Kur bērnam palikt vasarā?

Ja šo jautājumu mēs viens otram uzdotu pirms gadiem 30, atbilde būtu viennozīmīga – kolhozā (vai citā darba vietā), pie vecmāmiņas laukos vai pie radiem biešu vagā. Tagad laiki ir mainījušies tik pamatīgi, ka tikpat kā nevienas no šīm jomām vai nu vairs nav, vai arī funkcionē citādāk. Piemēram, nav kolhozu, gandrīz neviens laukos vairs neaudzē bietes un, ja audzē, tad lielākoties tās pret nezālēm apstrādā ar ķimikālijām nevis ravē ar rokām. Un tā kā pensionēšanās vecums ar katru gadu pieaug, “nav” arī vecmāmiņu, kas varētu pieskatīt mazbērnus, jo tām cītīgi jāstrādā, pelnot pensija. Un, ja ejam vēl “dziļāk”, tad nereti nav vairs arī lauku, jo, tā kā kārtīgs algots darbs ir pamatā pilsētā, vecāki, kam bērni, pat vecvecāki pārceļas uz turieni vai vispār aizbrauc strādāt uz ārzemēm.

Visā šajā notikumu, faktoru un likumsakarību ķēdē tikai pats slejas sākuma jautājums – kur bērnam palikt vasarā? – ir palicis nemainīgs un šobrīd bieži vien – bez atbildes. Laimējies ir tiem vecākiem, kas bērnu var atstāt mājas bez bēdu, jo vai var (vai domā, ka var) uz viņu paļauties. Citos gadījumos atliek vien turēt tālruni pa ķērienam un cerēt, ka viss ir un būs kārtībā…

Jau pirms vairākiem gadiem tieši saistībā ar brīvā laika pavadīšanu rakstījām par Kuldīgas pieredzi, kur ar pašvaldības atbalstu pavisam tiek rīkotas 43 vasaras nometnes. Tās notiek pa dienu un gandrīz visās novada skolās. Uzzinot par šo lielisko piemēru, jau pirms vairākiem gadiem aicinājām arī Tukuma novada pašvaldību ieinteresēties par Kuldīgas kolēģu pieredzi, taču tas arvien vēl nav noticis. Lai arī apņemšanās kaut ko lietas labā darīt ir bijusi, darbi tam nav sekojuši, tāpēc ļoti aktuāls ir jautājums – kāpēc tā? Fakts, ka Kuldīgā šādi spēj nometnēs iesaistīt un lietderīgi nodarbināt ap 1000 bērnu patiesībā nav pat komentāru vērts… Un 43 nometnēm no pašvaldības budžeta tiek atvēlēti 18 000 eiro. Tā nav tā-ā-ā-da nauda, lai Tukuma novads tās dēļ kļūtu nabags. Vai vaina tajā, ka nav izdevies pārliecināt skolas šādas nometnes rīkot? Kuldīgas gadījumā daļa no nometnei atvēlētās naudas jāparedz pedagogu atalgošanai, tāpēc tas būtu stimuls šādu nometni – vismaz vienu vasarā – rīkot… Vai varbūt pedagogu atalgojums ir bijis tik dāsns, lai nebūtu jāpiepelnās šādās nometnēs?…

Protams, visi šie ir tikai spriedelējumi, jo neviens tā arī nav varējis pateikt, kāpēc citos novados var, bet Tukuma novadā pašvaldība nevar līdzdarboties nometņu organizēšanā. Protams, likumā «Par pašvaldībām» nav teikts, ka pašvaldībai tas ir jādara, bet tur ir teikts, ka pašvaldībai jānodrošina bērnu interešu aizsardzība. Un bērna interesēs noteikti ļoti svarīgi būtu palīdzēt viņam vasaru pavadīt gan interesenti, gan, kas jo svarīgāk – droši. Bet ko niekus ar likumiem – mēs labi zinām, ka deputāti var vienā domes sēdē izlemt jautājumu, kas nodokļu maksātājiem izmaksā simtiem tūkstošu, pat miljoniem eiro, neko nepaskaidrojot, tāpēc droši varam teikt – viss ir atkarīgs no deputātu labās gribas…

Jācer, ka jaunais domes sastāvs kustēsies ātrāk un līdz jaunā budžeta veidošanai spēs ne tikai iepazīties ar labo pieredzi skolēnu nometņu organizēšanā, bet arī to likt lietā…

Komentāri

 1. Puķīte, beidz rakstīt puspatiesības! Ja raksti par nometnēm, tad uzraksti arī to ,kādu atbalstu jau tagad var saņemt Tukuma novada bērni un vecāki apmeklējot nometnēs! Tie pedagogi, kuri vēlās piepelnīties, to arī dara vasaras nometnēs.

