos, jo to kapitāls visā pasaulē tāpat pieder jūdiem, bet Krievijas izglītības sistēma vēl joprojām ir pati labākā pasaulē. Krievijas un arī Latvijas pie varas esošo zagļu bastardi ārzemēs mācās pavisam cita iemeslā pēc, – viņu palīgaugstskolas ar mākslīgi uzpūstajiem reitingiem sekmīgi var pabeigt pat pēdējais palīgskolas absolvents. Turklāt plebejiem joprojām liekas, ka pat pēdējie aizjūras mēli smaržo pēc rozēm.

Pasākumu kalendārs

2019.09.21 | 9:00

Šautriņmešana Irlavā 

2019.09.21 | 9:30

Medību šaušanas sacensības Kandavā 

2019.09.21 | 10:00

Ābolu svētki Ārlavciemā 

2019.09.21 | 10:00

Lekcijas par veselīgu uzturu Tukumā 

2019.09.21 | 10:00

Volejbola sacensības Cērē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Septembris
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool