Lai Brīvības laukums pilsētas rota!

Marta pašā sākumā Tukuma novada domē notika sanāksme par Brīvības laukuma attīstību, pareizāk, par to vīziju, kādu projektētāji piedāvāja pilsētas centrālā laukuma sejai šobrīd ar konkrētu gadu neapzīmētai nākotnei.

Tiesa, labi iecerētā tikšanās tik laba neizvērtās, jo, kā tas nereti notiek – viena lieta ir ieceres un sapņi, bet pavisam kas cits – šo sapni mēģināt lietot, pielāgot tai dzīvei un vajadzībām, kādas tās reāli ir. Un tā nu tikšanās pārvērtas skarbā domu apmaiņā, kas tagad noslēgusies ar diviem pilnīgi pretējiem viedokļiem vēstulēs, kam grūti rast kopsaucēju.

Un tam visam pa vidu vēl ir arī iedzīvotāji, kas uz papīra lapas neuzliktā viedoklī pauž aizvainojumu, ka dome, iespējams, steigā, iespējams, neaizdomājoties tiražē, kā mēdz teikt, izdomātus pasaku stāstus, tā arī nepavaicājot iedzīvotājiem, kā viņiem klājas vecajās mājās ap Brīvības laukumu, kur arvien vēl tualete ir pagalmā, tāpat kā netīrā ūdens izlejamā bedre un arī pēc ūdens jāiet uz kaimiņu pagalmu. Viņiem ideja par žilbinošo laukumu nama parādes pusē bijusi kā sarkana lupata bullim…

Ko šādā situācijā darīt? Ļauties emocijām?! Palikt bez ideju lidojuma – arvien piezemētiem un pelēkiem? Noliegt jebkādu domu tikai tāpēc, ka kāds piedāvājums nepatīk, nešķiet gala labs vai saprotams?! Nomainīt bruģi, uzlabot strūklaku, pielikt vēl vienu puķu dobi un vienu rotaļu ierīci, nopriecājoties, ka viss palicis pa vecam? Jo – piekritīsiet, lai kā mums šis laukums tagad nepatīk, pārmaiņas patīk vēl mazāk…

Un tomēr – lai taptu kas īsts un paliekošs, ir vajadzīgs idejas lidojums, tikai šai idejai vajadzīgs kāds, kas to iesēdina vecā labā Tukuma vidē, skaidrojot, apliecinot, pierādot, jo nekur nav bijis teikts, ka jaunais nāks viegli… Protams, lai tas jaunais patiešām būtu labāks par veco, tas nedrīkst aizmirst un nerēķināties ar cilvēkiem, kuri šeit dzīvo, tāpēc arī no projektētāju puses gribētos redzēt atvērtāku skatu – kaut vai tais pašās striktajās laukuma attīstības robežās. Jo varbūt tad arī augstās domas raidītājiem būtu labi redzams, ka laukums beidzas policijas durvju priekšā un, neparedzot iespēju ērti piebraukt pie ēkas, ir pieļauta kļūda… Tāpēc visdrīzāk jau domei nāksies uzņemties atbildību un vidutāja lomu, sasēdinot visas puses pie galda un meklējot kompromisu, lai kaut kad nākotnē, kad rekonstrukcijai būs naudas, šis laukums tiešām būtu Tukuma smukuma daļa, ar ko ir pamats lepoties un kuru ir patīkami apdzīvot ne tikai pilsētas viesiem, bet arī pašiem tukumniekiem.

Komentāri

 1. Viss, protams, ir skaisti un vajadzīgi, bet kad paskatos kādu naudu guldīs Slocenes, Parādes,Lauktehnikas ielās ap 1,5 miljoniem un šajā laukumā,Meirovica piemineklī, tad skumji par kultūras namu. Tas jau gadu desmitiem grimst arvien briesmīgākā izskatā kur iegriezties ir nepatīkami, ne kārtīgi ieiet, ne uz čīkstošiem krēsliem nosēdēt. Kaut pie varas Vienotības biedre, bet naudas nav ne no lielajām deputātu kvotām, ne no lielajām Eiropas naudām. Tāpat par Slocenes ielu kur galvenokārt ielu sabojā pienotavas darbības, tāpēc arī viņiem vajadzētu piedalīties ielas atjaunošanā.

 2. Tukums ir tāda Latvijas mazā bildīte.
  Naudu budžetā iemaksā darba spējīgie iedzīvotāji, bet izsaimnieko domīte. Līdzekļi aiziet dažu it kā elitāru kamparoīdu uzņēmēju kabatās plus daļa tiek izniekota it kā sociālajā palīdzībā, lai nopirktu šo dīkdieņu balsis nākamajās vēlēšanās. Un atkārtoju – par darbaspējīgo nodokļu maksātāju naudu.
  Kad pieprasīsim komjauniešiem reālu darbu? Tukuma attīstības vīziju 5-10-20 gadiem? Reālus darbus. Soli pa solim?

 3. Izlasīju šo rakstu un pārņēma sajūta, ka visi uzņēmēji ir invalīdi,kuri nespēj paspert ne soli. Ko tur runāt mūsu pilsēta ir tik maza, ka no pilsētas viena gala līdz otram var iziet par 20 minūtēm. Stāvlaukumi ir katrā pilsētas stūrī, varbūt uzņēmējiem jāpārveido durvis, lai iebrauktu savā īpašumā, kas viņus traucē. Palūkojieties Kuldīgā, kur vesela iela slēgta un tāpat darbojas gan veikali, gan kafejnīcas,Jūrmalā tāpat un tā tas vēl vairākās pilsētās. Pilsētā tiešām nav laukumu, nav skvēri, jo pat mazais skvērs pretī vecajam universālveikalam bija jāapbūvē ar milzīgo monstru, kas izjauc vecpilsētas ainavu. Jā,protams, būtu jādomā par vecās apbūves kaut minimālu sakārtošanu, arī policijas ēka ir briesmīgā stāvoklī. Paldies domes speciālistēm, kuras ir ar savu nostāju.

  1. policijas eka pieder valstij ne pasvaldibai,tas nesakoptas majas lielako dalu ir privatas un liela dala uznemeju savus kantorus ar dazadiem panemieniem iekartojus centra bez auto stavvietam tadel tas uztraukums

  2. Uzņēmējiem nav grūti izstaigāt pilsētu krustu ,šķērsu.
   Diemžēl iedzīvotāji ir kļuvuši slinki un ja viņi nevar atrast,kur tuvumā novietot auto,tad viņi ir pazaudēti klienti
   gan vietējam veikaliņam ,gan kafejnīcai.Varbūt lasītāja -domes darbiniece-varētu iejusties vietējā uzņēmēja ādā.Bet liekas ,ka viņiem tas ir gluži vienalga un veicināt uzņēmējdarbības vidi nav viņu uzdevums.Labāk lidot augstos mākoņos un idializēt situāciju pilsētā.

   1. Ja šis uzņēmēja piedāvājums būs vilinošs un apmeklēt uzaicinošs, tad cilvēki arī ar kājām aizietu. Pastāstiet, kurš ir tas iestādījums Brīvības laukumā vai Pils ielā, kuru es gribētu apmeklēt? Arī, ja tur būtu papildus stāvvieta? Es tādu nezinu. Kā arī, pagaidām Katrīnas laukumā ir daudz vietas auto, jaunizveidotais laukums pie Citadeles bankas, Pils iela- kur problēma?

    1. Katrīnas laukumā ļoti bieži auto nav kur novietot + tiks celta viesnīca.Tās kafejnīcas un veikali ,kas pastāv Pils ielā un Brīvības laukumā izdzīvo tikai pateicoties īpašnieku pašaizliedzībai un entuziasmam un tam ,ka viņi ir atraduši savu klientu.Bet cešoties no domes puses izncināt uzņēmējdarbības vidi un neieklausīties uzņēmēju argumentos,kas tiks panākts? Tukšs pilsētas centrs ar nefunkcionālu granīta
     placdarmu.

     1. Ja kafejnīcā neiet, jo nevar auto pie durvīm nolikt, tad tā kafejnīca nav ne sūda vērta. Labā kafejnīcā būtu problēmas ar brīviem galdiņiem un 300m ar kājām aiziet nebūtu problēma.

      1. Ieteiktu pamēģināt nesēdēt valsts vai pašvaldības iestādē,bet nodibināt savu uzņēmumu un pamēģināt pelnīt naudu sev un saviem darbiniekiem,tad neatliktu laika vīzdegunīgi komentēt privāto uzņēmēju darbu .

      2. Un ir jau arī labā kafejnīcā problēmas. Zodiakā pusdienas laikā nav kur piesēst, cilvēki sūta un ņem līdz ēdienu. Ir pils ielā vēl jauna kefejnīca «Ieviņas» vietā. Ir apavu un drēbju veikali, aptieka…Bet tur jau gadiem,šķiet, tīšuprāt no domes tiek darīts viss iespējamais, lai cilvēku plūsmu aizvirzītu prom. Pareizāk, tādās kategorijās par pilsētas attīstību mūsu domē nemaz neviens nedomā. Un laikam jau arī nemaz nav spējīgi domāt. Viss iet no rokas mutē jeb ”no projektiņa uz projektiņu”.

       1. Kā Brīvības laukums ietekmētu Zodiaka galdiņu trūkumu? Kā tas ietekmētu kurpju veikalu, kur nevar labas kurpes nopirkt? Kurpes visi saprātīgie cilvēki brauc pirkt uz Rīgu vai ārzemēm, jo Tukumā nav piedāvājuma un tas nav saistīts ar brīvības laukumu. Un tā briesmīgā picērija Pils ielā, tur var jebko Tukumā uzbūvēt, bet tas to vietu neuzlabotu nekādi.

 4. Par skvēriem un apstādījumiem – viss pareizi, tiem jābūt, jo zaļumu centrā ļoti maz!
  Par domes darbiniecēm – tā nav “nostāja”, bet rupjība un visatļautība. Bieži vien valsts un pašvaldību darbinieki neaizdomājas, varbūt arī neprot vai neizprot, kā jāuzvedas? Laikam jārīko kursi, bet par personīgiem līdzekļiem!

 5. Eu domē izskatās ir pelējums iemeties, jo kā izrādās tad konkusiņi tiek tikai izskata pēc izkarināti uz vakancēm, tādējādi muļķojot ļaudis.

 6. Man personīgi tā laukuma “bilde” šķiet pārāk futūristiska priekš tā, kādas mājas ir ap šo laukumu… Tāda vairāk kosmiska nevis iederīga apkārtējā apbūvē

 7. Centrā noteikti vajag vairāk zaļumu- krūmu , kur patverties bomžiem.
  Agrāk pilsētā bija daudz vairāk lielu krūmu , kuri kalpoja kā bomžu restorāni un viesnīcas , kur var nosnausties un atliet izlietoto dziru.

  1. bomžiem vienkārši vajag darba nometni ārpus pilsētas?
   Un pašvaldībniekiem varbūt ir vērts viņus aizvākt, bet domelei uzrakstīt tādus sabiedriskās kārtības noteikumus, lai šos var aizvākt?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.