  1. KUR, KUR, KUR ir kaut viena dienas nometne bērnam, kurš neatbilst maznodrošinātā statusam vai ar sociāliem traucējumiem??? Un kurš neapmeklē nevienu sporta pulciņu, līdz ar ko arī zūd iespēja tikt uz kādu nometni

   1. KĀPĒC,KĀPĒC,KĀPĒC pašvaldībai būtu jāorganizē vasaras nometnēs? KUR, KUR, KUR rakstīts , ka pašvaldībai to jādara? To veiksmīgi dara privātie.

 2. Atkal tiek sēts negatīvisms, cik mums slikti.. Tukuma jauniešu centrs ir atvērts katru darba dienu, ir visas iespējas visu cauru gadu lietderīgi pavadīt laiku. Kaut kādas šausmas, ka tik pašvaldību nomelnot.

  1. Un no cik gadiem drīkst apmeklēt Jauniešu centru? Un tā bumbas dauzīšana pie Centra durvīm būtu tā “nometne” un saturīga laika pavadīšana?

  2. Atradušies domes pozitīvisti! Atceramies tad šķēlistus un šleseristus, tie arī visu tik pozitīvi un ar dieva vārdu uz lūpām; izzaga valsti un turpina darīt.

   1. kas nu tie par rēķiniem!? Dome nedod vis katram bērnam pa piecītim, bet gan līdzfinansē nometnes dienu, ja to nometni noorganizē kāds cits. Turklāt, kā saprotu, tikai tās nometnes, ko organizē Tukumā pierakstītie uzņēmēji. Vai ne tā? Tātad, iespējams, tiek piemaksāts, vidēji 25 līdz 35 eiro par bērnu Sveikuļiem, Klasītei, varbūt Tukuma muzejam (kur iespēja piedalīties, vismaz iepriekšējos gados ir bijusi ekskluzīvi maziespējama). Bet, kā saprotu, tad Puķīte runā par sistēmisku domes iniciatīvu un iesaistīšanos, pildot savas funkcijas un nodrošinot vismaz mazākā skolas vecuma bērnu vecākiem iespēju arī vasarā strādāt, jo likums nepieļauj bērnus līdz 12 gadu vecumam atstāt visu dienu bez uzraudzības.

    1. Kur tad strādās tas pirmo klašu bērns? Kā pašvaldība to var noorganizēt? Tagad pat nevar likt klasi iztīrīt un tāfeli noslaucīt, kāds darbs?

     1. Kurš tad te par darbu? Bet tā tiešām ir problēma, ko lai dara ar mazo klašu skolnieciņiem, nebūtu taču slikti, ja kāda nometne būtu, ja arī mūsu pašvaldība par tādu iespēju kā dienas nometnes padomātu. Vai tad būtu slikti?Vai tiešā, tas ir mazāk svarīgi nekā Nikolajeva apvedceļi?

 3. Projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/011 “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumu pieejamība Tukuma novadā, jo īpaši teritoriālās, nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, īstenojot vietēja mēroga pasākumus” ietvaros tiek organizēta garīgās veselības veicināšanas nometne.

  Nometnes mērķis: Veicināt bērnu garīgo veselību aplūkojot jūtu, rīcības un domu mijiedarbību, apgūstot relaksācijas un stresa pārvarēšanas stratēģijas, apzinot dažādu dzīves notikumu atmiņas, sekas, mācoties pārvarēt izveidojušos uzvedības modeļus, iesaistot nometnes dalībniekus radošās darbnīcās, sporta aktivitātēs, pārgājienos, speciālās nodarbībās un spēlēs.

  Nometnes norises laiks un vieta: no 08.07 līdz 14.07.2017 Engure, Jūras iela 62, Viesu māja “Stagars”

  Nometnes tips: Diennakts nometne

  Nometnes veids: Atvērta nometne – iespēja pieteikties bērniem no 6-12 gadu vecumam, kuru dzīvesvieta deklarēta Tukuma novada pašvaldības administratīvajā teritorijā

  Nometnes vecums: 6-12 g.v. bērniem

  Pieteikšanās līdz 04.07.2017 sūtot e-pastu uz [email protected] vai zvanot pa tālruni Daigai Kiseļevai 29408129
  Pieteikumā norādīt:
  – Bērna vārdu, uzvārdu
  – Bērna personas kodu
  – Bērna deklarēto dzīvesvietas adresi
  – Vecāka (likumiskā pārstāvja) vārdu, uzvārdu
  – Vecāka (likumiskā pārstāvja) kontaktdatus (tālruņa numurs; e-pasts)

    1. acimredzot ne uz vienu nometni neesat meģinajis savu bērnu aizsūtīt. Pat uz divām dienām sūtot, ir jāaizpilda papīru kalni. Un ne uz vienu nometni savu bērnu neaizsūtīsit, ja nepieteiksities. Ja ne,tad bērns sēž mājās pie datora. Visiem labi. Un nekā pazemojoša.

  1. Un Šveicē balsoja referendumā par to, ka katram pilsonim maksās 2300 eiro tikai par to, ka viņš eksistē. Kas par to, ka valstij tas izmaksātu 23 miljardus? Galvenais ir labā griba. Savādi, ka vairkums Šveices pilsoņi nobalsoja pret.

