Kultūra pazemē

Sestdien Tukuma kultūras namā bija iespēja noskatīties tēlos ietērptu pamācību, kā tikt pie vīra, jeb izrādi «Bruņota un bīstama». Tukumnieces (pa retam arī kāds stiprā dzimuma pārstāvis) lielā vairumā – zāles ietilpības robežās – šo iespēju arī izmantoja. Biju pārsteigta, ieraugot, ka rinda uz garderobi kā ķekars izkārusies pa durvīm un stiepjas līdz pat blakus mājas stūrim. Skatītāji, domāju, nebija vīlušies, jo Zane Daudziņa, vienatnē saimniekojot uz skatuves, rādīja aktiermeistarības augstāko pilotāžu – spēja raisīt smieklus caur asarām vai otrādi. Aiz komiskajām izrīcībām varēja saklausīt stāstu par vientulību, izmisīgiem centieniem satvert aiz astes savu laimes putnu. Skatītājas tika nomierinātas un pabarotas ar happy end, piedevās tika dota atziņa – nav jātiecas pēc Džeisona Stethema līdziniekiem, bet sapņu princis jāmēģina saskatīt tuvākajā apkārtnē. Tātad, ieinteresētās sievietes, ņemiet palielināmos stiklus un pārbaudiet teritoriju nelielā rādiusā!

Iežmiegta kultūras nama krēslā, atcerējos, ka arī es savulaik esmu pielikusi slotu, lai Tukuma gaismas pils tiktu nodota ekspluatācijā. Toreiz, vēl zaļajā jaunībā, kopā ar klasesbiedriem slaucīju celtniecības putekļus mākslinieku ģērbtuvēs un domāju, ka esmu īpašā vietā – vietā, kur, iespējams, pati Vija Artmane gatavosies iznācienam, kur ikdiena pārtaps par mākslas brīnumu. Diemžēl manās sajūtās šī dailes pils tā arī nekad nav tikusi uzcelta. Kad ieeju kultūras namā, liekas, ka pagrabā atrodas ne tikai foajē, bet arī zāle, un nekāda loģika mani nespēj pārliecināt par ko citu. Kultūras piebūve, tāda samirkusi un nošņurkusi, bikli slēpjas aiz lepnā arhitektūras pieminekļa – Viesīgās biedrības nama. Vieta gan kā radīta gaismas pilij – nams pakāpies kalnā un zem kājām tam Slocenes ieleja! Bet īsti nav, no kurienes šo skatu baudīt.

Novembrī tika teikts, ka kultūras nama attīstībai ir trīs varianti – vai nu rekonstruēt veco kultūras namu, vai celt jaunu, vai pielāgot kādu citu ēku – un ka iedzīvotāji varēšot paust savu viedokli. Nu jau klīst baumas, ka palicis tikai viens variants – rekonstrukcija. Ja jau atjaunot, tad uz pilnu klapi – tā, lai kultūras baudītājiem nav jānolaižas pazemē, lai kafiju var malkot terasē ar skatu uz Sloceni, lai ir stiklota kamerzāle uz kultūras nama jumta, lai… Pārējo piedomājiet paši un atgādiniet to mūsu pārstāvjiem domē! Rožu pilsēta taču to ir pelnījusi!

Komentāri

 1. Ir vairāk kā skumji, ka mūsu kultūras nams ir briesmīgā stāvoklī.Mēs esam viens no lielākajiem novadiem Latvijā,bet kultūras ziņā viens no pēdējiem. Ja arī tur kāds pasākums notiek riebjas iet tikai tāpēc. ka no visām pusēm veca puvuma smaka,krēsli ir drausmīgi, šķībi, greizi,visu laiku čīkst, paskatoties uz augšu tīmekļu kalni.Nekas labāks nav arī Durbes estrādē, kur vasarā varbūt pāris pasākumu, kad paskatās apkārt Talsos, Kuldīgā kādi tik tur festivāli nenotiek, estrādes pārpildītas un arī attieksme no pašvaldības policijas pasākumu laikā labvēlīga, kur nesienās klāt par kādu sīkumu, jo saprot, ka apmeklētāju daudz un varbūt mašīna nolikta ne tik precīzi, galvenais lai netraucētu citiem.Paskatieties uz Ventspili viņi tak izsita naudu plašam daudzfunkcionālam kultūras centram, bet mēs pat neesam centušies to darīt daudzus, daudzus gadus. Laikam jau nepiedzīvot sakoptu,patīkamu kultūras centru Tukumā, Ļoti žēl.

 2. Kultūras nama vadītāja iet roku rokā ar Šulcu un visu viņa blici, kam nekas neinteresē, lai cilvēkiem būtu labāk…galvenais, lai pašiem siltas vietiņas un labas algas…
  Šo visu vajag atcerēties pirms vēlēšanām, kad atkal solīs zelta kalnus visi viņi!

 3. kaut arī kultūras nama telpas ir pabriesmīgas,tomēr,tādi kolektīvi,kād ir Tukuma kultūras centrā nav nekur citur republikā.14.februāra vakarā aizgājām uz pārpildīto pirmizrādi“Satiktie“.Tā tiešām bija kvalitāte.Tādu izrāžu nav daudz Latvijā,bet cik pabriesmīgas telpas,visas grīdas ļogās,uz pretīgi netīro gaiteņu sienām riebjas pat palūkoties,tomēr,gandarijums bija ļoti liels par talantīgās teātra trupas sniegumu.Vai tiešām nav iespējams kāds remonts?

 4. Diemžēl,pašvaldība 35 gadu garumā neko nav darijus,lai
  kultūras nams iedzīvotājiem būtu jauks,mājīgs un patīkams.
  Skolas, bērnu dārzi visi ir saremontēti,bet vienīgajam kultūras namam pilsētā kā nesanāca,tā nesanāk.

 5. Šoreiz nav runa par kolektīvie, bet par kultūras nama atjaunošanu un direktores, domes uzņēmību, neatlaidību lai nebūtu kauns pašiem par savu iestādi, vienkārši vairāk jākustās,jādomā, jāmeklē dažādi projekti un to nevar izdarīt sēžot kabinetā. Ja runā par kolektīviem maz gan viņi ir redzēti, kad notiek svētki pilsētā, tad gan ikvienā vietā vajadzētu redzēt pašdarbniekus.

 6. Dārgā,tukumniece! Tukuma pilsētas tautas mākslas kolektīvus
  (dejotājus, ansambļus,korus,teātra kolektīvus)
  Jūs visā pilnībā un krāšņumā varēsiet skatīt pavasara skatēs,turklāt bez ieejas biļetēm.Pilsētas svētkos nevajag dublēties,lai organizatori aicina kolektīvus no kaimiņu pilsētām,nu protams,kvalitatīvākos kolektīvus.
  ESIET GAIDĪTA PAVASARA SKATĒS SKATĒS!

 7. Mana pieredze iešanā uz pasākumiem Tukuma kultūras namā mudina balsī kliegt uz komentētājiem. Ja šī direktore neko nedara, tad jautājums – kurš vispār ir darījis. Žēl, ka jūs nezināt, ko Dacīte ir izdarījusi un ko vēl gribētu izdarīt. Ja 35 gadus nekas nav darīts kultūras namā, tad vajadzētu parakņāties kaut 10 gadus senā pagātnē un uzskaitīt visus uzlabojumus, kas ar minimāliem līdzekļiem ir veikti; aizmirsuši vienkārši esat to, kā bija. Jā, krēsli zālē vēl nav nomainīti, bet pašvaldībā, kad kultūras nams pieprasa tos simts tūkstošus krēsliem, vienmēr atrodas kāds svarīgāks darbs darāms. Un kad tu, cilvēk, aizgrābts veries uz skatuvi, kur, piemēram, Tukuma amatierteātris rāda savu kārtējo lielisko izrādi, tad tas krēsls vispār aizmirstas. Kad pēdējoreiz tur bijāt un biļetīti nopirkāt, lai kultūras namam būtu ienākumi vajadzīgo darbu izdarīšanai?

 8. Vai tad tos iepriekšējos gadus tur nav bijuši direktori, nav bijusi pašvaldība kuri šos direktorus pieņēma,cik atceros tāpat slavēja Rozenbergu ,ka nu tikai ir, bet šobrīd pēc rakstītā iznāk, ka 35 gadus kultūras nams bija slēgts bez vadības. Nē nevar skatīties un baudīt, ja visu laiku krēsli čīkst, pīkst, jāstaigā kā pa pagrabu, garderobē jāspiežas, lai noģērbtos un apģērbtos.Kāpēc visur Latvijā Cēsīs, Liepājā, Aizkrauklē, Skrīveros var uzcelt atjaunot, bet Tukumā kā sūnu ciemā. Nav ko aizstāvēties.

 9. Esošā direktore ir pilnīgi nespējīgs cilvēks,turklāt deputāte,
  kuras vistiešākajās iespējās bija veikt kultūras nama uzlabojumus. Darīts nav pilnīgi it nekas,ja nu vienīgi savējo
  atbalstīšanas jomā.
  Ir nepieciešama jauns direktore,taisnīgs cilvēks,turklāt personība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.