 4. Nepārprotiet, pati neesmu skolotāja, taču Puķītes teikums-
  Vai varbūt pedagogu atalgojums ir bijis tik dāsns, lai nebūtu jāpiepelnās šādās nometnēs?…- manī izraisīja sašutumu. Vai godājamā autore uzskata, ka skolotājam jau pēc definīcijas jābūt nabagam???? Vai žurnālistei Puķītei, kurai, ja nemaldos ir pedagoģiskā izglītība, ir tik dāsna samaksa par visu šo negāciju izviršanu, lai nebūtu vēl jāpiepelnās, piem., šādās nometnēs???:-D

   1. Jau kuro reizi dažādu mediju komentāru lapās skaidroju, ka par dzeltenām sauc nepārbaudītas ziņas un pirmajiem tabloīdiem bija dzelteni krāsotas lapas. Tas tā vēsturiski. Un tikai vēlāk nepārbaudītas informācijas jeb baumu ”dzeltenumu” sāka papildināt arī pikantas sadzīvisku ”gultas ainiņu vēstis”. Tā ka, nekāda sakara ar šī, manuprāt, visnotaļ korektā un cienījami strādājošā reģionālā laikraksta saturu. Un arī komentāru sleja ir korekta, reizēm pat pārāk. Varētu jau arī asāk vietējie žurnālisti savu viedokli izteikt. Nejēdzību, par ko izteikties, te tiešām netrūkst. Īpaši pēdējo pāris gadu laikā pat tā kā pieaugošā kārtā parādījušās.

     1. Nu ja, ar to jau laikam bija jāsāk, ka redakcijas sleja un tām līdzīgās pārdomas ir viedoklis nevis ziņa vai informācija, tāpēc-jau atkal ne teorētiski, ne pēc būtības-nevar būt dzeltena

  1. Arī strādāju skolā un, domāju, ka dienas nometnes ir ļoti laba lieta. Droši vien būšu nepopulāra arī kolēģu vidū, bet tiešām reizēm kaunos par mūsu cunfti; faktiski jau visu vasaru atpūšamies, neskaitot kādus kursus un papīru stumdīšanu, neko jau prātīgu tai skolā vasaras laikā nedarām, taču, sākoties skolai, daža laba jau tā ir apnikusi un piekususi, ka knapi var sagaidīt oktobra brīvo nedēļu. Un cik daudzām no mums bērni ”krīt uz nerviem”… Jā, un esmu no tām, kam piepelnīšanās vasaras nometnē arī lieti noderētu.

  2. Jā, piekrītu! Arī mani šis teikums ļoti nepatika! Nu nav mums tās algas tik lielas, ka negribētu strādāt, bet arī skolotājam ir tiesības vasarā beidzot atpūsties no svešiem bērniem un beidzot!!!! pievērsties arī savējiem!

   1. Var padomāt, ka bērnu vecāki to vien tik dara, kā atpūšas kopā ar saviem bērniem. Kur, Tu, skolotāj dzīvo, ka neredzi, kas notiek ar bērniem, ģimenēm, sabiedrību?

   2. Esmu tā, kas pirmā komentārā izmantoju profesijas nosaukumu kā segvārdu, un varu vien teikt, ka kolēģes komentārs jau atkal apstiprina manis teikto. ”Beidzot gribu atpūsties no svešiem bērniem! Esmu pelnījusi?!” Kāda augstprātība un vīzdegunība, un jā, laikam jau arī absolūta nezināšana, ja var atļauties ko tādu teikt. Laikā, kad, kā zinām, lielākā daļa citu strādājošo, arī lielāka daļa bērnu vecāku, un tieši viņi visvairāk, nemaz nevar atļauties ņemt atvaļinājumus, katrā ziņā, ir reta tā darbavieta, kur kāds var vienlaidus paņemt divu vai trīs nedēļu atvaļinājumu, par mēnesi pat nerunājot. Bet mums taču pēc būtības, neskaitot kursus un jau manis pieminēto papīru bīdīšanu, gadā pat ir vairāk nekā trīs mēnešu garš atvaļinājums! Kādu cieņu un sapratni mēs vēlamies no sabiedrības, ja esam tik nezinoši un citu vajadzības neizprotoši?!

    1. Atļaušos palabot kolēģi, kas liekas, ka nemaz nav skolotāja, jo tad neatļautos apgalvot, ka mums ir vairāk nekā trīs mēnešu atvaļinājums gadā!Bieži nevaru pilnībā izmantot pat vasaras atvaļinājumu, jo jāpiedalās dažādos kursos jau augusta sākumā. Arī šogad jau pirmajās augusta dienās. Tas tāds sabiedrības tracināšanas modelis- skolotāji, kas viņiem nekaiš- 3 mēnešu atvaļinājums! Tas, kas ir skolotājs nekad!!!! neko tādu neapgalvotu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.